Bez szans na zmianę niekorzystnej sytuacji demograficznej

Najnowszy raport GUS „Ludność. Stan i struktura oraz ruch naturalny w przekroju terytorialnym w 2022 r.” nie pozostawia złudzeń. Sytuacja demograficzna naszego kraju będzie się pogarszać i nie widać żadnych szans na jakąkolwiek jej poprawę w najbliższych latach.
Z jednej strony pogłębia się z roku na rok zmniejszanie się liczby żywych urodzeń, a z drugiej – wydłuża się średnia długość życia naszych obywateli, co skutkuje pogłębianiem się różnicy wielkości liczby dzieci do 14 lat w stosunku do liczby seniorów w wieku 65+.
Wspomniany raport zawiera m.in. tzw. indeks starości, który w 2022 r. wynosił 126. Jak objaśniają to jego autorzy, oznacza to, że „na 100 „wnuczków” (dzieci w wieku 0-14 lat) przypada 126 „dziadków” (osób w wieku 65 i więcej lat)”.
W liczbach bezwzględnych, czytamy w raporcie, „różnica w wielkości tych populacji wynosi 1,5 mln na niekorzyść dzieci (w miastach sięga 1,6 mln, a na terenach wiejskich nadal jest więcej dzieci – o 65 tys.)”.
Niestety „indeks starości” wzrasta z roku na rok (w 2021 r. wynosił 122). A to, jak przewiduje GUS, „w przyszłości będzie skutkować zmniejszaniem się podaży pracy i utrudnieniami w systemie zabezpieczenia społecznego w wyniku wzrostu liczby i odsetka osób w starszym wieku”.
Przy tym wszystkim występuje dość znaczące zróżnicowanie regionalne. Jak zaznacza wspomniany raport najmłodszą strukturą wieku charakteryzuje się woj. pomorskie. „Miary starzenia się populacji są tam najkorzystniejsze, np. w 2022 r. mediana wieku mieszkańców tego województwa wyniosła niespełna 41 lat, wskaźnik starości (udział osób w wieku 65 lat i więcej w ogólnej liczbie populacji ) – 18,1%, a odsetek dzieci (0-14 lat) - 16,6%.
Co przy tym interesujące, parametry dla całej Polski to odpowiednio: ponad 42 lata, 19,5%, i 15,4%). Z kolei „województwami charakteryzującym się najmniej korzystnymi parametrami struktury wieku ludności są opolskie, świętokrzyskie i łódzkie, gdzie w 2022 r. wiek środkowy wyniósł ok. 44 lata, wskaźnik starości 20-22%, a odsetek dzieci to 14-15%. Bardzo podobne pod tym względem są także województwa zachodniopomorskie i dolnośląskie”.
Co więcej, „na przestrzeni minionego ćwierćwiecza najszybsze tempo starzenia się ludności miało miejsce w woj. opolskim oraz zachodniopomorskim i śląskim. Postęp procesu starzenia się był jednym z najszybszych także w woj. warmińsko-mazurskim, chociaż nadal pozostaje ono jednym z najmłodszych w kraju”.
Te niepokojące zjawiska zdają się niestety pogłębiać i nic nie wskazuje, by się to miało zmienić. Z jednej strony kolejne programy społeczne typu 500+, mimo poprawiania statusu materialnego rodzin z dziećmi do lat 18., w tym zwłaszcza wielodzietnych, nie skutkują poprawą wskaźnika dzietności.
Z drugiej - źle wypadamy nawet na tle także starzejącej się Europy. Tzw. wskaźnik dzietności, tj. liczba żywych urodzeń przypadających na kobietę w 2021 r. wyniósł 1,53. Przy czym przyjmuje się, że współczynnik ten dopiero sięgający poziomu między 2,10 a 2,15 odpowiada wartości zapewniającej prostą zastępowalność pokoleń.
Natomiast od 2017 r. wskaźnik ten w naszym kraju systematycznie spada. Wówczas osiągnął poziom 1,48, zaś w 2021 r. zmniejszył się do 1,33. Tym samym, pod względem wielkości tego wskaźnika uplasowaliśmy się w całej Europie na czwartym miejscu od końca (na pierwszym miejscu była Francja /1,84/, a mniejszy od Polski miały jedynie Włochy /1,25/, Hiszpania /1,19/ i Malta /1,13/).
W tej sytuacji nie zaskakuje opinia wyrażona przez autorów wspomnianego raportu GUS: „Polska, dla której prognozy rozwoju ludności są obecnie niesprzyjające, będzie musiała zmierzyć się ze wszystkimi problemami wynikającymi z niekorzystnych trendów demograficznych. Dotyczy to także regionów i mniejszych jednostek terytorialnych, szczególnie tych o najstarszej strukturze wieku mieszkańców, w których dodatkowo proces starzenia będzie się najbardziej pogłębiał”.
Inaczej, jak szacował jeden z kilku opublikowanych w ostatnich miesiącach raportów, ludność naszego kraju zmniejszy się do końca obecnego wieku do zaledwie nieco ponad 30 milionów.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika r102

29-04-2023 [13:04] - r102 | Link:

No i to właśnie jest piękno statystyki i wysuwanych na jej podstawie wniosków :-)

Zapewniam autora - że w przodującej Francji z 1,84 urodzeń - też nie będzie miał kto pracować na "dziadków" - tylko "dziadki" będą musiały pracować na sporą część tego "boomu" demograficznego  czyli Nowych Francuzów - którzy nie wezmą się do jakiejś użytecznej pracy bo ani  nie będzie im się  chciało ani nie będą umieli...

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

29-04-2023 [13:14] - AŁTORYDET | Link:

Po stanie wojennym, dało dyla ok. 800 tysięcy Polaków, po 1989 roku, "reformy" wygnały kolejny milion, a akces do UE, zmotywował do wyjazdu następne dwa miliony. Większość tej emigracji, to ludzie młodzi. Michaś Boni, prognozował populację (raczej depopulację) na ok. 18 milionów. Takie były plany. Warto też wziąć pod uwagę, że przewidywany dziś czas życia Polaków, odnosi się do teraz urodzonych! A nie, dla obecnych dzieci czy dorosłych!

Obrazek użytkownika Jan1797

30-04-2023 [20:55] - Jan1797 | Link:

Wspomniany raport zawiera m.in. tzw. indeks starości, który w 2022 r. wynosił 126…Niestety „indeks starości” wzrasta z roku na rok (w 2021 r. wynosił 122). 
------------

Na bazie tylko tych danych można nie jedną teorię obalić. Wspomnę jedynie na wskroś słusznym cytatem EsaurGappy z dyskusji u JzG. Choć zanikająco; mamy jeszcze to co w innych narodach umarło szacunek, a nawet dystans do kobiety, nawet jeśli te kobiety błądzą w samotności. Przyjazne środowisko społeczne to niekoniecznie Fit for 55 i to trzeba Polkom zapewnić bez zbędnego opóźniania.

Obrazek użytkownika Tomaszek

01-05-2023 [11:52] - Tomaszek | Link:

My i następne pokolenia będziemy tyrali na jakieś fity i inne nowe łady . Skąd czas i możliwości na dzieci ? Rozpusta jakaś ?

Obrazek użytkownika Jan1797

01-05-2023 [16:18] - Jan1797 | Link:

My i następne pokolenia będziemy tyrali na jakieś fity i inne nowe łady.
-------- 

Dokładnie o to im chodzi, by zajmować się, propagować przez dyskusję i fundować w ten sposób „genialne” pomysły. Zboża sprzedać nie można, a w C40 -zamienniki żywności wprowadzili, jak za okupacji. Pewnie nam wcisną, „że kobiety w samotności” nam w głowie :)) Mamy jeszcze to co w innych umarło -szacunek dla kobiet i wiem; 500+ to mało, składkowe lata za wychowawczy to mało, wszystkie nadgodziny płatne 100% dla kobiet to mało i to też mało; https://kadry.infor.pl/wiadomo...  Nawet nie cieszy mniejsza u nas różnica zarobków według płci (w UE 41,1 proc. w Polsce jest to 29,6 proc.). 
Skąd czas i możliwości na dzieci? Rozpusta jakaś?
------------

Dokładnie -wydamy na jakieś socjale, a na świetlane pomysły braknie Europie :)) Jeszcze wypadałoby gdzieś wyjść ze swą Panią -jak dzisiaj, usiąść dobrze ubranym w Rynku przy kawie. Trzeba więc tyrać. Później pogawędzić z sąsiadami o nowej umowie z Brytyjczykami. Majówka zleci. Dobrze, że jesteś.

Obrazek użytkownika Tomaszek

01-05-2023 [18:42] - Tomaszek | Link:

"Jeszcze wypadałoby gdzieś wyjść ze swą Panią -jak dzisiaj, usiąść dobrze ubranym w Rynku przy kawie." w kawiarnianym ogródku przy betonowo kamiennym hitlerplacu obecnym w każdym polskim mieście . Krzaki wycięli nawet w parkach . Nawet się pobzykać młodzież nie ma gdzie w przypływie chuci . To skąd dzieci ?

Obrazek użytkownika Jan1797

01-05-2023 [22:20] - Jan1797 | Link:

w kawiarnianym ogródku przy betonowo kamiennym… 
Hola z tym placem, knajpa tu starsza niż państwo niemieckie. Owszem trzeba tu za…lać, ale wśród swoich. Przy tym motłoch jak ja, przynajmniej wie jak mają wybierać by nie byli przeciwko sobie. By nie musieli kariery w szparagach szukać lub jak ich starzy dymać za 3.80/h albo na zawołanie zmywak akceptować.
Z takiej akceptacji powinny być dzieci?

Obrazek użytkownika Tomaszek

01-05-2023 [22:59] - Tomaszek | Link:

Idealizm Janie , a rzeczywistość skrzeczy . 

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

29-04-2023 [13:38] - NASZ_HENRY | Link:

Pesymista ten GUS! Jak emigracja powróci to wskaźniki się poprawią ;-)
 

Obrazek użytkownika RinoCeronte

29-04-2023 [14:41] - RinoCeronte | Link:

I oto chodzi. Emigrantów ci u nas dostatek. Depopulacji nie będzie.

Obrazek użytkownika Czesław2

29-04-2023 [15:28] - Czesław2 | Link:

I to wcale nie Ukrainców.

Obrazek użytkownika u2

29-04-2023 [17:10] - u2 | Link:

na pierwszym miejscu była Francja /1,84/

Szału nie ma również we Francji. Zaryzykuję tezę, że depopulacji winna zmiana klimatu. Kiedyś były zimy srogie. Ludzie nie mieli co robić zasypani śniegiem. Był jeden program TV. Internetu nie było.

PS. Mimo wszystko liczba ludzi na ZIemi szybko wzrasta, Teraz wynosi powyżej 8 miliardów. Więc na pewno będą jeszcze wielkie wędrówki ludów, bo klimat się ociepla.

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

29-04-2023 [22:57] - Kazimierz Kozio... | Link:

wyszczepy C19 jeszcze pogorszą sytuację bo bardzo często nie udaje się parze zapłodnić z "niewiadomego" powodu, albo kończy się poronieniem. badania i statystyki tego dotyczące objęte są omertą