Polski antysemityzm międzywojnia

Przy okazji rocznicy wybuchu Powstania w Getcie warszawskim tu i ówdzie odbył się zwyczajowy sabat dotyczący polskiego antysemityzmu. Nic to nowego, ani zaskakującego. A jak wyglądał ów antysemityzm w międzywojennej Polsce ? 

Po odzyskaniu niepodległości Żydzi nabyli pełnię praw obywatelskich, których nie posiadali pod zaborami. W pierwszych wyborach do Sejmu, w którym zasiadało wówczas 340 posłów zdobyli 10 mandatów. W Sejmie utworzyli Klub Żydowski. 

W Polsce wydawano 130 czasopism w języku hebrajskim i jidysz. Działało 15 teatrów wystawiających sztuki w jidysz. W oświacie żydowskiej też sytuacja wyglądała nienajgorzej. Na potrzeby żydowskiej społeczności utworzono 266 szkół podstawowych prowadzonych w języku hebrajskim i jidysz. Do tego należy dodać 12 wyższych uczelni również prowadzących zajęcia w języku hebrajskim i jidysz. Dodatkowo szkolnictwo zawodowe, to 14 szkół przeznaczonych dla młodzieży żydowskiej, gdzie również językiem wykładowym był jidysz i hebrajski. Również w sprawach zawodowych Żydom w II Rzeczpospolitej wiodło się nienajgorzej. 49 % zawodów prawniczych wykonywali członkowie diaspory żydowskiej.

Odsetek Żydów wśród lekarzy też był bardzo wysoki, bo 46%. No i to co było podstawowym zajęciem mniejszości żydowskiej w Polsce, czyli handel i przemysł. Tu odsetek Żydów wynosił odpowiednio 59% i 21%. 
Czy tak miał niby wyglądać ów legendarny, " wyssany z mlekiem matki " polski antysemityzm ? Czy tak wyglądało  standardowe " prześladowanie "  diaspory żydowskiej w Polsce międzywojennej ?

W tym samym czasie, jednej tylko listopadowej nocy, w praworządnych Niemczech, zniszczono 171 synagog, zamordowano 91 Żydów, splądrowano 7.5 tysiąca sklepów i  26 tys. Żydów wysłano do obozów koncentracyjnych. Gdzie zatem nam szukać owego antysemityzmu, o którym nieustannie  prawi pani Engelking i pani Holland ? 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Chatar Leon

24-04-2023 [09:13] - Chatar Leon | Link:

Nie widzę ze strony rządu ani kręgów okołorządowych żadnych przemyślanych poważnych koncepcji i strategii przeciwdziałania kłamstwom antypolskim.
 

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

24-04-2023 [09:47] - AŁTORYDET | Link:

Leonie, nie da się zabronić kłamstwa! Nie ma na to ani koncepcji, ani strategii. Jedynym ratunkiem, jest mądre, dobrze wykształcone i wychowane społeczeństwo. Rozkazem czy zakazem niewiele osiągniesz.

 

Obrazek użytkownika Chatar Leon

24-04-2023 [10:53] - Chatar Leon | Link:

Nic a nic nie napisałem o zabranianiu kłamstwa (czy też o zakazie prostytucji intelektualnej uprawianej przez panią Hitlerking).
Napisałem o przeciwdziałaniu kłamstwu. Takim działaniem mogłoby być chociażby obchodzenie przez Polskę pamięci ofiar holokaustu 10 grudnia, w dzień zaalarmowania Zachodu przez Polskie Państwo Podziemne, domagające się pomocy dla Żydów.
Bo jak na razie cala walka z kłamstwem polega na pisaniu sprostowań i powtarzaniu w kółko kilku banałów.

Obrazek użytkownika spike

24-04-2023 [12:33] - spike | Link:

@chatar
Jest na ot pewien sposób, ponownie zamknąć "wilczą jamę" Polin, czego dokonał Prezydent Mościcki, właśnie za antypolską działalność, to główny ośrodek działań antypolskich.

W gazecie, jeżeli dobrze pamiętam Polityce, kazał się artykuł jedne żydowskiego szpiona, który komentuje na blogach, prowokując innych do "antysemickich" komentarzy, które to były cytowane w tej lewackim szmatławcu, by mieć dowód na "polski antysemityzm", jest też inny szpion zwany @eternity, propaguje treści antypolskie tych znanych antypolaków jak Gross, Engelking, czy Grabowski.

Naszą polską słabością jest, że nie ma oficjalnych treści podobnych jak tu zaprezentował Gospodarz, a tym bardziej nie ma treści pokazujących prawdę o UB, Jedwabnem , "pogromie kieleckim", o kolaboracji żydów z najeźdźca niemieckim czy sowieckim przeciw Polsce i Polakom.
Gdzieś czytałem, że w Katyniu katami Polaków byli głównie sowieccy żydzi, oni zawsze chętnie uczestniczyli w takich akcjach w Rosji, potem w Polsce.
Dlaczego o tym się milczy ??

Obrazek użytkownika Czesław2

24-04-2023 [12:52] - Czesław2 | Link:

Dlatego się milczy, bo pośrednio lub bezpośrednio rządzą nami Żydzi. Prawie cała polska gospodarka w ich rękach ( nazywa to się fajnie "zachodnie firmy" ). A ilu polityków, nie wiem.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

24-04-2023 [12:45] - NASZ_HENRY | Link:

Duża nadreprezentacja,  około 50% w tych   zawodach, bo według danych ze spisu z 1931 roku  Żydzi stanowili 8,6 proc. ludności Polski ;-)

 

Obrazek użytkownika spike

24-04-2023 [13:01] - spike | Link:

Postaram się znaleźć ino historyczne o powstaniu Getta, z tego co czytałem, powstało z inicjatywy samych żydów, chcieli się w ten sposób odciąć od okupacji Polski, mieć własny azyl. Na początku była tam swoista idylla, mieli swoje koncerty symfoniczne, koncertował tam też nawet słynny Szpilman, pod nadzorem policji żydowskiej, po zmianie niemieckiej polityki względem żydów, w Gettcie żydzi zgotowali los żydom, jakby nie pomoc polskiego podziemia, nikt by tam nie uszedł z życiem.

Obrazek użytkownika sake3

24-04-2023 [14:13] - sake3 | Link:

Europoseł PiS D.Tarczyński zawiadamia prokuraturę ws słów Engelking.Chodzi o art.133 KK tj możliwości znieważania narodu polskiego.Dodał ,że TVN i Engelking prowadzi obecnie politykę nienawiści i pogardy do Polaków.Dodał że sprawa dotyka go osobiście poniewaz jego dziadek komendant NSZ i komendant placówki WIN pomagał i ratował Żydów co wynika  dokumentów IPN. ta nienawiść miała tez miejsce w ubiegłą niedzielę w Ravenbruck gdzie nie wpuszczono polskiej delegacji ze Szczecina z wieńcem i flagami.Ze złożonego ostatecznie przez polskiego konsula wieńca Niemcy zdarli szarfy symbolizujące polskie flagi DObrze byłoby mieć więcej Tarczyńskich skoro prezydent milczy..

Obrazek użytkownika spike

24-04-2023 [16:28] - spike | Link:

Domyślam się, że polska delegacja była wcześniej zgłoszona Niemcom, za taki afront ambasador niemiecki powinien już klęczeć na grochu przed polskim Prezydentem.

a TVN szkodzi Polsce od początków tu istnienia, do żydowska szczujnia, powinni być usunięci z Polski, min. ograniczenie prawa do emisji tylko reklam.
Dodam, że umowa współpracy między Polską a USA, wyłącza media po obu stronach, w sieci jest ten dokument.

Obrazek użytkownika Darek65

24-04-2023 [18:50] - Darek65 | Link:

Obrazek użytkownika sake3

24-04-2023 [19:50] - sake3 | Link:

Czy była więźniarka Ravensbruck prof. Półtawska byłaby wpuszczona z polską flagą i wieńcem na obchody rocznicowe? A może pobita przez niemiecką obecną tam Antifę,która już się wsławiła wczesniej atakami na Polaków w Dniu Niepodległości?

Obrazek użytkownika Jan1797

24-04-2023 [20:33] - Jan1797 | Link:

@Darek,
Polsko-izraelska umowa. „Skandal”, w Niemczech oburzenie; https://wiadomosci.wp.pl/w-faz...
Autorami felietonu, który może wywoływać kontrowersje, są niemiecka politolog i doradczyni MSW ds. wrogości wobec muzułmanów Saba-Nur Cheema oraz dyrektor Centrum edukacyjnego im. Anny Frank we Frankfurcie nad Menem Meron Mendel. Doradczyni MSW ds. wrogości wobec muzułmanów i dyrektor Centrum edukacyjnego krytykują Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Iście europejska „powściągliwość”, może eksportowa?

Obrazek użytkownika Darek65

25-04-2023 [08:51] - Darek65 | Link:

@Jan
Jak świat światem Niemiec Polakowi nigdy nie będzie bratem. Czasami mam wrażenie, że Niemcy mają kompleks wobec Polaków. Co by nie powiedzieć, to Niemcy robią sobie coraz większe kuku. Może zabrzmi to bardzo kontrowersyjnie, ale powojenna potęga Niemiec wzięła się z dwóch rzeczy. Po pierwsze, zaawansowany przemysł i ogromny kapitał     ( w tym zagrabiony) oraz elity. Faktem, że byli to zbrodniarze, zwyrodnialcy, ale trzeba też przyznać, że byli sprawni organizacyjnie, mieli wiedzę i doświadczenie. I to oni byli głównym motorem potęgi Niemiec. Obecne Niemcy, to coraz bardziej rozlazłe społeczeństwo. Przeorane przez imigrację i lewactwo. Zanikają takie niemieckie przymioty, jak ordnung. Świat się wokoło zmienia, a Niemcy przypominają coraz bardziej psa, któremu wypadają kły. Warczy, straszy, jest nadal groźny, ale coraz bardziej bezradny.

Obrazek użytkownika Czesław2

25-04-2023 [08:59] - Czesław2 | Link:

Ciągle mają w garści  ( przy pomocy banksterów ) wszystkie unijne rządy, i tylko to jest istotne. Jest też taka opcja, w/g mnie bardziej prawdopodobna, że to banksterzy mają w łapach całą unię, a Niemcy to tylko organ wykonawczy.
Jako ciekawostka, Niemcy właśnie zakazały instalowania piecyków gazowych. Już wiemy, dla kogo Bosch stawia w Polsce fabrykę pomp ciepła.  Cała Polska natomiast rozkopana pod gazociągi. Czyżby po to, żeby zaszpuntować?

Obrazek użytkownika Jan1797

25-04-2023 [21:13] - Jan1797 | Link:

@Darek,
Dużo w tym racji, ale w konsekwencji powtórzą swą historię. V Międzynarodówka po kolejnym konflikcie między socjalistami a anarchistami nie będzie się różnić się od poprzednich. Koniec XIX wieku, początek XX wieku, prawa robotnicy strajkami dochodzili, a dzisiaj ekologiczny ferment, skrócony tydzień pracy i obciążenia dużo wyższe niż u nas sprowokują kolejną wojnę, zrobią swoje.