Gustawie! Widzisz i nie grzmisz?

Gdzieś w tej blogerskiej  gonitwie spowodowanej życiem w ciekawych  czasach umykają nam sprawy dla jednych ważne, dla innych błahe. Wczoraj niezauważenie minęła setna rocznica urodzin Gustawa Holoubka.

Liczyłem, ze ktoś napisze okolicznościową notkę, ale skoro się nie pojawiła to ja jedynie przypominam. Właściwie pisać nie ma co, bo każdy człowiek mający słuszną ilość lat wie kim był Holoubek, zna jego wybitne zasługi dla teatru, filmu, literatury ( także ) Jeden z tych niewielu aktorów, który i poza sceną miał coś ważnego do powiedzenia. Ostatnie dekady pokazały, że w tym środowisku to nie jest rzecz typowa. A historia z teatrem jego imienia to już historia nie z tej ziemi. Teatrem, którego był wieloletnim dyrektorem. Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy już po raz drugi będzie Teatrem Dramatycznym im. Gustawa Holoubka. Taką decyzję podjęto w związku z obchodami 100 - lecia urodzin pana Gustawa. 

Być może ma to związek, że pan Holoubek był raz Gustawem, a innym razem Konradem, więc włodarze Warszawy mogli się w tym teatralnym miszmaszu pogubić. Mogli uznać go za Wallenroda. Mnie interesuje w tej historii jedna rzecz. Czy podczas obchodów rocznicowych i w czasie eventu związanego z nadaniem teatrowi imienia Gustawa Holoubka usunięto z tatralnego foyer słusznych rozmiarów waginę. Myślę, że Gustaw Holoubek nie podzielałby entuzjazmu związanego z obchodami święta waginy i jej ingresu do tej zacnej, warszawskiej świątyni sztuki. 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

22-04-2023 [09:30] - u2 | Link:

setna rocznica urodzin Gustawa Holoubka

Z pochodzenia Czech. W konkursie na najlepszego aktora wszechczasów był drugi po Tadeuszu Łomnickim, ale to subiektywny rating.

Gustaw Holoubek i Tadeusz Konwicki snują opowieść o swoich dokonaniach artystycznych. (filmweb.pl) scen. reż. zdj. Jan Holoubek 2007

Obrazek użytkownika Ijontichy

22-04-2023 [09:59] - Ijontichy | Link:

Polskie Radio 1 już dwa tygodnie puszcza wspomnienia....wczoraj wieczorem było 2 godziny ....Magda syn...

Obrazek użytkownika Jan1797

24-04-2023 [18:37] - Jan1797 | Link:

Oglądałem wczoraj? fragmenty adaptacji teatru telewizji. https://vod.tvp.pl/teatr-telew... Przez chwile uznałem, że to autorski paszkwil jak nie być oryginałem, wyreżyserowany przez Holoubka. Jeżeli tak, to Witkiewicz potrafi jeszcze dziś zaskoczyć.
Nie rozumiem, dlaczego tylko trzy komentarze do wspomnień o szczególnym człowieku, 
bezkompromisowym aktorze i reżyserze? Czy może jest tak jak pisze Henry, z założenia tematem NB mogą być tylko maseczki i d.perele?