Żołnierz, poeta, parodii kurz

Kto powiedział, że Moskale
Są to bracia nas Lechitów,
Temu pierwszy w łeb wypalę
Przed kościołem Karmelitów.

To tylko połowa jednej z trzech zwrotek "Poloneza Kościuszki" Rajnolda Suchodolskiego z 1831 roku. Te cztery krótkie wersy dały jednej z naszych noblistek pretekst do stworzenia będących jego parodią "krótkich, rymowanych i dowcipnych wierszyków", zaczynających się od sformułowania "Kto powiedział, że..." (lub podobnego). 23 lata temu w "Gazecie Wyborczej" napisano, że pomysł parodiujących twórczość Suchodolskiego wierszyków "narodził się w latach 50. XX wieku", a pierwszy ułożyła albo Wisława Szymborska, albo jej mąż, poeta Adam Włodek, zaś nadana tym parodiom "nazwa moskaliki miała powstać w korespondencji między Michałem Rusinkiem – sekretarzem Szymborskiej a Joanną Szczęsną z Gazety Wyborczej”.

Podchorąży Rajnold Suchodolski (ur. 1804, zm. 8 września 1831 w Warszawie) z 5 pułku strzelców pieszych w maju 1831 roku został ranny w bitwie pod Ostrołęką, a we wrześniu w walkach w obronie Warszawy został ponownie ciężko ranny. Umierającego poetę przewieziono do szpitala w Ujazdowie lub do szkoły aplikacyjnej (różnie powiadają o tem, lecz nikt pewnie nie wiedział ni wtenczas, ni potem). Tam na wieść o oddaniu stolicy Rosjan Suchodolski pozrywał bandaże z ran i zmarł z wykrwawienia.

Patrz Kościuszko na nas z nieba,
Jak w krwi wrogów będziem brodzić,
Twego miecza nam potrzeba,
By Ojczyznę oswobodzić. ...

Dalej bracia do bułata,
Wszak nam dzisiaj tylko żyć!
Pokażemy, że Sarmata
Umie jeszcze wolnym być.

Długo spała Polska święta,
Długo biały Orzeł spał;
Lecz się ocknął — i pamięta,
Że on kiedyś wolność miał. ...

Więcej pod: https://pl.wikisource.org/wiki/Autor:Rajnold_Suchodolski

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Tlenożerca

20-03-2022 [22:46] - Tlenożerca | Link:

Już złodzieje i tyrany
Na piekielny poszli brzeg;
I Germanom zaprzedany,
Ziemię gryzie zdrajca szpieg.

Obrazek użytkownika Marcin Gugulski

27-01-2023 [19:36] - Marcin Gugulski | Link:

No tak, @Tlenożerca, ale Pan cytuje wersję ocenzurowaną przez carską cenzurę. Bo oryginał brzmiał:
Już złodzieje i tyrany
Na piekielny poszli brzeg;
I Moskalom zaprzedany,
Ziemię gryzie zdrajca szpieg.