Muzyka w grach komputerowych – Cywilizacja IV

"Electro-body" wyszło dwa tysiące lat temu. Chodził jakiś robocik, a w tle leciała muzyczka midi, czyli taka skrajnie uproszczona, ale gra komputerowa musi mieć jakieś tło, żeby było przyjemnie, żeby czas upływał, żeby człowiekowi grającemu było dobrze. Muzyka w grach komputerowych jest jak hamburger na ulicy, przy okazji, dla wsparcia, dodatkowo. Człowiek spoza tych gier, pomyśli o takiej muzyce i pokręci głową, po czym westchnie. Czy będzie miał rację?

Pamiętam grę strategiczną Cywilizacja, w wersji 4. Miało się do dyspozycji "ludki", na które się klikało i wydawało się myszką polecenia budowy, a to drogi, a to pastwiska, a to innych rzeczy. Ludek wykrzykiwał jakieś "umba gumba" i brał się do roboty, w tle miła muzyczka, na ekranie rzeki, pustynie, morza. Kolejna tura i nowe polecenia, odezwania ludków i gra toczyła się dalej.

W miarę rozwoju swojej cywilizacji zmieniało się tło muzyczne dostosowane do epoki czy dokonywanych odkryć. Przykładowo po odkryciu teologii w tle pojawiały się tony jakby ilustrujące ten wiek wiary, jakim było średniowiecze i w otoczeniu takich właśnie dźwięków, można było budować w swoich założonych miastach kościoły, klasztory i inne tego typu budowle.

Ale tutaj pojawiał się pierwszy silniejszy impuls czy spostrzeżenie, a może nazwijmy to wrażeniem, że coś z ta muzyczką tła jest nie tak. Że jak oderwiemy wzrok bezpośrednie od dokonywanych ulepszeń miast, terenu, jednostek, jak - nie daj Boże - zamkniemy na chwilę oczy albo się zapomnimy to to tło muzyczne jest naprawdę dobre. Więc mam teraz prośbę, żeby się zatrzymać, włączyć klip poniżej, zamknąć oczka i posłuchać, jedną pełną minutę jeśli nie półtorej, zanim dalej. Oto dźwięki, które słyszy grający w Civilization IV:

{LINK do odsłuchania}

Coś w tym jest. Zdecydowanie coś w tym jest i to o wiele więcej niż można by się spodziewać po jakiejś komputerowej grze w ludziki, co budują cywilizację. Pobieżne sprawdzenie w internecie o co chodzi, prowadzi szybko do ustalenia czym jest muzyka towarzysząca grającemu w grę: Otóż jest to utwór muzyczny "Miserere mei, Deus" napisany w 1630 roku przez Gregorio Allegriego do wykonywania w czasie uroczystości kościoła katolickiego związanych podczas triduum paschalnego poprzedzającego Wielkanoc.

Muzyka jest niezwykła, wybitna, ciekawa. Prostacki i hamburgerowy kontekst okazuje się mylny i zapatrzony w ekran gracz, jest zanurzony w jedną z perełek kultury, więc muzyka w grach może nieść ze sobą jakąś wartość.

Drugą, przecież ciekawą, a może jeszcze ciekawszą sprawą jest czołówka samej gry. Gdy ją uruchamiamy, grę widzimy obracający się glob ziemski, na którym za chwilę zaczniemy naszą przygodę. Wynurza się słońce. Za chwilę wszystko będzie nowe. Towarzyszy temu ładna muzyka z jakimiś nieartykułowanymi słowami, ale całość gracza porywa, zachęca, unosi. W warstwie wokalnej czołówki powtarza się jakieś baba je tu je tu jeje i chwilę po wyborze opcji lądujemy w miejscu, gdzie zaczynamy budować naszą kulturę, a ludki czekają na nasze polecenia. Można spróbować popatrzeć chwilę i wczuć się w grę, która właśnie się zaczyna:

{LINK do obejrzenia}

Piękne! Nieprawdaż? Takie bębny i chóry, brzmi jak częściowo taka afrykańska muzyka, ale ma przestrzeń i rozmach. Aż się chce słuchać. Okazuje się, że to też nie jest takie "byle co", hamburger do konsumpcji w trakcie zgubnej rozrywki. To coś o wiele, wiele więcej, bo utwór skomponował amerykański kompozytor azjatyckiego pochodzenia Christopher Tin. Sam utwór zaś był wykonywany w taki oto sposób:

{LINK do obejrzenia}

Można spokojnie dać się ponieść. Rozmach, że głowa mała i naprawdę piękne. Pozostaje na koniec zdać sobie sprawę z niezrozumiały słów tej piosenki utworu rozpoczynającego grę Cywilizacja 4. Otóż to jest istniejący język - Suahili. A poniżej tekst tego, czego słuchamy w tym utworze, tyle, że już po polsku...

Ojcze nasz, który jesteś
w niebie. Amen!
Ojcze nasz,
święć się imię Twoje.

Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj,
Przebacz nam
nasze winy,
Jak my przebaczamy
naszym winowajcom
Nie wódź nas na pokuszenie, ale
nas zbaw ode złego.

Przyjdź Królestwo Twoje
jako w niebie tak i na ziemi.
(Amen)

 

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Es

04-01-2023 [12:28] - Es | Link:

Przypomniał mi Pan coś co było jak "Koszmar minionego lata" . Te midi muzyczki, których mimowolną ofiarą byłem przez lata za sprawą moich latorośli I grona( licznego na całe nieszczęście) ich kolegów. Spustoszenie umysłowe jakiego te uporczywe i długotrwałe dźwięki powodowały porównać można było chyba tylko do " dzieł" typu:"Majteczki w kropeczki" lub " Agnieszka już tutaj nie mieszka" ubogacajacych moją przestrzeń życiową za sprawą sąsiadów. Brrr. Ciarki przechodzą na samo wspomnienie po jednych I drugich.

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

04-01-2023 [15:04] - Zbyszek_S | Link:

:)

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

04-01-2023 [17:06] - Imć Waszeć | Link:

Prawda? Pisałem o tym gościnnie bodaj na blogu @Jazgdyni lub pana @Surmacza już ponad 2 lata temu. No ale cieszę się, że wreszcie ta drobna obserwacja zaczęła się upowszechniać ;)
Polecam też muzykę do gier firmy Paradox, np. z serii Europa Universalis, albo Crusader Kings II:
https://www.youtube.com/watch?...
Za intro w tym utworze, w zasadzie na końcu, jest coś takiego: "Non nobis Domine, non nobis Domine, sed nomine tuo da gloriam" po angielsku "Not to us, oh Lord, not to us, oh Lord, but to your name give the glory". Jest to hymn Templariuszy podczas Wypraw Krzyżowych:
https://pl.wikipedia.org/wiki/...

Obrazek użytkownika u2

04-01-2023 [17:25] - u2 | Link:

Pisałem o tym gościnnie bodaj na blogu @Jazgdyni lub pana @Surmacza już ponad 2 lata temu.

A co takiego wtedy Imć pisał ?

PS. Z wielu gier, w które grałem, najbardziej mi się podoba muzyka do gry pt. Driver (na blaszaka). Wcześniej zaimponowała mi muza do gry pt. Heretic. Cywilizacja nigdy mi się nie podobała. Strategia turowa. Historia świata. Toż to się zna na pamięć. Nic nowego pod Słońcem :-)

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

04-01-2023 [17:33] - Imć Waszeć | Link:

Napisałem wtedy, o ile pamiętam, że twórcy gry Civilization IV zrobili cały lewacki i poprawniacki świat w bambuko, czyniąc modlitwę "Ojcze Nasz" najbardziej rozpoznawalnym utworem wśród fanów gier symulacyjnych. W tym murzynów z Blacku, ekologów z Marsa, lewaków z Du... No może trochę przesadziłem ;))

Do PS: W grach współcześnie stosuje się dwa podejścia do muzyki: 1. Tworzy się całkowicie nową ścieżkę nowych utworów (na przykład The Sims); 2. Kupuje się prawa do używania już skomponowanych utworów (np. seria GTA i satyra na nią Saints Row). Podejście mieszane jest najczęstsze.
W Saints Row 1 był ten kawałek, a rozpoczynał się, kiedy wsiada się do fury z kumplem z dzieciństwa, jedzie na miasto i wspomina stare lata:
Simple Minds - Don't You (Forget About Me): https://www.youtube.com/watch?...
Ach zapomniałem o Afrocelt Sound System. Ich utwory zasiliły mało znaną grę "Magic & Mayhem":
https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika u2

04-01-2023 [17:44] - u2 | Link:

Kupuje się prawa do używania już skomponowanych utworów (np. seria GTA i satyra na nią Saints Row)

Co do GTA, to zaimponował mi utwór "I`m a Highway Star" by Deep Purple  w GTA IV w intro w jednym z jego dwóch rozszerzeń. To było naprawdę imponujące :-)

PS. Podobnie mi zaimponował wcześniej soundtrack do Driver 2 - od 48`48 minuty :

https://www.youtube.com/watch?...

To znany utwór do znakomitego filmu Big Lebowski :-)

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

04-01-2023 [17:52] - Imć Waszeć | Link:

Jeśli chodzi o rock progresywny, to nic nie przeskoczy StarCrafta 1 i ścieżki dla Terranów (Marines):
https://www.youtube.com/watch?...
https://www.youtube.com/watch?...
https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika u2

04-01-2023 [17:57] - u2 | Link:

Jeśli chodzi o rock progresywny

Nie grałem za dużo w Star Crafta, ale w War Crafta i owszem, znakomita gra. Dzisiaj gra się w jego następcę World of Warcraft na całym świecie.

PS. Z rocka uwielbiam stary utwór "In a garden of Eden" aka In-A-Gadda-Da-Vida :

https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

04-01-2023 [18:09] - Imć Waszeć | Link:

W zasadzie już nie grywam w symulatory typu Civilization, bo to zajmuje zbyt dużo czasu. Grywam za to ostatnio w Minecrafta ;)))
Odkąd nauczyłem się modyfikować pliki modów i usuwać niektóre błędy z ich niekompatybilnością, w zasadzie mógłbym zrobić z niego Warcrafta ;)))
Jakoś przypadkiem wpadłem kiedyś na stronę o modloaderach takich jak Forge albo Fabric i spodobała mi się tamtejsza technologia. Chodzi o Mix-iny, czyli obejście jednokrotnego dziedziczenia w Javie (i JavaScript). Inne podobne do MC gry również cenię za to, że mają wbudowany "język programowania", jakaś wariacja na temat technik redstone. Te "języki" wyglądają tak, że mamy jakieś bloki maszyn, komend, połączeń i za ich pomocą w grze można "napisać" czyli dosłownie zbudować inną grę, a nawet mały komputer, bo są one Turing-zupełne (o ile ma się dostateczną ilość RAM). Podobne do Minecrafta i "programowalne" są FortressCraft: Evolced, Starmade, Creativerse, chyba też From the Depth, a nawet płaska Terraria. Miałem kiedyś napisać o językach Turing-zupełnych w kontekście conwayowskiej gry Life, czyli o zaprogramowaniu gry w Life na komputerze stworzonym w grze Life, ale się wkurzyłem na desant od Opary i odtąd siedzę naburmuszony.

Obrazek użytkownika u2

04-01-2023 [18:27] - u2 | Link:

Grywam za to ostatnio w Minecrafta ;)))

Kupiłem niedawno na Steam Teardown. Wspaniała gra, grafika Minecrafta, a logiczne zagadki czynią z tej gry prawdziwą perełkę by Perelman :-)

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

04-01-2023 [18:34] - Imć Waszeć | Link:

Mam pomysła ;) Muszę sprawdzić czy ChatGPT ma zdolności pisania modów do Minecrafta, a jeśli nie, to czego mu jeszcze brakuje 8]
Przynajmniej skonfiguruje mi GitHuba w Gradle :))))

Obrazek użytkownika u2

04-01-2023 [18:38] - u2 | Link:

czy ChatGPT ma zdolności

No ma. Można z niego łatwo zrobić np. antysemitę. Ale czy świat od tego byłby lepszy ? Wątpię :-)

PS. AI dużo jednak brakuje do mojej chłopskiej ynteligencji :-)

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

04-01-2023 [18:42] - Imć Waszeć | Link:

A umie Pan rozwiązać dla mnie test kompetencyjny z języka japońskiego JLPT N4 i JLPT N3 z tłumaczeniem, wyjaśnieniami dlaczego taki wybór i z podaniem linków do źródeł w sieci? No właśnie. Po szczegóły proszę się udać do bloga pani Izabeli do mojej wypowiedzi. Ech te stereotypy. Właśnie dlatego jest tak trudno osiągnąć rozwój gospodarczy i technologiczny w państwie Eblonii.

Obrazek użytkownika u2

04-01-2023 [18:53] - u2 | Link:

test kompetencyjny z języka japońskiego JLPT N4 i JLPT N3 z tłumaczeniem

Znam Koreankę z Korei południowej, z Seulu, która wyszła za mąż za Japończyka (to coś takiego jak by Wanda wyszła za Niemca) i ona się rozwiodła z tym Japończykiem, ale nawiedzała Polskę w poszukiwaniu śladów geniuszu Chopka, natrafiła na ruskich, czyli mnie i rodzinkę, no i się rozwiodła z tym biednym Japończykiem, mieszka teraz w Tokio, pewnie by mnie wyręczyła w tym skomplikowanym języku japońskim. Ale również pięknym :-)

Obrazek użytkownika RinoCeronte

04-01-2023 [19:15] - RinoCeronte | Link:

Górole, górole, góralska muzyka. Cały świat obyńdzies. nima takiej nika!

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

05-01-2023 [16:58] - Imć Waszeć | Link:

Przegląd kulturalny. Non Nobis, Domine, Dan Forrest - Salzburg Cathedral: https://www.youtube.com/watch?...
Non nobis Domine, Patrick Doyle: https://www.youtube.com/watch?...
Non nobis, Domine (Rosephanye Powell): https://www.youtube.com/watch?...
World Soundtrack Awards 2015 - 'Henry V' by Patrick Doyle: https://www.youtube.com/watch?...

Aftermath czy overtime. "Wielkie zamieszki w Niemczech. Dr Ozdyk: Uznają prawo szariatu. Nie interesuje ich integracja": https://www.youtube.com/watch?...
Wnioski niech każdy wyciąga sobie sam ;)