Anna Kot wniosła o ukaranie dr. Zbigniewa Martyki

Anna Kot, Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej w Krakowie, bla bla bla bla
wnosi o ukaranie dr Zbigniewa Martyki, obwinionego przez nią o to, że:
- publicznie propagował
- postawy antyzdrowotne
- poprzez publikację własnych poglądów i wypowiedzi
- niezgodnych z aktualną wiedzą medyczną.

Rozprawa przed właściwym sądem lekarskim odbędzie się 19 grudnia 2022.

Mój komentarz:

Dziękuję panu dr. Martyce za odwagę i stanięcie po stronie ludzi.

#1. Powodem do ukarania lekarza powinny być BŁĘDY W SZTUCE LEKARSKIEJ. Czyli takie prowadzenie leczenia, które prowadzi do szkód pacjenta.

Teraz rzecznicy odpowiedzialności zawodowej chcą karać lekarzy za "propagowanie postaw antyzdrowotnych".

Jest to nieporozumienie, bowiem opinie dotyczące postaw zdrowotnych są i n n y m obszarem niż obszar leczenia dolegliwości.

W obszarze opinii i wiedzy na temat co służy, a co nie służy zdrowiu, istnieją i muszą istnieć różne zdania. Dążenie do całkowitego ujednolicenia zdania w tym obszarze, jest sprzeczne z naturą demokracji zachodniej, w której obywatel ma prawo do zróżnicowanych opinii.

Próby karania osób, które leczą i które dobrze i korzystnie dla leczonych wykonują swoją pracę, za wyrażanie opinii nt. zachowań pro-zdrowotnych, jest mechanizmem ustalania rzeczywistości totalitarnej, odbierającej obywatelom podmiotowość i prawo do różnych opinii, zaś lekarzom prawo do służenia ludziom swoimi ocenami w temacie zdrowia.

#2. Idea osiągnięcia, pod karą, całkowitej zgodności opinii nt. postaw prozdrowotnych jest nieracjonalna i może być niebezpieczna, bowiem cały postęp wiedzy w obszarze zdrowia polega na ZMIANIE tej wiedzy, a więc na procesie, w którym "aktualna wiedza" zostaje zakwestionowana i staje się "nieaktualna".

#3. Należy uściślić definicję: CO to jest aktualna wiedza medyczna?

a) Czy ona się zmienia w miarę upływu czasu? Czy wiedza nt. zdrowia i kowid się zmienia w miarę upływu czasu? Czy działaniem prozdrowotnym był zakaz wstępu do lasu? Izolacja 14 dniowa osób bezobjawowych wskutek testu? Jakiego testu? Jeśli PCR to z jakim progiem CT? Itd. Itp.?

b) Czy ona jest wyrażana w sposób jednoznaczny, np. poprzez "stanowisko konsultantów krajowych: medycyny rodzinnej, chorób zakaźnych oraz anestezjologii i intensywnej terapii we współpracy z Radą Medyczną przy Premierze RP"?

Można by długo. Wydaje się, że ludzie, w tym lekarze, otrzeźwieli nieco i ten przytoczony wniosek u ukaranie skończy tam, gdzie jego miejsce, w szufladzie z napisem "błędy i nieporozumienia". Szkoda tylko ludzi takich jak pan Zbigniew, którzy niepotrzebnie muszą się użerać z odpryskami, w istocie, polityki.

Nie idźmy w tę stronę. Nie dzielmy się na MY i Oni. Szanujmy wolność słowa, bo żyją wśród nas ci, co dokładnie pamiętają poprzedni ustrój jedynie słusznych postaw. Albo będziemy dla siebie nawzajem wsparciem, na fundamencie wolności słowa i wzajemnego szacunku, albo nas podzielą, zastraszą i wkurzą. Dobro będzie górą! Bo Polaków na to stać. Bo wyrastamy ponad małość, totalitaryzm i służalczość wobec silniejszych :)

A tu wniosek pani Anny, byłej już rzecznik, z zawodu dentysty, o ukaranie doktora nauk medycznych Zbigniewa Martyki:

Linki:
Tekst dr. Martyki na w.w temat: LINK
------------------------
A tu dłuższy mój tekst nt. totalitaryzmu, wolności słowa i wyrażania swojego zdania http://blog.zbyszeks.pl/.../masowa-transformacja-nasza.../
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika angela

06-12-2022 [09:35] - angela | Link:

No i bardzo dobrze.  Niech Pan dr nie uprawia konfederackiej propagandy. Nie chce nosić maski, to niech nie nosi i siedzi w domu.
Bezprawie tez jest nie dobre. 

Obrazek użytkownika Pani Anna

06-12-2022 [10:17] - Pani Anna | Link:

@angela
Nie zauważyła, że przymus namordnikowy dawno już przeminął? Widać namordnik przyrósł już na stałe.  Może i dobrze, dla niektórych. 

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

06-12-2022 [11:04] - Edeldreda z Ely | Link:

@ Pani Anna
W ubiegłą niedzielę wybrałam się na samotny spacer. Widocznie nie tylko ja wpadłam na ten pomysł, gdyż w nietypowym miejscu, tj. nieopodal ogrodzenia drogi pożarowej biegnącej  wzdłuż drogi szybkiego ruchu ujrzałam zaparkowany samochód. Wstąpiłam na ścieżkę prowadzącą wzdłuż siatki (bo też lubię chodzić tamtędy, szczególnie, że ścieżka graniczy z pięknym laskiem) i za kilka chwil  moim oczom ukazał się mężczyzna... Był sam, szedł spacerowym krokiem, podziwiał przyrodę, ale - jego twarz, nos nawet... szczelnie skrywała maseczka... W drodze powrotnej raz jeszcze mignęła mi jego sylwetka - i choć był dosyć daleko, mogę zaświadczyć, że nadal na twarzy niebieścił się niesławny skrawek materiału (przez twórców firmu South Park uroczo zwany: chin-diaper)...
Wróciwszy do domu, przedstawiłam pod rozwagę zagadnienie mężowi... Mąż dosyć twórczo podszedł do analizy: wyprowadził tezę, że ów mężczyzna mając do wyboru spacer po drugiej stronie lasku, gdzie jest także droga, ale lokalna plus więcej zabudowań, wybrał wg swojego osądu skraj lasu ze świeższym powietrzem, pomimo obecności trasy... Maska działała p/smogowo i p/wielkocząsteczkowo... Nie do końca przekonuje mnie ta narracja... Uważam, że kompromis, na który, pewnie bezwiednie, poszedł bohater tej historii jest mroczniejszy i pierwotniejszy.

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

06-12-2022 [11:25] - Edeldreda z Ely | Link:

Bo podstawowe egzystencjalne pytanie to już nie: “być albo nie być?“ Czy też: "Mieć czy nie mieć?“ (Hemingway), a:
"WILL OUR CHIN DIAPERS KEEP US SAFE?“ (South Park)... 

Obrazek użytkownika Chatar Leon

06-12-2022 [11:49] - Chatar Leon | Link:

Widzę co jakiś czas zastraszone osoby w maskach w pustym parku czy na łące.
W ubiegłym roku widziałem jeden egzemplarz takiego kowidianina na słabo uczęszczanym szlaku w górach, gdy cały czerwony i zziajany, niemal dusząc się szedł w górę w maseczce.

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

06-12-2022 [18:13] - Kazimierz Kozio... | Link:

a może to nie był kowidianin tylko adept himalaizmu ćwiczący wyczyn w deficycie tlenowym :-)

Obrazek użytkownika Pani Anna

06-12-2022 [14:15] - Pani Anna | Link:

@Edeldreda 
Przykry widok, jednak ludzie mogą sobie nosić na sobie i na swojej twarzy co tylko chcą (o ile nie sieją zgorszenia publicznego, chociaż i w tej dziedzinie granice zostały już mocno przesunięte), gorzej,  jeżeli swoje chore fantazje zaczynają narzucać innym. Co będzie następne aż strach pomyśleć.  Dla mnie niezapomnianym pozostanie widok mojej 78letniej sąsiadki chorej na astmę (poza tym zupełnie sprawnej), która w czasie obowiązywania masek na ulicy, do najbliższego sklepu udawała się z krzesełkiem turystycznym, na którym siadała tak mniej więcej co 20 metrów,  żeby "zaczerpnąć tchu" przez tę obrzydliwa szmate i wytrzeć pot z czoła. 
 

Obrazek użytkownika spike

06-12-2022 [15:37] - spike | Link:

ja się nie dziwię, że co kawałek drogi sąsiadka musiała siadać i odpoczywać, proszę wziąć ze sobą takie krzesełko i iść, a co dopiero mając 78 lat !
Może zamiast się niezdrowo  "litować", było porozmawiać z sąsiadką, by zamiast nosić ciężkie krzesełko, wolniej szła do sklepu, wtedy się nie będzie męczy i swobodnie oddychać.

Kiedyś w apogeum wycia względem masek, że duszą, zakażają różnymi grzybami itp. głupoty, zrobiłem test, wracając z miasta wstąpiłem do naszej babci, mieszkającej na 4 piętrze, na wszedłem po schodach i w masce, zaraz sprawdziłem ilość tlenu we krwi, wg propagandy, nie powinienem dojść na 4 piętro, a ilość tlenu Oksymetr wskazał 98% !
Jedno jest prawdziwe, że przy wysiłku szybciej się męczymy, to chyba logiczne zjawisko, a że ogranicza emisję nie tylko wirusa to też logiczne i nawet dowiedzione, w USA to sprawdzono, w rejonach gdzie ludzie nosili maski ilość zakażeń na Covid było kilkanaście % mniejsze, tylko dureń może uważać, że maska ochroni przed zakażeniem, jej noszenie nie temu ma służyć, a ograniczyć promień zakażenia, podobnie jak zachowanie pewnej odległości, a + maska, dość skutecznie zmniejsza ryzyko.

Mój krewniak jak się okazało, w pracy miał kontakt z osobą zakażoną, na szczęście miał maskę (mieli obowiązek), nie zachorował, ale ci co z nosicielem siedzieli w biurze zakazili się.

Ja maskę nosiłem tylko w miejscach publicznych, bo jak jej nie miałem, to ludzie na mój widok uciekali, bo się bali, mi się nic nie stało, a ludzie czuli się bezpieczniej "wilk i owca" zadowoleni.

Obrazek użytkownika Pani Anna

06-12-2022 [16:40] - Pani Anna | Link:

@spike, dzięki za radę,  ale sąsiadka jest osobą sprawną umysłowo i dorosłą od 60 lat, więc wie, jakie tempo jest dla  niej dobre. Co do noszenia masek w miejscach publicznych.  Pisałam już wielokrotnie,  że  moja Mama przepracowała niemal 40 lat na oddziale chorób zakaźnych przy syfie wszelakim  w  moim niewielkim rodzinnym  miasteczku. Nikt i nigdzie nie widział jej w masce nawet w samym apogeum histerii i obowiązku noszenia szmat na ulicy. Żaden dzielny patrol policji (tak chętnie skadinad wystawiającej mandaty kobiecie w zaawansowanej ciąży spacerującej sobie gdzieś na odludziu) nie śmiał do niej podejść,  pomny, że Mama wyprowadziła przed laty ojca Komendanta Posterunku z krwawiącego duru brzusznego, a burmistrzowi za gowniaka dawała zastrzyki w tylek przy żółtaczce zakaźnej.

Obrazek użytkownika spike

06-12-2022 [18:57] - spike | Link:

z tą sprawnością to chyba nie do końca jest tak, potrzeba jeszcze czegoś, ludzie dużo młodsi sprawniejsi umysłowo, piszą takie bzdury, że wierzyć się nie chce, że chcą zdobywać kosmos :))))))
Historia mamy tu nie ma nic do rzeczy, podobnie z policjantem, nie ich rolą jest interpretowanie prawa, podobnie jak któregokolwiek sędziego, adwokata itp. tylko stosowanie prawa, jedyne co może zrobić, to udawać że nie widzi, owszem są nadgorliwcy, a to jak wiemy jest gorsze od faszyzmu :))

Obrazek użytkownika Zofia

07-12-2022 [14:19] - Zofia | Link:

@Pani Anna- Dam Pani przykład lekarza, który był zahartowany w leczeniu ludzi chorych (byłam świadkiem, kiedy gołymi rękami macał pacjentowi wielkiego czyraka na szyi a innemu pacjentowi wąchał opatrunek z gnijącej rany) niestety w największej zachorowalności na covid zaraził się i w wieku 68 lat zmarł. Nie można uogólniać czy należy być ostrożnym czy nie. W przychodniach i aptekach dalej obowiązują maseczki i nikt z tego powodu nie robi problemu. Jak kto nie ma to też go nikt  nie wygania. Z tego co pamiętam z przeszłości (kiedy nie wolno było wchodzić na oddział zakaźny) służba zdrowia była szczepiona na choroby zakaźne. Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika u2

07-12-2022 [09:42] - u2 | Link:

ale - jego twarz, nos nawet... szczelnie skrywała maseczka..

Jeśli taka jak na poniższym zdjeciu, to radzę unikać tamtego miejsca :

https://d-art.ppstatic.pl/kadr...

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

07-12-2022 [09:48] - Edeldreda z Ely | Link:

@u2 - Młokosie, 

Taka maska, jaką nosił w swoim najlepszym filmie Nicolas Cage 😎

Obrazek użytkownika u2

07-12-2022 [09:51] - u2 | Link:

w swoim najlepszym filmie Nicolas Cage

Nie śledzę zbyt pilnie jego kariery, która zapowiadała się nieźle, ale gdzieś się zagubiła.

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

07-12-2022 [09:58] - Edeldreda z Ely | Link:

@u2
A bo to właśnie było w tych najlepszych czasach... Tytuł filmu: Face/off

Obrazek użytkownika u2

07-12-2022 [10:22] - u2 | Link:

Tytuł filmu: Face/off

Pewnie kiedyś oglądałem, ale jakoś nie zapadł mi w pamieci. Pamiętam za to zabawny serial szpiegowski pt. Agentka o stu twarzach. Dla mnie bomba :-)

Obrazek użytkownika spike

06-12-2022 [12:50] - spike | Link:

Mnie najbardziej śmieszy fakt, że o szkodliwości maski, najwięcej mają do powiedzenia osoby, które nawet nie rozumieją jej działania i celu jej noszenia. Ja bym nigdy nie zwrócił uwagi komukolwiek, ani nie wyśmiewał kogokolwiek, że nosi maseczkę, każdy ma swój rozum i swoje uzasadnienie, przekonać taką osobę by nie nosił maseczki jest b.trudne, jak trudne jest choćby na NB czy innych forach przekonać, że jest sens w noszeniu maseczki.

Obrazek użytkownika Chatar Leon

06-12-2022 [13:04] - Chatar Leon | Link:

@spike
A mnie tu nie śmieszy nic.
Człowiek w lesie na świeżym powietrzu podczas wysiłku fizycznego duszący się w obsmarkanym namordniku wzbudza moje współczucie i przerażenie.

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

06-12-2022 [18:10] - Kazimierz Kozio... | Link:

permanentne niedotlenienie zakwasza krew. w czasach przedkowidowych uczyli o tym kandydatów na medyków. najczulszym organem który skutkiem uporczywego niedotlenienia ulega uszkodzeniu jest mózg a zmiany w psychice otumanionych wydają się nieodwracalne. mimo iż błędne koło zaciska pętlę na szyi nieszczęśników to będą uzasadniali zbawienny wpływ maskowania i użyją wszelkich dostępnych metod i srodków żeby dotlenieni zaczęli być postrzegani jako zagrożenie zdrowia publicznego

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

06-12-2022 [18:38] - Edeldreda z Ely | Link:

@ Kazimierz Koziorowski 
Mam scenkę rodzajową mogącą służyć za dowód tezy o uszkodzeniach tego ważnego organu... 
Młoda kobieta opowiadała mi, jak to zmuszona była hospitalizować się we wrześniu tego roku (podkreślam - tego roku...). Pani doktor, na której salę trafiła, dowiedziawszy się, że Pani nie jest zaszczepiona, odmówiła obcowania twarzą w twarz z pacjentką... Całą hospitalizację dzwoniła do niej i w ten sposób odbywała się relacja lekarz-pacjent... W dniu wypisu lekarka zmuszona dopełnieniem wypisowych formalności pojawiła się na sali chorych - karta wypisowa musiała być bowiem podpisana przez pacjentkę... Pacjentka nie miała długopisu, by złożyć podpis... Z pomocą chciała pospieszyć obecna na sali pielęgniarka, wyciągając w kierunku pacjentki swój. W tym momencie rozległ się głos lekarki: "Proszę absolutnie nie pożyczać  pacjentce długopisu!" 

......... 

Obrazek użytkownika Pani Anna

06-12-2022 [09:53] - Pani Anna | Link:

Kwestią sporną jest, czy lekarzy można zaliczyć do ludzi. Poza nielicznymi wyjątkami,  tak na oko 1%, które tylko potwierdzają regułę. 

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

06-12-2022 [10:33] - Zbyszek_S | Link:

Bolesna konstatacja.

Obrazek użytkownika Chatar Leon

06-12-2022 [11:44] - Chatar Leon | Link:

Anna Kot, która chce karania lekarzy za uczciwe leczenie, niech idzie tam gdzie ruskij korabel. Razem z całą bandą kapusiów, pseudoekspertów i innych rzeźników, którzy doprowadzili do katastrofy systemu opieki zdrowotnej, do zablokowania leczenia, do ponadnormatywnych zgonów i problemu niewykrytych na czas nowotworów,

Pikanterii całej hucpie dodaje fakt, że na biegłego w sprawie przeciw dr Martyce powołany został niejaki dr Grzesiowski, który najpierw zasłynął z chodzenia w masce po własnym domu a kilka miesięcy temu nakręcał z kolei akcję z "rtęcią w Odrze" domagając się zamknięcia terenów nad Odrą i zakazu zbliżania się do rzeki.

Na temat dr Martyki oraz nagonki przeciw niemu organizowanej przez kowidowych zamordystów, można przeczytać w ostatnim tekście Jerzego Karwelisa:
OSKARŻONY OSKARŻA
 

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

06-12-2022 [12:12] - Zbyszek_S | Link:

Tekst pana Jerzego jest przytoczeniem/cytatem/powtórzeniem/kopiuj-wklej źródłowego tekstu, którego autorem jest dr. Zbigniew Martyka i do którego odnośnik znajduje się w tekście. Jest to więc tekst Zbigniewa Martyki przytoczony na blogu Jerzego Karwelisa. Bardzo dobrze, że przytoczony, bo władza, która nam zrobiła "ostatnią prostą" mówi ludziom "Wierzcie lekarzom. Wszyscy lekarze są za! Więc to musi być prawda, co wam mówimy". Ludzie myślą, ze skoro wszyscy lekarze są danego zdania, to uczeni ludzie i pewnie wiedzą, i pewnie tak jest. Ludzie nie wiedzą, że "jednomyślność" lekarzy nie jest wynikiem ich wolnych i swobodnych opinii na dany temat, tylko wynikiem "bata", którym są ćwiczeni. "Bata" w postaci karania, jeśli wygłoszą opinie niezgodne z opinią władzy.

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

06-12-2022 [12:29] - Edeldreda z Ely | Link:

"Dobra nasza - byle tylko nie myśleć!" - zacytowałby zapewne gorzko w tym miejscu Ijontichy  😉

Obrazek użytkownika spike

06-12-2022 [13:07] - spike | Link:

"Powodem do ukarania lekarza powinny być BŁĘDY W SZTUCE LEKARSKIEJ. Czyli takie prowadzenie leczenia, które prowadzi do szkód pacjenta."

-podpisuję się pod tym komentarzem, z jednym zastrzeżeniem, sztuka lekarska wynika też z wiedzy i poglądów lekarza, jeżeli jego pogląd nikomu zaszkodziły, to nie powinno to być powodem jakiegokolwiek oskarżenia o błędy w sztuce leczenia.
Są przypadki błędów leczenia wynikających z poglądów lekarza, np. narzucenie diety pacjentowi, która spowodowała uszczerbek na zdrowiu, wybitnym teg przykładem jest "weganizm", który niemal na siłę zmusza swoich wyznawców do odrzucenia ze swojej diety mięsny pokarm, by bocznymi drzwiami instruować, by spożywać suplementy mięsne, których nie każdy przyjmuje, co powoduje rozstrój organizmu, czyli wniosek z tego jeden, "weganizm" jako ideologia jest szkodliwa dla zdrowia i życia człowieka, człowiek jest ssakiem wszystkożernym, z każdego pokarmu pobiera potrzebne składniki dla prawidłowego funkcjonowania, ich brak powoduje schorzenia, nawet śmierć.

Z jednym poglądem dr Martyka się nie zgodzę, chodzi o profilaktyczne noszenie maseczki. Nie wiem co dokładnie o niej napisał, ale jest pewne i dowiedzione, że ogranicza zasięg emisji wirusa, nie tylko Covidowego.
Drugą sprawą jest forma przekazu, jeżeli jako lekarz ma wątpliwości co do skuteczności i zasadności noszenia maseczek, w okresie ich ogólnokrajowego noszenia, NIE powinien tego głosić pokątnie na portalach plotkarskich, a oficjalnie się zwrócić do odpowiedniego ministra.

Obrazek użytkownika Francik

06-12-2022 [14:41] - Francik | Link:

Nie musisz się zgadzać z jakimkolwiek poglądem dr. Martyki. Co do maseczek dr Martyka powołuje się na przeprowadzone i opublikowane w literaturze medycznej badania. Skoro "jest pewne i dowiedzione", że noszenie maseczki "ogranicza zasięg emisji wirusa" proszę podać fachowe źródła tej wiedzy. A z tym "pokątnym głoszeniem na portalach plotkarskich" i "oficjalnym zwracaniem się do odpowiedniego ministra" to taki żart? Mało śmieszny, red. Pospieszalski, który postanowił umożliwić publiczne przedstawienie swojego stanowiska lekarzom wątpiącym w oficjalną propagandę i leczącym ludzi zgodnie ze swoją wiedzą medyczną został z TVP wyrzucony. Nie chodzi o formę przekazu, tylko treść, która zasadnie kwestionuje racjonalność podejmowanych przez władzę decyzji - o lockdownach, zamknięciu służby zdrowia dla chorych i "leczeniu" przez telefon, zamykaniu ludzi na kwarantannach itp. Maseczki to tylko drobny, denerwujący i mający znaczenie symboliczne widomy znak podporządkowania ludzi bezsensownym decyzjom władz. Decyzjom, które spowodowały ok. 200 tys. tzw. nadmiarowych zgonów i trudny do oszacowania "dług zdrowotny", którego wielkość poznamy dopiero w przyszłości.

Obrazek użytkownika spike

06-12-2022 [18:01] - spike | Link:

"że noszenie maseczki "ogranicza zasięg emisji wirusa" proszę podać fachowe źródła tej wiedzy."

nie wierzę własnym oczom, tak oczywiste rzeczy mam dowodzić naukowo, może też przy okazji dowieść, że 2x2=4 ?
Ludzie, rozumu nie macie, do tego nieograniczony dostęp do internetu, a wystarczy proste doświadczenie, by się przekonać doświadczalnie działanie profilaktyczne maseczki, stań przed lustrem tak koło metra  i kichnij, policz ile kropel śliny znalazłeś, potem załóż maseczkę i powtórz kichnięcie i policz krople, wystarczy naukowego dowodu?
Kiedyś widziałem w fotografii smugowej efekt kichnięcia i kaszlu, to aż niewiarygodne, jak daleko sięgają krople śliny.
Powtórzę - maseczka nie chroni przed zakażeniem, ale ogranicza zasięg kropel śliny podczas rozmowy, kichania czy kaszlu, a to b.dużo.

Znamienne jest, że Japończycy noszą maseczki już od wielu lat i nikt nie narzeka, powiem więcej, jak tylko czują się przeziębieni, by nie kichać i kaszleć innym w twarz, zakładają maseczki, tak kultura, a tu co widzimy? ręce opadają.

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

06-12-2022 [18:42] - Kazimierz Kozio... | Link:

ty i twoje argumenty są najlepszym dowodem na niewąptpliwe powikłania mechanicznej prewencji przeciw-wirusowej związanej z niedotlenieniem kory mózgowej. chociażby maska w jakimś stopniu zmniejszała stopień ekspozycji na wirusy (mimo iż wyniki badań tego nie potwierdzają), to można przytoczyc długą listę niekorzystnego wpływu maskowania na zdrowie zamaskowanego. twoje zdrowie, nie mój biznes. ale jeżeli chcesz mi zrobić dobrze przytaczając argumenty ogłaszane przez manipulatorow i ignorantów to wara mi od mojego dobrostanu

Obrazek użytkownika spike

06-12-2022 [19:20] - spike | Link:

"Lepiej jest nie odzywać się wcale i wydawać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości." Twain"

Powiem ci prosty człowieku, że nie jestem szczepiony, tłumaczyć dlaczego nie ma sensu, nie pojmiesz, w masce chodziłem tylko w sklepie czy innym przybytku publicznym, a swoją długą listę szkodliwości maseczek to przekaż lekarzom, malarzom, spawaczom etc. a najlepiej na gwoździu powieś, przyda się.
Do szkoły pewnie chodziłeś by kamieniami okna wybijać.:))))))))))

Obrazek użytkownika Pani Anna

06-12-2022 [18:56] - Pani Anna | Link:

Dobry Boże,  ten już do końca życia będzie kichal na lustro, mierzył odległość i liczbę kropelek. Jezu...

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

06-12-2022 [19:18] - Zbyszek_S | Link:

@spike: Szanowny panie. Ma pan rację. Maseczki powstrzymują cząstki śliny wypadające z ust np. przy kaszlu. Tego nie trzeba udowadniać ani prowadzić specjalnych badań. Robi pan jednak niewypowiedziane założenie, że obowiązkowe i masowe noszenie maseczek w czasie plandemii kowid19 wpłynęło i wpływa na zmniejszenie rozpowszechniania się w społeczeństwie choroby kowid19. Otóż to założenie - WYMAGA DOWODU.

Proste, niewypowiadane, skojarzenia, że skoro maseczka powstrzymuje ślinę, to jeśli społeczeństwo będzie w maseczkach, to wirus będzie się w nim słabiej transmitował, wymaga badań i dowodów. Takie badania były prowadzone. Były też prowadzone porównania między różnymi stanami USA, w których był obowiązek noszenia maseczek i w których go nie było. Można porównywać Szwecję, gdzie obowiązku tego nie było, a dzieci chodziły do szkół, z innymi krajami np. wg nadmiarowych zgonów. Więc aby się dowiedzieć, czy noszenie maseczek wpływa na zmniejszenie transmisji choroby wirusowej, trzeba:
a) badań
b) porównań - choć to nieco słabsze narzędzie

Zamiast tego oferuje się - proszę wybaczyć - prostackie wnioskowania i skojarzenia, że skoro ślina jest powstrzymywana przy kaszlu, to jak nakażemy milionom ludzi, którzy nie kaszlą, noszenie maseczek, to wirus SARS-Cov-2 będzie się wolniej transmitował niż gdyby tych maseczek nie było. To jest manipulacja, w celu uniknięcia odwołania się właśnie do badań i właśnie do porównań, które NIE UZASADNIAJĄ takiej tezy.

Zrozumiałe są natomiast obawy i stanowisko ludzi, że jeśli ktoś kaszle, to nie ważne na co jest chory, powinien unikać miejsc publicznych i jeśli to możliwe to zakrywać usta.

Tekst jest natomiast o tym, że władze medyczne ustanawiają nowy wymóg wobec lekarzy, tzn. wypowiadanie się publiczne w tematach zdrowia wyłącznie zgodne ze stanowiskiem władzy. To niekorzystna dla nas praktyka, gdyż taka urawniłowka, będąca wynikiem karania nieposłusznych lekarzy odbieraniem im prawa wykonywania zawodu, bez związku z tym zawodem, jest zabiegiem:
- manipulacyjnym wobec społeczeństwa
- krzywdzącym wobec lekarzy wyrażających swoje poglądy
- niebezpiecznym, bo gdy władza się pomyli, akceptując np. zakaz wchodzenia do lasu, to nie będzie nikogo, kto taką pomyłkę zechce sprostować.

Dlatego powinniśmy stonować emocje, udzielić choćby słownego wsparcia panu dr Martyce i myśleć, bo wielu z nas nie przeżyło zastosowanej wobec nas przez władze kuracji, polegającej na odmowie kontaktu z lekarzem w rozwojowej fazie choroby, drastycznego ograniczenia usług medycznych w ogóle, nasycenia społeczeństwa stresem, który w pośredni, ale znaczący sposób przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia. Głowy do góry. Nie dajmy się zwariować.

Obrazek użytkownika spike

06-12-2022 [19:32] - spike | Link:

Niepotrzebnie Pan się trudził, badań wymagają rzeczy, czy zjawiska dopiero poznane, w kwestii masek jakiekolwiek badania to strata czasu i pieniędzy, a porównywanie że gdzieś tam coś tam jest bez sensu, jakby sięgnąć głębiej w historię, to się okaże, że przy największych zarazach, nie wszyscy się zarażali, masek wtedy nie znano.

Co do roznoszenia się wirusa, to wiadomo jest, że roznosi się kropelkowo, sam nie jest w stanie, jakby nie było jakiegokolwiek sensu ograniczenia "pola rażenia" to izolatki byłby niepotrzebne.

Ogólnie powiem tak, robienie histerii w kwestii samej maseczki, to objaw totalnej głupoty, pomijam merytoryczne uzasadnienie protestu, proszę wskazać, że choć jeden człowiek zmarł z powodu noszenia maseczki, a o takim przypadku ani razu nie słyszałem ani czytałem, więc po co ta burza w szklance wody ?

Istotna sprawa to szczepionki, metody leczenia, oraz same testy, to są kwestie istotne, nic więcej !
Amantadynę niby badano i co? - pstro.

PS. jestem nieszczepiony, wystarczy?

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

06-12-2022 [22:07] - Zbyszek_S | Link:

@spike: "Niepotrzebnie Pan się trudził"
Być może nie. Oczywiście pan "wie", że maseczki zapobiegają transmisji choroby kowid19, WBREW istniejącym badaniom i wbrew wnioskom płynącym z porównań wzrostu śmiertelności w populacjach dotkniętych kowid, noszących maseczki i nienoszących maseczek.

Taka postawa - antynaukowa i antyracjonalna - jest powszechnie i od dawna spotykana. jej przyczyn jest wiele i tutaj faktycznie jakiekolwiek argumenty z dziedziny racjonalnej, są zbędne, bo osoby twierdzące, jak pan, że "jakiekolwiek badania to strata czasu i pieniędzy" znajdują się poza obszarem normalnej, zachodniej racjonalności opartej na nauce.

Jednak ten trud sprostowania błędów popełnianych przez pana wcale nie jest - jak mniemam - niepotrzebny, bo każdy może przeczytać pańskie błędne tezy, tzn. że skoro maseczka hamuje przy kaszlu emisję śliny, to na pewno hamuje przenoszenie SARS-CoV-2, zaś naukowe badania wpływu noszenia maseczek na transmisję choroby, które nie potwierdzają, tylko przeczą dość prymitywnym tezom, przez pana rozpowszechnianym, są nie ważne i są stratą czasu i pieniędzy, bo co tam badania, jak pan stanął i zaobserwował, że ślina nie przelatuje przy kaszlu.

Każdy może też zestawić to, co pan pisze, z efektem tego "trudu", tzn. z moim wyjaśnieniem i wyciągnąć wnioski. Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika spike

07-12-2022 [11:07] - spike | Link:

Panie Zbyszku, zarzuca mi brak "naukowych dowodów" głoszonych tez, samemu z nauką się mija. Pewnych oczywistych rzeczy nie dowodzi się "naukowo", są oczywiste, naukowo bada się np. maseczki pod względem skuteczności ich działania, np. w medycynie, jak powinny być zbudowane, by były skuteczne i zarazem umożliwiały ich używanie.
Pańskie uważanie nie ma naukowego oparcia, jedynie medialne, podobnych przeciwników jakichkolwiek obostrzeń.

Proszę mi wyjaśnić "naukowo" , do czego służą filtry hepa, domyślam się że dla skubania naiwnych.

Obrazek użytkownika spike

07-12-2022 [11:15] - spike | Link:

PS. domyślam się też, że zachowanie zalecanego dystansu między ludźmi, to też fanaberia, podobnie jak lekarze i personel medyczny dla "jaj" zakładają maseczki podczas operacji, czy wchodząc do izolatki zakażonego pacjenta, głupcy, prawda? narażają się na niedotlenienie i wynikające z tego choroby, a może nawet śmierć.

Ilu ludzi zmarło z powodu noszenia maseczki ????
Wie Pan skąd się wzięła nazwa "kwarantanna" i kiedy ją wymyślono i w jakim celu ?

Obrazek użytkownika Chatar Leon

07-12-2022 [11:28] - Chatar Leon | Link:

I znowu to samo w kółko  o maseczkach cudownie chroniących przed wirusami...
No więc:
1. Chirurg podczas operacji ma założoną maseczkę, ażeby przypadkiem nie napluć pacjentowi do rany.
2. Chirurg, o którym wiadomo, że załapał infekcję typu grypy, koronawirusy itp...  nie będzie nikogo operował.
 

Obrazek użytkownika Pani Anna

06-12-2022 [21:49] - Pani Anna | Link:

@Zbyszek_S 
Kolejna sprawa przed Sądem Lekarskim, obok innych to wniosek o zbiorowe ukaranie lekarzy sygnatariuszy listów o dobrowolność szczepień.
Władza nigdy nie przyznaje się do błędu.

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

07-12-2022 [09:56] - Zbyszek_S | Link:

@Pani Anna: "Władza nigdy nie przyznaje się do błędu"
Z pkt widzenia władzy, to bardzo słusznie. Bo takie przyznanie się, rodziłoby... odpowiedzialność.

 

Obrazek użytkownika u2

07-12-2022 [09:58] - u2 | Link:

takie przyznanie się, rodziłoby... odpowiedzialność.

Ano, i to pisze osoba, która wie lepiej o medycynie od zawodowców, czyli lekarzy :-)

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

06-12-2022 [19:10] - Kazimierz Kozio... | Link:

kalendarium who

maj: dziabniety będziesz zabezpieczony w 95% 
czerwiec: jednak tylko w 70%
lipiec: sorrry, 50%, też warto
sierpień: jednak nie jesteś zabezpieczony przed zachorowaniem, ale za to nie zainfekujesz innych 
wrzesień: jednak innych będziesz mógł zainfekować ale sam przechorujesz lekko i bez komplikacji
październik: sorry, może nie przechorujesz lekko, ale napewno unikniesz hospitalizacji
listopad: chociaż będziesz musiał być leczony w szpitalu, to unikniesz śmierci kowidowej
grudzień: very sorry, może wirus cię pokona ale pójdziesz do nieba bo poświeciłeś życie dla eksperymentu medycznego
styczeń: może nie pójdziesz do nieba, ale zgodnie z planem przyczyniłeś się do depopulacji i należą ci się fanafary

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

06-12-2022 [19:21] - Edeldreda z Ely | Link:

Słowem: "nie mamy pańskiego płaszcza i co Pan nam zrobi?" 

Obrazek użytkownika spike

06-12-2022 [19:37] - spike | Link:

"jakby głupota potrafiła latać ....."
Ja pochowałem troje kuzynów na Covid, dwoje szczepionych jeden nie, a następni szczepieni a chorowali ale przeżyli.

Obrazek użytkownika Pani Anna

06-12-2022 [19:56] - Pani Anna | Link:

Ale że żadna kuzynka nie umarła na covid to jakieś novum.  Żeby sami kuzyni?

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

06-12-2022 [20:36] - Edeldreda z Ely | Link:

Przykro mi z powodu kuzynów... Mój Padre także był okołocovidową ofiarą - i tak by umarł, ale na pewno byśmy się Nim dłużej cieszyli, gdyby nie "utrudniony dostęp"... 

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

06-12-2022 [22:25] - Kazimierz Kozio... | Link:

odsetek umierających na kowid jest tak bliski zera, że można powiedzieć na kowida prawie nikt nie umiera. umierają na choroby współistniejące ale biznes kowidowy kwalifikuje zmarłych jako ofiary c19. leczenia przyczynowego nie ma. leczenie objawowe jest bardzo często niewłaściwe na skutek politpoprawności chociażby takiej o którą się rozchodzi z dr. Martyką. jedne leki bigpharma, a za nią polityczni, klakierzy promują, inne dezawuują, a lekarzy którzy osiągają sukcesy terapeutyczne metodami pozaproceduralnymi ogłasza się szarlatanami godnymi spalenia na stosie. ale np. leczenie kowida osoczem to nie szarlataneria na mocy orzeczenia mediów głównego ścieku, mimo sfalsyfikowania tej metody wynikami badań. większość nieszczęśników podłączonych do respiratorów należałoby uznać za męczenników systemu. to jest śmiercionośne urządzenie jeżeli jest w rękach personelu bez wiedzy specjalistycznej i doświadczenia. 
będąc certyfikowanym ozdrowieńcem kowidowym życzyłbym sobie i każdemu żeby zapadał na zdrowiu tylko na tak banalne przypadłości jak c19, z którymi każdy przeciętny organizm sam sobie poradzi. oczywiście problem z naturalną odpornością jest zasadniczy: jest za darmo, a to nie może być tolerowane przez polityków i dlatego wydali mi certyfikat ozdrowieńca z datą ważności

Obrazek użytkownika SilentiumUniversi

07-12-2022 [01:52] - SilentiumUniversi | Link:

Piękne podsumowanie: ale poziom zacietrzewienia jest przerażający.
PS: ostatnio lekarz KAZAŁ mi się zaszczepić. A ja myślałem, że jest już grudzień :)

Obrazek użytkownika u2

07-12-2022 [12:05] - u2 | Link:

lipiec: sorrry, 50%, też warto

Latem jest naturalna odporność, bo jest gorąco. Na zwykłą grypę też nie ma cudownej szczepionki. Jak już pisałem na NB, szczepionki są od starych mutacji, pojawiaja się ciągle nowe mutacje. Wczoraj posłuchałem na YT wywiadu Piotra Zychowicza z prof. Bogdanem Góralskim, który jest sinologiem. Okazuje się że dwie szczepionki, które opracowali Chińczycy nie chronią przed mutacją omikron. A polityka zero Covid spowodowała masowe protesty w Państwie Środka. I to nie wśród prześladowanych Ujgurów, tylko w dominującej populacji Han.

Obrazek użytkownika Roz Sądek

07-12-2022 [00:46] - Roz Sądek | Link:

Nareszcie coś ożywczego, a nawet inspirującego. Covida na NB nie było już chyba od tygodnia, więc jest się z czym brać za bary.
Szkoda, by wojna na Ukrainie zniweczyła tak ważne, daleko posunięte, doniosłe i determinujące dalszy los kraju i ludzkości wnioski i opinie w komentowanym temacie. To dobrze, że nie pozwalacie marnować swojego dwuletniego dorobku.

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

07-12-2022 [07:39] - Edeldreda z Ely | Link:

@Roz Sądek 

🤠

Obrazek użytkownika Chatar Leon

07-12-2022 [08:19] - Chatar Leon | Link:

@rozsmrodek
Piąta dawka wzięta? A płeć już sobie wybrałeś?

Obrazek użytkownika Roz Sądek

07-12-2022 [09:34] - Roz Sądek | Link:

Taaaaa...

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

07-12-2022 [07:57] - rolnik z mazur | Link:

@
Chyba dla wszystkich, ktorzy mają choć jedną sprawną szarą komórkę powinno, chocby od początku tej bratobójczej wojny na Ukrainie , jasne, ze ta wydumana pandemia byla/ jest nadal jedna wielką ściema. Pisałem o tym wielokrotnie. Pzdr 

Obrazek użytkownika Roz Sądek

07-12-2022 [09:44] - Roz Sądek | Link:

@rolnik z mazur
Pisałem o tym wielokrotnie. 
======
Pewnie w Spargel Wöchentlich.
 

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

07-12-2022 [11:27] - rolnik z mazur | Link:

@ róż
nie rob siary. Naucz się w końcu tego niemieckiego to cie do roboty w Reichu wyślę. Dorobisz sobie chlopino do renty i nie będziesz musial wyciagac łap po darmoche.

Obrazek użytkownika spike

07-12-2022 [11:34] - spike | Link:

@rolnik
"Pisałem o tym wielokrotnie."

"pisać każdy może, jeden lepiej drugi gorzej", a najwięcej bezmyślni dyletanci, wystarczyło pokombinować przy przepisach o ruchu drogowym dla pieszych, to teraz włażą pod koła, jak te kury :))))

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

07-12-2022 [11:53] - rolnik z mazur | Link:

@ spiker
Jak możesz nazywać naszych wspaniałych rządzących dyletanta mi? Ale fakt też zauważyłem, ze włażą bezmyślnie pod koła. Gaz do dechy i włączyć wycieraczki. 

Obrazek użytkownika spike

07-12-2022 [11:30] - spike | Link:

tu jest prawdziwy problem i afera o skali światowej::

https://www.salon24.pl/u/spike...

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

07-12-2022 [11:55] - rolnik z mazur | Link:

@ spike

To bylo wiadome zanim ta ściema zostala odpalona.