General mróz zabija na ślepo

Zima na większości terytorium Ukrainy jest surowsza niż w Polsce. Już od tygodnia temperatury u naszego wschodniego sąsiada są poniżej zera. Co to oznacza dla mieszkańców Ukrainy? Muszą mieć zapewnione ogrzewanie, żeby przeżyć. Oczywiście dla kogoś, kto przebywa w uszczelnionym mieszkaniu, zimno przez kilka dni nie powinno być zabójcze. 

Wielu z nas pamięta czasy PRL-u, wiecznych awarii centralnego ogrzewania. Jednak rzadko zdarzało się, że wysiadały ogrzewanie, prąd i gaz. Ludzie dogrzewali się wtedy piecykami elektrycznymi albo choćby grzejąc wodę. Na Ukrainie bombardowania pozbawiają mieszkańców często wszystkich źródeł energii. Proszę sobie wyobrazić jedną noc w zimnym, ciemnym mieszkaniu bez wody i gazu, z małymi dziećmi. Proszę sobie wyobrazić taki tydzień. To skazywanie ludzi na powolne umieranie w cierpieniu. A prawdziwa zima jeszcze nie nadeszła. Proszę sobie wyobrazić przeprowadzanie operacji rannego dziecka w tych warunkach. Taki scenariusz zaplanował Putin dla Ukrainy. Miliony ludzi mają cierpieć i powoli umierać. To ostatnia faza tej wojny, o ile nie użyje broni atomowej. Armia rosyjska pobita w polu rozpoczęła zwykłą działalność terrorystyczną. Wszystkie istotne ruchy militarne wojsk Putina załamują się. Niszczą infrastrukturę cywilną, nie będąc w stanie bombardowaniami zabić dostatecznie dużo cywilów. Wybrali sobie więc cele, które są słabiej bronione niż militarne i dużo trudniejsze do obrony choćby dlatego, że nie da się ich ukryć ani przenieść. Infrastruktura energetyczna to jedyne, co w tej chwili znajduje się w zasięgu rosyjskiej armii. Wojsko jest przygotowane do działania w takich warunkach, jakie stwarzają Rosjanie, nawet przez dłuższy czas. Ludność w większości nie jest na to gotowa. Z punktu widzenia militarnego działania Rosjan są zwykłym marnotrawstwem. Ale Putin już nie prowadzi normalnych działań militarnych, tylko próbuje wymusić przerwanie kontrofensywy, biorąc kobiety, dzieci i starców na zakładników. 

Od naszej pomocy dla ludności i państwa ukraińskiego zależeć będzie, jak bardzo terrorystyczna działalność Putina dotknie niewinnych ludzi. Chodzi o pomoc humanitarną, zastępcze źródła ogrzewania, wsparcie dla naprawy infrastruktury i wreszcie dostarczenie odpowiedniej obrony przeciwlotniczej. Tego ostatniego brakuje najbardziej i naprawdę stracono już tyle czasu, że każda następna godzina zmarnowana na dywagacje jest zbrodnią. Jeżeli Niemcy mają jakieś patrioty, które mogą podarować, niech je natychmiast przekażą Ukraińcom, zamiast rozgrywać nimi nasze wewnętrzne sprawy. Ale Berlinowi wyjątkowo łatwo jak widać przychodzi handlowanie cierpieniem i śmiercią, nawet jeżeli chodzi o kobiety i dzieci. 
Trzeba też wprowadzić pełne sankcje na Rosję, które uniemożliwią jej zarabianie na jakimkolwiek eksporcie. 

Ale zimno zabija też armię rosyjską. Nieprzeszkoleni, źle wyposażeni, a nawet pozbawieni ubrań żołnierze armii Putina zaczynają umierać z zimna albo chowają się do ciepłych miejsc, stając się łatwym celem dla Ukraińców. Giną przez to masowo. Putin dokonuje również ludobójstwa na własnym narodzie. Mało mi szkoda Rosjan, bo popierają tego zbrodniarza i w większości zasłużyli na los, który ich spotkał. Nie zmienia to jednak faktu, że obłędna polityka Kremla doprowadziła do tragedii dwóch narodów. Ta wojna pochłonęła już około 200 tys. ofiar. Wygnała z domów kilkanaście milionów Ukraińców i setki tysięcy Rosjan uciekających przed „branką”. Wepchnęła świat w wielki kryzys gospodarczy. Za tę wojnę odpowiadają nie tylko Putin, lecz także wszyscy, którzy pozwolili mu ją przygotować. Obciąża ona również sumienia klasy politycznej Niemiec, która ma obowiązek wytłumaczyć się z kolejnej wielkiej tragedii, do której doprowadziła w Europie. Jednak Niemcom nie tylko brakuje refleksji, oni ciągle myślą, że mogą stać okrakiem między Zachodem a Rosją. 

Felieton z najnowszego wydania "Gazety Polskiej" z 30.11.2022

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika r102

30-11-2022 [20:38] - r102 | Link:

Ależ wyobrażamy sobie noc w zimnym, ciemnym mieszkaniu...

Tyle że proszę się nie martwić - człowiek ma bardzo duże zdolności adaptacji - na wsi to będzie nic tyle że nie będzie prądu  a i też ogrzewają się paliwami stałymi nazbierają sobie chrustu, w blokach w mieście po prostu przeprowadzą się na zimę do piwnic bloków - w kilkupiętrowym bloku w piwnicy  będzie takie zagęszczenie że samym ciepłem ludzkim się nagrzeją, ciasno będzie i smrodliwie ale przeżyją do wiosny...

Obrazek użytkownika u2

01-12-2022 [07:29] - u2 | Link:

w blokach w mieście po prostu przeprowadzą się na zimę do piwnic bloków

Zgłupiałeś do reszty ?

Obrazek użytkownika r102

01-12-2022 [16:00] - r102 | Link:

No cóż -  masz wybór:

- być zgłupiałym do reszty w piwnicy i przeżytym 

  -  albo - mądrym i zamarzniętym trupem  w mieszkaniu...

Obrazek użytkownika u2

01-12-2022 [19:33] - u2 | Link:

- być zgłupiałym do reszty w piwnicy i przeżytym 

Oczywiście zdarzają sie takie przypadki na Ukrainie, ale prawdziwy schron powinien mieć co najmniej dwa wyjścia, a najlepiej 4 z różnych stron świata. Ponadto dostęp do świeżego powietrza oraz nie 1 metr kwadratowy na osobę tylko 10 razy więcej. Najlepsze do tego celu są głębokie linie metra. Nigdy nie miałeś przysposobienia obronnego, ani nie słuchałeś co tołkują w Studium Wojskowym ? :-)

Obrazek użytkownika r102

01-12-2022 [19:48] - r102 | Link:

Sugeruję przeczytanie komentowanego artykułu p. Sakiewicza  - nie jest o bombardowaniach tylko o generale Mrozie - ja piszę o samoochronie w sytuacji awaryjnej wojennej -  przed zimnem w czasie kilkumiesięcznej ostrej zimy  w blokach bez prądu, gazu centralnego ogrzewania...
 

Obrazek użytkownika Maverick

01-12-2022 [07:00] - Maverick | Link:

Posłuchajcie co myślą mądrzy Amerykanie: https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika Godunow

01-12-2022 [08:56] - Godunow | Link:

Panie administratorze jesteś pan (celowo)  taką sama nedzną kreaturą. co Sakiewicz  swój swojego. chroni. Prawdziwi polscy patrioci przyjdą po takich jak pan  czyli takich Sakiewiczów..  Jesteś też facet w ABW ..?? I Gnębisz  Polaków z Polecenia PiS..??  ZDRAJCO..!! I KANALIO  zarazem.

Obrazek użytkownika admin

01-12-2022 [09:13] - admin | Link:

Godunow, nie prościej wziąć zaległe lekarstwa? Wolałbym ABW nie uruchamiać, nie mówiąc o prokuraturze. 

Obrazek użytkownika J z L

01-12-2022 [19:00] - J z L | Link:

A ten Godunow to nie jest przypadkiem nowy partner zyciowy pam..persa?

Obrazek użytkownika sake3

01-12-2022 [10:18] - sake3 | Link:

Pan @Godunow powinien mimo wszystko w swych groźbach wymienić tych ,,prawdziwych'' polskich patriotów. Zawsze lepiej wiedzieć kogo ugości się w swoim domu,czym poczęstować,co podać do picia.jak się ubrać na tę przemiłą wizytę i co spakować  @Godunow straszy nie tylko Admina ,ale i takich jak Admin określając to ogólnikowo ,,Sakiewicze''.Czyżby tych przychodzących miałoby być więcej? Działacie w silnej grupie pod wezwaniem? Bejsbole czy inna broń? Swojego czasu pan Sienkiewicz tez straszył ,,idziemy po was''.Podkradacie albo małpujecie jego pomysł? No,nieładnie.

Obrazek użytkownika Pani Anna

01-12-2022 [10:29] - Pani Anna | Link:

@sake3
Na zlodzieju czapka gore. Gdzie wy (ty i admin) widzicie groźby,  którymi zajęłaby się prokuratura bądź ABW? Takich " gróźb " wkurzonych obywateli znajdziecie w mediach, również na TT tysiące. Nie na darmo co niektórzy,  tacy jak np. Niedzielski w ogóle wyłączają opcję komentowania. 

Obrazek użytkownika Chatar Leon

01-12-2022 [10:55] - Chatar Leon | Link:

Tutaj niebawem powinna znaleźć się odpowiedź zaczynająca się od słów "Nabzdyczona paniusiu!!!":)

Obrazek użytkownika sake3

01-12-2022 [11:19] - sake3 | Link:

No to się Pan pomylił.Zamiast odpowiedzi będzie pełna troski rada,bo widzę,że Positivum za słabe.Ukoić skołatane moją obecnością na NB nerwy  może już tylko muzyka.Polecam,,,A thoussand kisses deep'' Leonarda Cohena lub polską wersję w wykonaniu Michała Łanuszki ,,w stu pocałunków toń'' Działa.. 

Obrazek użytkownika HenrykH.

01-12-2022 [11:20] - HenrykH. | Link:

Szanowna Pani.Jaka grupa, jakie bejsbole .Paru bezzębnych ormowców i te damy z byłych PGR-ów.Oni tylko na słabszych warczą i krew ich zalewa jak widzą marsz 11Listopada.Tu jest siła Polski a nie nawiedzone ,niedouczone grupki potomków czerwonoarmiejców.Dziwie się że ma Pani ochotę im odpisywać ,ani tego nie rozumieją ani na dyskusji im nie zależy.Inne pochody (1Maj) i inni towarzysze im w głowach namieszali.

Obrazek użytkownika sake3

01-12-2022 [18:00] - sake3 | Link:

@Godunow....To ten kolega ze studiów a obecnie prokurator będzie chodził po nas? 

Obrazek użytkownika Tezeusz

01-12-2022 [18:02] - Tezeusz | Link:

@Godunow vel @ Pers i wszystko jest jasne. Ten sam smród...

Obrazek użytkownika Pers

01-12-2022 [18:26] - Pers | Link:

@admin
//@Godunow vel @ Pers i wszystko jest jasne. Ten sam smród...//

To już się robi przytułek dla idiotów i paranoików.

Obrazek użytkownika Tezeusz

01-12-2022 [20:26] - Tezeusz | Link:

"To już się robi przytułek dla idiotów i paranoików."

Wypisz wymaluj antypolski NEon 24 dodam dla rusofili...i chamstwa obrażającego publicznie Pana Redaktora Sakiewicza. Oto dowód :
https://naszeblogi.pl/64030-ch...

i na deser: Ruszkiewicz vel @Pers tak pisze  w komentarzu cytat :

"że teksty Zawiszy ukazują się natychmiast u niejakiego Sakevycza, kawalera orderu banderowskiej bezpieki.
Swój swego promuje.."
https://zawisza.nowyekran24.co...

Czy czasami to już nie KK ?

Obrazek użytkownika Kaczysta

01-12-2022 [20:43] - Kaczysta | Link:

dachowiec
Tez jestem za tym byś spierdalał z tego portalu, tak jak to obiecałeś, bo tu nie jest dla was przytułek.