Klątwa Tutenchamona i Jagiellończyka

W październiku 2021 roku filmowcy z Wielkiej Brytanii zrealizowali w Krakowie na zlecenie National Geographic i Channel 4  film dokumentalny związany ze stuleciem otwarcia grobowca faraona Tutenchamona, które przypadło w tym roku. Jego bogato  wyposażony grobowiec w Dolinie Królów odkrył Howard Carter. Mumię faraona wielokrotnie przebadano dostępnymi w tamtych czasach metodami. Dziś uznalibyśmy je za niedopuszczalne i profanujące zwłoki. Badający zwłoki faraona dr Douglas Derry stwierdził, że Tutenchamon w chwili śmierci miał około 19 lat co raczej wykluczało śmierć z przyczyn naturalnych. Badanie rentgenowskie przeprowadzone dopiero w 1968 roku przez doktora Harrisona z Liverpoolu potwierdziło podejrzenia odkrywców mumii. U podstawy czaszki młodego faraona znaleziono ślad po rozległym krwiaku. Najprawdopodobniej faraon został zamordowany przez konkurentów do władzy w Egipcie.

Po otwarciu grobowca  nastąpiła seria tajemniczych zgonów, które uznano za klątwę faraona. Pierwszy zmarł lord Carnavron , kolejni zmarli to Douglas Reid, który prześwietlał mumię, egiptolog Arthur Weigall, lord Westbury i jego syn. W sumie zmarło  z niewyjaśnionych przyczyn około 20 osób. i tu dochodzimy do sedna sprawy. Z podobną serią niewyjaśnionych zgonów mieli  do czynienia badacze po otwarciu grobów królewskich na Wawelu . Szczegółowo opisał historię tych badań i związane z nią odkrycia polski pisarz Zbigniew Święch. Co ciekawe Zbigniew Święch pierwszy zwrócił uwagę  na to, że zgony mogły być spowodowane obecnością w grobowcach grzyba, kropidlaka złocistego ( Aspergirllus flavus).  Historię odkryć w grobach królewskich na Wawelu Zbigniew Święch szczegółowo opisał w trylogii  „Klątwy, mikroby i uczeni”, która uzyskała entuzjastyczne recenzje  wielu znawców przedmiotu, a przede wszystkim historyka Aleksandra  Gieysztora. Zaczęło się to właściwie przypadkiem. Otóż Zbigniew Święch realizujący wraz z Adamem Bujakiem cykl filmowy na temat obrzędów religijnych różnych kultów na terenie Polski dowiedział się, że w katedrze wawelskiej odbędzie się powtórny pogrzeb pary królewskiej Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki. Uroczystość celebrowana przez prymasa polski kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz metropolitę krakowskiego kardynała Karola Wojtyłę odbyła się 18 października 1973 roku. Dwa pierwsze rozdziały trylogii Zbigniewa Święcha do której zbierał materiały przez wiele lat ukazały się w piśmie „Literatura” w 1983 roku. 2 lipca tego samego roku napisał o tym brytyjski „The Times” a za nim cała światowa prasa. Pisano o „Klątwie Jagiellończyka” w Niemczech, we Włoszech, we Francji, w ZSRR a nawet w Bułgarii. W następnym roku wytwórnia „Lotos- Film” we współpracy z UNESCO nakręciła film dokumentalny pod tytułem „ Klątwa Faraona”. Jedną trzecią tego dokumentu poświęcono wątkowi wawelskiemu eksponując postacie Zbigniewa Święcha i  mikrobiologa profesora Bolesława Smyka zasłużonych w wyjaśnieniu tajemnicy Tutenchamona. Film ten był emitowany w wielu krajach w tym trzykrotnie w Polsce. W uznaniu zasług Zbigniew Święch jako jeden z nielicznych Polaków  został członkiem elitarnego „The Explores Club”.

Rocznica odkrycia grobowca Tutenchamona to dokładnie 4 listopada bieżącego roku. Właśnie 4 listopada 1922 roku brytyjski archeolog Howard Carter odkrył kamienne stopnie prowadzące do nienaruszonego przez trzy tysiące lat grobowca faraona Tutenchamona. Dwa wieki po śmierci Tutenchamona tuż obok jego grobu wykuto w skale grobowiec dla Ramzesa V (w którym potem kazał się pochować także Ramzes VI)a wejście do grobu Tutenchamona zostało zasypane gruzem przez co stało się niewidoczne co pozwoliło mu przetrwać gdyż groby były okradane. Kapłani usuwali mumie i kosztowności z komór grobowych, aby ukryć je przed złodziejami i niemal wszystkie grobowce w Dolinie Królów zostały puste.  Tylko grób Tutenchamona czekał na swego odkrywcę. W kilka miesięcy po odkryciu grobu, 4 kwietnia 1923 roku zmarł sponsor wykopalisk lord Carnarvon.

Inne nagłe i niewyjaśnione zgony wśród osób mających związek z wykopaliskami  przypisywano „ klątwie faraonów” choć bezpośredni odkrywca grobu Howard Carter dożył wieku 64 lat i zmarł dopiero w 1939 roku.
W nakręconym w ubiegłym roku filmie pojawi się również słynne otwarcie grobu króla Kazimierza IV Jagiellończyka gdyż od wiosny 1974 roku wiele osób z kręgu badaczy grobu Kazimierza Jagiellończyka zmarło gwałtowną śmiercią - na zawał serca i wylew krwi. W ciągu dziesięciu lat było piętnaście ofiar „klątwy Jagiellończyka” Sprawę opisał właśnie Zbigniew Święch we wstępie do książki „Klątwy, mikroby i uczeni” poświęconej tematyce eksploracji królewskich grobowców oraz w książkach „Budzenie wawelskiej pani Królowej Jadwigi”  i „Czakram wawelski, największa tajemnica wzgórza”. Filmowcy z  Anglii nagrali z nim wielogodzinne wywiady dzięki którym wydarzenia związane z otwarciem królewskich grobów oraz z ponownym pogrzebem na Wawelu Kazimierza Jagiellończyka i jego żony Elżbiety  staną się znane na całym świecie. Wywiady przeprowadzano również z profesorem Akademii Rolniczej Wiesławem Barabaszem  obecnym szefem Katedry Mikrobiologii UR (katedrą Mikrobiologii Rolnej do chwili przejścia na emeryturę kierował profesor Bolesław Smyk, następnie profesor Edward Różycki a profesor Wiesław Barabasz kieruje katedrą od 1996 roku), z wawelskim archeologiem Stanisławem Koziełem oraz ze znanym fotografem Adamem Bujakiem.

Polska historia jest niezwykle interesująca i bogata w wydarzenia. Szkoda, że bardziej interesują się nią  dziennikarze innych krajów i obce telewizje niż nasze własne. Nasze telewizje karmią widzów wulgarnymi wypowiedziami polityków, a w najlepszym przypadku  konkursami na układanie klocków lego, na gotowanie na gazie, oraz na rozpoznawanie piosenek popularnych pięćdziesiąt lat temu. Tak zwana kultura wysoka jest w nich praktycznie nieobecna. W telewizyjnych programach brak jest transmisji koncertów symfonicznych, brak programów naukowych i historycznych. A szkoda.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika r102

12-11-2022 [07:12] - r102 | Link:

Jest brak bo to wszystko są programy komercyjne, nawet w misyjnej TVP  - leci to co ktoś oglądnie a przy okazji oglądnie reklamy  -  trudno Pani Izabelo trzeba przywyknąć.

W płatnej extra telewizji UPC którą mam - są jednak dla jakichś fanatyków   jak p. Izabela   takie  kanały - np muzyka klasyczna gdzie wyją opętańcy w operach a stuosobowe orkiestry machają smyczkami, jest parę kanałów niby-naukowych i historycznych co prawda w stylu poprawnościpolitycznej, takie podłe czasy...

Obrazek użytkownika RinoCeronte

12-11-2022 [09:02] - RinoCeronte | Link:

No dobra, ale co dalej ze sprawą  kropidlaka złocistego? Może kucharz Putina byłby zainteresowany?

Obrazek użytkownika izabela

13-11-2022 [07:25] - izabela | Link:

@ RinoCeronte
Kropidlak działa na profanujących groby. Ale w przyrodzie jest więcej działających skrycie substancji. Choćby  bieluń, tojad czy  wilcza jagoda..

Obrazek użytkownika izabela

13-11-2022 [07:16] - izabela | Link:

Tak czasy podłe. Radio w programie klasycznym nadaje melodie filmowe. Nie ma w tym nic złego, miłośnicy melodyjek filmowych też chcą mieć swoje prawa lecz miłośnicy muzyki klasycznej czują się oszukani. Zaprotestowałam dzisiaj przeciwko włączeniu radia w samochodzie .bo oprócz pięknego Concerto "Alla rustica" Vivaldiego oraz Wiosny z "Czterech pór roku" tegoż musiałabym wysłuchać "The Girl with the Flaxen Hair". Nie wiem i nie chcę wiedzieć nic na temat włosów  tej dziewczyny.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

13-11-2022 [11:45] - wielkopolskizdzichu | Link:

"oprócz pięknego Concerto "Alla rustica" Vivaldiego oraz Wiosny z "Czterech pór roku" tegoż musiałabym wysłuchać "The Girl with the Flaxen Hair". Nie wiem i nie chcę wiedzieć nic na temat włosów  tej dziewczyny."

Doszło do tego, że Debussy został wykluczony z kręgów towarzyskich Pani Izabeli.

Obrazek użytkownika sake3

12-11-2022 [10:26] - sake3 | Link:

Klatwa faraona....Brzmi sensacyjnie ale jakby tak się bliżej przyjrzeć-Lord Carnarvon był już bardzo chorym człowiekiem po wcześniejszym ciężkim wypadku samochodowym,i mógł umrzeć śmiercią naturalną.Jego córkę która brała czynny udział w poszukiwaniach w Dolinie Królów też nie dotknęła klatwa.

Obrazek użytkownika izabela

13-11-2022 [07:28] - izabela | Link:

@ sake3
Z klątwą faraona było trochę tak jak z covid-19. Nawet robotnik, który spadł z dachu został zaliczony do ofiar pandemii .. 

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

12-11-2022 [11:23] - Zbyszek_S | Link:

"Nasze telewizje karmią widzów wulgarnymi..."
Telewizje? Portale? Populacja w ramach możliwości wyboru wybiera? No wybiera. Każdy ma możliwość czytania czy oglądania rzeczy, jakie sobie zażyczy. Wolność prowadzi do prawdy. Na temat nas wszystkich.

Aha. Podobno królowie Egiptu nie używali wobec siebie (nigdy?) tytułu "faraon". I to jest ciekawe :)

Obrazek użytkownika izabela

13-11-2022 [07:33] - izabela | Link:

@ Zbyszek_S
 Chcę się dowiedzieć na przykład " co tam panie w polityce i czy Chińczycy trzymają się mocno" a muszę wysłuchać co jeden (p)oseł   powiedział na temat innego (p)osła. Dlatego telewizory wylatują przez okno.

Obrazek użytkownika adarus2

12-11-2022 [12:47] - adarus2 | Link:

Wyniosłem telewizor do piwnicy. Stało się to w dniu, w którym w ulubionym TVP Info usłyszałem z ust jakiegoś habilitowanego w 4 litery profesora, że jak pójdę na spacer do lasu to zabiję w ten sposób moich najbliższych. Przełączyłem na Polsat - to samo. Inne kanały - to samo. Odebrałem to wtedy jako gwałt na mojej inteligencji. Powiedziałem sobie że nie dam się więcej ogłupiać. Po pół roku żona jakoś ten telewizor przytargała na górę ale ja go dalej nie oglądam. Nie mogę się przemóc. Wywołuje u mnie odruch wymiotny i szybko muszę wyjść do drugiego pokoju. Czy muszę się leczyć?

Obrazek użytkownika sake3

12-11-2022 [15:41] - sake3 | Link:

@adarus.......Owszem musi się Pan leczyć i uczyć też.To wstyd,żeby dorosły mężczyzna nie potrafił obsługiwać pilota i znaleźć coś więcej niż tylko wiadomości.Naprawdę nie ma pan żadnych zainteresowań,żeby znaleźć dla siebie coś ciekawego?

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

12-11-2022 [16:58] - Edeldreda z Ely | Link:

Wejrzałam w siebie w związku z tym tematem i mi wyszło, że telewizję oglądam w jednym, jedynym przypadku: gdy na jakimś kanale powtarzają Ściganego (lubię wtedy widzieć mimikę Tommego Lee i słyszeć Jego teksty, padające z wiekszego niż komputerowy, ekranu). 

Obrazek użytkownika u2

12-11-2022 [17:06] - u2 | Link:

telewizję oglądam w jednym, jedynym przypadku: gdy na jakimś kanale powtarzają Ściganego (lubię wtedy widzieć mimikę Tommego Lee

A ja uwielbiam powtórki ze Ściąganego z niezapomnianym Leslie Nielsenem w roli głównej. Mogę oglądać ten remake bez końca. Teraz oglądam w Kino Polska film Jerzego Hoffmanna pt. "Pan Wołodyjowski". W końcu są kolory, akcja wartka, nie tak jak we współczesnych polskich serialach przymulająca do snu :-)

PS. The Fugitive jest mocno antypolski, jak się okazuje gang, który wrobił Harrisona Forda był gangiem polskim, kierowanym przez bezwzględną Polkę :-)

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

12-11-2022 [17:18] - Edeldreda z Ely | Link:

No, ale Tommy, Tommy jak tam zagrał... Albo w Pościgu we mgle...

Obrazek użytkownika u2

12-11-2022 [17:54] - u2 | Link:

Tommy, Tommy jak tam zagrał...

No tak, Tommy jest wspaniały, bez dwóch zdań. Ale również podziwiam Harrisona Forda, i, jak wspomniałem wcześniej, niezapomnianego Leslie Nielsena, każdy film z Leslie dla mnie to bomba, oczywiście to rzecz gustu, ale dzień bez takiego śmiechu jak się ogląda Leslie`ego jest dniem straconym :-)

Obrazek użytkownika u2

12-11-2022 [20:44] - u2 | Link:

Tommy, Tommy jak tam zagrał...

https://groups.google.com/g/so...

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

12-11-2022 [21:26] - Edeldreda z Ely | Link:

@U2
Dziękuję.
A propos Lesliego, to - jeśli już, wybrałabym Nagą Broń z Priscillą. Jest tam taka scena, gdzie pojawia się wątek nowych dowodów - zdjęć, Priscilla wtedy przedwcześnie i asekurująco (myśląc, że to o jej krępujących fotosach mowa), krzyczy: "Byłam młoda, nie miałam pieniędzy" 😁  

Obrazek użytkownika u2

12-11-2022 [21:36] - u2 | Link:

"Nagą Broń z Priscillą"

To również niezłe, ale ja wolę Ściąganego. Przypomina mi się Dżem i ich Naiwne Pytania :

https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika Pani Anna

12-11-2022 [17:32] - Pani Anna | Link:

@Edeldreda z Eldy
To wstyd i musi się Pani leczyć,  według naszej Sake3. Nie ma Pani zainteresowań i nie umie obsłużyć pilota.

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

12-11-2022 [21:29] - Edeldreda z Ely | Link:

Wolę swojego przeciwstawnego używać do scrollowania naszych wesołych korespondencji 😁 Jeślibym do tego dodała jeszcze obsługę pilota - cieśń nadgarstka murowana 🤪

Obrazek użytkownika Jan1797

13-11-2022 [19:30] - Jan1797 | Link:

Faktycznie w telewizji polskiej trudno nie zauważyć sporych zmian. Newsy z zakresu „informacje kulturalne”, newsy z regionów co uważam za bardzo ważne czy wreszcie newsy o tematyce historycznej, zdecydowanie rzadkie. Czy dzisiaj po wczorajszych wyczynach w Wadowicach i dzisiejszej napaści w Myślenicach potrzebny był monolog Sonika w TVP3 regionalnej, wątpię? Uważam uwagi o telewizji polskiej nie są błędne, jest natomiast problem telewizji regionalnych i tu potrzeba czasu.

Może jednak to co napiszę potrzebne jest zwykłym w poglądach ludziom? Może mistyka Wawelu uspokoi na chwile zaognione nastroje?  Proszę kto ma wiarę wychodząc z krypty Srebrnych Orłów, by skierował wzrok na Skałkę dajmy na to rano. Po drodze są ławeczki ogrodu winnego kto wierzy będzie wiedział i widział. Ile TV to kręciło, kilka spoza Polski. 

Obrazek użytkownika paparazzi

12-11-2022 [18:27] - paparazzi | Link:

@adarus2 TV można mieć, taką nowoczesną która pracuje jak komputer. Ty wybierasz co chcesz słuchać, oglądać, ba poszperać jak ja ostatnio,   Ennio Morricone ah ta muzyka, Federico Fellini,Vittorio De Sica, Sergio Leone itd. W zależności mojego humoru i nostalgii.O aktorach nie wspomnę.

Obrazek użytkownika u2

12-11-2022 [18:37] - u2 | Link:

Ennio Morricone ah ta muzyka, Federico Fellini,Vittorio De Sica, Sergio Leone

Ano, widać żeś makaroniarz. Ale pewnie nie wiesz skad pochodzi nazwa Włochy, a nie jak na całym świecie Italia ? :-)

https://www.youtube.com/watch?...

Why do Poles call Italy WŁOCHY? (English subtitles)

Obrazek użytkownika izabela

13-11-2022 [07:37] - izabela | Link:

@ adarus2
Piwnica to najlepsze miejsce dla telewizora. Można tam wstawić starą kanapę i używać tych mebli tylko wtedy gdy przychodzą niespodziewani goście i trzeba zejść po grzybki do piwnicy.

Obrazek użytkownika Jan1797

13-11-2022 [20:10] - Jan1797 | Link:

https://twitter.com/TVP_Kultur...
Może więc oglądnie pani u sąsiadki, zarazem poprawi wiarygodność
Jan

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

12-11-2022 [13:33] - wielkopolskizdzichu | Link:

"Nasze telewizje karmią widzów wulgarnymi wypowiedziami polityków, a w najlepszym przypadku  konkursami na układanie klocków lego, na gotowanie na gazie, oraz na rozpoznawanie piosenek popularnych pięćdziesiąt lat temu. Tak zwana kultura wysoka jest w nich praktycznie nieobecna. W telewizyjnych programach brak jest transmisji koncertów symfonicznych, brak programów naukowych i historycznych. A szkoda."
Sama tego chciałaś Pani Izabelo. 
Chciałaś państwa, w którym dobrostan obumarłego płodu ważniejszy jest od zdrowia i życia noszącej go matki?
Chciałaś!
To masz.
W związku z tym po co lejesz krokodyle łzy?

Obrazek użytkownika angela

13-11-2022 [14:19] - angela | Link:

@Zdzichu.  Sądząc po rozumowaniu, to Zdzichu z odzysku obumarłego płodu, przywrócony do życia. 
Niedotlenienie tak działa. 

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

14-11-2022 [06:52] - wielkopolskizdzichu | Link:

"Niedotlenienie tak działa."
Podobne powiastki chodziły o śp. ex Prezydencie RP.

Obrazek użytkownika sake3

12-11-2022 [22:05] - sake3 | Link:

@Pani Izabela......Telewizja dostosowuje się do tego co my chcemy ogladać,nie odwrotnie.Liczy się oglądalność.Jaki przekrój społeczeństa taka i kultura.Misja przegrywa,ale jest taka ilość kanałów,że każdy coś dla siebie znajdzie. 

Obrazek użytkownika u2

12-11-2022 [22:40] - u2 | Link:

Telewizja dostosowuje się do tego co my chcemy ogladać,nie odwrotnie.

Bez przesady, ja chciałbym oglądać kolejne odcinki Studia Tajemnic Wandy Konarzewskiej, już chciała nakręcić kolejne odcinki, a umarła. Zaczynam wierzyć Julkowi Słowackiemu, że innymi, oprócz mnie, rządzi Szatan.

Obrazek użytkownika u2

12-11-2022 [22:46] - u2 | Link:

innymi, oprócz mnie, rządzi Szatan

Z całą pewnościa nikogo nie uśmiercam, bo i po co ? Ja nie szatan z Niemiec i Rosji.

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

12-11-2022 [22:46] - Edeldreda z Ely | Link:

Ktoś musiał pierwszy zacząć to rezonowanie... I to nie byliśmy my...

Obrazek użytkownika u2

12-11-2022 [23:00] - u2 | Link:

Ktoś musiał pierwszy zacząć to rezonowanie

Tak, to byłem ja, i co mi rizuni zrobicie ? :-)

Obrazek użytkownika sake3

12-11-2022 [23:31] - sake3 | Link:

@u2.......Czy mówimy wyłacznie o TVP.? Przecież jest wiele stacji i konkurują ze sobą na oglądalność.Dlatego jest tak duża ilość seriali.Obyczajowe,półdokumentalne tworzone właśnie pod telewidzów. Ja ich nie znoszę i nie oglądam z wyjątkiem angielskiego ,,Co ludzie powiedzą''.Oglądałam też serial o rodzinie mieszkającej w dziczy na Alasce. Z ciekawości , trochę z podziwu dla tych ludzi i próbując zrozumieć ich trud życia i samowystarczalność.Nie narzekam na brak filmów dokumentalnych,bo przeważnie takie oglądam.

Obrazek użytkownika Pani Anna

12-11-2022 [23:07] - Pani Anna | Link:

@sake3
W takim razie tylko patrzeć aż telewizja,  nie wiedzieć dlaczego zwana narodową zacznie puszczać na okrągło pornosy na zmianę z meczami piłki i Zenkiem. Będą piki i oglądalność marzeń,  jakieś 90%. Dobrze mówię,  Sake?

Obrazek użytkownika sake3

12-11-2022 [23:15] - sake3 | Link:

@Pani Anna......Nie wiem co zacznie puszczać telewizja,nie jestem ani we władzach ani pracownikiem żadnej stacji telewizyjnej i nie mam na programy żadnego wpływu.

Obrazek użytkownika Pani Anna

13-11-2022 [00:05] - Pani Anna | Link:

@sake3
Nie bądź taka skromna.

Obrazek użytkownika marsie

14-11-2022 [00:41] - marsie | Link:

Pani Izabelo, od jakiegoś czasu mam wrażenie, że pisze Pani "jakby obok"! Mam nadzieję, że się mylę?

Obrazek użytkownika izabela

14-11-2022 [07:21] - izabela | Link:

@ marsie
Ja też mam takie wrażenie. W sprawie "plandemii" miałam rację ale byłam odsądzana od czci i wiary. Sprawa wojny jest dla mnie niejasna lecz boję się sformułować explicite moje przypuszczenia nie tylko ze względu na przewidywaną negatywną reakcję reakcję lecz dlatego, że solidaryzuje się z poszkodowanymi jednostkami. Kiedy wiele lat temu wyrażałam swoje opinie na temat choćby "okrągłego stołu" czy "transformacji ustrojowej" ludzie rzucali mi się do gardła. Wyszło na moje ale to ponura satysfakcja. To -jak to mówią- satysfakcja teściowej. Dlatego zajmuję się kropidlakiem złocistym. . 

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

14-11-2022 [08:37] - wielkopolskizdzichu | Link:

"boję się sformułować explicite moje przypuszczenia nie tylko ze względu na przewidywaną negatywną reakcję"

Nazwijmy rzecz po imieniu.
To strach przed spadkiem ilości członków "fraucymerku" zachwyconego dokonaniami Pani Izabeli na niwie blogerskiej.

Ale przecież zawsze może Pani ponownie odzyskać wiernych słuchaczy wypisując laudacje pod adresem Rydzyka lub gnojąc jakąś sędzinę z niewłaściwego  rozdania.

Obrazek użytkownika sake3

14-11-2022 [10:34] - sake3 | Link:

@izabela.....Może wybrała Pani wewnętrzną emigrację?

Obrazek użytkownika izabela

14-11-2022 [12:40] - izabela | Link:

@ sake3
Za późno żeby emigrować fizycznie czy duchowo. Załatwi to biologia.

Obrazek użytkownika Jan1797

15-11-2022 [20:38] - Jan1797 | Link:

Napisałem to kilkaset razy, choć niewielu się zastanowiło. Ciągle jest czas na budowanie wspólnot, bo w ten sposób dbacie o samych siebie. Nikt Wam nie każe łączyć się wokół kościoła katolickiego. Nie jesteście i nie będziecie sami.