Smutne forum w Petersburgu

“Nowe Możliwości w Nowym Świecie” - to szumne hasło jubileuszowego 25 Forum Gospodarczego w St. Petersburgu było świetnym świadectwem wyżyn zakłamania na jakie potrafi wzbić się rosyjska propaganda.

Brzmi tak potężnie, że zdaje się tłumić logiczne pytania: dlaczego ten świat jest “nowy” oraz skąd się wzięły te “nowe możliwości”? Czyżby przypadkiem nie z powodu zaatakowania Ukrainy?

                                     

Hasło Forum nie było jedynym przejawem ekwilibrystyki językowej towarzyszącej petersburskiemu spotkaniu zwanemu jeszcze przed rokiem “rosyjskim Davos”, na które zlatywali się (kto by tam jeździł) ważni, bogaci i znani z całego świata, aby otrzeć się o superbogatych oligarchów z pierwszej setki listy miliarderów agencji Bloomberg. Teraz Bloomberg podawał, że petersburska impreza stała się "radioaktywna" dla zachodnich liderów biznesu. “Nikt nie wspominał o wojnie, ale każdy o niej myślał” - skwitował prywatnie  jeden z organizatorów. W materiałach informacyjnych nie pisano o wojnie, ale o “nowych warunkach” albo o “nowym środowisku” w jakim pracuje rosyjski sektor finansowy.
Wspominano o “antyrosyjskich sankcjach”, ale nie tłumaczono dlaczego je wprowadzono. Narzekano, że “poddały twardej próbie” rosyjski system finansowy, który wykazuje dużą “odporność i elastyczność”. O Ukrainie wspomniano natomiast przy okazji “alarmujących” ataków hakerskich prowadzonych rzekomo z jej terytorium a kierowanych przez Cyber Command amerykańską jednostkę ofensywnej cyberwalki podległą Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA). Zdaniem autorów materiałów informacyjnych Forum, hakerskie ataki wykazały słabości i niedomogi rosyjskiej cyberobrony, co spowodowało “szybką ucieczkę firm z Rosji”, w domyśle to nie wojna płoszy inwestorów i rujnuje handel tylko agresywni hakerzy szczuci przez USA. Swoja drogą hakerzy dali o sobie znać tuż przed przemówieniem Władimira Putina zapowiadanym jako “niezwykle ważne”. Kiedy delegaci zmierzali ku sali obrad plenarnych ich elektroniczne przepustki przestały działać, tłum się skłębił i zrobił się bałagan.
Rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow uspokajał "naprawimy, ale zajmie to trochę czasu” i w końcu Putin wystąpił, ale godzinę później niż planowano.
Przemówienie niekoronowanego (jeszcze) cara “Ruskiego mira” było pełne antyzachodnich sloganów. Wszelkie nieszczęścia świata są spowodowane fatalną polityką Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej. Rusofobiczny Zachód nakręca spiralę “szalonych sankcji”, Ukraina dopuszcza się ludobójstwa w Donbasie, wojna to obrona Rosji, “kijowski reżym” będzie winien światowej klęski głodu, bo zaminował porty, “większość ludzi na świecie chce współpracować z Rosją”, itp. itd. W podobnym duchu wypowiedział się też Igor Sieczin, oligarcha, szef petrochemicznego giganta Rosnieft i prawa ręka Putina. W odpowiedzi na “bachanalia sankcji” Zachodu, Rosja przygotuje program “Arka Noego” dla ubogich krajów świata, czyli niskie ceny węglowodorów dla przyjaciół, a wysokie dla wrogów. Sankcje należy według Sieczyna spokojnie “przeczekać” i niestety oligarcha ma rację. Na razie “przeczekiwanie” idzie Rosji wcale nieźle. Na eksporcie surowców energetycznych Kreml zarabia średnio 800 milionów dolarów dziennie, a ich roczny eksport, przy obecnych cenach, szacuje się na 285 miliardów USD.

Jeśli nie liczyć nagranego wcześniej i odtworzonego wystąpienia chińskiego prezydenta Xi Jinpinga,  petersburskie Forum nie oślepiało jarzącymi się postaciami. Rolę tuzów polityki międzynarodowej pełnili bat’ka Łukaszenka,  delegacja Talibów reprezentująca Afganistan oraz prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew, który błysnął mówiąc Putinowi w oczy, że jego kraj nie dopuszcza możliwości uznania Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Gościem honorowym Forum była delegacja egipska a gwiazdą caryca rosyjskiej propagandy, szefowa propagandowej telewizji RT Margarita Simonian , której imperium kurczy się z dnia na dzień wskutek uchylania licencji na nadawanie w kolejnych państwach. Oprawa imprezy też nie oszałamiała, co agencja Associated Press uszczypliwie skomentowała, że była podobna do galerii handlowej w dużym rosyjskim mieście z tą różnicą, że stoiska były otwarte a nie zabite deskami z wywieszką “w likwidacji”. I tylko jedna rzecz się nie zmieniła, czyli kłopoty na lotnisku; podczas minionych edycji było zakorkowane przez prywatne odrzutowce gości, a teraz nie było łatwo przylecieć lub odlecieć z uwagi na zamknięcie przez liczne państwa ruchu lotniczego do i z Rosji.   

Premiera: www.tysol.pl

https://niepoprawni.pl/blog/rafal-brzeski/smutne-forum-w-petersburgu

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika sake3

30-06-2022 [22:52] - sake3 | Link:

Trzeba było to szumne Forum zorganizować na pełnym morzu na jachcie któregoś z oligarchów albo czteropiętrowym jachcie Putina.Przypuszczam że ,,rozmowy' wsparte chłodzonym szampanem i z wieczorowymi i nocnymi atrakcjami bardziej by przypadły gościom jako bardziej owocne..