Jeszcze w lutym była zgoda w PE na gaz i atom, teraz ...

Jeszcze w lutym była zgoda w PE na gaz i atom, teraz zrewoltowane Lewica i Zieloni, to blokują

1. Niespodziewanie w tym tygodniu na posiedzeniu połączonych komisji ENVI i ECON (Środowiska oraz Gospodarczo-Walutowej), w głosowaniu wykreślono z tzw. unijnej taksonomii (w tym przypadku aktu delegowanego Komisji Europejskiej), wsparcie dla inwestycji w energetykę gazową i atomową.
KE zdecydowała się wpisać w lutym tego roku, te dwa rodzaje inwestycji do tego dokumentu w ramach tzw. działań przejściowych objętych art. 10 ust. 2 unijnego rozporządzenia w sprawie taksonomii, które mogą odegrać istotną rolę w przejściu na gospodarkę neutralną dla klimatu.
W tym dokumencie termin wsparcia dla inwestycji w gaz, zakreślono maksymalnie na rok 2035, natomiast wsparcie dla inwestycji w energetykę atomową, powinno zdaniem KE zostać utrzymane do roku 2045.
Podczas ogłoszenia tego dokumentu na początku lutego, KE prezentowała stanowisko, że jego treść jest wynikiem konsultacji z grupą ekspertów z państw członkowskich tzw. platformą ds. zrównoważonego finansowania, a także z właściwymi komisjami w PE.
 
2. Sprzeciw dziwnie zrewoltowanych europosłów głownie Lewicy i Zielonych na posiedzeniu połączonych komisji ENVI i ECON spowodował, że jak już wspomniałem, tego rodzaju inwestycje zostały wykreślone z tego aktu delegowanego i to wyraźną większością głosów: 76 za, 62 przeciw, 4 wstrzymujące się.
Wprawdzie jeszcze w lipcu do głosowania w tej sprawie dojdzie na posiedzeniu całego PE ale tak zdecydowana postawa posłów tych dwóch frakcji, rodzi obawy, że przywrócenie wsparcia dla inwestycji w gaz i atom do tego aktu delegowanego, może być jednak trudne.
Po głosowaniu w PE, zakończeniem procedowania tego dokumentu, będzie decyzja Rady Unii Europejskiej (odpowiednich ministrów 27 państw członkowskich) ale nie ulega wątpliwości, że brak poparcia PE, byłby sporą przeszkodą dla przeforsowania propozycji KE  w tym zakresie.
 
3. Lewicowe, „zielone” i liberalne ugrupowania w PE w związku z inwazją Rosji na Ukrainę i odwracaniem się od zakupów surowców energetycznych u agresora, forsują pogląd jak najszybszego odejścia od paliw kopalnych i atomu i szybkiego przejścia na energetykę odnawialną.
Niestety nie przyjmują do wiadomości, że przy obecnym poziomie technologii, a także tym przewidywanym za kilka lat, takie szybkie przejście nie jest możliwe, co więcej im więcej energii odnawialnej w miksie energetycznym każdego kraju, tym większa konieczność posiadania mocy rezerwowych w postaci energetyki atomowej i gazowej.
Ponieważ w krajach takich jak Polska (średnio „wieje” i „świeci słonce” przez 1/3 roku), to w przez pozostałe 2/3 roku energetyka musi być oparta na atomie i gazie, inaczej system energetyczny nie będzie stabilny.
W tej sytuacji propozycja KE nawet z przejściowym wsparciem inwestycji gazowych i atomowych, wydawała się jedyną logiczną i dającą gwarancje stabilności systemów energetycznych krajów UE.
 
4. Wykluczenie inwestycji gazowych i atomowych z unijnej taksonomii, oczywiście nie oznacza zakazu realizowania tego rodzaju inwestycji, można je będzie realizować ze środków publicznych ale nie ulega wątpliwości, że znacząco utrudni finansowanie prywatne.
Szeroko rozumiany sektor finansowy po takiej decyzji instytucji europejskich, zapewne wycofałby się z kredytowania inwestycji energetycznych opartych o gaz czy atom, a to poważnie utrudniłoby ich finansowanie.
A przecież są to inwestycje kosztowne, o długim okresie zwrotu i wymagają skomplikowanej inżynierii finansowej z połączeniem finasowania ze środków publicznych ale także i tych pochodzących z prywatnego sektora bankowego.
Miejmy więc nadzieję, że jeszcze przez najbliższe 2 tygodnie, uda się w PE osiągnąć porozumienie i na razie wykreślone na poziomie połączonych komisji PE wsparcie dla inwestycji w gaz i atom, wróci jednak do aktu delegowanego KE podczas głosowania plenarnego PE ( sesja PE jest zaplanowana od 4 do 7 lipca).  
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Czesław2

16-06-2022 [09:28] - Czesław2 | Link:

Jak można w nieskończoność pieprzyć te brednie o zielonych i czerwonych. Napisz Pan, na czyim sznurku wiszą i tyle.

Obrazek użytkownika Valdi

16-06-2022 [15:55] - Valdi | Link:

Nie podoba się - nie czytaj !
Po co klepać bez sensu ...
Czarno to widzę - sytuację gdzie każdy cham może się wpisać pod textem i jego właściciel pozbawiony jest prawa do kształtowania dyskusji nad tekstem.

Obrazek użytkownika u2

18-06-2022 [16:28] - u2 | Link:

#Valdi

Za europosłem Kuźmiukiem na Salonie24 leci zawsze czereda trolli. Na NB jest Czesław2 i paru innych. Nadają zwykle te same głodne kawałki i walą po nazwisku, czyli "po pysku" :-)

Obrazek użytkownika Czesław2

16-06-2022 [16:20] - Czesław2 | Link:

Nie pij tyle Valdi, bo znasz text bez czytania.

Obrazek użytkownika Valdi

18-06-2022 [10:01] - Valdi | Link:

Ty do mnie bucu ? Chyba coś ci się pomyliło ....

Obrazek użytkownika Czesław2

18-06-2022 [15:37] - Czesław2 | Link:

Wytrzeźwiałeś po dwóch dniach? Chyba nie do końca, skoro nie wiesz, co pisałes.