"Wołyńskie trupy w służbie Putina" - moja dawna notka

  Napisałam ją w marcu 2014 roku {TUTAJ}, czyli 8 lat temu, w czasie gdy Rosja zajmowała Krym.  Stwierdziłam w niej m.in.:

  "Los ofiar rzezi wołyńskiej był chyba najgorszy.  Zostali zamordowani w wyjątkowo okrutny sposób przez ukraińskie UPA.  Potem przez 70 lat zbrodnia ta była przemilczana i dopiero w zeszłym roku zaczęto o niej mówić.  Teraz nieszczęśni pomordowani zostali wcieleni do wojsk Putina i w kilkadziesiąt lat po swej śmierci walczą za Rosję na froncie propagandowym.".

  Przytoczyłam potem kilka przykładów antyukraińskich komentarzy i napisałam:

  "To są dość typowe przykłady.  Autorzy podobnych tekstów  nie odróżniają Ukraińców walczących obecnie o wolność Ukrainy od zbirów z UPA sprzed 70 lat i nie przyjmują do wiadomości, że od zbrodni wołyńskiej minęły ponad dwa pokolenia.  Niektórzy piszą takie rzeczy szczerze, powodowani ponurymi doświadczeniami swych rodzin.  Podejrzewam jednak, że większość tych komentarzy to "przekaz dnia" służb rosyjskich.
  Moim zdaniem, wykorzystywanie rzezi wołyńskiej w rosyjskiej propagandzie uwłacza pamięci ofiar tej zbrodni.  Masakra sprzed 70 lat nie może  usprawiedliwieniem dla obecnych agresywnych działań Putina.".

  Miesiąc później, w kwietniu 2014 opublikowałam tekst "Kresowiacy "zamrożeni" w czasie. A co z Niemcami?" {TUTAJ}.  Zauważyłam wtedy:

  "Inna sprawa to zakłamywanie historii rzezi wołyńskiej.  Zarówno Polacy, jak i Ukraińcy przedstawiają ją tak, jak gdyby Wołyń i i Galicja były niepodległymi państwami, względnie izolowanymi wyspami.  Tymczasem od 1941 roku władzę tam sprawowali Niemcy.  Były one okupowane przez wojska hitlerowskie.
  Za to, co się dzieje na terenach okupowanych - odpowiedzialność ponosi okupant.  Za rzeź wołyńską też, nawet jeśli sam nie angażował swoich oddziałów. (...)  Wynika stąd, że formowanie się UPA zachodziło przy aprobacie Niemców.  Inaczej zejście do podziemia sześciu tysięcy ludzi z oddziałów pomocniczych byłoby po prostu niemożliwe.".

  O tych starych wpisach przypomniałam sobie przedwczoraj [22.05.2022].  Napisałam wtedy notkę, w której pochwaliłam prezydenta Andrzeja Dudę za jego postawę w sprawie Ukrainy {TUTAJ}.  Ku mojemu zdziwieniu - większość komentarzy na jej temat była krytyczna.  Twierdzono, że prezydent jest nazbyt uległy wobec Ukraińców, a nawet, że chce przyłączyć Polskę do Ukrainy.  To zastanawiające.  Większość Polaków przyjęła ukraińskich uchodźców z sercem na dłoni, ale nie "elyty".  Nawet prawicowi publicyści, tacy jak Warzecha, Sumliński, Gadowski, czy Wielgucki jojczą i narzekają nieustannie, wieszcząc straszliwą katastrofę.  Ta ostatnia rzeczywiście nastąpi, jeśli pozbawieni dostatecznego wsparcia Ukraińcy przegrają tę wojnę.  Zwykli ludzie zdają sobie z tego sprawę - "elyty" nie.

  

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

24-05-2022 [21:28] - u2 | Link:

Niemcy byli współsprawcami rzezi, podjudzając dodatkowo Ukraińców przy pomocy swej agentury w ich szeregach

https://naszeblogi.pl/45740-kr...

Dokładnie. Rzezi dokonało OUN-UPA, wystarczy, że wydający rozkaz do rzezi był niemieckim agenciakiem. Warto obejrzeć wywiad Piotra Zychowicza z prof. Grzegorzem Motyką na kanale Historia Realna na YT. OUN-UPA celowo epatowało okrucieństwem, aby stworzyć wrażenie, że to była akcja oddolna 5 milionów Ukraińców żyjących wtedy na Wołyniu.

Obrazek użytkownika JanAndJan

25-05-2022 [00:21] - JanAndJan | Link:

100/100
Polski komik, standuper Szumowski - fajnie "ich" zdefiniował: skurwole.
Wyjątkowym jest, mr kurka matka (chłopek roztropek) sucz i swołocz. Wyjątkowość wynika z... "wyjątkowości", czyli warzechizmo-zychowiczezmu x real do 2
Po polsku: sqrwiałe aniołki. Opcja niemiecka.

Obrazek użytkownika u2

25-05-2022 [08:15] - u2 | Link:

warzechizmo-zychowiczezmu x real do 2

Bez przesadyzmu. Warzecha już dawno temu odleciał, ale p. Zychowicz mówi i pisze rozsądnie.

Obrazek użytkownika Jabe

25-05-2022 [09:09] - Jabe | Link:

Zdaje się, że każdy, kto nie przyklaskuje oficjalnej propagandzie, odleciał, nie?

Obrazek użytkownika u2

25-05-2022 [11:30] - u2 | Link:

Pan W. wspiera agresję raszystów. Trudno nazwać to inaczej niż odlot.

Obrazek użytkownika Jabe

25-05-2022 [11:53] - Jabe | Link:

Co to jest agresja raszystów i co świadczy, że redaktor Warzecha ją wspiera, pomawiaczu.

Obrazek użytkownika sake3

25-05-2022 [12:35] - sake3 | Link:

@Jabe......A jak jest ta oficjalna propaganda?eż chciałabym wiedzieć na ile odleciałam.

Obrazek użytkownika Jabe

25-05-2022 [09:07] - Jabe | Link:

Istotny jest stosunek państwa ukraińskiego. Z niego można wywnioskować, że jest to państwo Polsce wrogie. W tej sprawie prawda jest na służbie rosyjskiej propagandy, czy tego chcemy, czy nie.

Obrazek użytkownika sake3

25-05-2022 [09:57] - sake3 | Link:

..Za to co się dzieje na terenach okupywanych odpowiedzialność ponosi okupant''.Nie tylko Wołyń i Galicja nie były wtedy niepodległe, cała Polska też.Tymczasem zachowujemy się tak jakby Niemców w czasie wojny w ogóle nie było a Polska ponosi odpwiedzialność za wojnę która rzekomo wywołała ,stworzyła obozy śmierci i dokonała Holocaustu.Nikt nie usprawiedliwia rzezi wołyńskiej,ale dlaczego o tym mówi się dopiero teraz? Mało było czasu na odkłamanie historii ? Przesunęła się wajcha?,Nie sądze.Po prostu propaganda rosyjska funkcjonuje aż nadto dobrze..

Obrazek użytkownika Pers

25-05-2022 [10:03] - Pers | Link:

@sake
//Mało było czasu na odkłamanie historii ? Przesunęła się wajcha?,Nie sądze.Po prostu propaganda rosyjska funkcjonuje aż nadto dobrze..//
To trochę wstyd, że dzięki "propagandzie rosyjskiej" bierzemy się w końcu za porządkowanie naszych relacji z bratnim narodem ukraińskim.
Choć ja, szczerze mówiąc, żadnego "odkłamywania" nie widzę. Wręcz przeciwnie - teraz obowiązuje bezgraniczna miłość a kto nieśmiało wspomina Wołyń to śmierdząca ruska onuca jest.

Obrazek użytkownika sake3

25-05-2022 [12:33] - sake3 | Link:

@Pers....No,przynajmniej nie kłam.To nie dzięki Rosji odkłamujemy rzeź wołyńską,tylko poprzez rozmowy ze stroną ukraińską.Wiedziałeś coś o tym bestialstwie na Wołyniu w szkole? Bo ja nie,ale poznałam prawdę w spotkaniach ludzi którzy te czasy pamiętali.Wprawdzie oni byli już bardzo wiekowi a ja bardzo młoda,ale utkwiło mi to w pamięci podobnie jak wstrząsająca książka którą mi dali.Przestań ironizować,bo nie widzę żadnej bezgranicznej miłości do Ukraińców,to co bierzesz za milość to empatia i wspólczucie.Tyle i aż tyle.Ty natomiast chcesz dzieci ukraińskie szczuć psami.Dlaczego? One ci coś złego zrobiły?.Nie wszystko można zwalać na geny.

Obrazek użytkownika Pers

25-05-2022 [13:35] - Pers | Link:

@sake
//To nie dzięki Rosji odkłamujemy rzeź wołyńską,tylko poprzez rozmowy ze stroną ukraińską.//
Są prowadzone jakieś rozmowy?
Kto z kim?

//Ty natomiast chcesz dzieci ukraińskie szczuć psami.//
To fejk powtarzany przez ścierwousza.
Napisałem, że nachalnych Ukraińców (nic o dzieciach nie było) szczuł bym psami na moim podwórku.
Mają gdzie mieszkać, niech ich rodacy się nimi zajmują. Działania wojenne są jedynie na 20% terytorium Ukrainy.

//to co bierzesz za milość to empatia i wspólczucie//
Można czuć empatię i współczucie przez granicę. Nie muszą tu się zwalać kupą i mieć lepsze warunki niż Polacy. Ciekawostka na skalę globu.
 

Obrazek użytkownika Pani Anna

25-05-2022 [10:13] - Pani Anna | Link:

"Autorzy podobnych tekstów  nie odróżniają Ukraińców walczących obecnie o wolność Ukrainy od zbirów z UPA sprzed 70 lat i nie przyjmują do wiadomości, że od zbrodni wołyńskiej minęły ponad dwa pokolenia. " Są też tacy, co nie odróżniają Niemców od nazistów,  mimo, że to już minęło dwa pokolenia. Doprawdy, miałam panią za mądrzejszą. 
Nawiasem mówiąc,  jeżeli naszym drogim gościom zrobi się przyciasno i w nocy wyrzną gospodarzy, to winny będzie sołtys.  Albo komendant posterunku. Bo z pewnością nie zadni mili i waleczni Ukraińcy. 

Obrazek użytkownika Es

25-05-2022 [10:41] - Es | Link:

Na pewno zabliźnieniu ran sprzed 80 lat pomogłoby kilka przyjaznych gestów z potępieniem rzezi włącznie. Nie pomoże w tym natomiast próba pisania historii na nowo pod wpływem współczucia dla ich obecnej tragedii. Jeżeli koleś powyżej pisze, że nadziewanie Na widły, czy rżnięcie brzucha piłą było nie po to żeby zabić i zmusić tych ,którzy gdzieś tam się uchowali do ucieczki z tych terenów, ale żeby " epatować", to czytając takie brednie można się jedynie wq.wić ,a nie szukać pojednania. Jak widać cymbalstwo granic nie ma . 

Obrazek użytkownika u2

25-05-2022 [11:32] - u2 | Link:

Jeżeli koleś powyżej pisze, że nadziewanie Na widły, czy rżnięcie brzucha piłą

Kto pisze ? Epatujesz wymyślaniem coraz większych niedorzeczności.

Obrazek użytkownika Es

25-05-2022 [12:52] - Es | Link:

"OUN-UPA celowo epatowało okrucieństwem, aby stworzyć wrażenie...". Rzeczywiście . Uprawiali pewnie "sztukę dla sztuki"

Obrazek użytkownika u2

25-05-2022 [13:18] - u2 | Link:

Dlaczego UPA dokonała ludobójstwa Polaków na Wołyniu? Piotr Zychowicz i prof. Grzegorz Motyka :

https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika Pers

25-05-2022 [11:38] - Pers | Link:

@Es
Luzik.
To tylko litwak z Suwałk.
Osoba absolutnie niewiarygodna.

Obrazek użytkownika wilniuk

25-05-2022 [11:27] - wilniuk | Link:

Oto tekst Pani Heleny Krzemionowskiej-Łowkis ze słowa wstępnego do Jej książki  " Powroty na Wołyń ", który wyjaśnia problem pamięci o wołyńskim ludobójstwie :  " Byłam pewna, że ten potworny czas holocaustu Polaków na Wołyniu w naturalny sposób przechodzi w zapomnienie, a przepadnie razem z nami. Przez 50 lat po wojnie nie wolno nam było głośno mówić, ale też i dla nas , i naszych rodziców wspomnienia tamtych okropności były zbyt trudne, aby je komukolwiek przekazywać. Spychaliśmy więc na samo dno niepamięci, by móc dalej żyć i cieszyć się życiem.  Ale przyszedł czas , kiedy uznałam, że takie zapomnienie to ciężki grzech. Bo stało się dzisiaj tak, że nienazwana i nieukarana wina staje się cnotą, że mordercy z OUN-UPA przedstawiani są jako ofiary albo bohaterowie.  Programy TV, artykuły i książki dotykające ludobójstwa Polaków na Wołyniu, wydawane przez, czy pod opieką Związku Ukraińców Polsce i ich przyjaciół, porażają nieprawdą, fałszem, prymitywizmem i tupetem, żeby nie powiedzieć - bezczelnością Szczególnie wtedy, kiedy młodzi "historycy" ukraińscy, urodzeni po wojnie w Polsce, tu wykształceni, usiłują mi opowiadać swoją "prawdę" o historii stosunków polsko-ukraińskich czy o wielkiej krzywdzie, jaka spotkała ich rodziców przesiedlonych z Bieszczad w czasie akcji "Wisła". I komu to opowiadają? Przecież jeszcze żyjemy, my, dzieci Wołynia chociażby, świadkowie tamtych okropności, które śnić się nam będą do ostatnich dni.  Dlatego  musimy opowiadać naszym dzieciom i wnukom, jak to było, by tamte niewinne śmiertelne ofiary nie stały się daremne. By zło nie miało siły odrodzić się. By pomóc narodowi ukraińskiemu oczyścić się z nacjonalistycznego brudu, bo jest godnym narodem. I tylko prawda może w tym pomóc. A ona jest jedna. "      Nie chodzi więc o samą zbrodnię ludobójstwa lecz o jej fałszowanie, ukrywanie i zatajanie.  Tu już nie ma żadnego okupanta, którego można obciążyć odpowiedzialnością. Rozumiem, że nie czas teraz na wspominanie tych spraw ale skoro już ktoś je wywleka to niech przynajmniej nie odwraca uwagi od ich istoty.  Już dawno Ukraina mogła sprawę załatwić uczciwie i nie dawać Rosji pretekstu do usprawiedliwiania swoich zbrodni. 

Obrazek użytkownika Es

25-05-2022 [13:21] - Es | Link:

@wilniuk
Dokładnie tak. Relatywizowanie zbrodni, zakłamywanie historii i jej pisanie na nowo w imię obecnych sympatii wynikających ze współczucia jest wyjątkowo niegodziwe

Obrazek użytkownika u2

25-05-2022 [18:18] - u2 | Link:

By pomóc narodowi ukraińskiemu oczyścić się z nacjonalistycznego brudu, bo jest godnym narodem.

Trochę masło maślane. Naród to nacja. Jak naród ma się oczyścić z narodu ? OUN-UPA to były formacje w służbie Niemiec. To Niemcy niech się najpierw wytłumaczą z tej nierozliczonej zbrodni, bo byli wtedy okupantami na Wołyniu i w Galicji. Katyń chętnie rozliczali, powołali komisję międzynarodową z udziałem Polaków. Ale to była zbrodnia Rosjan, nie Niemców. Rosjanie teraz chętnie biją w cudze piersi, a nadal nie rozliczyli się ze swoich zbrodni i nadal mordują. Tym razem Ukraińców. I też szermują hasłami denazyfikacji, wręcz deukrainizacji. Popełniają kolejne ludobójstwo na oczach świata.

Obrazek użytkownika Pers

25-05-2022 [11:48] - Pers | Link:

Świetny komentarz do tej notki  https://emerytka.nowyekran24.c...

Obrazek użytkownika Jan1797

25-05-2022 [17:21] - Jan1797 | Link:

  Ku mojemu zdziwieniu - większość komentarzy na jej temat była krytyczna.  Twierdzono, że prezydent jest nazbyt uległy wobec Ukraińców, a nawet, że chce przyłączyć Polskę do Ukrainy.  To zastanawiające.  Większość Polaków przyjęła ukraińskich uchodźców z sercem na dłoni, ale nie "elyty".  Nawet prawicowi publicyści, tacy jak Warzecha, Sumliński, Gadowski, czy Wielgucki jojczą i narzekają nieustannie, wieszcząc straszliwą katastrofę
Szanowna Elig,
Można się z Panią nie zgadzać, ale szanować trzeba za wyczucie powagi chwili.  Chodzi mi o deklaracje ostatecznie łagodzące większość ran „otwieranych przez wroga przy każdej okazji” jak Pani napisała, bolesnych zadr. Czy Warzecha, Sumliński, Gadowski lub Wielgucki nie mają pojęcia jakie decyzje zapadły kilka dni wcześniej?  Nawet nie przypuszczam, po prostu asekuracyjnie odpychają tę wiedzę. Tworzy to sytuację niepewności przekazu, bo z jednej strony na portalach społecznościowych pojawiły się optymistyczne wieści dotyczące relacji Polsko -Ukraińskich w tym oświadczenia ministrów ukraińskiego rządu. Z drugiej zasiano wątpliwości i to kto? Pominę tym razem dyskusję o elicie, pyskuje udając patriotyzm a wyłazi to co zawsze. Pozdrawiam 

Obrazek użytkownika Es

25-05-2022 [19:43] - Es | Link:

Kochajmy się jak bracia....
https://logistyka.rp.pl/drogow...

Obrazek użytkownika Jan1797

25-05-2022 [21:18] - Jan1797 | Link:

I to mówi wyważony liberał?