Polacy bili się jak tygrysy - są niezwycięzeni !

Polacy o swoich bohaterskich czynach nie zwykli publicznie dyskutować. Skupiają się oni głównie na pokazywaniu swoich słabości, wad i przywar. A jak bohaterski naród Polski oceniają przyjaciele i wrogowie?

Zamiast wstępu

Sytuacja polityczna i militarna, obserwowana w ostatnim czasie, głównie na wschodzie Ukrainy i powstałe realne zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski, spowodowało dyskusje na temat naszego potencjału obronnego, ale głównie odpowiedzi na pytanie – czy się obronimy, jacy tak naprawdę jako naród jesteśmy na polu walki itp.

Odpowiedzi na to pytanie i wiele innych związanych z tym tematem, w przeszłości dokonali nasi partnerzy i wrogowie. A jak oceniali oni żołnierza Polskiego na podstawie kilku losowo wybranych wypowiedzi - przeczytajcie sami.

„Dla Polaków nie ma rzeczy niemożliwych” - Bonaparte

Podczas trwania kampanii hiszpańskiej w 1808 r., w czasie walk i obawie przełamania obrony wąskiego przejścia dla armii Napoleona w wąwozie Somosierra, jeden z podwładnych Napoleona, gen. Montbrun, stwierdził:„ Zadanie niemożliwe – zostawcie to Polakom!”. Gdy Polscy szwoleżerowie Somosierrę zdobyli, sam Napoleon, zdejmując kapelusz przed polskimi żołnierzami stwierdził„ Cześć najdzielniejszym z dzielnych!”

W czasie trwania II wojny światowej wrogowie i alianci docenili bohaterstwo i heroiczną walkę żołnierza Polskiego. Oto kilka przykładów wypowiedzi i ocen:

Generał von der Leppe, zimą 1942 r., na odprawie w dowództwie w Berlinie, w czasie analizy dotychczasowych działań wojennych, stwierdził „Wojna jest łatwa, nikt się specjalnie nie broni, każda bitwa jest z góry wygrana, tylko Polacy bronili się jak lwy, oni bili się jak lwy!”

Generał Erich von Bach składając meldunek przełożonym o postępie walk w czasie trwania Powstania Warszawskiego w 1944 r. stwierdził „Wczoraj rano zaczął się atak na południową część Śródmieścia, niestety nie posuwa się dobrze. Polacy walczą jak bohaterowie!”

Niemiecki Sztab Generalny Wojsk Lądowych w latach 1939-1945, w swoich raportach i analizach o przeciwnikach pisał :”Polacy są najbardziej inteligentnym narodem ze wszystkich, z którymi spotkali się Niemcy podczas wojny w Europie, jest to jedyny naród w Europie, który łączy w sobie wysoką inteligencję niesłychany spryt i ogromną zdolność przetrwania wyrabiając sobie rozsądek życiowy nigdzie nie spotykany. Pod dobrym dowódcą, Polak jest najdzielniejszy z dzielnych, brawurowy, niewymagający, chętny i twardy w walce, lepszy w natarciu niż w obronie”.

„Trzy kompanie atakujące nie dają radę kilku Polakom” - Generał Eberhardt – Westerplatte

W 1939 r., w czasie walk o Westerplatte, Generał Eberhardt tak meldował do Berlina:

„ Jesteśmy zaskoczeni dzielnością Polaków, walczą jak zranione Lwy, nawet trzy moje kompanie nie dają rady kilku Polakom. Potrzebujemy wsparcia z powietrza atakujemy w sile 4000 ludzi i 60 samolotów przeciwko mam 225 Polaków”.

„Polacy nacierają z tak ogromnym uporem, a ich dzielność budzi wręcz paniczny strach” - Dowódca SS Leibstandarte Sepp Dietrich

16 września 1939 r. w walkach o Łódź, gen. brygady Hans Felber oraz Dowódca SS Leibstandarte Sepp Dietrich stwierdzili, że „Polacy nacierają z tak ogromnym uporem, a ich dzielność budzi wręcz paniczny strach wśród moich żołnierzy –Polacy są jak atakujące stadem wygłodniałe lwy”, „Kto by zechciał zakwestionować dzielność tych polskich jednostek, powiedziałby nieprawdę”

„Polacy walczący o Monte Cassino pokazali, że są najlepszymi wojownikami wśród wszystkich armiach alianckich” - brytyjski historyk Peter Caddick- Adams

Stalin dowiedziawszy się o polskim zwycięstwie pod Monte Cassino, jak podają źródła, wpadł w furię, bo wiedział, że ten triumf podniesie ducha Polaków i zaprzeczy kłamstwom sowieckiej propagandy.

Brytyjski historyk Peter Caddick - Adams opisuje w swoich publikacjach mi.in, że„Kluczowe znaczenie dla zwycięstwa nad wojskami III Rzeszy w bitwie o Monte Cassino miał udział 2 Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa. To Polskie zwycięstwo przypieczętowało klęskę Niemiec i Włoch w II wojnie światowej”.

Generał Harold Alexander tak ocenił żołnierzy Polskich: „Polacy walczyli honorowo - nienawidzili Niemców, ale jednak brali jeńców do niewoli czego nie robili Francuzi i Hindusi”.

 „Polacy bili się jak tygrysy, a gdy zabrakło im amunicji na pięści, na bagnety nawet uderzali kamieniami” - gen. Albert Kesselring

Polscy żołnierze Brygady Karpackiej bili się z takim heroizmem z Niemcami, że docenił to gen. Albert Kesselring, składając raport do swego dowództwa z walk, tak je relacjonował: „Polacy bili się jak tygrysy, a gdy zabrakło im amunicji walczyli na pięści, na bagnety nawet uderzali kamieniami. Takie męstwo zadziwiało wielokrotnie przewyższających nacierających żołnierzy Niemieckich”

Gen. Mark Clark z 5 Armii amerykańskiej, mając obsesję na punkcie własnego wizerunku, starał się porównywać do najlepiej ocenianych żołnierzy w czasie II wojny światowej. Znany był z tego, że także starał się przyrównywać do najbardziej bohaterskich żołnierzy twierdził on iż:„Polacy najciężej doświadczeni przez wojnę i podwójną okupację Niemiec i ZSRR, są niezwyciężeni swoim duchem bojowym”.

Niemiecki feldmarszałek, Erich von Manstein, w swojej książce „Stracone zwycięstwa”, nie szczędził pochwał polskim żołnierzom, pisząc m.in. „Polacy walczyli z wielką odwagą i ogromną determinacją by wytrwać nawet w najbardziej beznadziejnych sytuacjach”.

Podsumowanie

We współczesnych operacjach wojskowych, takich jak te w byłej Jugosławii, Iraku czy Afganistanie, żołnierz Polski był ze wszystkich tam działających, według dostępnych źródeł wojskowych, oceniany najwyżej, co może być niewątpliwie analogią do historycznych działań i walk o narodowe wyzwolenie.

Niech determinacja, waleczność i patriotyzm żołnierza Polskiego, będące dawniej i dzisiaj, będzie wyraźnym sygnałem i ostrzeżeniem dla tych, którzy z pychą głoszą, że w trzy dni chcą zdobyć Warszawę.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

26-01-2022 [13:07] - wielkopolskizdzichu | Link:

"Podczas trwania kampanii hiszpańskiej w 1808"
tezeuszek przypomnij nam wszystkim co robili w Hiszpanii dzielni kawalerzyści polscy.  Przy okazji coś o Haiti.

Obrazek użytkownika u2

26-01-2022 [13:25] - u2 | Link:

Potrzebujemy wsparcia z powietrza atakujemy w sile 4000 ludzi i 60 samolotów przeciwko mam 225 Polaków

To jest Sparta !!! :-)

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

26-01-2022 [14:15] - wielkopolskizdzichu | Link:

Tragiczne w wymiarze wręcz komediowym jest to iż żołnierze z Westerplatte do konca myśleli że te 60 samolotów to nadlatująca odsiecz z Wielkiej Brytanii.

Obrazek użytkownika Marek Kudła

26-01-2022 [14:38] - Marek Kudła | Link:

Moje pokolenie pochodzi z narodu, który potrafił zdobyć się na wielkie poświęcenia i
ofiary.  Po wyborach prezydenckich 2020  jestem głęboko przekonany, że nasz naród
żyje, ale trzeba mu wskazać wielkie cele, takie jak poczucie godności i pewności
posiadania własnego, niezawisłego państwa, opiekę Państwa nad różnymi grupami społeczeństwa,
zrównoważony rozwój całego kraju i polski model dobrobytu dla wszystkich, a wtedy on okaże swoje
prawdziwe oblicze i siłę.  Apeluję do wszystkich młodych ludzi, którzy nie są obojętni na to, jaka
będzie wasza przyszłość. Obudźcie się! - Bo ukradną wam waszą przyszłość. Dla was nie zostanie nic
oprócz beznadziei, długów i niewolnictwa we własnym kraju. Pomyślcie o tym.

 

Obrazek użytkownika Tezeusz

26-01-2022 [14:42] - Tezeusz | Link:

"Tragiczne w wymiarze wręcz komediowym jest to iż żołnierze z Westerplatte do konca myśleli że te 60 samolotów to nadlatująca odsiecz z Wielkiej Brytanii."

Dla sowieckich śmieci bohaterstwo żołnierza Polskiego jest komedią. A lanie jakie dostali pod Warszawą w 1920 to już nie !
Co za ...

 

Obrazek użytkownika u2

26-01-2022 [14:49] - u2 | Link:

Dla sowieckich śmieci bohaterstwo żołnierza Polskiego jest komedią.

Czasami my Polacy lubimy popatrzeć na wojenne perypetie z przymrużeniem oka. Przykładem perypetie genialnego Franka Dolasa. :-)

A wielkopolskizdzichu to raczej niemiecki cieć, a nie rusek :-)

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

26-01-2022 [22:55] - wielkopolskizdzichu | Link:

Nie ma sprawy dla pisiorów mogę być niemieckim cieciem, ale do głowy by mi nie przyszło, aby z mej klawiatury wyszedł taki lapsus jak żołnierz Polski.
Można napisać Żołnierz Polski lub żołnierz polski, twór spod paluchów tezeuszka który, tobie u2, sprawia radość świadczy o waszej przynależności do specyficznej kasty, mieniącej się Prawdziwymi Polakami, od której cuchnie na kilometr pastą Buwi.

Obrazek użytkownika sake3

26-01-2022 [15:02] - sake3 | Link:

Nawet dla niedźwiedzia-Wojtka Polacy byli najlepszymi żołnierzami i druhami i przeszedł z nimi cały szlak wojenny Miał w sobie więcej człowieczeństwa niż ci którzy wojenne losy Polaków zawsze potrafią zohydzić. Najczesciej są to ci którzy wojny nie przeżyli,nawet nie pomyślą że wojna to nie zabawa dla chłopców i okrucieństwa oraz haniebne sytuacje zdarzają się tam często.Ktoś taki jak pan ZdzichuzWielkopolski nie potrafi tego zrozumieć.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

26-01-2022 [15:51] - rolnik z mazur | Link:

@ tezeuszku 

Tygrysy dowodzone przez osłów.

Obrazek użytkownika Tezeusz

26-01-2022 [15:54] - Tezeusz | Link:

Taki komentarz może napisać tylko....osioł

Obrazek użytkownika Marek Kudła

26-01-2022 [16:34] - Marek Kudła | Link:

Tak, to osioł ze wsi Kwik !
 

Obrazek użytkownika sake3

26-01-2022 [16:22] - sake3 | Link:

@Rolnik z mazur.......Skoro powiedział Pan A to trzeba powiedzieć i B i wymienić tych osłów.Bardzo łatwo naigrywac się z bohaterów siedząc w papciach przed laptopem. 

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

26-01-2022 [17:08] - rolnik z mazur | Link:

@ sake

proszę batdzo - Rydz-Śmigły, Beck , kilku generalow, ktorzy zdezerterowali w pierwszych dniach wojny, Sikorski. - wymieniac więcej? Pzdr

Obrazek użytkownika sake3

26-01-2022 [17:23] - sake3 | Link:

@Rolnik z mazur.....Rydz-Śmigły,Beck?,kilku bliżej nieznanych generałów to cała nasza wojskowa wyższa szarża? To kto naszymi żołnierzami dowodził,sami na własną rękę walczyli?

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

26-01-2022 [18:29] - rolnik z mazur | Link:

@ sake

Bortnowski, Fabrycy, Dab Biernacki a Rommel to ze trzy razy dezerterowal. To są nieznani generałowie ? Może dla ciebie. Jasna karta to tak naprawdę to tylko Kutrzeba, a on był jednym z młodszych generałów.  Tak w większości byli pozbawieni sami sobie - bez łączności i bez strategii. Pzdr

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

26-01-2022 [23:31] - wielkopolskizdzichu | Link:

Dąb Biernacki, jedna z najbardziej tandetnych postaci II RP, bawidamek, żul knajpiany i bandyta sanacyjny.
Jego najbardziej słynne występy to ciężkie pobicie dziennikarzy wileńskich i dowodzenie podległą mu jednostką w czasie kampanii wrześniowej a la Walter.
Typowy bohater dla pisorów.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

26-01-2022 [17:17] - rolnik z mazur | Link:

@ sake 
DOucz się historii a potem oceniaj.

Obrazek użytkownika Marek Kudła

26-01-2022 [16:22] - Marek Kudła | Link:

Bauer,
no, i świnioe oporządzane przez rolnika z Mazur !

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

26-01-2022 [18:30] - rolnik z mazur | Link:

@ kudłaty
jeszcze tylko ty pozostales, reszta świń oporzadzona i szparagi spod lodu wykopane. 

Obrazek użytkownika Jan1797

26-01-2022 [19:39] - Jan1797 | Link:

@rolnik z mazur,
O mnie zapomniałeś?
Obrona bunkrów w Węgierskiej Górce; https://bbfan.pl/artykul/weste... zniweczyła niemiecki plan zamknięcia w okrążeniu Armii Kraków. Niemcy nie mogli uwierzyć, że tak skuteczny opór stawiło im zaledwie 69 ludzi. W czasie tych walk zginęło od 50 do 200 niemieckich żołnierzy a od 100 do 300 zostało rannych. Straty załogi bunkrów to 11 zabitych i 20 rannych. 
Już nigdy nie się nie zdarzy, że nas pludry zaskoczą; https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

27-01-2022 [08:46] - rolnik z mazur | Link:

@ Janie

Czytaj ze zrozumieniem. Ja nie mówię o bohaterstwie prostego żołnierza. Takich przykładów jest masa. Ja mówię o braku organizacji, łączności a czasami o zdradzieckiej postawie dowódców i to tych najważniejszych. Pzdr

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

26-01-2022 [19:03] - rolnik z mazur | Link:

@ kudłaty
jeszcze tylko ty pozostales, reszta świń oporzadzona i szparagi spod lodu wykopane. 

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

26-01-2022 [17:02] - Ula Ujejska | Link:

W obronie mojego miasta w 1939 roku, plutonowy Stefan Karaszewski sam powstrzymał przez kilka godzin niemiecką dywizję pancerną niszcząc kilka czołgów i pojazdów. Zginął odbierając sobie życie ostatnim granatem. Niemcy byli w szoku kiedy weszli do polskich okopów.
Cześć i Chwała Bohaterom!

Obrazek użytkownika Tezeusz

26-01-2022 [20:26] - Tezeusz | Link:

Wielu było bohaterow w walce o Wolna Polskę wiele życiorysów przypominam tak często w NB jak Orlik, Pilecki, Inka wielu bohaterów Września  1939, żołnierzy spod Monte Cassino , bitwy o Anglię, czy Powstania Warszawskiego, żołnierzy AK, NSZ ale czy komusze bydełko to rozumie  - ich idol to Stalin. 
https://naszeblogi.pl/61122-bo...
https://naszeblogi.pl/61063-or...
https://naszeblogi.pl/61012-ja...
https://naszeblogi.pl/60962-bo...
https://naszeblogi.pl/60918-te...
https://naszeblogi.pl/60796-su...
,..............
i to tylko w ostatnim okresie czasu. Czerwone bydełko raczej zachwala Putina i Rosję taka agentura Moskwy, lub obraża blogerów NB

Obrazek użytkownika Tezeusz

27-01-2022 [07:11] - Tezeusz | Link:

Sowiecka agentura na wsi i nie tylko zdzicho Persowaty wróć pejsowaty buszuje.
https://dziennikarzobywatelski...