Bohaterowie narodowi. August Emil Fieldorf" Nil"

Gen. August Emil Fieldorf „Nil” (1895 - 1953) - jeden z najbardziej zasłużonych żołnierzy podziemia niepodległościowego.
Generał brygady Wojska Polskiego, organizator i dowódca Kedywu Armii Krajowej, zastępca Komendanta Głównego AK.

Odznaczony dwukrotnie Orderem Virtuti Militari oraz czterokrotnie Krzyżem Walecznych.

Powieszony przez komunistów 24 lutego 1953 r.
Bohatera Narodowego potraktowali jak zwykłego kryminalistę.

"Pamiętaj, abyś nie prosiła ich o łaskę! Zabraniam tego.” – w tych słowach generał Nil zwrócił się do swojej żony Janiny podczas jednego z ostatnich widzeń przed śmiercią. Nie chciał zastosowania prawa łaski. Uważał, że łaska jest dla przestępców, a nie dla żołnierzy walczących o niepodległość. Nie domagał się łaski, chciał jedynie sprawiedliwej rewizji wyroku. 24 lutego 1953 roku została wykonana na generale Fieldorfie zasądzona, w zbrodniczy sposób, kara śmierci.

Ciała do dziś nie odnaleziono..

Cześć i Chwała Bohaterom

  Źródło : https://www.facebook.com/Kolor...
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika sake3

21-01-2022 [17:21] - sake3 | Link:

Szkoda,że nie ma podanego składu sędziowskiego wydającego haniebny wyrok. Ile wtedy za to dostali do brudnych łap i jakie później emerytury. Należy jednak upublicznić nazwiska tych kanalii.