Przesmyk Suwalski – czy tam zaatakuje Rosja?

W mediach coraz częściej słyszymy o zagrożeniu dla bezpieczeństwa Polski spowodowanej ekspansywną polityką Rosji szczególnie w bezprecedensowych atakach Putina na Polskę Politycy i stratedzy wojskowi pokazują Polakom iż najbardziej prawdopodobnym miejscem gdzie mogą uderzyć Rosyjskie dywizje to jest tzw. Przesmyk Suwalski. Co to jest takiego i jakie ma znaczenie militarne w obronie naszego kraju- starałem się prześledzić zagłębiając się w literaturę przedmiotu.

Co to jest Przesmyk Suwalski ?
Według Wikipedii - „Pojęcie obecne w terminologii NATO, oznaczające polskie tereny położone wokół Suwałk,Augustowa i Sejn, które jednocześnie stanowią połączenie terytorium państw bałtyckich z Polską i resztą państw NATO oraz rozdzielają terytorium rosyjskiego obwodu kaliningradzkiego oraz sojuszniczej wobec Rosji Białorusi. Według armii USA region ten należy do potencjalnie najbardziej zapalnych punktów w Europie. „
Głównodowodzący sił zbrojnych USA w Europie  już od dłuższego czasu na łamach prasy i mediów alarmuje, że tzw. „przesmyk suwalski na pograniczu Polski i Litwy jest jednym z najbardziej zapalnych punktów w Europie. Polscy eksperci nie mają złudzeń, że gdyby Rosja zdecydowała się zająć kraje bałtyckie lub uderzyć na Zachód, to ten region były zarzewiem konfliktu i stanowił autostradę dla wojsk Władimira Putina.”

Przesmyk

Generał Hodges już w październiku 2015 r., jak wiemy z przekazów medialnych na konferencji prasowej, wskazał regiony, które są najbardziej zapalnymi punktami w Europie. Z map odtajnionych na potrzeby konferencji wojsk Rosyjskich -wynika, że jednym z nich jest tzw. przesmyk suwalski. 70-kilometrowy odcinek pogranicza jest strategicznie ważny dla Rosji, która mogłaby dzięki niemu połączyć obwód kaliningradzki z Białorusią, tworząc tym samym korytarz lądowy dla swoich wojsk. Zajęcie tych terenów umożliwiłoby również odcięcie krajów bałtyckich od Polski i reszty państw NATO.

Głównodowodzący sił zbrojnych USA w Europie podczas wspomnianej już konferencji podkreślał również, że bardzo poważnym problemem jest brak infrastruktury umożliwiającej szybkie przemieszczenie wojsk między Polską, a krajami bałtyckimi.
Nawet jeśli mamy szpicę, której gotowość do działania jest bardzo wysoka, jak to określił, to przekroczenie przez nią granicy między Polską, a Litwą zajmuje dwa tygodnie. Przez to nawet nie zbliżamy się do szybkości reagowania, jakiej potrzebujemy w obliczu ewentualnego zagrożenia - wskazywał Hodges. W Pentagonie,jak wynika z raportów opublikowanych w amerykańskiej prasie, generał przyznał natomiast, że Rosja ma znaczące siły marynarki oraz piechoty zgrupowane w okręgu kaliningradzkim, które mogą odciąć dostęp do krajów bałtyckich.

Czy Putin wykorzysta słabość NATO?
Gdyby Rosja zdecydowała się zająć kraje bałtyckie, jak podają stratedzy NATO, lub iść na Zachód, to ten region byłby z pewnością zarzewiem konfliktu. Wiadomo, że nasi partnerzy z NATO nie będą o tym głośno mówić, ale ich analizy nie były oparte jedynie na mapach. Na pewno brali także pod uwagę informacje wywiadu. Już za czasów mojej służby wiedzieliśmy o tym, że Rosja bardzo mocno przygotowuje się do takich działań szkoląc ludzi. Prace były na tyle zaawansowane, że uczyli żołnierzy języka polskiego i jak przenikać przez granice, by prowadzić działania o charakterze dywersyjnym.
Krótko mówiąc - jeżeli Rosja zdecyduje się prowadzić agresję na terenie krajów bałtyckich to drugim kierunkiem będzie Polska. Dzięki temu uniemożliwi się ewentualną interwencję i przyjście z pomocą państw natowskich - przekonuje w rozmowie z WP gen. Roman Polko, który dodaje, że kraje bałtyckie są solą w oku Władimira Putina.

Przesmyk Suwalski jest zatem, jak wynika z publikowanych analiz, bardzo wygodnym regionem do działań wielokierunkowych na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. Znajduje się tam również tzw. węzeł augustowski, przez który przebiegają główne szosy prowadzące z Polski na Litwę oraz główna linia kolejowa łącząca nasz kraj z Litwą, Łotwą i Estonią. Rosja zdaje sobie z tego sprawę, gdyż wraz z Białorusią prowadzi ćwiczenia, które jednoznacznie wykazują ten kierunek jako potencjalny do uderzenia.

A co na to kraje bałtyckie ?
Litwa, Łotwa i Estonia ostrzegają, że mogą być kolejnym po Gruzji oraz Krymie polem konfliktu z Rosją. Ten wąski pas, który ma długość niecałych 100 kilometrów, jest wyjątkowo ważny z dwóch powodów. Po pierwsze, to połączenie państw bałtyckich z resztą krajów NATO. Po drugie, okolice Suwałk, Augustowa czy Sejn oddzielają również obwód kaliningradzki od Białorusi. Jednego z najbliższych sojuszników Władimira Putina. Jego zajęcie przez obce wojsk oznaczałoby całkowite odcięcie krajów bałtyckich od reszty NATO.

Wojskowi z NATO podkreślają, że przesmyk jest nie tylko wąski, ale prowadzi przez niego zaledwie jedna trasa kolejowa i dwie drogi. Dlatego właśnie wschodnie kraje Sojuszu tak bardzo nalegają na wzmocnienie tzw. wschodniej flanki. W ubiegłym tygodniu brytyjski dziennik "Financial Times" podał, że przypadający na Polskę batalion NATO ma zostać rozmieszczony na północno-wschodnim krańcu polskiego terytorium, właśnie w tzw. przesmyku suwalskim.

NATO chroni obecnie przestrzeń powietrzną państw bałtyckich w ramach misji Baltic Air Policing (BAP).
Każdy batalion NATO stacjonująca w Polsce według ocen wojskowych będzie miał jedno tzw. państwo ramowe, odpowiedzialne za wystawienie sił stanowiących trzon batalionu i dowodzenie nim. Do tej pory do roli państwa ramowego zgłosiły się USA, Wielka Brytania i Niemcy.
Według wypowiedzi wojskowych, batalionem w Polsce dowodzą Stany Zjednoczone, a oddziałami w Estonii, na Litwie i Łotwie - odpowiednio Wielka Brytania, Niemcy i Kanada.

Tymczasem, jak wynika z literatury przedmiotu, w ostatnich kilkunastu latach zlikwidowano kilka jednostek w północno-wschodniej Polsce. Zagrożony likwidacją był też pułk artylerii przeciwpancernej stacjonujący w Suwałkach i leżący najbliżej granicy z Litwą. Najpierw zmniejszono go do dywizjonu, a ostatecznie miał być rozformowany do 2017 r. I tak by się stało, gdyby nie wybuch wojny na Ukrainie.
Odbudowa Polskiego potencjału militarnego na Przesmyku Suwalskim  ciągle trwa. 14 Suwalski Pułk Przeciwpancerny został dozbrojony i powiększony. Suwalska jednostka została już wyposażona w nowy sprzęt, zwiększona została liczba żołnierzy.  Jednostki Wojska Polskiego oraz państw NATO w tym pancerne bataliony USA na tym terenie są  ciągle wzmacniane w sprzęt i kadry oraz jednostkami Obrony Terytorialnej.

 
Żródło :
https://www.defence24.pl/rapor...
https://wiadomosci.onet.pl/swi......(link is external),
https://www.polityka.pl/tygodn......(link is external),
https://kresy24.pl/amerykanski......(link is external),
https://belsat.eu/pl/news/pols......
https://www.wirtualnesuwalki.p...

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika RinoCeronte

13-09-2021 [09:28] - RinoCeronte | Link:

Czyli nie ma strachu? Lepszy gołąb na dachu niż wróbel, którego już nie ma...

Obrazek użytkownika Tezeusz

13-09-2021 [09:52] - Tezeusz | Link:

"Chcesz pokoju szykuj się do wojny"
Przesmyk Suwalski to takze domena działań wojsk amerykańskich w Polsce. Bylby to atak na USA

Obrazek użytkownika Pers

13-09-2021 [10:10] - Pers | Link:

@tezeusz
//to takze domena działań wojsk amerykańskich w Polsce. Bylby to atak na USA//
Przesmyk suwalski jest już terytorium USA?
To super! To tym bardziej kacapy nas nie napadną.
I po co to ciągłe straszenie?

Obrazek użytkownika Jabe

13-09-2021 [09:48] - Jabe | Link:

Skoro w (nieokreślonych) „mediach coraz częściej słyszymy”, to znaczy tylko, że jest taka potrzeba propagandowa. Chodzi o spotęgowanie poczucia zagrożenia, żeby lud zmiękczyć. Covid nie wystarcza najwyraźniej. Nie wiadomo przede wszystkim, czemu akurat teraz Rosja miałaby zaatakować, ogromnie przecież przy tym ryzykując.

przesmyk jest nie tylko wąski, ale prowadzi przez niego zaledwie jedna trasa kolejowa i dwie drogi. – No i słusznie. Po co inwestować w coś, co zaatakuje Rosja?

zagłębiając się w literaturę przedmiotu.
jak wynika z publikowanych analiz
Wojskowi z NATO podkreślają
Tymczasem, jak wynika z literatury przedmiotu

Obrazek użytkownika Tezeusz

13-09-2021 [10:17] - Tezeusz | Link:

@Jebe pod materiałem jest podanie źródła proponuję przeczytać zanim się po raz kolejny skompromitujesz.

Obrazek użytkownika admin

13-09-2021 [10:28] - admin | Link:

To jest oczywiste, że gdybyśmy szli na odsiecz państwom bałtyckim, to Rosja tam by tę odsiecz zaatakowała. Bo tylko tam, wojska NATO dostają się w kleszcze kaliningradzko-białoruskie. Dlatego oczywiste jest, że iść tamtędy z wojskiem nie można.

Obrazek użytkownika Pers

13-09-2021 [10:30] - Pers | Link:

@admin
//gdybyśmy szli na odsiecz państwom bałtyckim//
Ktoś ma zamiar na nich napaść?

Obrazek użytkownika admin

13-09-2021 [10:40] - admin | Link:

Zielone ludziki

Obrazek użytkownika Pers

13-09-2021 [10:47] - Pers | Link:

@admin
//Zielone ludziki//
UFO?
Że też admin wierzy w takie bajki :)))

Obrazek użytkownika Tezeusz

13-09-2021 [10:34] - Tezeusz | Link:

W państwach bałtyckich jest duży odsetek ludności pochodzenia Rosyjskiego i to jest zagrożenie podobnie jak na Krymie.
NATO w ramach zobowiązań musi pomoc militarnie panstwom baltyckim w razie ataku Rosji. Dlatego w gotowosci są tam bataliony NATO i czolgi oraz lotnictwo USA.

Obrazek użytkownika admin

13-09-2021 [10:43] - admin | Link:

@Tezeusz Ale nie przez Przesmyk Suywalski. Na około przez Białoruś, unikając kleszczy i wyłączając ją przy okazji z możliwości prostego ataku na Warszawę.

Obrazek użytkownika Tezeusz

13-09-2021 [10:54] - Tezeusz | Link:

@ Adminie
Byłem na tym terenie niedawno widać tam  było wielu żołnierzy amerykańskich oraz sprzętu wojskowego.

Obrazek użytkownika Jabe

13-09-2021 [11:00] - Jabe | Link:

@Admin  No właśnie. Dlatego nie ma sensu rozmawiać o przepustowości.

Obrazek użytkownika Tezeusz

13-09-2021 [10:51] - Tezeusz | Link:

Polsce  istnieje dyslokacja personelu na potrzeby dowodzenia na szczeblu amerykańskiej dywizji US Army, a także personelu na potrzeby szczebla korpusu (Army War-fighting Corps) - zarówno w Niemczech, jak i w Polsce. Wysunięte rotacyjne dowództwo szczebla dywizyjnego w Poznaniu oczywiście daje obecnie pewne możliwości na potrzeby operacji Atlantic Resolve, ale zamiast 90-dniowych rotacji lepsze byłoby ich zdaniem skupienie uwagi na stworzeniu wspomnianego szczebla dowodzenia dywizyjnego. Szczególnie, że sama Polska wprost wykazuje dążenia do permanentnego goszczenia na swoim terytorium amerykańskich sił właśnie na szczeblu dywizji US Army. Co więcej, wspomniana nowa struktura korpuśna mogłaby odpowiadać bezpośrednio za przygotowanie ćwiczeń klasy zimnowojennych REFORGER, lecz na potrzeby flanki wschodniej i przesmyku suwalskiego.

Obrazek użytkownika Tezeusz

13-09-2021 [10:47] - Tezeusz | Link:

Przesmyk Suwalski to strategicznie ważne miejsce na mapie. Przede wszystkim pojawia się w kontekście możliwego konfliktu między Rosją a NATO. To niewielki skrawek ziemi oddzielający obwód kaliningradzki i Białoruś. To właśnie tu może rozpocząć się hipotetyczna agresja rosyjskich wojsk chcących odciąć kraje bałtyckie od reszty Europy.

Bardzo interesujące wnioski płyną z lektury zaleceń mających na celu ograniczenie możliwości działania strony rosyjskiej, przede wszystkim w kontekście przesmyku suwalskiego. We wstępie umieszczona została bowiem kwestia czytelnego podkreślenia, że każda agresja spotka się z reakcją sojuszników. Analogicznie, potrzeba wsparcia zagrożonego państwa powinna być czymś co wychodzi z natury artykułu 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, a nie być jedną z opcji. W tym zasygnalizowania odpowiedzi po stronie potencjału parasola nuklearnego, jakim dysponują przede wszystkim Stany Zjednoczone. Do tego dochodzi podkreślenie potrzeby uzyskania odpowiednich zdolności ogniowych na lądzie i w powietrzu w zakresie odpowiedzi na zdolności A2/AD. Mowa jest o wyrzutniach MLRS, HIMARS, artylerii 155 mm z nowoczesną amunicją czy też śmigłowcach szturmowych, transportowych i w ogóle lotnictwie wojsk lądowych. Zwraca się także uwagę na potrzebę przygotowania różnych scenariuszy reakcji NATO na konkretne wyzwania, chociażby przekształcenia misji Air Policing w operację obronną. Zaś w przypadku eskalacji należy również mieć możliwości odpowiedniego uderzenia na zaplecze potencjalnego agresora.
Niezbędne sily i srodki NATO orsz wojsk USA zostały wydzielone, przeszkolone będąc w dyspozycji do działania.

 

Obrazek użytkownika Tezeusz

13-09-2021 [10:59] - Tezeusz | Link:

Przesmyk suwalski. Rosja kontra NATO - dr Tadeusz A. Kisielewski - Ebook (epub + mobi)
Tadeusz A. Kisielewski, niezależny analityk stosunków międzynarodowych, przedstawia historię i rolę przesmyku suwalskiego – najbardziej zapalnego punktu w nowej zimnej wojnie Rosji z Zachodem. Książkę wzbogaca obszerny aneks, w którym autor opisuje genezę Prus Wschodnich i ich podziału między Polskę i ZSRR oraz analizuje status rosyjskiej części Prus Wschodnich w świetle prawa międzynarodowego.
Czy przesmyk suwalski jest najbardziej zapalnym punktem w nowej zimnej wojnie Rosji z Zachodem? Wielkie manewry „Zapad-2017” z września 2017 r. to jedno z największych wojskowych przedsięwzięć prezydenta Putina. Kolejna demonstracja siły budzi obawy przed powrotem najgorętszych dni zimnowojennego konfliktu. Już w 2009 r. na Białorusi Rosjanie ćwiczyli między innymi atak nuklearny na Warszawę i rajd wojsk pancernych z rejonu Grodna przez Suwałki do obwodu kaliningradzkiego.
Czy Rosjanie wykorzystają część byłych Prus Wschodnich do przerwania lądowego połączenia między Polską a Litwą, Łotwą i Estonią? Według planów NATO, rutynowo przygotowywanych na wypadek zagrożenia, Rosjanie mogą uderzyć na przesmyk suwalski, by połączyć Kaliningrad z Białorusią, a przez nią z rdzenną Rosją.
Książka Tadeusza A. Kisielewskiego, niezależnego analityka stosunków międzynarodowych, nie jest prognozą wydarzeń, lecz ostrzeżeniem. Jakie może być pole bitwy, jak prezentują się potencjały militarne stron ewentualnego konfliktu, jaka jest polityka administracji prezydenta Trumpa, jaki jest stan rosyjskich sił zbrojnych?

Polecam tę książkę

Obrazek użytkownika Tezeusz

13-09-2021 [11:02] - Tezeusz | Link:

Polecam :
Według dowództwa armii USA najbardziej newralgicznym miejscem jest obecnie Przesmyk Suwalski, który staje się punktem o znaczeniu strategicznym.Ten wąski pas terenu o długości około stu kilometrów jest wyjątkowo ważny z dwóch powodów. Po pierwsze, to połącznie państw bałtyckich z pozostałymi krajami NATO, po drugie, okolice Suwałk, Augustowa i Sejn oddzielają obwód kaliningradzki od Białorusi. Jego aneksja przez wojska rosyjskie oznaczałaby całkowite odcięcie krajów bałtyckich od sojuszników. Tak więc istnieje realna groźba zaistnienia nowego konfliktu zbrojnego. Problem ten rozważają autorzy artykułów w niniejszej monografii.ISBN: 978-83-949219-2-7Wydawnictwo: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w SuwałkachRedaktorzy: Andrzej Sęk, Paweł Soroka, Marta WiszniewskaWydanie: 1Rok wydania: 2017Typ publikacji: ebookIlość stron: 231Języki publikacji: polskiTematyka: Wojskowość Militaria

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

13-09-2021 [12:03] - NASZ_HENRY | Link:

Wodzów na blogu więcej niż Indian ne przesmyku ☺☻
 

Obrazek użytkownika Tezeusz

13-09-2021 [14:42] - Tezeusz | Link:

Wódz jest jeden Admin.Spocznij

Obrazek użytkownika Maverick

13-09-2021 [19:31] - Maverick | Link:

Lista krajów na które napadli:

Wasz najważniejszy sojusznik napadł na więcej krajów niż hitlerowskie Niemcy, Japonia, i faszystowskie Włochy razem wzięte, a Poliniacy 

Jeżeli nie jesteś głupim Poliniakiem i wasalem kabalarzy, niewolnikiem City of London i bankstera Rothschild, który wybiera nam ministrów, to zrób google tego "list of countries attacked by america"

Obrazek użytkownika Pers

13-09-2021 [19:44] - Pers | Link:

Maverick
//Lista krajów na które napadli//

To jest szansa, że napadną teraz na Białoruś albo nawet Rosję.
I jak zwykle "zwyciężą" :))))))))))

Obrazek użytkownika Tezeusz

13-09-2021 [19:50] - Tezeusz | Link:

Maverick trollu sowiecki z USA lecz się jesteś faktycznie chory źle z tobą o wiedzy nie wspomnę jest na pograniczu przedszkola. Módl się do sierpa młota...młocie !!

Obrazek użytkownika Maverick

13-09-2021 [20:10] - Maverick | Link:

Ty jesteś patentowanym mośkiem z NKWD, dlatego tak się maskujesz pomawiając innych. Lecz swoje paranoje komusze u psychiatry.

Jestem synem dowódcy NSZ, którego przesłuchiwał sam podobny do ciebie czekista Salamon Morel. Niewiele rozumiesz co dzieje się na świecie i kto to wszystko kontroluje.
Dlatego piszesz brednie i urojenia.
Ja mam wstęp do innych wymiarów czasu i przestrżeni i rozróżniam paranoje od faktów rzydzianska onuco z NKWD.

Biblię w całości przeczytałem tylko raz od dechy do dechy i to dopiero po angielsku. Niekóre części są trudne do zrozumienia że względu na prostotę języka tamtych czasów i wielkiej ilości porównań, aby umożliwić prostym ludziom jej zrozumienie. Jednak wiele z nich jest żle interpretowana, np. zapytany Jezus kiedy wróci  odpowiedział im że wróci "quickly" co znaczy szybko, a zostało zinterpretowane jak "soon" czyli niedługo. Już wtedy wierzący przestali myśleć o życiu i oczekiwali jego powrotu. Minęło ponad 2000 lat i nie wraca, i być może jeszcze to potrwa, bo wyraźnie powiedział "nikt nie zna czasu jego powrotu". Być może większość musi zostać zaszczepiona, eksperymenty z DNA mogą osiągnąć poziom z przed potopu, bo własnie wtedy Bóg zesłał potop za eksperymenty i mieszanie genów ludzi i zwietrząt. Już teraz legislatura USA dopuszcza takie eksperymenty, także robią to Chiny i Korea. Ta ostatnia ma największe osiągnięcia klonowania. Dodajmy do tego tak powszechną aborcję, popychanie genderu i zboczeń, co może wskazywać bliskości czasów ostatecznych. Dopiero gdy znak bestii zdominuje i chrześcijanie i to tylko ci najwierniejsi przejdą do podziemia, będziemy blisko jego powrotu. Wróci nie aby nas nawracać, ale z cała armią Aniołów aby odzielić chwasty od żboża. 

Teraz czytam tylko wyrywkowo, dobrym jest porównanie o pannach młodych które zaprosił na swoje wesele. 5 z nich bierze tylko lampy oliwne w drogę na jego spotkanie, ale 5 bierze nie tylko lampy oliwne ale i dzbanki z zapasem oleju. Jak to interpretować?
Chyba tak że świat podzieli się pół na pół, na tych co wytrwają do końca i na tych którym olej wiary się wypali.

Obrazek użytkownika Maverick

13-09-2021 [20:22] - Maverick | Link:

Poliniak bez IQ, który już zatracił kognatywne myślenie i przemawia poprzez niego arogancja enkawudzisty. 
Bóg karze ludzi odbierając i wolną wolę i samodzielne myślenie, a może procesy utraty kognatywnego myślenia spowodowało zaszczepienie się na świrusa i Tezeusz poprostu świruje.

Mało tego zaszczepieni będą zapadać nie tylko na zakrzepy, ale i przyśpieszoną demencję. Białko kolczaste może powodować schorzenie mózgu podobne do chroby wściekłych krów. I wyłączać pewne częsci mózgu kontrolujące inne organy, oraz ich powolne obumieranie. U wielu schorzenia będą objawiać się szybkim obniżaniem się współczynnika inteligencji. Ludzie będą się stawać coraz bardziej agresywni bo myślenie będzie się odbywać korteksem czyli prymitywną częścią mózgu. Wielu zatraci kognitywne zdolności rozumowania i pojmowania jak i wypowiadania się, nie zapomną języka bo ten twardo zakodowany. Ogólnie efektem tego będzie się obniżająca średnia długości życia.

Obrazek użytkownika Tezeusz

13-09-2021 [22:18] - Tezeusz | Link:

"Ja mam wstęp do innych wymiarów czasu i przestrżeni i rozróżniam.." piszesz
Widzisz białe myszki a UFO to twoi kumple ?

Maverick chyba jesteś idiotą i to kompletnym. Piszesz jak pijany lub naćpany.
NSZ takich sowieckich kretynów jak ty w najlepszym razie pasami po dupie na otrzeźwienie.
Piszesz
"Biblię w całości przeczytałem tylko raz od dechy do dechy i to dopiero po angielsku. Niekóre części są trudne do zrozumienia że względu na prostotę .."

Jak masz prostatę to sie lecz bo siusiu nie zrobisz i mocz trafi do mózgu już trafił ? Do lekarza !

Obrazek użytkownika Maverick

13-09-2021 [22:26] - Maverick | Link:

Biblii jest tylko jedna referencja do ludzi przedpotopowych „nafarious people” czyli nikczenni ludzie. Jak widzisz na wielu egipskich papirusach i wykutych w skałach są często prezentowane osoby z głowami zwierząt, Czy to jest referencja do bezdusznych ludzi, czyli gadów czy faktycznie to miało miejsce? Tego nie wiem. Wiadomo że istnieli też ludzie z przedłużonymi czaszkami z znacznie większymi mózgami jak obecnie. byli to zbuntowani aniołowie co mieszali się z ziemskimi kobietami, być może są to było powodem potopu. W Biblii jest referencja do opowiadań Noego, które podsłyszał jego wnuczek o tym jak było przed potopem, wtedy ten wnuczek ma powiedzieć że jemu podobało się to jak było przedtem. Oczywiście cały lucyferianizm znowu ostrzy sobie apetyt na ludzie dusze aby zabrać nam nasze światło i zrównać z robakami w sferze duchowej. Ci co się szczepią poddając się temu eksperymentowi sprzedają swoją dusze lub się jej pozbywają.

Obrazek użytkownika RinoCeronte

13-09-2021 [22:35] - RinoCeronte | Link:

Jak do lekarza? Mój konował znowu strajkuje... Pozostaje praktyka prywatna, albo półprywatna. Ktoś przed laty mówił o teorii bodźców.

Obrazek użytkownika Ptr

14-09-2021 [11:32] - Ptr | Link:

 Do Wszystkich ,
Czy możliwe jest ,że dzieci katowanych niesłusznie czy zaangażowanych politycznie i ponoszących straty życiowe rodziców są dotykane zaburzeniami ? Czy cos takiego może mieć miejsce z Waszego doświadczenia ?  I czy są środki agresji hybrydowej stosowane przeciw idywidualnym politykom , które mogłyby być dawkowane dzieciom niewygodnych działaczy ? 
 

Obrazek użytkownika Tezeusz

14-09-2021 [15:11] - Tezeusz | Link:

@Ptr nie pij tyle bo masz zwidy. Twoje komentarze powalają głupotą i językiem jak z przedszkola. Soviet ?

Obrazek użytkownika Maverick

14-09-2021 [19:36] - Maverick | Link:

Już jadą po ciebie:

<iframe width="1264" height="711" src="https://www.youtube.com/embed/..." title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

https://youtu.be/IuXUx57fBSA?t=3

Obrazek użytkownika Maverick

14-09-2021 [22:19] - Maverick | Link:

Odtrudka na brednie kabalarza Tezeusza.  Michałkiwicz obnaża takich jak on.

Taka, panie, kombinacja « Dziennik gajowego Maruchy (wordpress.com)  Tytuł wątku:  Taka, panie, kombinacja

Obrazek użytkownika Tezeusz

15-09-2021 [06:39] - Tezeusz | Link:

Maverick lewacki sowiecki trollu z USA zgłupiałeś do reszty.

Obrazek użytkownika Ptr

15-09-2021 [12:35] - Ptr | Link:

Tezeusz, 
Pytałem poważnie nie chcąc nikogo obrazić, człowieku bez kultury , wyobraźni i bez wiedzy. Nie chodzi rzecz jasna o nasz rząd. 
Chodzi o opinię psychologiczną. 

Obrazek użytkownika Tezeusz

15-09-2021 [12:46] - Tezeusz | Link:

@Ptr
O Przesmyku Suwalskim jest w materiale i komentarzach wystarczy poczytać

Obrazek użytkownika Ptr

15-09-2021 [13:36] - Ptr | Link:

Mała dygresja nie zaszkodzi.  Przesmyk to oczywistość znana od lat. Przecież ja sam zacząłem o przesmyku kilka dni temu w komentarzu. 

Obrazek użytkownika Maverick

16-09-2021 [04:47] - Maverick | Link:

Tezeusz ucz się historii ty to taki patriota  o jakich mówi Jaśkowski.

Świat jest inny cz 7 - ustawka 1939 - YouTube

<iframe width="1264" height="711" src="https://www.youtube.com/embed/..." title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>