Bohaterowie sa wśród nas. Gen." Gryf"

"Dokładnie 5 lat temu, 5 stycznia 2017r. zmarł legendarny "Gryf" - gen. Janusz Brochwicz-Lewiński - oficer Armii Krajowej, uczestnik kampanii wrześniowej oraz powstania warszawskiego. 

Urodził się 17 września 1920r. w Wołkowysku. Miał 18 lat, gdy jako kapral podchorąży (po maturze ukończył Kurs Podchorążych Rezerwy 29 Dywizji Piechoty przy 76 Lidzkim Pułku Piechoty w Grodnie) walczył z Niemcami we wrześniu 1939r. Po agresji ZSRS na Polskę dostał się do niewoli sowieckiej, skąd udało mu się uciec w czasie transportu. Włączył się do działalności w szeregach ZWZ-AK i służył w różnych oddziałach zbrojnych, między innymi pod komendą por. Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora" Jeszcze przed wybuchem Powstania Warszawskiego został skierowany do Warszawy, do batalionu KG AK "Parasol". Zasłynął z dowodzenia atakiem na aptekę Wendego przy Krakowskim Przedmieściu, podczas którego zdobyto narzędzia, lekarstwa i materiały opatrunkowe. W trakcie powstania był dowódcą obrony słynnego Pałacyku Michla na Woli, w czasie której został ciężko ranny. Awansowany do stopnia podporucznika i odznaczony Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari V klasy, został ewakuowany kanałami do Śródmieścia. Po kapitulacji powstania znalazł się w obozie przejściowym Lamsdorf (Łambinowice), a następnie w obozie jenieckim Murnau, z którego został wyzwolony przez Amerykanów. Do 2002r. pozostawał na zachodzie. Ostatnie lata życia poświęcił działaniom na rzecz upamiętniania polskiej historii – aktywnie działał w środowisku kombatanckim i angażował się w akcje promujące patriotyzm oraz wiedzę historyczną. W 2007r. Rada Miasta Stołecznego Warszawy przyznała mu godność Honorowego Obywatela miasta stołecznego Warszawy. Rok później Prezydent RP Lech Kaczyński awansował go do stopnia generała brygady, a w listopadzie 2015r. Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył go Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. 7 dni po śmierci Generała, Prezydent Andrzej Duda mianował pośmiertnie Janusza Brochwicz-Lewińskiego generałem dywizji.

W swoim ostatnim wywiadzie dla portalu wPolityce.pl, dzień przed śmiercią gen "Gryf" mówił tak: "Znam postawy młodych patriotów, którzy garną się do mnie, chcą słuchać o wolnej Polsce i dobrze wiedzą, co to honor i narodowe tradycje. Nie chcą zaliczyć do tej tradycji komunistycznych idei, które tak bardzo skrzywdziły Polskę. (...) Najważniejsze jest to, że okres komunizmu wyrąbał w Polsce wielkie szkody. Dlatego tak ważne jest zarówno autentyczne, patriotyczne wychowanie młodzieży, jak też dbanie o dostęp młodych ludzi do wiedzy o dziejach Polski, z których naprawdę możemy być dumni. (...) Ale też trzeba z młodymi być, pracować, żeby nie musieli być zdani na oszustów."

żródlo:
FB - Husaria - Strona Patriotyczna 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Tezeusz

06-01-2022 [09:46] - Tezeusz | Link:

Ze strony WOT

"BOHATEROWIE ODCHODZĄ, SZKOLĄ SIĘ ICH NASTĘPCY

Żołnierz batalionu AK „Parasol”, dowódca obrony Pałacyku Michla, z imponującą służbą w brytyjskiej armii po wojnie. Prowadził wiele operacji niekonwencjonalnych oraz specjalnych, również w Palestynie i Sudanie. 

5 lat temu pożegnaliśmy śp. gen. dyw. Janusza Brochwicz-Lewińskiego ps. „Gryf”.

„Gryf był mi bliski, był moim mentorem i przewodnikiem, wciąż mi go bardzo brakuje. Cieszę się, że gdy odchodził miał świadomość, że są dzisiaj w Polsce ludzie mu podobni, myślę, że „Gryf" byłby zachwycony widząc swoich następców” - wspomina generał broni Wiesław Kukuła.

Dowodem uznania dla naszego Bohatera jest czynna kontynuacja misji Armii Krajowej i przekazywanie jej kolejnym pokoleniom polskich żołnierzy. Spoczywaj w pokoju!

ℹ️ Przykład życia „Gryfa” był impulsem do nadania Jego imienia nowo formowanej Jednostce Wojskowej „GRYF”. Za jej budowę odpowiedzialni są żołnierze Zespołu Działań Niekonwencjonalnych, wszyscy mają rodowód Wojsk Specjalnych. W lutym rusza druga edycja kursu, nr 002, wzorowana na amerykańskim Special Forces Qualification Course (SFQC). 

Więcej na:
👉 https://media.terytorialsi.wp....

#Terytorialsi #pamiętamy

Moje spotkanie z żołnierzami Batalionu " Paradol"
https://naszeblogi.pl/60925-cz...