Jak odbić się od dna

Już chyba nikt nie wątpi, że świat stanął na progu wojny, choć jeszcze niedawno wiele się o niej gadało, ale mało kto o niej poważnie myślał. Już chyba nikt trzeźwo myślący nie ma wątpliwości, że państwom „starej” Unii i oczywiście Rosji nie podobają się nasz wzrost gospodarczy i szanse na lepszą pozycję negocjacyjną Polski. I już chyba nikt nie wierzy w szacunek dla nas ze strony Niemiec i Rosji. Trudno uwierzyć bowiem, że Niemcy mając ukończony Nort Stream 2 dobrowolnie zmienia swoja politykę. A skoro tak, to może wreszcie rząd, po 30 latach, jak to się mówi – naszej wolności, zdefiniuje polityczne i geostrategiczne miejsce Polski we współczesnym świecie. Niech naród dowie się wreszcie w jakim kierunku idziemy, w którą stronę ma odwrócić swoją twarz, co chcemy osiągnąć, w jaki sposób musimy się mobilizować, aby osiągnąć to, co zamierzamy.
 
Każda rzecz i każda struktura ma i musi mieć swoje zadania oraz cele. Mówiąc wprost, buty są do chodzenia, chleb do jedzenia, długopis do pisania, kierowca do kierowania pojazdem, twórca do tworzenia, minister do rządzenia, itd. Takie samo zadanie ma państwo, kultura i naród, które jeżeli chcą przetrwać, muszą żyć i funkcjonować – funkcjonować w świecie polityki, którą nie kierują uczucia, moralność czy dobre wychowanie, lecz bezwzględne prawa natury. To one wyznaczają standardy, przewagi i szanse. Zostaje wszystko, co naturalne; zginie wszystko sztuczne i nieprzydatne, a ludzkie chciejstwo nie ma tu żadnego znaczenia. Tak było i jest od początku świata. Nasza kultura, nasza państwowość (w różnej formie) i nasz naród mają 1000 lat. Przez 10 wieków wykształcił się nasz charakter narodowy, nasza strategia bycia politycznego i gospodarczego, nasza refleksja – ta zła i dobra. Nasze istnienie, nasz dobrobyt i szanse na rozwój wymagają wysiłku i nieustannego napięcia intelektualnego. Pomiędzy Niemcami a Rosją nie ma miejsca na „wolne przebiegi”, na złą edukację, na kiepskich polityków i niski poziom świadomości. To nie my sami sobie wyznaczamy standardy, lecz wyznacza nam je geopolityka.

 A tymczasem, w Polsce, w obliczu tworzenia się nowego świata, kluczowe słowa dla istnienia każdej wspólnoty, jak: naród, kultura, państwo, albo są wstydliwe, albo źle widziane lub wręcz zwalczane. Nie ma też dostatecznej świadomości o niepowetowanych stratach, jakim było wymordowanie tradycyjnej inteligencji – a więc zniszczenie nośnika kodu kulturowego i depozytariatu doświadczenia, które ma budować przyszłość. Więcej, samo słowo „Polak” – w kraju jest źle przyjmowane i odbierane inwektywnie, a zagranicą, przez samych Polaków, potwierdzane. Chciałoby się zawołać – Ludzie, czy wy powariowaliście!! Przecież jesteście Polakami, przecież sama logika dziejowa bije na alarm i krzyczy: przestańcie się żreć, bo was zeżrą. Aby zmienić to nastawienie i ten stan umysłu, Polakom trzeba wreszcie postawić jasne zadania, pokazać perspektywę i drogę wyjścia. Tak postawione warunki stworzą nowy obraz Polski, nową narrację i klimat do wykształcenia się nowych elit i nowego sposobu myślenia. Bo chyba nikt nie myśli, że obecne, te powojenne, które doprowadziły kraj do „rozdrobnienia umysłowego”, jeszcze do czegokolwiek się nadają? Żeby było jasne, kierunki działania musi postawić obecny rząd – po to go wybraliśmy. „Polski Ład” dotyczy tylko finansów i gospodarki, a to zbyt mało.

Polska nie ma, jak niegdyś NRD, swojego RFN, która mógłby przejąć stery, ma wprawdzie swoją diasporę, ale i na nią też nie bardzo może liczyć. Zostaliśmy więc sami i sami musimy wygenerować z siebie tyle energii, aby, tak jak w 1918 r. starczyło na odbudowę i utrzymanie państwa. Generowanie energii kulturowej należy do najważniejszych obowiązku państwa. W tym względzie zmarnowaliśmy ostatnie 30 lat. I to właśnie musimy sobie uświadomić, aby móc odbić się od dna. Gospodarkę odbudowujemy, ale to zaledwie część państwa, druga część należy do świadomości, bez której nasza praca będzie budowała obcy kapitał i dobrobyt. Jedno jest pocieszające, że od dna odbijamy się dość szybko.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika tricolour

20-01-2022 [14:35] - tricolour | Link:

@RS

A może raz Pan napisze odważniej? Bez zachęty, lekkiego popychania, ale tak lekkiego, by zmarszczki na koszuli popychanego nie zrobić.

Może Pan napisze raz: skoro przez trzydzieści ciągle ta sama, na zmianę, ekipa nie zrobiła czegoś (np. nie ustaliła celu) to nie zrobi tego nigdy.

Obrazek użytkownika Darek65

20-01-2022 [14:52] - Darek65 | Link:

"Już chyba nikt nie wątpi, że świat stanął na progu wojny"
Jak uczy historia, wojna, to taki wrzód na tyłku, który pojawia się co jakiś czas i musi pęknąć. Szkoda tylko, że jedni na tym zarabiają, a my tracimy.

"chyba nikt nie wierzy w szacunek dla nas ze strony Niemiec i Rosji." - a ktoś rozsądny kiedyś wierzył ? Niemcy i Rosja mają swoje interesy,o które twardo dbają i walczą. Szacunek w polityce zdobywa się siłą, sprytem, itp. walorami

"Żeby było jasne, kierunki działania musi postawić obecny rząd – po to go wybraliśmy. „Polski Ład” dotyczy tylko finansów i gospodarki, a to zbyt mało." To tylko, to podstawa, bo to byt określa świadomość. Biednego nie stać na własne zdanie i najczęściej musi przyjmować retorykę swojego pana, bogaty może sobie pozwolić na własne zdanie. Wiem, brzmi, jak komunistyczny slogan. Tylko, że to prawda. Nawet prez. USA, którego nie cenię , Clinton, powiedział - Gospodarka głupcze gospodarka.

"druga część należy do świadomości," - dlatego dalej rozwalajmy edukację bzdurnymi izolacjami i kwarantannami, niszczmy psychikę młodzieży , pozwalajmy socjopacie Niedzielskiemu dalej straszyć i dzielić społeczeństwo, a na końcu niech PIS  ramię w ramię z opozycją przegłosuje paszport sanitarny i zamknie nas wszystkich w obozie :)
 

Obrazek użytkownika sake3

20-01-2022 [17:56] - sake3 | Link:

@Darek65....Doprawdy,sądzi Pan,że Niedzielski nazwany tu socjopatą podzielił społeczeństwo,niszczy psychikę młodzieży,rozwala edukację? Jakoś nie zauważa Pan takich posunięć opozycji i instytucji czy organizacji pozarządowych bardziej niszczących psychikę młodzieży niż kwarantanny i zdalne nauczanie? Czy wprowadzenie do edukacji wychowania seksualnego w tak znacznym jak planuje się wymiarze będzie działało pozytywnie na młodzież? Czy psychika nie będzie bardziej rozchwiana od narzucania ilości płci i związanych z tym problemów? Czy wyciąganie dzieci z domów na antyrządowe demonstracje polegające na ordynarnych wrzaskach czy parady równości na których daremnie szukać równości uważa Pan za właściwe,potrzebne i normalne? Pani Żukowska z Lewicy w debacie o edukacji wyraziła oburzenie że MEN nie chce wpuszczać aktywistów Drag Qeer do szkół twierdząc że są oni grupą zawodową.To czego mają uczyć młodych i kosztem jakich przedmiotów? Czy wtedy psychika młodzieży ulegnie umocnieniu? Niestety jak widać nikt nie ma zamiaru dojrzeć problemów.Póki jest Niedzielski uważany za socjopatę wszystko wokół jest cudowne prawda?

Obrazek użytkownika Jabe

20-01-2022 [15:02] - Jabe | Link:

Generowanie energii kulturowej należy do najważniejszych obowiązku państwa.

Nie. Do takich obowiązków należy choćby przygotowanie przemyślanych ustaw podatkowych.

 

Obrazek użytkownika Es

20-01-2022 [16:36] - Es | Link:

Parafrazując: już nikt chyba nie wątpi, że histeria wojenna zajmuje właśnie miejsce kowidowej.I z tak samo gorliwym flekowaniem zdrowego rozsądku, nakręcając nastroje paniki wśród dziennikarzy i "pisorzy" różnej maści. Putin właśnie wprowadził  "kozę rabina" do europejskiego domu i widząc jaki ferment wywołał, zapewne aż klepie się po udach z uciechy. Co będzie jak kozę wyprowadzi?Donbas,Krym,Zakarpacie NS2 ... i co jeszcze w prezencie ku wielkiej radości obdarowujących?
NIe. Nie zmarnowaliśmy 30 lat, bo z małymi wyjątkami nikt nie oczekiwał jakiegoś Odrodzenia.Straciliśmy ostatnie 6 od kiedy świadomość jego konieczności  urosła do rozmiarów wystarczających na przekazanie takiej misji tym, którzy takie nadzieje rozbudzali. Ii..niestety,będziemy jak widać musieli bezradnie patrzeć jak kolejne dwa przelatują nam przez palce. W 2015 roku mieliśmy-przynajmniej wielu z nas- na ustach Narod i Ojczyznę, a w nagrodę za gorliwą wiarę otrzymaliśmy kopniaka w zadek, codzienne łomotanie po łbie glupotami zamiast dowodów sensownej polityki, disco polo Zenka i Kurskiego jako strażnika mysli. Znajdzie Pan w efekcie teraz chętnych do "pracy u podstaw"?

Obrazek użytkownika sake3

20-01-2022 [18:14] - sake3 | Link:

@Es.....No,z tą gorliwą wiarą to nie tak jak Pan pisze. Od początku rządów PiS-u był nieustający atak opozycji,powiedziałaby nawet huraganowy i milczące na ten atak przyzwolenie narodu.MIeliśmy na ustach Naród i Ojczyznę? Niech Pan mnie nie rozśmiesza. Przecież stale było o nadmiarze patriotyzmu z czasem sprowadzonego do ,,obciachu'',płaczu nad krzywdą wyrządzoną ubekom przez zmniejszenie im sutych emerytur,liczenie faszystów na MN ,eseje szkalujące Polaków jako prostaków,analfabetów i katoli,oblewanie pomników czy tablic pamięci farbą, zapowiedzi ,,dymu w kościołach'' i wysmiewanie katolików Od kogo za gorliwą wiarę dostał Pan kopniaka w tyłek? Czy czasem nie od ,,artystów'' sztuki ,,Klątwa'' rozleklamowanej jako arcydzieło? Gdzie była Pańska wiara wtedy gdy szczuto i wyśmiewano w tej sztuce papieża Polaka? Do kogo ma Pan pretensje?

Obrazek użytkownika Es

20-01-2022 [20:05] - Es | Link:

No..." plose pani bo on się przezywa". Po raz chyba tysięczny mówię i piszę:ludzie róbcie to co macie i powinniście robić nie oglądając się na krytyków. Jeśli władza z całym swoim nadanym przez większość immunitetrem odczuwa paraliżujący strach przed wyskokami paru oszołomów nawet z parlamentarnych ław, to do dupy z taką władzą.Ale proszę przeczytać jeszcze raz to co ja napisałem poprzednio i swój do tego komentarz.Czy nie wyczuwa Pani tutaj jakiegoś dysonansu?Gdzie jedno a gdzie drugię?
To ta "gorliwa wiara" w zreformowanie państwa mnie podobnych, przekonujących  do głosowania na tę ekipę takich którzy mowili poprzednio:"mam w dupie ich wybory",albo jej zupelnych przeciwników pozwoliła wygrać w 2015 roku. I to my wszyscy dostaliśmy tego kopniaka woltą w wykonaniu PIS. Pani wydaje się być zadowolona, że wygrali "nasi". A proszę sobie wyobrazić, że ktoś inny miał nadzieje na gruntowne zmiany w pokomunistycznym kraju.A ponoć szuflady były pełne ustaw,żeby to zrobić.
Aha. Kaczyński sam zabronił oranizacji manifestacji poparcia dla rządu w choć takie oferty dostawał od ludzi którzy rozumieli, że totalna i ubecka hołota podnosi łby za mocno. Proszę nie wylewać żali zatem, że sprawy tak się toczą

Obrazek użytkownika ruisdael

21-01-2022 [07:45] - ruisdael | Link:

Es- masz Pan rację , nie sake3 !!!

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

20-01-2022 [16:44] - rolnik z mazur | Link:

@ RS
I do kogo te apele? 

Widać są siły, które nie chcą zadnych zmian. Jest dobrze jak jest. Pzdr 

Obrazek użytkownika jazgdyni

21-01-2022 [03:13] - jazgdyni | Link:

Czołem Ryśku!
Piszesz:
A skoro tak, to może wreszcie rząd, po 30 latach, jak to się mówi – naszej wolności, zdefiniuje polityczne i geostrategiczne miejsce Polski we współczesnym świecie.
Tu chyba popełniasz mały błąd rozumowy. Obecny rząd i tyle władzy, co posiadł (chyba nawet nie połowa tego co potrzeba), działa niestety prawie wyłącznie reaktywnie.
Nie potrafi przejąć kontroli, cały czas jest w defensywie, a żeby wreszcie wyartykułować to co chcesz, musi przejść do silnej własnej ofensywy. 
Myślisz, że ma wystarczające moce, by to zrobić? Nie sądzę.
Serdeczności

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

21-01-2022 [12:37] - Ryszard Surmacz | Link:

@ jazgdyni
Witaj, witaj,
Co innego kontrola, a co innego plan. Gdyby Piłsudski w 1918 r. nie miał pomysłu na Polskę, Polski by nie było. Nie wiem, jak to się dzieje, ale mało kto zadaje podstawowe pytania - a więc te niezbędne, które są potrzebne do życia państwa. Zadam Ci kilka pytań: czy wiesz dokąd Polska zmierza? Czy mamy doktrynę polityczną, gospodarczą, obronną? Ba, czy mamy jakieś kulturowe centrum? Jesteśmy statkiem bez sternika, busoli, a wody głębokie i bezmierne. Jest gospodarka, to ważna dziedzina, ale jak już pisałem, gospodarkę w krótkim czasie można zniszczyć, zneutralizować, przejąć. A ile czasu zajęło zaborcom i okupantom wyeliminowanie polskiej myśli, obyczaju i kultury? Ponad 200 lat.

Obecny rząd posiadł władzę, owszem, ale nie potrafi jej wykorzystać, dla podniesienia wyników wyborczych. Dlaczego? Dlatego, że odstawił kulturę do lamusa. A kultura, to nie jest tylko literatura, teatr, czy malarstwo, lecz taki zasób wiedzy, przeżyć i doświadczeń, które napełniają sztuki teatralne, filmy, książki itd. Kulturą wszyscy żyjemy, choć jej nie czujemy. A co dziś z niej zostało? PRL, postkomuna w głowach, dobrobyt, który niewiadomo czym jest i jak go zatrzymać?

I żeby było jasne, - ja nie występuję przeciwko PiS-owi, lecz staram się dokładać swoją wiedzę, doświadczenie do w s p ó ł r z ą d z e n i a. Nie jestem baranem, którego porwał owczy pęd.  Na tym polega demokracja. PiS nie jest Polską, lecz partią wybraną przez Polaków (część Polaków), która ma przygotować nas wszystkich na trudne czasy. Powszechnie się już mówi o polskiej obojętności, wycofaniu, bojaźni, bylejakości itd. Z czego to wynika? No właśnie z braku kontaktu władzy ze społeczeństwem. Nie widzisz, że wszystko zaczyna się walić? Działanie reaktywne, doraźne to przecież klęska, na starcie. Jak się to nie zmieni, to ZP albo nie wytrzyma naporu, albo pozostanie mniejszym złem. I informacja dodatkowa, jeżeli takie rady, jak moje, przyjmuje się jako krytykę lub coś wrogiego, to w jakim miejscu my jesteśmy?

Czy ma moce? Oczywiście, że ma, ale państwo, to nie zabawa. Ileż ZP zamierza jechać na polityce wyborczej? Do końca świata? Społeczeństwo trzeba przygotować na trudne czasy. Oczywiście, że dostrzegam sukcesy PiS, ale  one oprócz dotacji zatrzymują się na poziomie władzy. Społeczeństwo nie czuje tych sukcesów, ba, podawane są mu one za pomocą niestrawnej propagandy. Obejrzyj sobie pierwsze lepsze "Wiadomości" na TVP: co to jest?!!! Nie odpowiada mi podział społeczny na TVP i TVN. Nie tędy droga.
I to nie są moje dywagacje, lecz powszechne odczucie wyborców ZP.
A skoro tak, to mamy do czynienia z sygnałem alarmowym. Pozostało jeszcze dwa lata.
To tyle, tak jednym cięgiem. Pozdrawiam

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

21-01-2022 [13:28] - wielkopolskizdzichu | Link:

"Gdyby Piłsudski w 1918 r. nie miał pomysłu na Polskę"
W roku 1918 to nie Piłsudski miał pomysł tylko Abwehra. To w jej gabinetach powstała idea powołania kordonu sanitarnego przed Sowietami w postaci kadłubkowej Polski.

Obrazek użytkownika Es

21-01-2022 [14:20] - Es | Link:

 Ździchu
Piłsudski to za co siedział.? W gościach był i czekał na bilet powrotny? 

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

22-01-2022 [08:07] - wielkopolskizdzichu | Link:

W rzeczy samej, czekał na bilet powrotny.

Obrazek użytkownika Jabe

21-01-2022 [14:03] - Jabe | Link:

Józef Piłsudski miał okazję zrealizować swój pomysł na Polskę. Pan Surmacz udaje, że nie wie, jak to się skończyło. No i bez niego odrodziło się wiele innych krajów naszego regionu. Nie ma powodu, by twierdzić, że Polska byłaby wyjątkiem.

Obrazek użytkownika jazgdyni

21-01-2022 [17:16] - jazgdyni | Link:

@Ryszard Surmacz

Powszechnie się już mówi o polskiej obojętności, wycofaniu, bojaźni, bylejakości itd. Z czego to wynika? No właśnie z braku kontaktu władzy ze społeczeństwem.

Wynika z tego, co piszesz tylko w pewnym, nie za dużym stopniu. Główna przyczyna to program 30 letniego psucia Polaków przygotowany w Magdalence. Myślisz, że minione 6 lat, w tym od początku "ulica i zagranica", a od dwóch lat pandemia, pozwalały na pełną umowę władza - społeczeństwo? Niestety, pomijasz szeroki kontekst światowej rewolucji lewactwa i ich NWO + jakoś z tym powiązany Putin. Lubisz Bartosiaka, więc patrz z tak szerokiej perspektywy, jak on.

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

21-01-2022 [20:56] - Ryszard Surmacz | Link:

@ jazgdyni
Nie wiem, gdzie jest brak styku? Kultura w najszerszym kontekście istnie naprawdę. I działa w jedną lub drugą stronę.
Nie krytykuję lecz dopowiadam. Akurat kultura nie ma nic wspólnego z wydarzeniami w świecie. To nie na temat.

Obrazek użytkownika JanAndJan

21-01-2022 [11:15] - JanAndJan | Link:

@Surmacz_Ryśku
Musiałem się przespać z tymi, Pańskimi wypocinami. Skrzydło "ulu-janku" na NB rządzi! Yeah!!
Gorzkie żale kolegi z 4-tej ławki, rocznik 1950.
To i samego Stalina Pan musiał.. To se ne vrati.
Katonów ci u nas dostatek, tylko robić nie ma komu! Posłuchaj Człowieku, co i jak mówią młodzi. Mają głęboko w doopie takich "leśnych dziadów" jak Pan, ja... "ulu-janków"... Groteska jakaś. Ok. Szare ogłupione elgiebetami pustaki, młodzi są - nie znają się, nie rozumieją.. steropian, imponderabilia... Dobra, niech będzie Elita: proszę posłuchać Pana Mentzena.. Drwina i szydera z osiągnięć tej władzy... Prawdziwa Elita, nie ta z awansu i zaciągu, pisowscy halabardnicy... Kaczyńskiego też Pan zna?
Do niedawna PiS, środowiska około niego - były mi obojętne, po tym długim okresie, gdy popierałem, wspierałem.. Zastanawiałem się tylko, dlaczego ludzie (Ca. 50% Polaków) nienawidzą Was? Autentycznie.
Eee tam - niechęć. Nienawiść! Prawdziwa, żywa.
Bezczelna arogancja, tępa propaganda, fałsz i zakłamanie, dwulicowość, nepotyzm, KOSZTY ŻYCIA, terror sanitarny... Można tak długooooo.
No tak - obruszą się wyznawcy - ale ile zrobiliśmy, zrobili dobrego...
Jest na NB Człowiek od wszystkiego, w tym od sportu - zapyta Pan Ryszarda Cz. czy w sporcie, jak w życiu, kiedy jest dobrze, to jest dobrze i odwrotnie?
Zapomniał Pan, że ta formacja nie miała 100%poparcia w 2015?  Po drodze upokorzyła wyznawców, poniżyła Naród, okrada z owoców pracy i jeszcze każe sobie klaskać. A na horyzoncie, czarne chmury i burza.  Z Błaszczakiem jako minister wojny... i Kaczyńskim - Mannerheimem na kucyku. Pan wybaczy - śmiech zabija tę "władzę", skutki - demontują Państwo. Ci ludzie są niepoważni.
Pytania o sponsorów, wpływy zewnętrzne, upadek wartości.. ferment intelektualny... Odbijamy się od dna... Cwaniaki rządzą, rządzili i... będą.
Albo Pan został w tej czwartej ławce, albo dobrze Pan żyje z pitolenia o szopenie.
Szpachla, szpachla, więcej szpachli... No brawo.
Śmiać się czy płakać. 

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

21-01-2022 [12:53] - Ryszard Surmacz | Link:

@ JanAndrzejJan
Nie bardzo mogę odróżnić co do kogo się odnosi. Powiedzmy, że napisał Pan prawdę i co dalej poza narzekaniem? Nic! Nul! A jak domyślam się, jest Pan członkiem naszej społeczności; tradycyjnym obowiązkiem każdego obywatela jest dbać o swoją ojczyznę, o jej, a więc i swoje, dobro. Czy Pan się wysilił na jakiś projekt, na jakąś inicjatywę w tym kierunku?
Pisze Pan  szpachla, szpachla.. I racja,  ale czy ma Pan świadomość co ma być zamiast szpachli? Jakie kształty chcemy wypracować, do jakich dążymy, ba, co chcemy osiągnąć? I najważniejsze, czy potrafimy jeszcze robić coś innego, poza szpachlowaniem?
I na koniec, jak Pan sobie wyobraża przyszłość? Ale nie tą z bajki tysiące i jednej, lecz realnie?
Pozdrawiam

Obrazek użytkownika JanAndJan

21-01-2022 [14:56] - JanAndJan | Link:

@Surmacz_Pan
Narzekanie..
Nie proszę Pana. Wkurw. Obrzydzenie tow.wzaj.ador.
Nie będę rozwijał, szkoda czasu - Pana i mojego - co, do kogo i dlaczego.
Projekty, Pan mówi. Pożar w bur**lu, wszyscy na pokład!! Ja, nie jestem od projektów. Ciężką kasę za "projekty" i rządzenie brali, biorą...Z uśmiechem idioty, doprowadzili Państwo i Naród na skraj... Ale, dobrze. Jak sobie wyobrażam..? Hasłowo i nie w kolejności. Po 1. Kaczyńskie musi odejść. Wodzowstwo, partyjniactwo - ulica i zagranica - WON!!! Czy to wojsko, przejmie władzę, czy też areopag.. ? PRL czas zamknąć. Sztandar wyprowadzić. Całe prawo do kubła. Całe. Ujawnić archiwa. Trybunał dla Niedzielskiego, Morawieckiego, Kaczyńskiego, Tuska, Czarzastego i im podobnym. Wina, kara, zadośćuczynienie. Reset i zaczynamy od początku. 10 przykazań. Ilość, broń Boże umocowanie ideowe. Religijne?! APAGE (autoironia). Konstytucyjny zakaz zadłużania Państwa. Transparentność, personalna odpowiedzialność, kompetencja. Władza pracująca dla obywatela. Państwo pracujące dla obywatela. Stop totalitaryzmowi państwowemu.
Minimum podatków, zero rozdawnictwa publicznego grosza. Pomagać - tak. Wspierać - tak. Kontrolować wydatki - tak. Prawo - równe dla wszystkich. Kadencyjność, elekcyjność w sądach. Vox populi, Vox Dei - referendum. NGO - dziękujemy, nie. I na koniec, w pierwszej "5" (rewanżyk) - b'nai'brith, nie - dziękujemy i żegnamy, bez prawa powrotu.
Dodam cyt. z komentu u P. Krzysztof_Jaw. Wystarczy międlenia, martyrologiczngo onanizowania się, eksponowania zasług daaaaaaawno minionych... (...) (Wobec atakujących z zewnątrz).
Prawdą w pysk, na odlew - za duże pieniądze propaganda w dużych, wpływowych mediach i w masowych też. Zmasowany atak informacyjny. Jak zdarta płyta. 1 obraz = 1000 słów. Oprawa stadionowa z Legii Warszawa - yes, yes, yes!
Zaskarżać, nie klękać, po chamsku, brutalnie, po imieniu! I... Pilnować kasy!!
Nadrzędność polskiego prawa. Podatki dla wsiech - wsie. Żadnych układów z euromafią, ekodebilami, z holocaust company, z lobby multipłciowo etc.
Chaotycznie, emocjonalnie - na temat. A Pan i inni wygadani - patrzeć na łapy i mówić prawdę. 

Obrazek użytkownika jazgdyni

22-01-2022 [05:21] - jazgdyni | Link:

Ryśku!
Sądzę, że do twojej krucjaty najbardziej pasuje to co powiedział nasz geniusz poezji Słowacki:

Nie czas żałować róż, gdy płoną lasy.

Rozumiesz?

Pozdrawiam