Wśród serdecznych przyjaciół…

W swoim życiu zajmowałem się różnymi problemami: Śląskiem, mniejszościami narodowymi, ziemiami odzyskanymi, geopolityką i jeszcze kilkoma problemami – wszystko w kontekście kulturowym. Ten wielotematyczny mariaż pozwala mi nieco inaczej spojrzeć na to, co dziś zaczyna się dziać na świecie, a także nieco inaczej zdefiniować nasze szanse i zagrożenia, które w sposób bezwzględny wyłażą jak rosówki po deszczu. W tym kontekście chciałbym postawić kilka zasadniczych pytań, które zobrazują nasze przygotowanie do czasów, które niechybnie nadchodzą. I nie jest to kwestia poszczególnych rządów, lecz nasz wszystkich. To, co bowiem dzieje się na granicy z Białorusią jest zaledwie przyczynkiem do tego, co nastąpi później. Pytania:

- Czy aktualny stan umysłu dużej części Polaków umożliwia zorganizowaną obronę państwa?

- Czy Polska już nie jest podzielona na kilka części, których liderzy prą do podziału władzy po oczekiwanym upadku państwa?

- Czy polskie wojsko ma zaplecze moralne we własnym narodzie? Ilu z nas potrafi strzelać, jaki procent zdrowych mężczyzn nie ulęknie się i stanie do obrony, a jaki po prostu ucieknie?

- Czy społeczeństwo i wojsko wiedzą czego mają bronić?

- Pojednanie niemiecko-polskie okazało się fikcją. Czy neutralizacja Polski nie włączy drugiego życia dawnemu sojuszowi Hitler – Stalin i nie sprowokuje kolejnej wojny o dominację? Te dwa państwa nadal są nieobliczalne.

- Czy jesteśmy w stanie zracjonalizować swoją politykę zagraniczną? Przed przystąpieniem do UE z taką determinacją zabiegaliśmy o członkostwo w niej, a dzisiaj po zakończeniu budowy drugiej nitki rurociągu zaczyna to wszystko tracić sens, bo ponownie znaleźliśmy się pomiędzy interesami Rosji i Niemiec – tak jakby Unia nagle przestała być europejską. Nie inaczej jest z NATO, bo zanim rozwój sytuacji dosięgnie słynnego punktu 5, możemy, będąc w UE, nagle znaleźć się na granicy mocno wzmocnionej Rosji lub w zasięgu nowego tworu niemiecko-rosyjskiego. Obawy te podsyca niepewność obecności Amerykanów w Polsce i amerykańskiej broni nuklearnej w Europie.

- Czy jesteśmy w stanie zrozumieć, że kolejny raz nie możemy na nikogo liczyć oraz że tych których mamy zasłaniać swoim ciałem mają nas głęboko gdzieś? Że świat się bez nas obędzie a Polska jest potrzebna Polakom i nikomu więcej; że trzeba wreszcie skończyć z dyrdymałami typu: Polska nie może walczyć na dwa fronty jednocześnie. Oczywiście, że nie może, bo leży pomiędzy dwoma mocarstwami regionalnymi. Ale według najwybitniejszego znawcy międzynarodowego położenia Polski Szymona Askenazego Tylko zupełnie naiwni mogą sądzić, że Polska może toczyć wojnę inaczej, niż na dwa fronty. Dotyczyło to wprawdzie XVIII I XIX w., ale po zakończeniu budowy Nort Stream 2, koszmar wrócił. Wojny toczyć nie będziemy, ale tworząc plany obronne musimy mieć tego świadomość. Ani powojenna szkoła, historia, publicystyka, ani politycy nie informują społeczeństwa o prawdziwym położeniu Polski i stanie państwa. W społecznej dyskusji publicznej dominują dotacje i gminne myślenie – a więc świadomość wirtualnej rzeczywistości.

- Czy jesteśmy w stanie przezwyciężyć słabość posolidarnościowego państwa? Słabość generują: 1. feudalizacja stosunków w administracji państwowej i w dużej części krajowych przedsiębiorstw, 2. pańszczyźniany sposób myślenia nie tylko pracowników, ale również współczesnych elit w stosunku do zwierzchności. 3. myślenie tzw. peerelem, a więc zamkniętą powojenną przestrzenią. Wstąpiliśmy do UE i nawet nikomu do głowy nie przyszło zrobienie bilansu zysków i strat. Wszelkie uwagi w tym względzie były po prostu zakrzykiwane. Podobnie jest z bilansem strat wojennych, jakie poniosła Polska. Problem traktowany jest politycznie i okazjonalnie. Taki stan politycznej i naukowej świadomości przenosi się świadomość obywateli i ich stosunek do państwa… i o paradoksie – do Polski, jako całości. Komuniści za pomocą krzywdy, walczyli z tradycyjną polską inteligencją. Inteligencję zniszczono, ale krzywda zaczęła żyć swoim nowym życiem i dziś przybiera karykaturalne kształty, w których czas miesza się z przeszłością i logiką – za wszystko winna jest Polska, i nie ważne, że ma ona 1000 lat, ważne, że jest winna. Nie rozumiemy czym jest wolność i czym niepodległość. Nie zdajemy sobie sprawy, że taką postawę wdrukowywano nam przez 70 lat. Jeżeli tej negatywnej identyfikacji nie zwalczymy w sobie, inni pokażą nam gdzie jest miejsce dla takiej świadomości.

Powyższej wyliczanki nie napisałem w złej wierze; nikogo nie krytykuje, ale w obliczu formowania się nowych światowych bloków politycznych, musimy przystąpić do konsolidacji nie tylko własnych postaw, ale także i myśli. Musimy włączyć zbiorowe myślenie, takie samo, jak w II RP i podczas II wojny. Dobrze, że toczy się dyskusja, że pojawili się ludzie, którzy zajmują wyraźne stanowiska, ale to wszystko nie może jak zwykle skończyć się na gadaniu, bo jak pisze Krasicki: wśród serdecznych przyjaciół psy zająca zjadły. 
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Tezeusz

05-12-2021 [18:16] - Tezeusz | Link:

Murem za Polskim Mundurem !

Obrazek użytkownika angela

05-12-2021 [18:24] - angela | Link:

Właśnie oglądamy piekny koncert " Murem za polskim mundurem".
Chwała mundurowym!!!💞🌻🌻🌻
Chwała wolnej Polsce!!!🇵🇱🇵🇱🇵🇱
 

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

05-12-2021 [18:33] - wielkopolskizdzichu | Link:

ty angelo na zbyt wielu koncertach nie byłaś w swym nudnym życiu.

Obrazek użytkownika angela

05-12-2021 [20:22] - angela | Link:

Zdzichu, koncert bardzo piękny, bo patriotyczny.
Co dla Zdzicha piękne, strach pomyśleć, bo paskudnie  wypowiada się jak ktos chwali Polskę. 
Jest zakładnikiem ruskich, czy niemiec  na jedno wychodzi, bo to od wiekow kondominium dwoch bandyckich narodow, przez ktorych  swiat płakał, przeciwnych  suwerennej Polsce. 

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

05-12-2021 [20:58] - wielkopolskizdzichu | Link:

"Co dla Zdzicha piękne, strach pomyśleć, bo paskudnie  wypowiada się jak ktos chwali Polskę."
Najpiękniejszy koncert na jakim byłem .... w kościele Bernardynów w Poznaniu, Oratorium Haendla w wykonaniu tradycyjnym The Choir of Westminster Abbey z 
Sinfonia Varsovia, podobnie piękne były msze w rycie trydenckim za dusze Mozarta, u Franciszkanów na Wzgórzu Przemysława, na występy pchał się kwiat polskiej opery.

 

Obrazek użytkownika Tomaszek

05-12-2021 [23:11] - Tomaszek | Link:

W kościele to ty chyba jako ormowiec na przeszpiegach byłeś . Ciulu kałmucki . Tu to już mentor przesadził . Ale jaja .

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

05-12-2021 [23:12] - Ryszard Surmacz | Link:

@ Tezeusz
@ Angela
Tak, rzeczywiście bardzo ładny koncert. Bardzo ujmujący był kończący występ Pietrzaka. 

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

05-12-2021 [23:50] - wielkopolskizdzichu | Link:

Ale że Kurski nie zaprosił Martyniuka z Makowieckim!?

Obrazek użytkownika Tomaszek

06-12-2021 [19:41] - Tomaszek | Link:

Ciebie też nie zaprosił , nawet na widownię bo pierdzisz jak Szwab . Głośno i śmierdząco . Solidnie PO Niemiecku .

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

05-12-2021 [18:32] - wielkopolskizdzichu | Link:

"1. feudalizacja stosunków w administracji państwowej i w dużej części krajowych przedsiębiorstw,"
Ja myślałem że po sześciu latach panowania dobrej zmiany, zostało to wytępione.
A tu proszę , proszę. 
Kiedy pisałem że PiS nie ma ochoty na żadne zmiany tylko wskoczyło w stare buty, to wielce się oburzano na NB.

Obrazek użytkownika Tezeusz

05-12-2021 [19:05] - Tezeusz | Link:

Murem za Polskim Mundurem !
Napisz to # Persie pokaż kim jestes, no pokaż !! 

Obrazek użytkownika Pers

05-12-2021 [19:18] - Pers | Link:

@tezeuszek
//Napisz to # Persie pokaż kim jestes, no pokaż !! //
Ja w przeciwieństwie do ciebie nosiłem mundur. Całe dwa lata.
Nic nie muszę "pokazywać".
 

Obrazek użytkownika Tomaszek

05-12-2021 [23:20] - Tomaszek | Link:

"Ja myślałem że " Ten mentor to ma chyba jakiś dobry humor dzisiaj . Parafrazując klasyka " Wklejam więc jestem " Pozdrowienia dla mentora , tak dalej to choć nam będzie czasami wesoło . Wiesz , "mentor muss sein" , tylko mu powiedz żeby trochę weselej , tak jak dzisiaj . Niech ci jakiś doktorat albo lepiej docenturę do profilu wklei , bo magistra to już tricoloura mamy .

Obrazek użytkownika Jabe

05-12-2021 [18:37] - Jabe | Link:

Czy aktualny stan umysłu dużej części Polaków umożliwia zorganizowaną obronę państwa?
Wiele mówi się tu o opozycji, jako o formacji gremialnie antypolskiej na obcych usługach. To oczywiste uproszczenie, polegające na wrzucaniu do jednego wora. Ci zaś, którzy stosują to uproszczenie, nie potrafią wyrazić niczego pozytywnego, jedynie bezmyślnie wyzywając wszystkich pozostałych. Efekt jest taki, że mamy oszalałe z nienawiści plemię polityczne chełpiące się patriotyzmem, a w rzeczywistości prące bezrozumnie do upadku państwa. Duża zasługa w tym Jarosława Kaczyńskiego, któremu obca jest wszelka koncyliacyjna postawa.

Ilu z nas potrafi strzelać, jaki procent zdrowych mężczyzn nie ulęknie się i stanie do obrony, a jaki po prostu ucieknie?
Niby mamy obronę terytorialną, lecz jednocześnie w rozbrajaniu obywateli prym wiedzie właśnie obecna władza, wymyślając przeróżne utrudnienia. Mam tu na myśli choćby przekazanie nadzoru nad rusznikarstwem strażakom. (Przepraszam, ale źródłami nie służę)

Czy jesteśmy w stanie zracjonalizować swoją politykę zagraniczną?
W gruncie rzeczy nie ma czegoś takiego. Politykę należałoby dopiero stworzyć, zaczynając od zdefiniowania naszych interesów. Dodam, że w naszym interesie nie jest awanturowanie się ze wszystkimi (z Włodzimierzem Putinem też!).

Nie rozumiemy czym jest wolność i czym niepodległość.
Proszę mówić za siebie. Wolność to swoboda picia piwa na łonie natury. Poważnie! Na tym polega wolność, że władza nie jest obywatelowi apodyktyczną guwernantką. Powiem więcej: to ma przełożenie na stosunek obywateli do państwa, a w rezultacie i na niepodległość. Kopani po tyłkach tubylcy nie będą swego państwa bronić, bo to tak naprawdę nie jest ich państwo, tylko oni są państwa. Należy skończyć z samookupacją!
 

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

05-12-2021 [19:39] - NASZ_HENRY | Link:

Z wojną poczekajmy aż Abramsy dojadą i F35 dolecą☺☻

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

05-12-2021 [19:56] - rolnik z mazur | Link:

@ autor
nie ma co się spieszyć. Wystarczy, ze wejdziemy do wojny podczas parady zwycięstwa. Pytania są bez sensu, sorry, ale to już powinniśmy przerobić. Widzę, ze jednak nie. 

Obrazek użytkownika RinoCeronte

05-12-2021 [20:03] - RinoCeronte | Link:

Jeszcze tak nie było żeby jakoś nie było - jak mawiał dzielny wojak Szwejk...

Obrazek użytkownika angela

05-12-2021 [20:28] - angela | Link:

Piąta kolumna nie śpi, bardzo szybko aportują na antypolskie zlecenie.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

05-12-2021 [20:51] - rolnik z mazur | Link:

@ Angela
Idiotki też nie śpią

Obrazek użytkownika angela

06-12-2021 [09:57] - angela | Link:

Rolniku, bitte nicht nervös sein.
To szkodzi zdrowiu.

Obrazek użytkownika jazgdyni

06-12-2021 [05:14] - jazgdyni | Link:

@Ryszard Surmacz

Cześć Ryśku.

Szkoda, że nie ponumerowałeś. Łatwiej byłoby odpowiadać. I przepraszam, że nie odebrałem. Wiesz jak jest.
Jak widzisz po komentarzach - stan nieświadomości, a także dywersji jest ogromny. Kiedyś w tej "wojnie kinetycznej" stosowano ostrzał przygotowujący. Teraz armat haubic się nie używa, tylko trolli, hejterów i Azjatów, którzy jeszcze za to płacą. Pewnie by opłacić V Kolumnę.

Więc do rzeczy:
-    ... stan umysłu dużej części Polaków...  I już tu jest problem - jaka jest ta "duża część". To warunek newralgiczny. Wiadomo - 35 - 40% tzw. dorosłych pisowców. A reszta? I w tej reszcie ilu będzie biernych, a ilu natychmiast założy brunatne koszule, ściskając w garści sierp i młot.
-    ...czy Polska już nie jest podzielona na kilka części... Jest podzielona. Uczynił to w 1992 roku nasz Demon Zła Kiszczak, forsując ustawę o samorządach terytorialnych.
-     Czy polskie wojsko ma zaplecze moralne we własnym narodzie? Na szczęście ma. Tylko co z tego? A co do strzelania, to obawiam się, że przeważa filozofia tchórzy (choć pyskaczy).
-    Czy społeczeństwo i wojsko wiedzą czego mają bronić? To na szczęście wiedzą.
-     ... dawnemu sojuszowi Hitler – Stalin... Sojusz Moskale - Prusacy to wielowiekowa wieczna tradycja. Raz lepiej, raz gorzej. Ideolo i strategia to Berlin (zawsze), a siły wykonawcze to Moskwa.
-     Czy jesteśmy w stanie zracjonalizować swoją politykę zagraniczną? Jak? I po co? Musimy tylko umiejętnie lawirować i na nikim i na niczym nie polegać. Całość polityki ma być skierowania na budowę własnej siły wszelkimi sposobami. Bez oglądania się na kogokolwiek. Zawierane sojusze powinny być wyłacznie taktyczne, odpowiednie na daną chwilę. Nie możemy na kimkolwiek polegać. Udowodniły to chyba wszystkim Czechy. Liczy się wyłącznie pieniądz i siła.
-     ..... słabość państwa... problem na samym szczycie piramidy kłopotów. Ludzi trzeba! Jastrzębi! nie gołębi. Dosyć wreszcie cackania. 

Musimy pisać tak dobitnie, jak to uczyniłeś, coraz więcej. Może Polakom powróci dawny charakter.

Serdeczności

Obrazek użytkownika Jabe

06-12-2021 [07:13] - Jabe | Link:

Polska podzielona przez samorząd terytorialny? Bzdura!

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

06-12-2021 [08:11] - wielkopolskizdzichu | Link:

" A co do strzelania, to obawiam się, że przeważa filozofia tchórzy (choć pyskaczy)."
Najwięcej pyskaczy jest pośród elektoratu PiS, co szczególnie się uwypukla na NB.

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

06-12-2021 [14:11] - Ryszard Surmacz | Link:

@ jazgdyni
Witaj!
Każde moje pytanie powinno się rozwinąć. Każde pytanie, to co najmniej kilka stron. Kto tu przeczyta? Odpowiedź na każde pytanie również trzeba rozwinąć. Inaczej nie sposób rozmawiać. Ja swoim wpisem chciałem tylko zasygnalizować najbardziej gorące problemy, pozostałych, jeszcze znaczniejszych, jest dużo więcej.
A charakter Polaków wróci dopiero wtedy, kiedy uruchomią się kije samobije.