UE zaskoczona gwałtownym wzrostem cen energii, a to przecież

UE zaskoczona gwałtownym wzrostem cen energii, a to przecież także efekt jej polityki

1. Tej jesieni mamy do czynienia w Europie z gwałtownym wzrostem cen surowców energetycznych i w konsekwencji energii (np. blisko 10 krotny wzrost cen gazu w ujęciu rok do roku), a instytucje europejskie wydają się być tym faktem zaskoczone.
Na początku października na wniosek europejskiej Lewicy w Parlamencie Europejskim miała miejsce debata o gwałtownym wzroście cen energii w krajach Europy Zachodniej, można było odnieść wrażenie, że posłowie tej partii są wręcz w panice, bo nacierają na nich niezadowoleni ich wyborcy.
Oczywiście ci posłowie zdają sobie sprawę, że jedną z ważnych przyczyn tego wzrostu jest zapowiedź radykalizacji polityki klimatycznej wyrażona w 13 projektach aktów prawnych składających się na przedstawiony przez komisarza Timmermansa pakiet „Fit for 55”, za którym europejska Lewica głosuje „rękami i nogami”.
A mimo tego we wspomnianej debacie domagali się na te problemy jeszcze więcej tego samego (jeszcze więcej odnawialnej energii), a także szybkiego uruchomienia rekompensat dla gospodarstw domowych i przedsiębiorców, choć nie bardzo wiadomo z jakich środków można będzie je finansować.
 
2. Trudna sytuacja energetyczna UE szczególnie na rynku gazu została spotęgowana świadomą prowadzoną od wielu miesięcy polityką Gazpromu, na którą przyzwalali Niemcy, a w konsekwencji także Komisja Europejska.
Otóż Rosjanie z Niemcami forsowali szybkie zakończenie budowy Nord Stream2 mimo amerykańskich sankcji w nadziei, że uda się go uwolnić od wymogów wynikających z tzw. III pakietu energetycznego.
Latem budowa gazociągu się zakończyła ale wtedy na skutek intensywnych działań polskiego PGNIG, okazało się, że jego niemiecki odcinek musi być tym pakietem objęty, a to oznacza, że dostarczanie nim gazu do Europy Zachodniej będzie możliwe dopiero za kilkanaście miesięcy, a może jeszcze później, na co Rosja nie może sobie pozwolić.
Dlatego w miesiącach letnich Gazprom zmniejszył dostawy gazu istniejącymi rurociągami do Europy Zachodniej (a odpowiada za co najmniej 1/3 tego zaopatrzenia) i zaczął dostarczać gaz ze swoich dużych magazynów, które ma w Niemczech, Holandii i Czechach, czym znacząco obniżył zapasy w nich zgromadzone.
Gdy na jesieni zapotrzebowanie na gaz wzrosło, i pojawiły się informacje o pustych magazynach, gwałtownie zaczęły rosnąć jego ceny, Gazprom ogłosił, że jest gotów dostarczać gaz nowym gazociągiem ale konieczna jest jego szybka certyfikacja, ze względu na nadzwyczajną sytuację na tym rynku.
Kto wie czy gdy ceny gazu będą dalej rosły i grozić będzie ze względu na jego niedobory wyłączenie dostaw dla przemysłu, Komisja Europejska się nie ugnie i zgodzi się na żądania Rosji.
 
3. Trudno wręcz zrozumieć dlaczego dyrekcja generalna KE ds. energii, kierowana przez komisarz z Estonii Kadri Simson, nie była w stanie przewidzieć zarówno ogólnego wzrostu cen surowców energetycznych wywołanych gwałtownym odrabianiem start po pandemii Covid19 przez gospodarki wszystkich krajów świata, w Europie spotęgowanego jeszcze zapowiedzią zaostrzenia polityki klimatycznej i „monopolistycznymi” działaniami Rosji, głównie na rynku gazowym.
Teraz ogłaszanie komunikatów i publikowanie tzw. narzędzi, przy pomocy których kraje członkowskie mają pomagać gospodarstwom domowym i przedsiębiorstwom w przynajmniej częściowym zrekompensowaniu tego wzrostu, wygląda na działania wręcz w panice.
Bon energetyczny dla najuboższych, wprowadzenia zakazu odłączenia od sieci, obniżenie stawek podatkowych na energię, udzielanie pomocy przedsiębiorstwom, badanie potencjalnych zachowań antykonkurencyjnych na rynku energii, to tylko niektóre z tych pomysłów, ogłoszone przez KE w komunikacie z 13 października, z jednoczesnym poparciem dla zwiększenia udziału energii odnawialnej w zużywanej energii.
Te działania KE do złudzenia przypominają frazę Stefana Kisielewskiego o socjalizmie, że „to ustrój, w którym bohatersko pokonuje się trudności, nie znane w żadnym innym ustroju”.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Pers

17-10-2021 [08:10] - Pers | Link:

Jasne, Gazprom i Putin są dobrzy na wszystko.
Jeszcze kilka lat temu uznano za oczywiste, że zapewnienie obfitej, niezawodnej, wydajnej i przystępnej cenowo energii definiuje gospodarkę. Bez wydajnej energii nie możemy wytwarzać stali, betonu, surowców kopalnych ani żadnych innych rzeczy, które wspierają nasze nowoczesne gospodarki. W ostatnich miesiącach światowa cena węgla do produkcji energii podwoiła się. Cena gazu ziemnego wzrosła o prawie 500%. Ropa naftowa ma sięgnąć 90 dolarów za baryłkę, co jest najwyższą wartością od siedmiu lat. Jest to zaplanowana konsekwencja tego, co czasami nazywa się Wielkim Resetem Davos lub szaleństwem zerowej emisji dwutlenku węgla w ramach Zielonej Agendy.

Ponieważ UE jest teraz mocno zaangażowana w agendę zielonej energii, Fit for 55 i wyraźnie odrzuca gaz ziemny jako opcję długoterminową, jednocześnie zabijając węgiel i energię jądrową, pokazuje niekompetencję modeli klimatycznych think-tanków, które uzasadniały produkcję energii elektrycznej w 100% wolnej od CO2 do 2050 r. Ponieważ inwestorzy finansowi z Wall Street i Londynu dostrzegli korzyści z ogromnych zysków z programu Zielonej Energii, współpracując ze Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w celu promowania śmiesznego modelu inwestowania ESG, przestali inwestować w konwencjonalne firmy naftowe, gazowe i węglowe i nie inwestują zysków w rozszerzenie produkcji. W 2020 roku światowe wydatki na ropę, gaz i węgiel spadły o około 1 bilion dolarów. Ponieważ BlackRock i inni inwestorzy prawie całkowicie bojkotują ExxonMobil i inne firmy energetyczne na rzecz „zrównoważonej” energii, perspektywa jednej wyjątkowo mroźnej i długiej zimy w Europie oraz rekordowy brak wiatru w północnych Niemczech wywołały panikę przy zakupie gazu na świecie.

Niewielu rozumie, w jaki sposób dzisiejsze rynki zielonej energii są manipulowane, aby przynosić korzyści spekulantom, takim jak fundusze hedgingowe lub inwestorom, takim jak BlackRock lub Deutsche Bank, i karać konsumentów energii . Główne ceny gazu ziemnego w obrocie w Europie ustalające ceny to holenderski kontrakt terminowy TTF, który jest sprzedawany przez londyńską giełdę ICE Exchange. Spekuluje, jakie będą przyszłe hurtowe ceny gazu ziemnego w UE za miesiąc, dwa lub trzy. ICE jest wspierany między innymi przez Goldman Sachs, Morgan Stanley, Deutsche Bank i Société Générale. Rynek obejmuje tak zwane kontrakty terminowe na gaz lub produkty pochodne. Europejski kryzys energetyczny zbliża się do globalnego Banki lub inne podmioty mogą spekulować na grosze za dolara, a kiedy pojawiły się wiadomości o tym, jak niskie jest magazynowanie gazu w UE na nadchodzącą zimę, finansowe rekiny zaczęły szaleć.

Obrazek użytkownika Tezeusz

17-10-2021 [09:23] - Tezeusz | Link:

@Pers
Podałeś źródło swoich rewelacji oj chyba tak to je zacytuję :
"Korzystałem z publikacji rubaltic.ru"

Obrazek użytkownika Pers

17-10-2021 [08:15] - Pers | Link:

 Fundamentalną, pogarszającą się przyczyną niedawnych niedoborów węgla, gazu i ropy naftowej w dużych ilościach jest decyzja BlackRock i innych światowych funduszy powierniczych, aby zmusić inwestorów do odejścia od ropy, gazu lub węgla – całkowicie bezpiecznych i niezbędnych źródeł energii – w celu gromadzenia rażąco nieefektywnych i zawodnych źródeł energii słonecznej lub wiatrowej. Nazywają to inwestowaniem ESG. To ostatnia tendencja na Wall Street i innych światowych rynkach finansowych od czasu, gdy dyrektor generalny BlackRock Larry Fink dołączył do zarządu Klausa Schwaba - Światowe Forum Ekonomiczne w 2019 r. Ustanowili czołowe firmy certyfikujące ESG, które przyznają „poprawne politycznie” oceny spółek giełdowych i karzą tych, którzy nie stosują się do nich. Pęd do inwestowania w ESG zarobił miliardy dla Wall Street i przyjaciół. Zahamował także przyszły rozwój ropy, węgla czy gazu ziemnego dla większości krajów świata.

Problemem nie jest gaz, węgiel czy energia jądrowa. To nieefektywna zielona energia ze słońca i wiatru, która nigdy nie będzie w stanie zapewnić stabilnej, niezawodnej energii. Agenda Zielonej Energii UE, USA i innych rządów wraz z promowanymi przez Davos inwestycjami ESG zagwarantuje tylko, że w miarę postępów będzie jeszcze mniej gazu, węgla lub energii jądrowej, na których można się oprzeć, gdy wiatr ustanie, jest susza w tamach hydroelektrycznych lub brak słońca. Nie trzeba geniusza, by zdać sobie sprawę, że to droga do ekonomicznej destrukcji.

Rynek LNG ma charakter globalny a konkurenci Europy z Azji Wschodniej – Chiny, Korea Południowa i Japonia – zawsze mogą licytować wyższe ceny za dostawy. Te trzy kraje od dziesięcioleci mają deficyt strukturalny ze Stanami Zjednoczonymi i zgromadziły ogromną ilość długu federalnego USA. Ponieważ Stany Zjednoczone są teraz bliskie bankructwa i/lub rozpętania hiperinflacji dolara, która pozwoliłaby ich zadłużeniu przekroczyć granicę 30 bilionów dolarów, są chętne do wyrzucenia jak największej ilości tych oszczędności, wymieniając je na niezbędne towary takie jak gaz ziemny. Nie obchodzi ich, ile będzie kosztować gaz, ponieważ ostateczna cena długu USA będzie wynosić zero, a COŚ zawsze jest lepsze niż NIC.
Jest więc duża szansa, że ​​tej zimy UE będzie szczękać z zimna zębami po ciemku, solidarnie z Ukrainą.

Obrazek użytkownika Tezeusz

17-10-2021 [09:23] - Tezeusz | Link:

Podałeś @ Persie źródło swoich rewelacji oj chyba tak to je zacytuję :
"Korzystałem z publikacji rubaltic.ru"

Obrazek użytkownika Pers

17-10-2021 [08:25] - Pers | Link:

Panie europośle, dlaczego Polska nie oprotestuje tego pakietu „Fit for 55” i nie wypnie się?
Przecież to najszybsza droga do zwinięcia resztek przemysłu w Polsce, drożyzny, biedy i głodu.
Czy to może dlatego, że większość z tych wyśnionych 770 mld "pomocy" ma iść właśnie na zwijanie energetyki konwencjonalnej w Polsce i zastąpieniem jej wiatraczkami z Niemiec?
W tej najważniejszej dla Polski kwestii idziecie rączka w rączkę z PO.

Obrazek użytkownika Tezeusz

17-10-2021 [09:20] - Tezeusz | Link:

No @ Persie zapomniałeś dodać Panu Europosłowi linki do swoich materiałów atakujących PiS ze Scierwoneona.
Przypomnę tobie i dołączam ulubione przez ciebie twoje linki.
https://spiritolibero.neon24.p...

Obrazek użytkownika u2

17-10-2021 [09:20] - u2 | Link:

przedstawiony przez komisarza Timmermansa pakiet „Fit for 55”, za którym europejska Lewica głosuje „rękami i nogami”

Wystarczy popatrzeć trochę na Timmermansa, aby zrozumieć że to chodząca katastrofa. To samo się tyczy np. Sylwii Spurek  :-)

Obrazek użytkownika Tomaszek

17-10-2021 [10:05] - Tomaszek | Link:

Wysłać ich do zbierania chrustu w lesie ,

Obrazek użytkownika u2

17-10-2021 [12:06] - u2 | Link:

"Wysłać ich do zbierania chrustu w lesie ,"

Racja, wtedy będą fit :-)

Obrazek użytkownika Tomaszek

18-10-2021 [08:51] - Tomaszek | Link:

I może wypłaty na rachunek za gaz starczy .

Obrazek użytkownika sake3

17-10-2021 [13:53] - sake3 | Link:

@u2.....Wystarczy spojrzeć na życiorysy i dotychczasowe zawody europosłów czy posłów żeby stwierdzić,że wdrapali się na swoje wysokie stołki tylko za pomocą głupoty ich wyborców.Lewacka propaganda spowodowała że są ślepi,głusi i niezdolni wnieść nic sensownego. Czego można oczekiwać po Timmermansie który nie zna się dosłownie na niczym,a którego Holendrzy pogonili z hukiem? Całe to tatałajstwo z Schultzem,pedofilem Cohn-Benditem czy polskimi europosłami drży ze strachu że ktoś odkryje ich niekompetencję i pozbawi olbrzymich unijnych uposażeń.Dlatego trzymają się razem i wrzeszczą wniebogłosy jak odkrywana jest prawda.Co o gospodarce mogą wiedzieć takie cymbały jak Miller,Hubnerowa,czy Bieńkowska,Lewandowski? Oni tam siedża dla koryta i tego koryta będą pilnować .O tym,że w Polsce jest tak samo można się przekonać słuchając idiotki Jachiry,Nitrasa dla których jedynie wdrażanie programu lgbt się liczy  Przecież te bałwany już nawet o gospodarce zielonej czy innej nic nie mówią bo mają na ten temat wiadomości zerowe. Urządzić paradę równości-owszem, pokrzyczeć z panią Lempart -jak najbardziej a pan wymaga autorze żeby zajęli się gospodarką.Tego pan oczekuje od pani lalkarki? 

Obrazek użytkownika Pers

17-10-2021 [14:33] - Pers | Link:

@sake3
//..Wystarczy spojrzeć na życiorysy i dotychczasowe zawody europosłów czy posłów żeby stwierdzić,że wdrapali się na swoje wysokie stołki tylko za pomocą głupoty ich wyborców.//
Sake, bój się Boga...
Jesteś na blogu europosła...

Obrazek użytkownika sake3

17-10-2021 [14:59] - sake3 | Link:

@Pers....Ale to również ja wybrałam go na europosła ,a nie uważam aby się do głupich zaliczała,choć pewno myślisz,że nie jestem odpowiednio skromna. WIęcej takich europosłów jak pan Kuźmiuk a UE inaczej by wyglądała.

Obrazek użytkownika Pers

17-10-2021 [15:03] - Pers | Link:

@sake3
//WIęcej takich europosłów jak pan Kuźmiuk a UE inaczej by wyglądała.//
Oczywiście!
Tylko, że to z twojego poprzedniego komentarza nie wynikało...

Obrazek użytkownika sake3

17-10-2021 [17:40] - sake3 | Link:

@Bo trzeba było mój komentarz dokładnie a nie po łebkach przeczytać.Wymieniłam w nim bowiem z nazwiska europosłów z Poslki którzy do europarlamentu nigdy nie powinni trafić.Właściwie to nigdzie nie powinni trafić,tak zerowa jest ich wartość.

Obrazek użytkownika Pers

17-10-2021 [17:49] - Pers | Link:

@sake3
Przeczytałem dokładnie więc nie kręć.
Postaraj się na przyszłość być bardziej precyzyjna i tyle.
Pan europoseł Kuźmiuk mógł się słusznie poczuć urażony :) (choć bardzo wątpię, żeby czytał nasze komentarze).

Obrazek użytkownika u2

18-10-2021 [09:11] - u2 | Link:

Czego można oczekiwać po Timmermansie który nie zna się dosłownie na niczym,a którego Holendrzy pogonili z hukiem?

Ale ale, wcale nie pogonili. Holendrzy głosują za karaniem Polski.To nic że Rosjanie zestrzelili samolot z ich obywatelammi nad okupowanym terytorium Ukrainy. Holendrzy są w konsorcjum Nord Stream.

A Tmmermans nadal jest szychą w UE, opracował politykę Fit for 55 niezwykle korzystną dla Rosji, niekorzystną dla krajów UE. W polityce nie ma sentymentów, agentura ruska robi co chce w UE :-)

 

Obrazek użytkownika Pers

17-10-2021 [09:35] - Pers | Link:

@admin
Adminie szanowny, czy ten troll tezeusz musi puszczać bąki pod notką pana europosła?
Przecież on nic innego nie potrafi.

Obrazek użytkownika Tezeusz

17-10-2021 [11:43] - Tezeusz | Link:

@Pers
Cytuję tylko twoje słowa i  Rosyjskie KGB źródła skąd czerpiesz mądrości ( wypierasz się )
https://spiritolibero.neon24.p...
-  warto też przypomnieć kim jest Pers i jak oczernia i lży  publiczne blogerów NB ( Fakty)

https://naszeblogi.pl/60048-ch...

Obrazek użytkownika Jabe

17-10-2021 [11:09] - Jabe | Link:

Czyż to nie podatki mają największy udział w cenach nośników energii?

Obrazek użytkownika Pers

17-10-2021 [11:21] - Pers | Link:

Jabe
Słuszna uwaga.
Orlen jest największym i najskuteczniejszym poborcą podatkowym w Polsce.
Dlatego funkcja prezesa jest tak politycznie ważna.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

17-10-2021 [19:24] - NASZ_HENRY | Link:

PL zaskoczona również ☺☻