Przestrzeń, której nie można ukraść

W PRL-u mawiano: społeczeństwo się dzieli na towarzyszy i obywateli. Towarzyszami mieli być ci lepsi, związani z PZPR i przywilejami, jakie im przysługiwały. To mieli być ci światlejsi, dalej widzący i niezawodnie działający. Reszta, to obywatele, których trzeba edukować, przekonywać, najlepiej bezalternatywnie; czyli taka swołocz, niedoróbki ideologiczne, wrogowie ludu i socjalizmu związana bardziej z zaplutymi karłami reakcji niż logiką dziejów… To kalka dla tych, którzy nie pamiętają czasów komunizmu. Wszystko się zawaliło po 1989 r., ale pozostała siła starego systemu, pozostali ludzie, ścieżki awansu ekonomicznego i partyjne nawyki. Stary system przestał urzędować, ale nie przestał  żyć.

Podział współczesnego społeczeństwa jest bardziej skomplikowany, nie dlatego, że nagle świat nam się powiększył, lecz dlatego, że nie znaleźliśmy w nim swojego miejsca. Sposób naszej percepcji można podzielić na trzy kategorie: pożytecznych idiotów, sprzedawczyków i ludzi rozsądnych, którzy samodzielnie przygotowują się na trudne czasu. Sam podział jednak nie należy traktować zbyt schematycznie, bowiem wszystko zależy od tego co każdy z nas nosi w głowie. Pożyteczni idioci, to ofiary powojennego szkolnictwa, mediów, własnej łatwowierności i braku samokrytycyzmu. Ze sprzedawczykami sprawa jest bardziej skomplikowana, bo tu w grę wchodzi kalkulacja, niewydolność państwa i chęć lepszego życia za wszelka cenę. Kategoria ludzi rozsądnych maj najtrudniejszą sytuację, bo zdają sobie sprawę, że państwo nie jest w stanie zapewnić im ani bezpieczeństwa, ani własności, ani nawet poczucia tożsamości; zdają też sobie sprawę, że nie są również w stanie przeciwstawić się propagandzie, jaka panoszy się w europejsko-amerykańskiej przestrzeni publicznej. Można powiedzieć, że robią swoje – własnymi środkami, własnymi rękami i za własne pieniądze.

Nie jestem jednak w stanie określić siły działalności Świadomych, którzy myślą nie tylko o sobie, lecz również o przyszłości ojczyzny i swoich dzieci; którzy myślą nie o sile zabranej (ukradzionej), lecz dodanej. Nie ma już bowiem tych ludzi, którzy mimo, że nie zawsze pisali oczekiwane prace i dzieła, to nieustannie zadrukowywali swój kod kulturowy, którego byli nośnikami, i w odpowiednim momencie go uruchamiali. Nie ma tych ludzi, którzy byli naszym zabezpieczeniem i ubezpieczeniem. Zostali po prostu zabici.

Powojenny świat stworzył nieznaną dotąd dziura kulturowa, która nie pompuje tlenu, lecz go zabiera, zakłóca pole widzenia, stwarza swoistą fatamorganę i zakłóca odbiór logiki dziejów – a więc tworzy rzeczywistość, której nie ma, a w której niestety żyjemy. Nieznana jest siła tej twórczości Świadomych, nie wiadomo co z tego wyjdzie. Nikt im nie pomaga, a prawie wszyscy przeszkadzają. Nie posiadają ona ośrodków, nie maj liderów – wszystko dzieje się w przestrzeni, którą można nazwać kołyską przyszłości. Ogólnie, budowana jest ta niewidzialna przestrzeń życia, której nie można ukraść. I to jest największy problem dzisiejszych architektów ożywiania walącego się systemu, za wszelką cenę i jednocześnie nasza największa nadzieja.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Pers

05-09-2021 [18:06] - Pers | Link:

Autor przesadza.
Na PiS głosuje jakieś 20 % z ogonkiem. Sami Świadomi.
To masa ludzi!

Obrazek użytkownika Jabe

05-09-2021 [18:35] - Jabe | Link:

Autor nie wspomniał o PiS-ie.

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

05-09-2021 [18:43] - Ryszard Surmacz | Link:

@ Pers
Można to tak określić. Myślałem o tym pisząc artykuł. Rzecz jednak w tym, czy poparcie jest bierne, czy też czynne i czy te 25-35 % pracuje nad wartością dodaną? Samo poparcie trwa dotąd, dopóki żyje i ma wole popierać wyborca, a to zbyt mało. Potrzebna jest jeszcze praca na rzecz wspólnego dobra, która buduje i pozostaje.
Ale uwaga ważna.

Obrazek użytkownika Pers

05-09-2021 [19:13] - Pers | Link:

//Rzecz jednak w tym, czy poparcie jest bierne, czy też czynne i czy te 25-35 % pracuje nad wartością dodaną?//
Obawiam się, że nie.
Większość to beneficjenci różnych "plusów" i "13". 
To raczej elektorat oczekujący manny z nieba.
A żeby komuś dać to trzeba komuś zabrać. Głodne gadki o tym, ze "wystarczy nie kraść" jakoś mnie nie przekonują.

Państwo to nie Robin Hood ani Janosik.
Państwo powinno stworzyć takie warunki konkurencji w gospodarce, żeby opłacało się pracować. Od tego jest.
Zamiast tego dba się o interesy zagranicznych firm rzucając jakieś ochłapy dla elektoratu. A takie rzucanie kończy się zwykle dużą inflacją, którą już mamy.

Obrazek użytkownika Marek Kudła

05-09-2021 [20:39] - Marek Kudła | Link:

Pers
Boże,  jakiś ty szmotku jest durny !  A pisałem ci, że nie musisz nam pod niemal każdą notką udowadniać, żeś taki durny, my to już wiemy !!!

Obrazek użytkownika Pers

05-09-2021 [21:16] - Pers | Link:

@kudla
//Pers
Boże,  jakiś ty szmotku jest durny ! //
Zawsze podziwiałem twoje komentarze kudla.
Takie merytoryczne :))))))))))
 

Obrazek użytkownika Tezeusz

06-09-2021 [08:49] - Tezeusz | Link:

Twoje komentarze sierściuch jak w przedszkolu dla dzieci specjalnej troski

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

05-09-2021 [21:56] - Ryszard Surmacz | Link:

@ Pers
Przede wszystkim musimy wiedzieć: dokąd zmierzamy i co chcemy osiągnąć. Reszta wówczas zacznie układać dużo lepiej i Robin Hoody i Janosiki przestaną być problemem.

Obrazek użytkownika J z L

05-09-2021 [19:17] - J z L | Link:

Preferencje partyjne w sondażu
@IBRiS_PL
dla
@onetpl
(3-4 września, zdecydowani wyborcy):
@pisorgpl
40,0%
@KO_Obywatelska
25,2%
@PL_2050
12,6%
@__Lewica
8,7%
@KONFEDERACJA_
8,7%
@nowePSL
4,8% Frekwencja: 59,6%

https://twitter.com/MarcinPalade/status/1434548350896984070

Obrazek użytkownika Marek Kudła

05-09-2021 [20:35] - Marek Kudła | Link:

Stalin jak wysyłał do Polski budowniczych komunizmu w 1945 powiedział im, że w Polsce będą inteligencją - i oni w to uwierzyli ! Pozmieniali sobie nazwiska i rządzili 45 lat.   Dzisiaj ci czerwoni inteligenci to członkowie Lewicy, PO, 2050, PSL i Konfe - dzieci i wnuki UBeków i SBeków, postkomuchów, sierot Tuska  i innych lewicowych ekstremistów obłąkanych nienawiścią do Polski  !!!  Chcemy byś Narodem jednolitym kulturowo i etnicznie !!!  A zatem dzieci i wnuki niemców, żydów i sowietów do domu !!!

 

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

06-09-2021 [12:43] - Ryszard Surmacz | Link:

@ M. Kudła
Pominął jeszcze Pan etap okrągłego stołu, gdzie wszystko zostało przedłużone i "demokratycznie" zatwierdzone.

Obrazek użytkownika Pers

06-09-2021 [13:05] - Pers | Link:

Ryszard Surmacz
Dla @kudly historia rozpoczęła się w 2006. Potem nastąpił 8-letnia "pełowska noc" i znowu powrót do władzy największych patriotów i fachowców jakich kiedykolwiek nosiła polska ziemia. Co, zdaniem @kudly, będzie trwać po kres dziejów.
Oczekiwałbym od @kudly oddania wszelkich świadectw szkolnych otrzymanych za czasów zbrodniczej komuny (jeśli takowe w ogóle posiada). Wtedy udowodni swoją uczciwość intelektualną. Choć słowo "intelektualną" jest chyba na wyrost...