Prawie 11% wzrostu PKB w II kw.- najlepsze dane w historii

1. Jak podał we wczorajszym komunikacie Główny Urząd Statystyczny (GUS), na podstawie tzw. szybkiego szacunku w II kwartale tego roku PKB niewyrównany sezonowo, zwiększył się realnie o 10,9% w ujęciu rok do roku.
Przy tej okazji należy przypomnieć, że II kwartał 2020 roku, to czas kiedy w dużej części polskiej gospodarki obowiązywał lock down, co spowodowało, że PKB spadło wtedy o 8,3% w stosunku do analogicznego okresu roku 2019.
To prawie 11% zwiększenia się PKB w Polsce to najwyższy poziom wzrostu gospodarczego w historii pomiarów, co więcej to oznacza , że nasza gospodarka odrobiła już w II kwartale straty spowodowane pandemią kornawirusa.
W ten sposób znaleźliśmy się w pierwszej trójce krajów należących do UE, które odrobiły straty spowodowane pandemią, na pierwszym miejscu znajduje się Litwa której PKB w II kwartale 2021 jest wyższe o 3,5% od PKB z II kwartału 2019 roku , na drugim miejscu Polska z 2% wzrostem, na trzecim Szwecja-1,1% , na czwartym Łotwa -0,5%.                                                                         Pozostałe 23 kraje UE, po II kwartale tego roku mają ciągle PKB niższe niż w II kwartale 2019 roku, przy czym  najwięcej do odrobienia ma Hiszpania, której PKB po II kwartale jest aż o 6,1% niższe niż w II kwartale 2019, na II i III miejscu znajdują się Włochy i Czechy, których PKB w II kwartale jest niższe od tego z II kwartału 2019 roku jeszcze o 4%.
 
2. Tak wysoki wzrost PKB w II kwartale był spodziewany, ponieważ zdaniem analityków skoro w kwietniu i maju rosła bardzo wyraźnie produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna, a wyprzedzający czerwcowy wskaźnik koniunktury w przemyśle Markit PMI, po raz drugi z rzędu był na rekordowo wysokim poziomie, to wszystko oznaczało, że konsekwencją będzie bardzo wysokie odbicie gospodarcze.
Analitycy podkreślali także wyraźny wzrost zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw (wzrosło ono w maju o 22 tysiące etatów) czyli w o 2,7% w ujęciu rok do roku, co świadczy o trwającym solidnym popycie na pracę.
Na razie ciągle jeszcze zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw utrzymuje się wyraźnie poniżej poziomów sprzed pandemii, co oznacza istnienie „buforu”, który będzie łagodził presję na wzrost płac.
Wprawdzie wzrost przeciętnej płacy w maju w przedsiębiorstwach wyniósł aż 10,1%  a w czerwcu 9,6% ale jak podkreślają analitycy ze względu na istnienie wspomnianego „buforu” wzrost wynagrodzeń w całym roku 2021 wyniesie około 7%-8%.
 
3. W konsekwencji tak wysokie spodziewanego wzrostu PKB w II kwartale międzynarodowe ale i polskie instytucje finansowe już wcześniej podniosły swojego prognozy wzrostu gospodarczego w Polsce w całym roku 2021.
Jak poinformował pod koniec lipca  Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w swoim cyklicznym raporcie World Economic Outlook wzrost gospodarczy w Polsce w 2021 roku wyniesie 4,6%, podczas gdy dotychczasowa prognoza przewidywała wzrost na poziomie 3,5% (oznacza to podniesienie prognozy wzrostu przez MFW aż o 1,1 pkt proc.).
Z kolei prognoza wzrostu gospodarczego w Polsce na rok 2022, także została skorygowana w górę, wg MFW wzrost PKB wyniesie 5,2% i będzie wyższy od wcześniejszych przewidywań o 0,7% pkt proc. (wcześniej MFW przewidywał, że wzrost ten wyniesie 4,5%).
Fundusz podkreślił, że sprawdzalność tych prognoz jest uzależniona od skali i przebiegu 4 fali pandemii koronawirusa w Europie i na świecie ale spodziewa się, że jeżeli nawet skala zakażeń Covid-19 wzrośnie, to poszczególne kraje jednak nie będą zamykały swoich gospodarek, ze względu na poziom zaszczepienia obywateli.
 
4. Natomiast na początku lipca tego roku prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski i innych europejskich krajów, podniósł i to jeszcze bardziej wyraźnie niż MFW, także Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR).
Prognoza wzrostu PKB w Polsce w 2021 roku wg EBOR jest wyższa od tej wcześniejszej aż o 2 pkt proc (PKB ma wzrosnąć o 5%, zamiast wcześniejszych 3%), a w 2022 roku wzrost PKB ma wynieść 4,8%.
Jednocześnie jak podkreślił EBOR w 2021 roku, Polska będzie jednym z nielicznych krajów europejskich, który nie tylko odrobi spadek PKB z 2020 roku ale w porównaniu z 2019 rokiem jego gospodarka, będzie na plusie wynoszącym 2,2 pkt proc ( po II kwartale tego roku ta prognoza EBOR spełnia się w 100%).

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Zygmunt Korus

14-08-2021 [07:21] - Zygmunt Korus | Link:

Baju baju będziesz w raju!  Spadlo o 8,3 (kłamstwo!), podniosło się o 10,9 (drugie łgarstwo), bo wystarczy to odjąć, ale, panie Kuźmiuk, żadnych zadań matematycznych nie należy przy panu podejmować, bo politruk na to nie zasługuje... Idź pan ze swymi tekstami i wyliczeniami na hale, żeby te bajdurzenia owce wybeczały. O góralach nie wspomnę, bo Ci mają ciupaski i leją PiS-kowidian ino i gdzie popadnie! Dlatego Zakopane tak zatkane. Skąd to piszę. Tutaj Polacy się buntownikom realnie odwdzięczają. A pan i jego faszyści pójdziecie wkrótce pod trybunał Norymberga II i na śmietnik historii. 

Obrazek użytkownika jazgdyni

14-08-2021 [07:42] - jazgdyni | Link:

Zygmuncie

martwiłem się widząc, jak choroba i histeria Twoja się rozwija. I ja pierwszy napisałem z prośbą o rozsądek, bo wiedziałem, że będziesz miał kłopoty w interesach, podróżując handlowo do Włoch. I jak w końcu, na trasie podróży, Czechy, Austria, czy Włochy wymagają od Ciebie szczepień, to wpadasz w szał, oskarżając chamsko i wulgarnie, nie mówiąc o tym, że bezzasadnie, polskie władze, które jeszcze żadnych szczepionkowych obowiązków i restrykcji nie wprowadziłeś.
Zachowujesz się jak przerażony pies na uwięzi, który gryzie rękę pana, który chce go nakarmić.
Ale przegiąłeś w swym, mam nadzieję, przemijającym obłędzie, nazywając mnie padalcowatym durniem.

Tak, moja spolegliwość dla samobójców skończyła się, kiedy na plecach tych padalcowatych durni wyrósł morderczy system...

Weź się gościu opamiętaj.

Obrazek użytkownika Zygmunt Korus

14-08-2021 [08:22] - Zygmunt Korus | Link:

Jechałem tam i z powrotem bez granic. To są fakty. Oczywiście spodziwałem się zaczepek o auswajs. Jak będzie trzeba to sobie kenkartę sprokuruję. Na razie zaszczepieni uwiarygodniają faszystów, choćby bezwiednie, ale marsz w Katowicach pokazał, że szanse wywalenia kowidian na śmietnik historii są. Tu w Zakopanem "żyje się!".

Obrazek użytkownika Pers

14-08-2021 [08:56] - Pers | Link:

Zygmunt
To jest przykład "tfurczego" wykorzystywania statystyki w celu tępej propagandy.
II kwartał 2020 to był najgorszy kwartał w historii 3RP. Pozamykane usługi, część handlu i przemysłu.
No ale jakiś sukces trzeba odtrąbić.

Obrazek użytkownika Tezeusz

14-08-2021 [10:04] - Tezeusz | Link:

Panie Zygmuncie ale powiało z pana komentarza smrodem sowieckim z KOD. Wstyd taki opozycjonista a tutaj komisz KOD i te wulgaryzmy. Wstyd.

Obrazek użytkownika Zygmunt Korus

14-08-2021 [11:47] - Zygmunt Korus | Link:

Dziękuję, że zachęca się Czytelników, by skonfrontowali moje słowa z tym bajdurzeniem tutaj o mnie...

Obrazek użytkownika Zygmunt Korus

14-08-2021 [11:50] - Zygmunt Korus | Link:

".... " To do splagiatowania polecam.

Obrazek użytkownika Pre-Iliryjczyk

14-08-2021 [14:48] - Pre-Iliryjczyk | Link:

Dokladnie..zonglowanie statystykami Germankiej gospodarki ..przez ustanowionych przez nich nadzorcow..w Lalala-landzie..
Skoncza sie one jak te wszystkie montownie .fabryki podzespolow, Skladowiska,wydmuszki Bankow,lancuchy sklepow przeniosa gdzie indziej..
Bum..i nie bedzie  polskiej gosppdarki " z dnia na dzien..

Obrazek użytkownika Ryan

14-08-2021 [11:58] - Ryan | Link:

Jedno Wam powiem . W najbliższych wyborach musi być kontrolowany każdy postawiony krzyżyk i każda karta wyborcza .

Lewctwo pójdzie na rympal jak w Stanach

Obrazek użytkownika J z L

14-08-2021 [15:01] - J z L | Link:

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego
Podjąłem decyzję ws. ustawy, która była przedmiotem ożywionej i głośnej debaty w kraju i za granicą. Po dogłębnej analizie postanowiłem podpisać przyjętą przez Sejm i Senat nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego - poinformował w sobotę prezydent Andrzej Duda

https://www.polsatnews.pl/wiad...
 

Obrazek użytkownika Pre-Iliryjczyk

14-08-2021 [16:33] - Pre-Iliryjczyk | Link:

Jestem poza Polska i sledze tutaj Miedzynarodowa histerie zwiazana z tym podpisem :-)) 
Literalnie dostaja "malpiego rozumu"..Niektorzy "polityczni komantatorzy " tocza piane z ust. 
Spektakly nienawisci jak u Orwella..
Mysle ,ze MSZ powinien opublikowac zdjecie spalonej i zniszczonej do golej ziemi Warszawy w 85 % z 1945 ..To uzmyslowilo by niektorym stan " zydowskich" properties ( nieruchomosci) i slusznosci odszkodowan za cos co kiedys bylo domem i wyparowalo..
Zdjece takie bylo by najlepsza odpowiedzia tym ktorzy pragna wyludzic " odszkodowania " za " zniszczone mienie"..czy reprywatyzacje nieruchomosci ktorych nie ma od zakonczenia wojny..
Ale do tego potrzebne jest MSZ ktore reprezentuje Polska Racje Stanu i ma troche odwagi..

Obrazek użytkownika Zygmunt Korus

15-08-2021 [05:00] - Zygmunt Korus | Link:

Obrazek użytkownika J z L

14-08-2021 [20:20] - J z L | Link:

Jak PiS już przekopie tą Mierzeję Wiślaną, to trzeba będzie zmieniać mapy na całym świecie.

Ja się pytam, KTO za to zapłaci?

Obrazek użytkownika Jabe

14-08-2021 [22:34] - Jabe | Link:

Przekop sueski kopano 10 lat.

Obrazek użytkownika J z L

14-08-2021 [22:25] - J z L | Link:

Po newsie TVN który był w Faktach, że w szkołach będzie brakować nauczycieli, bo ci nie chcą pracować pod kierownictwem min. Czarnka, szefostwo McDonalds zaciera ręce i czeka na tegorocznych absolwentów pedagogiki.

Obrazek użytkownika Pre-Iliryjczyk

16-08-2021 [15:31] - Pre-Iliryjczyk | Link:

hehehe..A co zrobic z tymi wszystkimi Magistrami i Doktorami od Marketingu ? Biedronka ? Bo ich Ideologiczni rodzice z EU odcieli ich od szans na godziwe ,Europejskie zycie na zlewo-zmywakach w UK..I jak tu zyc ?