Geopolityczna glosa

Samo porozumienie Niemiec z Francją oraz innymi „starymi” państwami i utworzenie najpierw Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, a potem UE trzeba odczytać jako korzystne wzmocnienie gospodarcze strefy zachodnioeuropejskiej. Dopiero przyjęcie Polski i kolejnych krajów Europy Środkowej do wspólnego rynku uruchomiło czynniki polityczne, które można porównać do traktatu w Locarno oraz wzmocnienia Drang nach Osten. Przeniesienie stolicy Niemiec do Berlina jest tego wystarczającym dowodem.

Wejście Polski do UE, w tamtej sytuacji politycznej, było najlepszym rozwiązaniem, ale jednocześnie łatwym zwycięstwem strony zachodniej. Efektem tego było bezkrytyczne i szerokie otwarcie się, zwłaszcza dużego polskiego rynku, na wyroby tamtej strefy, a w dalszej kolejności ruina polskiej gospodarki (dostosowanie się nie oznaczało wyprzedaży). Członkostwo Polski w NATO wzmacniało naszą strefę. Jednak cały sens wejścia Polski do UE polegał na przyjęciu pierwszych kolonialnych ciosów gospodarczych i politycznych, ale jednocześnie, poprzez swoją obecność, stopniowe osłabianie agresywnego ostrza tej konstrukcji i kumulowanie własnej siły. Poprzez własną strategię i konsekwentne szukanie swojego miejsca w ogólnej strukturze, mieliśmy zamknąć pierścień gospodarczej i politycznej strefy euro poza swoimi granicami. Inne rozwiązania nie były korzystne dla Polski. Obecność Polski w UE wymagała takiego sposobu myślenia, jaki reprezentowała przedwojenna inteligencja.

Niestety, od samego początku starania nasze szły w kierunku nie biznesowym, lecz poddańczym. Zanim staliśmy się członkiem UE, rodzima propaganda ukierunkowana na emocje, a więc ten najniższy poziom świadomości, już świadczyła o kompletnym braku polskiej strategii. Po prostu, słoma wiechciami wyłaziła z butów. Nie sposób tego zjawiska wytłumaczyć inaczej, jak klęską całego ruchu związanego z „Solidarnością” i jej podziemiem. Tamten okres nie wygenerował nowej polskiej inteligencji, nie odtworzył ducha II RP i na dodatek podpisał umowę okrągłostołową, która zakończyła życie prawdziwie niepodległego okresu międzywojennego i dobiła polską myśl. Przed wejściem Polski do UE wyczyszczono wszystkie merytoryczne pola, prócz jednego – tego bezkrytycznie emocjonalnego, w którym znakomicie czuła się stara komunistyczna gwardia. I tak pozostało do dziś.

PiS-owi należy bardzo kibicować w sprawach gospodarczych. Jeżeli uda mu się wybudować i trwale uruchomić CPK, który zogniskuje polską gospodarkę, stworzy okrąg jej działania i w ten sposób osłabi przeniesioną stolice Niemiec – Berlin, to wszelkie winy zostaną mu odpuszczone. Ale póki co nie można mu darować braku polityki kulturowej – właśnie tej, która buduje świadomość państwową i narodową, która wzmacnia poczucie tożsamości i identyfikacji z własnym krajem. Bo to właśnie te działania stawiają mocne fundamenty pod przyszłą siłę państwa. Słabość państwa i słabe poczucie tożsamości obywateli, będących pomiędzy Rosją a Niemcami, buduje siłę naszych przeciwników politycznych i oddaje im pole walkowerem. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie podstawowe: czy jesteśmy w stanie obronić swoją suwerenność i w ogóle istnienie państwa pod przewodnictwem elit, które nami kierują? W tym pytaniu, poza strategią, nie ma nic zdrożnego. Jest ono na tak podstawowym poziomie, jak to, czy mam pozostać człowiekiem?
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

26-07-2021 [16:56] - Jabe | Link:

Jeżeli uda mu się wybudować i trwale uruchomić CPK, który zogniskuje polską gospodarkę, stworzy okrąg jej działania i w ten sposób osłabi przeniesioną stolice Niemiec – Berlin – Stwarzanie okręgu działania jest nieco enigmatyczne, nie uważa Pan? Wiadomo tylko, że tubylcy będą musieli za te iście gierkowe marzenia słono zapłacić.

czy jesteśmy w stanie obronić swoją suwerenność i w ogóle istnienie państwa pod przewodnictwem elit, które nami kierują? – Na to pytanie odpowiedź już znamy. Gdy chodzi o utrzymanie się u władzy, pomoc rzekomych wrogów jest mile widziana – za wszelką cenę.

Obrazek użytkownika EsaurGappa

26-07-2021 [19:28] - EsaurGappa | Link:

Suwerenność Polski jest jak gonitwa za jednym nie spełnionym marzeniem,od wieków czystej krwi potomkowie I Rzeczpospolitej walczyli jak lwy z tuzinem hien,a nawet sami z sobą,o Polskę naszych marzeń.Nie jesteśmy godni nazywać się dziedzicami naszych przodków,dopóty dopóki nie podniesiemy głowę, póki nie wstaniemy z kolan,gdy w końcu przestaniemy się bać. Suwerenność nie kosztuje 770 mld,nie da jej się wynegocjować dyplomacją,jak jej nie posiadasz jesteś zwykłym osłem.Od lat mają nas w sieci zarzuconej przed wiekami,dawno temu ścięto świętą Polską koronę i upodlono jej majestat,przehandlowano cnotę,ukradziono godność.
 
My szanowny panie jej nie bronimy my musimy ją wywalczyć,a dopiero później obronić.Takie są fakty że w ZP też jest mnóstwo zdrajców,kretów i zwykłych karierowiczów,za to po drugiej stronie jest wielu ciekawych i mądrych ludzi,którzy też prawdziwie pragną bogatej suwerennej Polski,tych szukajmy do pomocy w tej wojnie,bo prawicowi patrioci bez zjednoczenia się z patriotami z lewicy,zawsze będą mieli za plecami wroga.Tak więc siłą wyższą zróbmy na swoim podwórku to co Herkules ze stajnią Augiasza w przeciwnym wypadku smród podległości zawsze bedzie nam przypominał o utraconym marzeniu.

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

26-07-2021 [20:35] - Ryszard Surmacz | Link:

@ Esaur
Pierwszy akapit ok. Drugi, w ten sposób można mieć pretensje do wszystkich i na pretensjach skończyć. Nie przed wiekami straciliśmy godność, lecz po 1945 r. Zapomniał Pan o II RP - okresie, w którym ja odzyskaliśmy i ustaliliśmy parametry jej utrzymania. 

Obrazek użytkownika EsaurGappa

26-07-2021 [21:14] - EsaurGappa | Link:

Nie nie zapomniałem o synach najświetszej II Rzeczpospolitej Polskiej,właśnie "przed chwilą"ostatni z tego pokolenia odeszli,właśnie ich dzieci okradziono z godnośći tak więc spełniło się niejedno proroctwo o Polsce.Tak właśnie o to  mam pretensje do ludzi starszych ode mnie mądrzejszych wykształconych "obytych w świecie",których niejednokrotnie podziwiam  i nasłuchuję co rzeczą,że nie potrafią jeden z drugim się dogadać, to oni a nie ja jestem wychowany w duchu powojennego pokolonia,więc dziękuję wam z całego serca za pokój który wywalczyliście przez siedem dekad dla swych dzieci,jednakże czas skończyć z tą hybrydową "niepodległością" i wyrwać się ostatecznie z okowów przeszłości.

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

27-07-2021 [12:24] - Ryszard Surmacz | Link:

@ Esaur
W Pańskich komentarzach zbyt dużo patosu, ale, jak mi się wydaje, nie bardzo Pan wie co pisze. Z zagranicy inaczej widać, niż to bywało w Polsce.
Proszę zejść o piętro niżej, a będzie znacznie lepiej.

Obrazek użytkownika EsaurGappa

27-07-2021 [22:03] - EsaurGappa | Link:

Owszem moje komentarze bywają pompatyczne i czasem nie wiem co piszę,rozgryzł mnie pan.Uświadomił mi pan także że ten portal faktycznie nie jest miejscem dla osób takich jak ja prostych Polaków bez żadnego wykształceni,bez podstawowej wiedzy z wyższych sfer,bez całego tego etosu intelektualisty,które choćby się starały nie napiszą nic mądrego i wnoszącego do dyskusji.Miło było z panami i paniami spędzić wiele ciekawych chwil.Dziękuję.Żegnam was moi rodacy.

Obrazek użytkownika HenrykH.

27-07-2021 [13:07] - HenrykH. | Link:

Ale przecież "lewicowi patrioci" są zjednoczeni.W pzpr i ich następcami.Oni nie chcą nie tylko Polski  bogatej i wolnej ,oni Polski nie chcą wcale.

Obrazek użytkownika Ryan

27-07-2021 [06:45] - Ryan | Link:

Po latach pozbawiania Polaków pamięci o dramatycznej historii, o pomordowanych dzieciach, bohaterach,rozgrabionym majątku przyszedł okres budowania szacunku do siebie samych. Nareszcie. Przeraża jednak zmowa części „naszych” obywateli z międzynarodowym lewactwem.Przeraża świadomość że ci „nasi” obywatele od dziesięcioleci szkodzili Polsce, oczerniając i tworząc przekazy usprawiedliwiające podłość tych działań. Wściekłość z jaką zwalczają odradzającą się polskość i przywracanie prawdy historycznej pokazuje słuszność działań PiS