Terminy na przebudowę energetyki zbliżają się nieubłaganie

Bardziej nas emocjonuje polityka, niż gospodarka. A powinno być, na zdrowy rozsądek, dokładnie odwrotnie. Tyrady polityków mają bowiem o wiele mniejszy wpływ na nasze życie, naszą przyszłość, niż zapadające w ciszy gabinetów prezesów i ministrów decyzje w kwestiach takich, jak energetyka.
Bo od tego, jakie strategiczne rozstrzygnięcia zapadną dzisiaj, zależeć będzie przyszłość kraju. Brzmi to górnolotnie, ale jest najzupełniej prawdziwe. Jesteśmy u progu największej od stulecia rewolucji energetycznej. Musimy ją w dodatku przeprowadzić w szybkim tempie - to cena za odwlekanie trudnych decyzji w nieskończoność i wiarę w siłę węglowego lobby.
Plany budowy węglowych - choć nowoczesnych, spełniających wyśrubowane normy ekologiczne - bloków Elektrowni Ostrołęka okazały się błędem. W roku 2021 łatwo to stwierdzić. Pamiętajmy jednak, iż jeszcze trzy-cztery lata temu wielu ekspertów podkreślało, że odejście od węgla nie będzie ani tak radykalne, ani całkowite. Dla równowagi warto przypomnieć, że kiedy Orlen kupował „na zapas” prawa do emisji CO2 za kwotę, jak wydawało się w 2020 r., bardzo wysoką, również znaleźli się krytycy. Obecnie cena tych uprawnień poszła w górę niebotycznie, a koncern - jak się okazało - dokonał znakomitej inwestycji.
Orlen wraz z PGNiG i Lotosem będzie dźwigał na swoich barkach główny ciężar zielonej rewolucji w Polsce. Temu ma służyć budowa koncernu multienergetycznego, której potrzebę dostrzegają i eksperci, i politycy różnych opcji. Na przykład mówił o tym pos. Andrzej Szejna podczas lipcowej konferencji Klastrów Polskich.
To powód do optymizmu, bo projekt ten powinien łączyć, a nie dzielić. Jest bowiem wielką szansą na stworzenie polskiej gospodarce perspektywy stabilnego rozwoju, na znośne ceny energii dla indywidualnych odbiorców i na prawdziwie skuteczną politykę w zakresie bezpieczeństwa energetycznego.
Synergia trzech wielkich grup pozwoli na podejmowanie i kontynuowanie poważnych przedsięwzięć. I w mapę takich właśnie przedsięwzięć wpisują się dwa podpisane ostatnio przez Orlen porozumienia. Pierwsze dotyczy budowy bloku gazowego w ostrołęckiej elektrowni, a drugie prowadzenia wspólnie z Synthosem prac nad tworzeniem małych reaktorów jądrowych (SMR).
Blok gazowy będzie elementem miksu energetycznego, ale też zmniejszy straty związane z niefortunną decyzją o inwestowaniu w bezpieczne technologie węglowe. Co zaś tyczy się SMR - to może być cenne ogniwo systemu bezpieczeństwa energetycznego Polski.
Pewnie, warto byłoby nad tym długo debatować, rozmawiać, analizować. Tyle, że debatowaliśmy co najmniej dwadzieścia lat, czas ucieka, a terminy na przebudowę polskiej energetyki zbliżają się nieubłaganie.
I nie łudźmy się, że wynegocjujemy przesunięcia, ulgi, inne traktowanie. Nie - tu Unia jest twarda jak stal Kruppa. Politykę złudzeń trzeba definitywnie porzucić.
Dzisiaj nie ma dyskusji: czy atom, czy gaz, a może farmy wiatrowe z fotowoltaiką na dodatek? Trzeba dywersyfikować źródła energii, oczywiście mądrze. Mając na uwadze potrzeby Polski i uniezależnienie się od sąsiada, a w zasadzie sąsiadów, skoro Nord Stream 2 staje się wspólnym niemiecko-rosyjskim przedsięwzięciem.
Jak wiemy z historii, takie wspólne przedsięwzięcia tych państw zawsze kończą się dla nas źle. Kibicujmy więc Orlenowi, bo wszyscy gramy w biało-czerwonej drużynie, niezależnie od poglądów. Tym bardziej, że - jak zapewniał w moim niedawnym wywiadzie dla Gazety Polskiej min. Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, „gaz jest określany w UE jako paliwo przejściowe. Przy czym nikt nigdy nie określił, jak długo ma trwać ten okres przejściowy. Wydaje się, że w perspektywie 30. lat pozostanie istotnym elementem polskiego miksu energetycznego. Obecnie budowane i planowane są u nas elektrownie gazowe. Będą z czasem zastępowały wygaszane elektrownie węglowe. Równocześnie muszą stanowić zabezpieczenie dla odnawialnych źródeł energii".

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

14-07-2021 [22:34] - Jabe | Link:

Orlen wraz z PGNiG i Lotosem będzie dźwigał na swoich barkach główny ciężar zielonej rewolucji w Polsce. – Nie, nowy ład będziemy dźwigać my – tubylcy.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

15-07-2021 [12:04] - NASZ_HENRY | Link:

Wiatraki machające skrzydłami to zielony kult cargo ☺☻
 

Obrazek użytkownika Tomaszek

15-07-2021 [18:41] - Tomaszek | Link:

Maszty ze stoczni Rostock , generatory AEG . Swiat gówna nie chciał ,temu gebelsy tego nastawili u siebie . A u nas balcerek rozpirzył wszystko . Jeszcze kwasowcy się obłowili , a tuskoludki przydeptały .

Obrazek użytkownika sake3

15-07-2021 [13:27] - sake3 | Link:

To wszystko uzmysłowimy sobie dopiero zimą jak będziemy z zimna ,,zabijać ręcami''.Przewidywane głębokie zmiany w systemie handlu emisjami obejmują transport morski lądowy energetykę przemysł,lotnictwo a więc wszystkie dziedziny naszego życia.

Obrazek użytkownika tricolour

15-07-2021 [13:49] - tricolour | Link:

@Sake

To proszę odważnie powiedzieć, że przez 30 lat nikt nic nie zrobił. Przez trzydzieści lat z Chin, które wiertarki nie potrafiły wyprodukować, by pracowała choćby godzinę, stały się hegemonem na miarę USA. My za to zaoraliśmy cały przemysł, a niedobitki są z czasów PRL, bo co nowego mamy? Kolejną montownię pod obcą marką...

Ale chwalcie, koniecznie chwalcie partię, przewodnią siłę. Już niedługo podwyżki prądu czyli wszystkiego.

Obrazek użytkownika sake3

15-07-2021 [14:32] - sake3 | Link:

@ Tricolour....Proszę się zdecydować kto jest odpowiedzialny za sytuację w Polsce -30 lat nieróbstwa i niemocy czy ,,partia ''jak to Pan określa obecnie rządząca.

Obrazek użytkownika Jabe

15-07-2021 [15:05] - Jabe | Link:

Ekipy okrągłostołowe sklejają śliną państwo z dykty.

Obrazek użytkownika Roz Sądek

15-07-2021 [23:13] - Roz Sądek | Link:

@Jabe
Ekipy okrągłostołowe sklejają śliną państwo z dykty.
=======
Szanowny Panie, nie wiem jakich krzywd doznaje Pan za strony polskiego państwa po upadku komunizmu, ale zapewniam pana, że dzisiejsze jak Pan pisze - państwo z dykty, ma się wcale dobrze w porównaniu z państwem heh węgla i stali z całego okresu powojennego 50. lecia.
 

Obrazek użytkownika Jabe

16-07-2021 [11:01] - Jabe | Link:

Pańskie zapewnienia nie są dla mnie wystarczające.

Obrazek użytkownika Tomaszek

15-07-2021 [18:35] - Tomaszek | Link:

@tricolour
Wszystko grałoby , gdyby nie jedno ale . Nie my tylko wy bo ci co zaorali to wy . I podwyżki prądu też dzięki twoim . Oni kwity podpisali . A propos wiertarki , mam w domu Celmę , jeszcze z metalową obudową . Na tabliczce rok 1971 . Dwa domy zbudowała i dwadzieścia lat na firmie chodziła . Szczotki wymieniłem tak z piętnaście lat temu i wyłącznik naprawiłem bo się styki wypaliły. Dalej biega jak należy . Kumpel Boscha zmieniał co dwa lata i udaje że mu się model zestarzał . Temuście kutasy to rozpirzyli . I nie tylko to . Jak masz satysfakcję to ch... ci na imię , gebelsy płacą gebelsy wymagają  .

Obrazek użytkownika Roz Sądek

15-07-2021 [23:30] - Roz Sądek | Link:

@Autor
...prowadzenia wspólnie z Synthosem prac nad tworzeniem małych reaktorów jądrowych (SMR).
=======
Z tymi SMRami będzie tak jak z podziemnym zgazowywaniem węgla czy wodorowymi źródłami energii. Ładny grosz wpadnie każdemu kto się załapie na granty, sympozja, badania etc. Nowe kierunki studiów, magisteria i doktoraty. Póki co:
"We wtorek oficjalnie rozpoczęła się budowa projektu demonstracyjnego małego reaktora modułowego ACP100 w elektrowni jądrowej Changjiang w chińskiej prowincji Hainan. China National Nuclear Corporation (CNNC) poinformowała, że ​​projekt ten będzie pierwszym na świecie komercyjnym małym reaktorem modułowym SMR. Wielozadaniowy ciśnieniowy reaktor wodny (PWR) o mocy 125 MWe – zwany również Linglong One – jest przeznaczony do produkcji energii elektrycznej, ogrzewania, produkcji pary lub odsalania wody morskiej. Planowane próby rozruchu w 2026.
Co tam Chińczyk ze swoim prototypem jak my (i Europa) ruszymy z kopyta.