Skargi Trzaskowskiego na obniżanie przez PiS podatków

W czwartek warszawscy radni będą głosować „w sprawie udzielenia wotum zaufania Prezydentowi m.st. Warszawy z tytułu rozpatrzenia Raportu o stanie miasta”.*
Przeczytałem ten podpisany przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego raport**.
Liczy on sobie 108 stron/ekranów i już na str. 16-19 wita nas takim oto zestawem pomieszanych bez ładu i składu jęków i utyskiwań na przyczyny spadku dochodów miasta:

Wersja A - wszystkiemu winna pandemia

„Na skutek pandemii gospodarka wyhamowała, dochody Warszawy wciąż spadały, a wydatki rosły. Dochody wyniosły 18 557 696 158 zł, a wydatki 20 226 162 998 zł. W wyniku epidemicznych ograniczeń zmniejszyły się m.in. wpływy miasta ze sprzedaży biletów Warszawskiego Transportu Publicznego (o 36,4%), opłat parkingowych (39,3%), podatku od czynności cywilnoprawnych (4,6%) oraz udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych PIT (4,8%).” (s. 16.)

Wersja B – wszystkiemu winien PiS obniżający podatki:

„Rządzący systematycznie ograniczali wpływy samorządów, w tym Warszawy. Zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych PIT (obniżenie stawki do 17%, podwyższenie kosztów uzyskania przychodu i zwolnienie z podatku osób w wieku poniżej 26 lat) zmniejszyły roczne dochody Warszawy o 684 mln zł. O 330 mln zł zmniejszyło je też przekształcenie użytkowania wieczystego i uwłaszczenie właścicieli na gruntach przeznaczonych na cele mieszkaniowe.” (s. 19.)
Mimo, że „W 2020 r. w Warszawie podatki za poprzedni rok (2019 r.) zapłaciło 1,430 mln osób, tj. o 51 tys. więcej niż w poprzednim okresie rozliczania PIT. To największy roczny przyrost nowych podatników. Mimo ich większej liczby, do budżetu miasta wpłynęło mniej pieniędzy. Od każdego podatnika trafiło do Warszawy średnio po ok. 4,3 tys. zł, czyli o 285 zł mniej niż w poprzednim roku. Łącznie było to 6,1 mld zł, czyli o 168 mln zł mniej niż rok wcześniej.” (str. 19.)
I to w sytuacji, gdy „Warszawa w dalszym ciągu była najludniejszym miastem w Polsce, stanowiąc około 30% ludności województwa. Według danych Biura Spraw Obywatelskich i Administracji w Warszawie zameldowanych jest 1 693 588 mieszkańców, z czego 1 638 014 na pobyt stały, a 55 574 na pobyt tymczasowy (stan na 31.01.2021). Liczba osób zameldowanych spadła względem stanu na 31.01.2020 r. o 13 110 (mniej o 5 973 meldunków stałych i o 7 137 meldunków czasowych).” (str. 10.)

Uchwała o... vs. Uchwała w sprawie...

Chętnie posłuchałbym w czwartek dyskusji radnych na temat tego raportu. Oczywiście pod warunkiem, że rządzący stolicą nie postanowią głosować nad wotum zaufania dla swojego prezydenta bez dyskusji.
Czy to możliwe? W Radzie Warszawy już nie takie rzeczy widziano...
Wprawdzie § 33 ust. 4 pkt. 1a Statutu m.st. Warszawy*** nie pozwala na to w przypadku „uchwały o udzieleniu Prezydentowi wotum zaufania”, ale paragraf ten mówi o niedopuszczalności wniosków formalnych „o głosowanie bez dyskusji, o zamknięcie dyskusji i o zamknięcie listy mówców” w przypadku „uchwały o udzieleniu Prezydentowi wotum zaufania”, ale przecież nie w przypadku „uchwały w sprawie udzielenia wotum zaufania Prezydentowi m.st. Warszawy z tytułu rozpatrzenia Raportu o stanie miasta”...

- - -

* https://bip.warszawa.pl/NR/exe...
** https://bip.warszawa.pl/NR/rdo...
*** https://bip.warszawa.pl/Menu_p...

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek Kudła

20-06-2021 [17:58] - Marek Kudła | Link:

Rafau Trzaskowski – człowiek A W A R I A   !!!
Ma być nowym liderem opozycji totalnej. Tylko, że jego lenistwo i braki mają powodować, że się do tego nie nadaje, nie nadaje się na przywódcę ruchu społecznego !  Mówił, że wybory prezydenckie były o tym, by mu nie zadawano pytań dotyczących „Czajki” i innych tego typu .  PO nigdy nie odniesie zwycięstwa w wyborach, jeśli pozostanie opozycją totalną – a posostanie, bo ten zajob już zapowiedział wypalanie wszystkiego co dotychczas zrobił PIS !  A śmierdzące ścieki są dalej zrzucane do Wisły !
Jest energia – mamy dość !   Już najwyższy czas na Komisarza w Warszawie !!!
 

Obrazek użytkownika Pers

20-06-2021 [23:20] - Pers | Link:

kudla
Niewiele brakowało (tzw. "pici kłak") a Trzaskowski mieszkałby w Pałacu Namiestnikowskim...
Zabrakło parę głosów i musiałbyś zibi bić czołem przed Trzaskowskim.
Jak sam wielokrotnie pisałeś - legalnie wybraną władzę należy bezwględnie szanować i popierać :))))

Obrazek użytkownika Niezalogowany

21-06-2021 [06:26] - Niezalogowany | Link:

"Trzaskowski mieszkałby w Pałacu Namiestnikowskim"

Fałszerstwa na poziomie komisji obwodowych (wciąż ulubiona metoda rojących się w tych komisjach TW i SBeków), wydatna pomoc kreta Gowina oraz wysiłki kopertowego łapówkarza Grodzkiego.
Do tego wszystkie "polskie" media pod niemiecką kontrolą, szerzyły "całą prawdę całą dobę" w ramach wsparcia dla kandydata Niemiec w polskich wyborach prezydenckich.
Bez tych działań kandydatka totalniaków (której nazwiska bez sprawdzania w Internecie nie pamięta już większość wyborców) przeszłaby do historii jako największa porażka wyborcza w historii po 1989.

Obrazek użytkownika Jabe

21-06-2021 [06:25] - Jabe | Link:

Jak to możliwe, że oni nadal fałszują?

Obrazek użytkownika Pers

21-06-2021 [06:27] - Pers | Link:

niezalogowany
//Fałszerstwa na poziomie komisji obwodowych//
To prawda. Zawsze jak PiS ma problemy z wyborami to wina oszustw.

Obrazek użytkownika Niezalogowany

21-06-2021 [08:25] - Niezalogowany | Link:

"Zawsze jak PiS ma problemy z wyborami to wina oszustw."

Zgadza się. Udowodniło to społeczne śledztwo RKW.

Obrazek użytkownika Marek Kudła

20-06-2021 [20:50] - Marek Kudła | Link:

Trzaśnięty skończy jak Palikot !
Fałszywy cwaniak lawirujący i kłamiący (jak wszyscy zresztą z PO), uciekający od odpowiedzi na pytania, z tylko jednym pomysłem na Polskę – powrót komunizmu połączonego z tęczową zarazą . 
Jakże on nienawidzi kraju w którym  żyje i jakże gardzi ludzmi, którzy są obywatelami naszego kraju !  Jaki on jest mściwy, podły i obrzydliwy !!  Ile w nim nenawiści  i ochydy !!! 
Psychoog T. Jarząb postawił diagnozę: On nie zachowuje się normalnie. Wygląda jakby był nawiedzony lub opętany dwoma ideologiami.  I do tego kłamie – kłamie notorycznie !  To fałszywy cwaniak, naładowany nienawiścią do Polski i Polaków.
Studiował za pieniądze lewackiego żyda Sorosa. Jak myślicie – tak po prostu, tak za darmo, tak za piękne oczy mamusi Justyny ?  Nie, nie –  przystedł czas by wykonać zobowiązania !  Stąd projekt Trzaskowskiego wprowadzenia ideologii tęczowego komunizmu dla Polski.  Podpisana karta LGBT w Warszawie, udział w marszach „równości” , zastępcą homoseksualista Rabiej, a z drugiej strony obstawienie się doradcami, generałami sowieckimi z Pytlem i Kujawą na czele, jest tego przekonującym dowodem. 
 

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

21-06-2021 [07:41] - AŁTORYDET | Link:

Dawno temu, Ksawery Pruszyński, opisał Miłosza zwrotem "balawien sudzby". Pieszczoch losu. I takim samym pieszczochem jest Rafał, któremu los stworzył warunki do życia, bez posiadania jakichkolwiek poglądów, śladów rudymentarnej uczciwości i takich przymiotów charakteru, jak pracowitość czy odpowiedzialność. Ale czy TW "Justyna", mogła wyprodukować  lepszy model? Kobieta, która zauważywszy szczególną atencję, jaką przejawiał attache ambasady brytyjskiej do pewnej studentki anglistyki, natychmiast wystawiła dziewczynę bezpiece? Trzaskowski wychował się w rodzinie o komunistyczno-mundurowej proweniencji i choć skąpo wyposażony intelektualnie, szybko pojął, że to wymarzony wehikuł na łatwe życie w post-prlu. Takich typów w polskiej historii, przewinęło się wiele. Trzaskowski jest jednym z nich. Ale zawsze może powiedzieć jak Jachira: "mówicie że jestem głupia, ale to wy, sami mnie wybraliście". I w Warszawie i w Bogatyni..... Twoja wola, Grzegorzu Dyndało....

Obrazek użytkownika Marcin Gugulski

27-06-2021 [13:20] - Marcin Gugulski | Link:

Za udzieleniem prezydentowi Trzaskowskiemu wotum zaufania "z tytułu rozpatrzenia Raportu o stanie miasta" głosowało w czwartek 40 radnych z KO.
19 radnych (18 z PiS + 1 radny niezrzeszony) było przeciw.
1 osoba (niezrzeszona radna Monika Jaruzelska) wstrzymała się od głosu, co skądinąd robi częściej niż wszyscy pozostali radni.