Stare sposoby walki z zarazą i koktajl z bakteriami

Można powiedzieć z pewnym przybliżeniem, że istnieją trzy sposoby walki z chorobami zakaźnymi. Są to, w kolejności od najbardziej do najmniej skutecznych:

  1. Izolacja i kwarantnna.
  2. Szczepienia.
  3. Leki.

W chorobach zakaźnych wywołanych przez bakterie udało się ludzkości znaleźć stosunkowo bezpieczne i dość skuteczne leki, czyli antybiotyki, choć trzeba od razu powiedzieć, że obciążone bardzo dużym grzechem mutagenności, która powoduje powstawania antybiotykooporności. Niestety zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku chorób pochodzenia wirusowego. Ze względu na biologię wirusów, znalezienie skutecznych i bezpiecznych leków jest w tym wypadku trudne. Po tych wszystkich latach, które ludzkość, od chwili odkrycia wirusów, poświęciła na poszukiwanie przeciwwirusowych leków, mamy ich niewiele. Acyclovir na opryszczkę, a potem długo, długo nic…

Znacznie lepsze efekty walki z chorobami zakaźnymi udało się osiągnąć dzięki szczepieniom. Pierwsze szczepienie, przeciw ospie prawdziwej, przeprowadził doktor Edward Jenner w 1796 roku, a pierwszy antybiotyk został uzyskany przez doktora Alexandra Fleminga w roku 1928, czyli 132 lata później. Proszę zwrócić uwagę, że skuteczna metoda zapobiegania chorobie wirusowej o prawie półtora wieku wyprzedziła wynalezienie pierwszego skutecznego leku na chorobę bakteryjną! Świadczy to o tym, że szczepienie, czyli wykorzystanie do walki z patogenem własnych sił organizmu ludzkiego, jest po prostu łatwiejsze i skuteczniejsze, a także znacznie mniej ryzykowne i szkodliwe, niż wszystkie preparaty farmaceutyczne.

Izolacja i kwarantanna, to najstarsze sposoby walki z zarazami. Izolacja dotyczy ludzi chorych. Kwarantanna natomiast, to procedura polegająca na odizolowaniu od reszty ludzi zdrowych, bądź zakażonych, ale bezobjawowych. Dużo łatwiej nam zaakceptować izolację niż kwarantannę.  Jest to sytuacja, która nieco przypomina szczepienia. Tu też trudno nam zaakceptować minimalne w porównaniu z chorobą ryzyko szczepień, ponieważ procedura dotyczy osoby zdrowej. Kwarantannę w dzisiejszym rozumieniu tego słowa po raz pierwszy zastosowano w 1377 roku w Raguzie, dzisiejszym Dubrowniku. Na terenach polskich miało to miejsce w 1623 w Warszawie. Oba te zdarzenia spowodowane były epidemiami dżumy. Jednak izolacja chorych jest znana już od czasów biblijnych. Stwórca wprost nakazał Narodowi Wybranemu jak ma postępować wobec chorych na trąd. Cały trzynasty rozdział Księgi Kapłańskiej, to bardzo szczegółowe przepisy postępowania wobec trędowatych i podejrzanych o zakażenie tą siejącą już wtedy spustoszenie chorobą. Epidemie obejmujące nieraz duże obszary, wywarły na ludzkość bardzo duży wpływ. Ślady tego wpływu widoczne są w opisach i interpretacji wydarzeń historycznych (epidemia cholery jest uważana ze jedną z głównych przyczyn klęski Powstania Listopadowego), a także w sztuce: literaturze, rzeźbiarstwie czy malarstwie. Elementy powiązane z zarazami i ich skutkami znaleźć można w utworach wielu pisarzy i poetów, żeby – tylko trzymając się Polski – wymienić Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza, czy Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Uważa się, że pewne cechy chorób zakaźnych, kiły lub trądu, można znaleźć u niektórych z postaci słynnego ołtarza w Kościele Mariackim w Krakowie, dłuta mistrza Wita Stwosza. Przykłady można by mnożyć, a w najbliższym czasie należy się spodziewać, że i współczesna sztuka nie pozostanie obojętną na to, co dzieje się od roku na świecie.

Choć taka masowa, na skalę światową kwarantanna po raz ostatni zastosowana została kilkaset lat temu, nie można niestety powiedzieć, że jej czas minął bezpowrotnie. Mobilność ludzi, z którą mamy do czynienia powoduje, że drogi zakażeń znacznie się skróciły, a pojęcie „globalnej wioski” ma zastosowanie nie tylko do szybkości przepływu towarów i usług, ale też do tempa przepływu wirusów.   

Reasumując, trzeba stwierdzić, że to, iż w odróżnieniu od naszych przodków wiemy, co jest powodem chorób zakaźnych, jak zakażenie się rozprzestrzenia ani to, że dysponujemy lekami (choć w przypadku wirusów niezbyt skutecznymi), nie zmienia faktów. Nadal oddzielenie chorych od zdrowych, a także potencjalnie chorych od zdrowych, pozostanie jedną z trzech, ale najskuteczniejszą metodą walki z chorobami zakaźnymi. A gdybyście Szanowni Czytelnicy trafili na kogoś, nawet na kogoś z tytułem naukowym, kto próbowałby Was przekonać, że izolacja i kwarantanna nie działają, to pozwólcie, że na koniec przytoczę pewną anegdotę. W walce z cholerą w Niemczech bardzo zasłużył się profesor Maks von Pettenkofer (1818-1901), lekarz, profesor chemii lekarskiej na uniwersytecie w Monachium, gdzie utworzył pierwszą katedrę higieny. Ale tak zafiksował się na stanie wód  gruntowych, jako przyczynie epidemii cholery, że gdy inny uczony Robert Koch (1843-1910) ustalił przyczynę choroby – czyli bakterię, do dziś znaną jako przecinkowiec cholery (Vibrio cholerae) - von Pettenkofer bardzo nie chciał tego odkrycia uznać. Chcąc potwierdzić swoje racje nie wahał się wypić szklanki wody zawierającej hodowlę przecinkowca! Najgorsze – dla nauki, nie dla von Pettenkofera – było to, że prawdopodobnie dzięki silnej nadkwasocie żołądka, nic mu się nie stało! Opóźniło to zapewne uznanie racji Roberta Kocha i postępy nauki.

Rok 2020 nauczył nas tego, że daleko nam do zwycięstwa nad chorobami zakaźnymi, a historia von Pettenkofera uczy nas tego, że nawet sława i tytuł naukowy nie gwarantują słuszności racji oraz, że z pojedynczego zdarzenia – w tym wypadku bezkarnego nafaszerowania się koktajlem z przecinkowcami cholery – nie można wyciągać wniosków, co do ogólnych prawd i naukowych faktów. Zwłaszcza w medycynie, gdzie te fakty i prawdy podlegają rachunkowi prawdopodobieństwa.

Lech Mucha

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Pers

13-05-2021 [17:11] - Pers | Link:

A co z namordnikami?

Obrazek użytkownika Tezeusz

13-05-2021 [18:15] - Tezeusz | Link:

@ Persie vel Ruszkiewicz pytam poważne czytając twój powyższy komentarz czy ty piszac taki komentarz cytuję :"

".... syjoniści dostaną od Palestyńczyków łomot (już dostają) i będą mieli tyle tam do powiedzenia co w gettcie za okupacji :))"

Popierasz holokaust i.mordowanie ludzi, popierasz getta które stworzyli Niemcy by mordować ludzi komory gazowe. Persie POPIERASZ !!!

Nie ma słów by skomentować twój wywód Ruszkiewicz każde słowo w twoim kierunku było by obrażliwe . Ale takim wrednym....... jesteś jak ciebie nazywają w internecie

Obrazek użytkownika Pers

13-05-2021 [18:27] - Pers | Link:

tezeuszku
Notka nie jest o "komorach gazowych" tylko chorobach.

A tak przy okazji mógłbyś mi wskazać gdzie jest jakaś oryginalna komora gazowa?
Szukałem, szukałem i nie mogłem znaleźć...

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

13-05-2021 [18:17] - Zbyszek_S | Link:

Doskonały tekst.

Okazuje się, że lepiej z chorobami zakaźnymi walczyć izolacją i kwarantanną niż szczepieniami. Ponieważ choroby zakaźne występują... e.... ZAWSZE, to nowa normalność jawi się jako najlepszy sposób na walkę. A więc:
#ZostańWDomu!
#ZostańWDomu!
#ZostańWDomu!

Szczególne teraz latem, powinniśmy się  jak najwięcej izolować i pozostać w domu aby pokonać pandemię. Wychodząc i sami nie wiedząc, możemy zarażać innych albo sami ulec zakażeniu. Potem będzie czwarta fala na jesieni. Nie wolno do tego dopuścić. Takie mądre teksty jak ten, jasno nam to wszystkim unaoczniają. Zwłaszcza, że w Księdze kapłańskiej...

Obrazek użytkownika Pers

13-05-2021 [18:30] - Pers | Link:

Zbyszek_S
Twój komentarz to oczywiście żart, prawda?...

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

13-05-2021 [18:18] - NASZ_HENRY | Link:

A w kolejności od najmniej do najbardziej skutecznych:

1. Maseczki i przyłbice
2. Dystans społeczny
3. Respiratory
 

☺☻
 

Obrazek użytkownika paparazzi

13-05-2021 [21:09] - paparazzi | Link:

No dobrze, a kopulacja?

Proponujesz rękoczyny:-).

Obrazek użytkownika Pers

13-05-2021 [18:41] - Pers | Link:

Poniżej główne tezy raportu Izraelskiego Komitetu Ludowego, niezależnej grupy śledczej, która zbiera i gromadzi ekspertyzy medyczne, prawne i epidemiologiczne. :
 - Ogólna śmiertelność w okresie szczepień styczeń-luty była w 2021 roku wyższa niż w jakimkolwiek innym roku w poprzedniej dekadzie. W grupie wiekowej 20–29 lat śmiertelność w tym okresie była wyższa o 32% niż rok wcześniej.
 - Ogółem grupie zgłoszono 288 zgonów, głównie w ciągu pierwszych 10 dni po szczepieniu. Liczba ta jest ponad sześciokrotnie większa niż 45 zgonów oficjalnie uznanych przez Ministerstwo Zdrowia. - Grupa podaje następujące szacunki śmiertelności wśród zaszczepionych: ogólna 1: 5 000; wiek 20–49 lat, 1:13 000; wiek 50–69 lat, 1: 6000; wiek 70+, 1: 1600.
 - Wśród śmiertelnych i nieśmiercionośnych zdarzeń niepożądanych odnotowano stosunkowo wysoki odsetek urazów serca, z których 26% wystąpiło u młodych ludzi w wieku poniżej 40 lat, częste występowanie masywnych krwawień z pochwy, uszkodzeń neurologicznych, kostnych i skórnych oraz zdarzenia bezpośrednio lub pośrednio związane z koagulopatią (zawał mięśnia sercowego, udar, poronienia, zaburzenia dopływu krwi do kończyn i zatorowość płucna).
 Zdaniem autorów sporządzenie raportu było poważnie utrudnione z powodu utrudnień ze strony władz rządowych, które polegały w szczególności na zamknięciu wszystkich systemów monitorowania i śledzenia zdarzeń niepożądanych.
 Grupa zauważa, że ​​chociaż „Izrael służy jako globalny model ogólnokrajowych szczepień” i „Pfizer wybrał nas na kraj eksperymentalny”, „mechanizmy wyciszania systemu opieki zdrowotnej dotyczące zdarzeń niepożądanych szczepionki stworzyły sytuację, w której Izraelczycy [i międzynarodowa] opinia publiczna jest prawie całkowicie nieświadoma istnienia, charakteru i częstości występowania [tych] niekorzystnych zdarzeń ”.
 Raport kończy się następująco:
 „Liczby te podkreślają również niewyobrażalną lukę między oficjalnymi doniesieniami izraelskich mediów a tym, co faktycznie się dzieje, umożliwiając sytuację "dwóch światów" z powodu dziennikarskiego braku wyczucia, zidentyfikowania i poinformowania o tym, co [dzieje się] w prawdziwym życiu obywateli."
https://doctors4covidethics.me...

Obrazek użytkownika Marek Kudła

13-05-2021 [19:02] - Marek Kudła | Link:

@Autor
Napisałeś bardzo merytoryczny artykuł na temat walki z zarazą.  Dużo się dowiedziałem z niego i myślę, że wielu przeczytało go z dużynm zainteresowaniem. !
Niestety zagnieźdźiło się tu na NB kilku przygłupów, którzy psują tym zainteresowanym ciekawą lekturę, masę nowych informycji i chęć podyskutowania. Może Admin w koćcu zrozumie, że to nie jest droga dla NB do normalności i rozwoju NB .

Obrazek użytkownika Pers

13-05-2021 [22:20] - Pers | Link:

Kudla
Jesteś tutaj ciulu niemyty ledwo 2 miesiące i już chcesz Admina pouczać?
Trochę pokory zibi.

Obrazek użytkownika Jan1797

13-05-2021 [20:36] - Jan1797 | Link:

Dobrze i ładnie napisane, w tak ważnym dniu. Trzymaj się doktorze, masz odwagę.
Nie wiem, czy jest, ale był wśród nas komentator (jednak pamięć ulotna), który obnażył
bolszewicką prymitywną propagandę destrukcyjną jak ta anty covidowa, przykładami
z historii. Raczej go zjedli.

Obrazek użytkownika Marek1taki

13-05-2021 [22:08] - Marek1taki | Link:

To są pozory logiki w służbie poprawności kowidowej.
"Nadal oddzielenie chorych od zdrowych, a także potencjalnie chorych od zdrowych, pozostanie jedną z trzech, ale najskuteczniejszą metodą walki z chorobami zakaźnymi."
Dokładnie tak tylko zapomniał Pan zwrócić uwagę kim są potencjalnie chorzy i kim są chorzy na kowida. Ta choroba nie jest dżumą tylko paragrypą. Owszem ma cechy b.b. ale precyzyjnie wycelowanej. Od III 2020 wiadomo było kogo należy izolować z powodu potencjalnego ryzyka spowodowanego cukrzycą, otyłością, wiekiem. Zamiast tego izolowano przymusowo wszystkich w tym zdrowych, o znikomym ryzyku ciężkiego przebiegu. Postawiono sprawę na głowie i bohatersko walczy się z problemami, które z tego wynikają. Ktoś nie widzi propagandowej hucpy i nie potrafi wyciągać wniosków? Dzisiaj w szpitalnej rejestracji 5 okienek. 3 do rejestracji na szczepienia - nikt nie stoi. 2 z kłębiącym się tłumem chorych realnie: tu i teraz.

Obrazek użytkownika Jabe

13-05-2021 [22:58] - Jabe | Link:

Wszyscy byli potencjalnie zarażeni, więc wszystkich izolowano. Logiczne. A inne choroby mogą sobie poczekać. Zaraza!

Naoczny świadek opowiadał mi, że w pewnym krakowskim szpitalu równolegle stały dwie kolejki. Jedna, kaszlącą do testu, a druga – kobiety w zagrożonej ciąży. Usiąść nie było gdzie, ale nie wiem, czy to obostrzenia, czy tylko znajomy urok narodowej służby zdrowia. Brawo PiS.

Obrazek użytkownika Marek1taki

14-05-2021 [08:48] - Marek1taki | Link:

Jak się rozsiądą to rzadziej rezygnują i kolejka się wydłuża.

Obrazek użytkownika Adam66

14-05-2021 [03:08] - Adam66 | Link:

A jak Autor skomentuje poniższe:
1. Szczepionka chroni przed zakażeniem – kłamstwo założycielskie. Żadna szczepionka nie chroni zaszczepionego przed zakażaniem, ponieważ nie taka jest jasno zdefiniowana zasada działania szczepionki:
Szczepionka to preparat biologiczny który w założeniu imituje naturalną infekcję i prowadzi do rozwoju odporności analogicznej do tej którą uzyskuje organizm w czasie pierwszego kontaktu z prawdziwym drobnoustrojem (bakterią lub wirusem).
Źródło: https://szczepienia.pzh.gov.pl...
2. Zaszczepiony chroni innych przed zakażeniem – kłamstwo będące konsekwencją kłamstwa w punkcie pierwszym. Zaszczepiony w pierwszym okresie z definicji jest nosicielem bakterii lub wirusa. W późniejszym czasie nadal może zakażać, ponieważ szczepionka działa WYŁĄCZNIE na zaszczepionego w taki sposób, że przygotowuje organizm do walki z infekcją i nic więcej. Patrz wyżej, na definicję szczepionki.
3. Szczepionka mRNA działa na wszystkie mutacje wirusa – kłamstwo nie tylko pozbawione jakichkolwiek podstaw naukowych, ale przeczące podstawowej wiedzy naukowej. O ile w ogóle preparat genetyczny zawierający tak zwany przekaźnik kwasu rybonukleinowego można uznać za szczepionkę, to jak sama nazwa wskazuje mRNA zawiera konkretny fragment, konkretnego kodu charakterystycznego dla konkretnego wirusa:
W przypadku szczepionki mRNA przeciwko COVID-19 wykorzystuje się ten mechanizm, aby wprowadzić do naszych komórek mięśniowych „przepis” na produkcję tzw. białka „S”, które jest charakterystyczne dla nowego koronawirusa SARS-CoV-2. Dzięki wytworzeniu tego białka w naszych komórkach układ immunologiczny jest stymulowany do produkcji odpowiednich przeciwciał. W ten sposób bez zachorowania nabywamy odporność na COVID-19.
Źródło: https://zdrowie.pap.pl/szczepi....
 

Obrazek użytkownika Marek1taki

14-05-2021 [08:58] - Marek1taki | Link:

Mamy wirusa z rocznika 2019, rok modelowy 2020;-) więc wiara, że będzie działał na jesiennego (rocznik 2021, rok modelowy 2022) jest zaskakująca. Na razie będzie lato więc sukces szczepień gwarantowany.

Obrazek użytkownika Adam66

14-05-2021 [03:09] - Adam66 | Link:

A tu reszta:
4. W pierwszej kolejności powinno się szczepić osoby starsze i chore – kłamstwo i barbarzyństwo pseudonaukowe. Profilaktyka szczepienna od zawsze dotyczyła osób zdrowych i przede wszystkim dzieci, bo taki jest jej sens i natura. Osoby starsze i chore, których układ immunologiczny jest słaby albo bardzo słaby są w sposób szczególny narażone na niepożądane odczyny poszczepienne. Szczepionka przesyła organizmowi informację, że ma się bronić przed nowym zagrożeniem, co w naturalny sposób organizm osłabia, natomiast dla organizmu zwalczającego inne schorzenia, stanowi śmiertelne zagrożenie:
Szczepienia ochronne stanowią jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania chorobom zakaźnym. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że nie wszystkie osoby mogą korzystać z tej metody profilaktyki, wskutek istnienia przeciwwskazań medycznych, uniemożliwiającym poddanie się szczepieniu ochronnemu. Dotyczy to m.in. osób chorych na nowotwory oraz inne choroby przebiegające z obniżeniem odporności.
Źródło: https://pssebochnia.wsse.krako...
5. Szczepionki na COVID–19 są w pełni bezpieczne i przebadane – kłamstwo „marketingowe”. Żadna ze szczepionek nie przeszła kompleksowych badań, wszystkie zostały dopuszczone WARUNKOWE i wszystkie są w trakcie tzw. III fazy.
III Faza badań klinicznych angażuje znacznie większą grupę osób, od kilkuset do kilku tysięcy pacjentów i pozwala określić, czy nowy lek jest równocześnie bezpieczny i skuteczny, przy stosowaniu średnio- i długoterminowym.
Celem III Fazy badań klinicznych jest:
• potwierdzenie wyników bezpieczeństwa i skuteczności leku uzyskanych w II Fazie badań klinicznych,
• porównanie działania nowego leku w stosunku do innych leków czy placebo (nieaktywna postać nowego leku) lub innych standardowych terapii celem ustalenia, czy nowy lek wykazuje lepsze działanie. III Faza badań klinicznych może również służyć ocenie skuteczności i bezpieczeństwa nowego leku podawanego w połączeniu z innymi, standardowymi terapiami.
Źródło: https://www.ucb.pl/pacjenci/ba...
Orginał tutaj:
https://www.kontrowersje.net/p...
 

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

14-05-2021 [09:17] - NASZ_HENRY | Link:

Komentarz lepszy niż notka ☺☻
 

Obrazek użytkownika MFW

14-05-2021 [11:19] - MFW | Link:

Wirusy obecne są,  odkąd pojawiło się życie na Ziemi. Prawdopodobnie wszystkie żywe organizmy na Ziemi są podatne na zakażenia wirusowe(ludzie, zwierzęta i rośliny), zaś same wirusy są wszechobecne.
Skoro jest tak, to dlaczego epidemie, pandemie i zarazy pojawiają się w jakichś okresach a w innych nie występują?
Widocznie do wystąpienia takiego zjawiska potrzebne jest jednoczesne zaistnienie dwóch warunków:
- pojawienia się groźnej mutacji wirusa lub bakterii
- obniżenie naturalnej immunologicznej odporności ludzkiej populacji i to na dużą skalę(w przypadku pandemii na globalną skalę).
Jaki czynnik może takie równoczesne zjawiska wywołać?

Takim czynnikiem jest promieniowanie jonizujące o znacznym natężeniu występujące globalnie i przez dłuższy czas.
W takich warunkach wszystkie organizmy żywe(ludzie, zwierzęta, rośliny, wirusy i bakterie) otrzymują zwiększoną dawkę tego promieniowania.
Jak takie zwiększone dawki promieniowania jonizującego otrzymywane w dłuższym czasie przez ludzi, zwierzęta, rośliny, wirusy i bakterie, wpływają na ich zachowanie?
U ludzi, zwierząt i roślin powodują obniżenie ich immunologicznej odporności, co podwyższa zachorowania na choroby onkologiczne, neurologiczne, układu krążenia, układu oddechowego i innych.
U wirusów i bakterii sprzyja ich częstszym mutacjom i z ich niegroźnych wersji, przekształcaniu się w groźniejsze, co przy zachodzeniu równoczesnego procesu osłabiania się  immunologicznej odporności ludzkiej populacji, sprzyja szerzeniu się chorób zakaźnych wywoływanych przez wirusy i bakterie.
Kiedy takie współistnienie obu warunków szerzenia się pandemii i zaraz może wystąpić?
Otóż takie warunki następowały i następują podczas długotrwałych i bardzo głębokich minimów cykli aktywności słonecznych.
Głębokie i długie  minima cykli aktywności słonecznych oznaczają długotrwałe osłabienie pola magnetycznego Słońca i natężenia tzw. wiatru słonecznego, które są naturalną tarcza ochronną Ziemi przed zwiększonym natężeniem jonizującego promieniowania kosmicznego docierającego do Ziemi z centrum Galaktyki.
Właśnie trwa tzw. Minimum Landscheidta, którego prognozowane trwanie zapowiadał niemiecki naukowiec Theodor Landscheidt już 1989 roku na lata od 2000 -2060, z apogeum około 2030 roku.
Oznacza to, że przez kolejną dekadę(w czasie kolejnego 25 cyklu aktywności słonecznej, będziemy otrzymywali kolejną dawkę tego zwiększonego natężenia jonizującego promieniowania kosmicznego, co dalej będzie wpływać na pogłębienie się skutków współistnienia tych dwóch ww zjawisk.
To Minimum  Landscheidta może być nawet  głębsze od tego sprzed 100 a nawet  200 laty, kiedy to w XIX wieku sprzyjało pojawianiu się wielu chorób zakaźnych w w tym z pandemią cholery.