Jakie błędy popełnił PiS

W ostatnim czasie wielokrotnie już usiłowano zracjonalizować przyczyny pojawienia się niefortunnych (to delikatne ujęcie) dwóch ustaw (futerkowej i aborcyjnej) oraz wkurzającego zarządzenia cmentarnego, a mimo to nikt nikogo nie przekonał. Jeżeli mechanizmem, który je uruchomił, było poczucie władzy lub założenie, że teraz wiele możemy bo do wyborów trzy lata, to groza zbliża się jak nieproszona gradowa chmura. Jesteśmy bowiem w okresie kiedy symbioza władzy ze społeczeństwem jest jedynym symptomem skuteczności rządzenia.

Do tego wszystkiego dochodzi niemiecka wrzutka uzależniająca dotacje UE od praworządności – oczywiście nie w ujęciu prawnym, lecz politycznym. I nie ma co ukrywać, że dotyczy ona głównie Polski. Rząd znalazł się więc pod ścianą, za którą czekają dwa obozy: jeden dyszy żądzą bezwzględnego dostępu do koryta, drugi, oczekuje racjonalnej polityki, zgodnej z możliwościami polskiej racji stanu. I uwaga, wszystkie strony nasycone są zbyt dużą dozą wirtualnej rzeczywistości. Takim przejawem na poziomie rządu jest ogłoszenie przez M. Morawickiego informacji, iż pozyskania gotowej szczepionki na covid nastąpi już 18 stycznia 2020 r. Pod naszym kociołkiem już nieźle wrze. Brak szczepionki wystawi rząd na zarzut opieszałości, ale zbyt pośpieszne szczepienie nie do końca przetestowaną szczepionką może rozniecić ogień do tego stopnia, że z gotującej się zupy zaczną wyskakiwać wszystkie diabły.

Jeżeli opisana wyżej sytuacja jest realna, to już dziś Jan Krzysztof Ardanowski i Przemysław Czarnek, jeżeli oczywiście czują się wojownikami, powinni zakładać swoje partie polityczne, bo tyle może pozostać po PiS-ie. Ostatni z nich, obniżając uczniom poziom najbliższych egzaminów maturalnych, już powtórzył taktyczny błąd PiS – zamiast wyznaczać młodym zadania i obowiązki, daje pieniądze lub godzi się na obniżenie standardów. Życie nie uznaje takich kompromisów. Słabszych wyeliminuje na pierwszym zakręcie. Zdrowy rynek pracy i prawdziwa nauka nie tolerują litości ani kunktatorstwa.
 
Jakie błędy popełnił PiS
Oprócz niewątpliwych sukcesów, jakim było wykorzystanie koniunktury związanej z konfliktem amerykańsko niemiecko-rosyjskim i zapoczątkowaniem odbudowy kraju, PiS popełnił fatalne inne błędy, które dziś określają jego kondycję. Po prostu, sukcesy gospodarcze pozostawiły w tyle świadomość kulturową Polaków i ich patriotyczne motywacje. Bez zgrania tych dwóch dziedzin, ogólny sukces nie jest możliwy. Błędy:

- rządy gabinetowe prawie każdą władze odrywają się od realiów społecznych i kulturowych,
- w powszechnej opinii PiS kierował się bojaźnią w rządzeniu,
- nie zdefiniował ani celów swej polityki, ani doktryny gospodarczej, kulturowej, ani międzynarodowego statusu Polski,
- podtrzymał peerelowską narrację, która odcinała nas od naturalnego podłoża kulturowego jakim była II RP; zamiast odbudowywać tradycyjne elity i ich etos, ograniczył się tylko do kreacji martyrologii podziemia,
- nie powiązał rozwoju gospodarki z naturalnym rozwojem kulturowym,
- udzielił niewątpliwie ważnych dotacji socjalnych, ale przekazał je w sposób bezwarunkowy, a więc demoralizujący; dotowani będą czekali na następne pieniądze, a jeżeli ich nie dostaną staną się wrogami,
- nie zagospodarował energii młodzieży, nie zmienił fałszywego przekazu o przeszłości i podtrzymał ich pustkę ideową,
- rozbił scenę polityczną, rozproszył polskiej siły i osłabił motywacje kulturowe.

To ciężkie, ale niestety prawdziwe zarzuty. Wszystko jest naczyniem połączonym. Dla jasności posłużmy się obrazem, niedocenianie bowiem tego podstawowego zjawiska w naturze zawsze owocuje wynaturzeniami, jak np.: kangurowatością nóżek, słoniowatością nosa, czy choćby pelikanizacją dzioba. Gdy przychodzi chwila weryfikacji dotychczasowego działania, wszystkie te niedoskonałości, braki i wynaturzenia uniemożliwiają sprawne i rozumowe WSPÓLNE działanie. Brakuje jedności współrozwoju.

Morawiecki, czy Kaczyński mogą to jeszcze zmienić, ale muszą zwrócić się bezpośrednio do narodu, wyznaczyć mu zadania, kierunki działań i żadnego wspierania lewej czy prawej strony. Moim zdaniem najcięższym zarzutem, który musiał się negatywnie objawić, jest podtrzymywanie marginalizacji tego, co działo się w niepodległej Polsce okresu międzywojennego. Tam na nowo zdefiniowano polskość, tam wyznaczono kierunki naszego rozwoju, tam odbudowano polską świadomość kulturową i tam działy się najważniejsze rzeczy, bez akceptacji których nie zbudujemy żadnego państwa. Bez II RP nie jesteśmy więc w stanie oddychać „swoim tlenem”. Jeżeli PiS nie będzie potrafił tego zrobić, to wszyscy zapłacimy za jego błędy. Jak, pokaże czas.

Jeżeli Mateusz Morawiecki zaakceptuje, albo w jakiś sposób podda się dyktatowi niemieckiej politycznej interpretacji praworządności, wszystko, co dotychczas zrobił, pójdzie nie na konto rozwoju Polski, lecz europejskiego hegemona. I mam tu na myśli gazoport w Świnoujściu i w Gdańsku, z którego gaz jest przesyłany do Gdyni (dziwne rozwiązanie); w kosmos wyleci centralny port komunikacyjny, itd. Pozostaną dobre drogi, których niekoniecznie będą nam służyły. Niemcy mają więc szansę, bez wysiłku i za jednym zamachem, przejąć cały dorobek gospodarczy III RP. A wraz z tym w niepamięć pójdą jakiekolwiek niemieckie odszkodowania za zbrodnie II wojny, a my kolejny raz chlubnie uzyskamy status chłopców do bicia, albo do testowania szczepionką na covid. 

Ogólnie, potrzebny jest nie tylko charakter, identyfikacja z własną kulturą, poczucie odpowiedzialności za kraj, w którym się mieszka, ale też wiedza kim się jest, jakie się ma prawa, odwaga w działaniu, nieprzekupność i świadomość tego, co wspólnie chcemy osiągnąć. Zgoda Polski na niemiecki dyktat oznacza nic innego, jak pokrycie im kosztów wywołanych przez coronavirusa oraz  fundusze na przyszłą ekspansję na świat.
 
I na koniec
Od 1945 r. żyjemy w uwarunkowaniach geopolityki piastowskiej. Do 1993 r. była ona nieodczuwalna, po wyjeździe Rosjan z terenów Polski, zaczęła ujawniać się ona w sposób coraz bardziej wyrazisty – niestety, do dziś dla wielu niezauważalny. Za tę ślepotę na razie płacimy srebrnikami, ale już wkrótce będziemy musieli bulić złotem. I jeszcze mały passus:

Gdy Kazimierz Wielki miał kłopoty z prawem magdeburskim i niemieckimi sędziami, założył Akademie Krakowską, która wykształciła nie tylko znakomitych prawników, ale także polską myśl polityczną wyniosła na wyżyny. Na soborze w Konstancji, jej uczeni wraz z Pawłem Włodkowicem, dokończyli sukces grunwaldzki, tym razem na polu intelektualnym i zneutralizowali myśl krzyżacką (niemiecką).

A jakie miejsce w ogólnoświatowym rankingu zajmuje dziś Uniwersytet Jagielloński i pozostałe w Polsce? W jakim stanie jest jakakolwiek myśl polska po wymordowaniu tradycyjnej inteligencji? Bez urazy, czy dziś w Polsce przypadkiem nie jest jak na upadłym folwarku, gdy zabrakło pana, parobkowie rabują i wynoszą co się da, a potem jak sprzedadzą i przepiją wszystko, zaczynają chwalą starego pana – bo głód im w oczy zajrzał?

Gdy PiS zostanie obalony, wszystkie bramy do Polski zostają otwarte na całą szerokość i już nikt nie będzie w stanie niczego powstrzymać. Ale sam PiS nie może sprawować władzy tak samo, jak dotychczas. Czekamy na głos gospodarza!!!
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

21-11-2020 [21:25] - Jabe | Link:

Doraźność rządzenia od początku rzucała się w oczy.

Obrazek użytkownika Pani Anna

21-11-2020 [21:53] - Pani Anna | Link:

Plus wszystko to, co zostało zamiecione pod dywan i chwilowo przykryte covidem. Zapomniał Pan również dodać, co ja osobiście uważam za szalenie niebezpieczne, praktykę zarządzania poprzez rozporządzenia i to jaskrawie sprzeczne z ustawami nadrzędnymi. Co do sukcesu wdrożonych programów socjalnych, to nie zdziwie się, jeżeli wobec gigantycznego zadłużenia jakie mamy już w tej chwili w przyszłym roku zabraknie pieniedzy na te wypłaty. Co do tego, co stanowi o przyszłości naszego kraju, czyli kształcenia i wychowania dzieci i młodzieży, to wobec dotychczasowego poziomu nauczania nie mam wyrobionego zdania, czy całkowity brak edukacji jaki mamy obecnie może im w czymkolwiek jeszcze zaszkodzić.

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

22-11-2020 [16:07] - Ryszard Surmacz | Link:

@ Pani Anna
Przyznam, że mnie też wręcz szokuje to rozdawnictwo pieniędzy. Nie wiem jak z zapasami państwowymi, czy też sa już naruszane? Rozumiem, że rzad, poprzez dopłaty, na bieżaco wygasza zakłócenia w obrocie faktur i rachunków. Ale po pierwsze, ten worek nie jest bez dna i po drugie, nie wiemy jeszcze co czeka nas za rok. Ustawienie szczepionki na 18.01.21 wydaje mi się dość fantastyczna data. I żeby nie było tak, jak z helikopterami Macierewicza.
Co do kształcenia, to już mamy dramat na stojaco. Analfabetyzm wraca, a poziom nauczania woła o pomstę do nieba. I za to wszystko sie płaci naszymi pięniedzmi. Tu nie widać żadnej strategii i żadnego planu. Wszyscy wybitni ludzie, w każdym pokoleniu i od kilkuset lat powtarzaja, że młodzieży trzeba stawiać zadania i warunki, bo to jest ścieżka ich rozwoju. Czegoś podobnego w Polsce nie widzimy. I to jest problem. 

Obrazek użytkownika Pani Anna

22-11-2020 [16:44] - Pani Anna | Link:

@Ryszard Surmacz
Powiem tak, nie miałam i nie mam nic przeciwko 500+, mogę zrozumieć 13, 14, a nawet 20-tą emeryturę, zwlaszcza, że na początku I kadencji ukrócono złodziejstwo vatowskie i podobno z tego tytułu znalazły się pieniadze na socjal. Ale nie mogę pojąć jak można zamykać całe branże, wygaszać kopalnie, płacić ludziom za to, żeby nie pracowali, trzymać setki tysiecy na kwarantannie, a na koniec uruchomić "szpital narodowy" po którym hula wiatr (przebywa tam 27 pacjentów), personel medyczny zakwaterowany w 5 gwiazdkowym hotelu, pensje horrendalne, nawet co niektórzy lekarze powiedzieli, że jest im wstyd brać udział w tym cyrku. Pozamykane szpitale jednoimienne, śmiertelnośc najwyższa od II Wojny Światowej, której nie mozna wytłumaczyć żadnym covidem, a jedynie brakiem dostepu do diagnozowania i leczenia. Głupi wiedział jak to się skończy, ale nie rząd. Już nawet co niektórzy "dziennikarze" zaczęłi dodawać 2 do 2 i łączyć fakty. Jak do tej pory, to chyba tylko Balcerowicz zostawił kraj w wiekszej ruinie i wiadomo już dzisiaj, że był to zabieg planowany. Co do tej nieszczęsnej edukacji, to powiem tylko tyle, że w Niemczech, pomimo takiej samej propagandy i straszenia ludzi, szkoły jednak sa cały czas otwarte i dzieci się normalnie uczą. Niemcy chyba jednak zdają sobie sprawę z tego, że gospodarczo kto jak kto, ale oni przetrzymają, ale straty wyrządzone w rocznej lub dłuższej "zdalnej" czyli tak naprawdę nieistniejącej edukacji będą nieodwracalne.

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

22-11-2020 [17:39] - Ryszard Surmacz | Link:

@ Pani Anna
Tak, ale te pytania już nie do mnie.

Obrazek użytkownika jazgdyni

22-11-2020 [16:55] - jazgdyni | Link:

Taki drobiazg w kwestii rozdawnictwa przypomnę - latem 2019 Polska kupiła 100 ton złota. Nasze zasoby wzrosły z 125,7 ton do 228,6 ton. Czyli coś rozdają i coś biorą...

Ludzie, którzy całe życie spędzili w ekonomii niedoboru, mają trudności ze zrozumieniem, jak to jest, gdy na pierwszego, nagle portfel jest ciągle pełny.

 

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

22-11-2020 [19:53] - rolnik z mazur | Link:

@ jazgdyni

I gdzie te zloto jest?
Niech będzie tona zlota warta 20 mln usd.
To 125 ton to raptem 2,5 mld baksow i cZym tu się podniecac skoro 500 + to rocznie przynajmniej 300 ton zlota. Nic przeciwko 500+ ale mam wrażenie , ze wkrótce na 500 + zabraknie kasiory no chyba, ze się zapozyczymy u banksterskiej międzynarodówki
 

Obrazek użytkownika jazgdyni

23-11-2020 [03:40] - jazgdyni | Link:

Może kiedyś, choć wątpię, szanowny rolnik zrozumie, co to jest parytet złota, czy standard złota. I czy można porównać wartość jednego brylantu za 10000 USD z wartością 5000 hamburgerów za 2 USD.

Rolnik ma prawo się nie podniecać, bo jest prostym, jak sam to określa - rolnikiem z mazur.

Obrazek użytkownika mjk1

23-11-2020 [15:20] - mjk1 | Link:

Obawiam się, że w przeciwieństwie do rolnika, to jednak Pan nic nie rozumie i powtarza stare kawały za które już Kain załatwił "swoją siostrę" Abla. Jednego brylantu za 10 tysięcy zielonych z wartością 5 tys. hamburgerów za dwa dolce nie da się w żaden sposób porównać, dlatego, że mając hamburgery wyżywi Pan określoną ilość osób a za brylant ani jednej, jak tych hamburgerów nie będzie.
Przykład  z historii chociażby naszej. We wrześniu1939 r. mieliśmy czterokrotnie większe rezerwy złota, niż dwa razy bogatsza III Rzesza i co? I w dwa tygodnie było pozamiatane. Część tego złota posłużyła Angolom do obrony a reszta nie wróciła do Polski do dziś. 

Obrazek użytkownika jazgdyni

24-11-2020 [01:03] - jazgdyni | Link:

Bla, bla, bla...

Obrazek użytkownika mjk1

24-11-2020 [19:42] - mjk1 | Link:

Bardzo merytoryczna odpowiedź, choć jak na marynarza przystało powinno być raczej: "bul, bul, bul".

Obrazek użytkownika Warmia

21-11-2020 [22:26] - Warmia | Link:

Jesteśmy w trakcie próby obalenia demokratycznie wybranego rządu - przygotowania trwały co najmniej pół roku. ( na razie nie udanej) Plan przewidywał wybory prezydenckie na początek listopada.
Czyli koniec października - druga fala pandemii szaleje, na ulicę wychodzą obywatele - pretekst każdy dobry i w tym wszystkim wybory.
W takim zamieszaniu veto nie groziło. 
Morawiecki będzie negocjował i będzie veto. 
Ustawa aborcyjna to raczej narzucenie narracji wygodnej dla nas.

Obrazek użytkownika jazgdyni

22-11-2020 [07:35] - jazgdyni | Link:

Jak widać powyżej, lewackie, czyli pro-niemieckie trolle muszą mówić inaczej. Chyba, że są to odmóżdżone kukiełki.

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

22-11-2020 [16:12] - Ryszard Surmacz | Link:

@ Warmia
Prób obalenie rzadu było wcześniej już kilka. Jak nie uda się ten, będzie kolejny, aż do skutku. Materia kiedyś musi puścić. Ogłoszenie przegranej Trumpa jednym doda sił, drugim ujmie. 
Ale ma dwa pytania: 1. skad Pan wie, że bedzie veto?, 2. jaka w ustawie aborcyjnej narracja jest dla nas wygodna?

Obrazek użytkownika jazgdyni

22-11-2020 [17:00] - jazgdyni | Link:

Veta może nie być.
Po co, jak Niemcy się cofną tak, że będzie to dla nas i dla Węgrów w pełni akceptowalne.

Nie zawsze po szachu musi być mat.

Obrazek użytkownika Warmia

22-11-2020 [18:10] - Warmia | Link:

Czy cofnąłby się Pan gdyby był na miejscu Niemiec?

Obrazek użytkownika jazgdyni

23-11-2020 [03:43] - jazgdyni | Link:

A jakie mają wyjście, jeżeli nie chcą unii rozwalić?

Bo wtedy co się stanie, jak my veta nie odpuścimy, a oni się nie cofną?

Obrazek użytkownika Warmia

23-11-2020 [11:44] - Warmia | Link:

Veto to pierwszy krok i według mnie tu już żadna strona cofnąć się nie może. 
To my rozwalamy ich wizję unii. 
 

Obrazek użytkownika Warmia

22-11-2020 [18:05] - Warmia | Link:

1. Władza Sądów całkowicie niezależna, ujednolicona to rzeczywista władza przyszłej Unii, tu nikt się nie cofnie i nie będzie czekał aż zbudujemy koalicję na tyle silną, żeby ten plan zburzyć.
2. Macice moje i mojsze. Lepszy przeciwnik od LGBT.

Obrazek użytkownika Warmia

22-11-2020 [19:56] - Warmia | Link:

Podobno w ubiegłym tygodniu armia USA przejęła serwery firmy Scytl z Frankfurtu z wynikami wyborów USA. Informację potwierdził kongresmen Louis Gourment.
 

Obrazek użytkownika jazgdyni

22-11-2020 [02:52] - jazgdyni | Link:

@Ryszard Surmacz

Czekałem na ten wpis. Rzucone na papier pytania i wątpliwości, które chyba nurtują wszystkich myślących z dobrą wolą konserwatystów.
Nie dalej niż parę godzin temu miałem dokładnie w tym temacie dyskusję z synem, który właśnie dokładnie te same wady pisu mi zaprezentował z wrogiej pozycji.

Komunikacja społeczna od początku, tzn. od 2015 jest piętą achillesową całej prawicy. Uprawianie polityki w stylu "oni nie muszą tego wiedzieć" (oni, czyli wyborcy) jest tylko możliwe, gdy ma się bardzo mocną pozycję i pełne zaufanie wszystkich. Czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby wytłumaczenie już 11 grudnia 2017 dlaczego lepszym dla kraju w tym momencie jest zamiana na stanowisku premiera Beaty Szydło na Mateusza Morawieckiego. Ja wiem, że to było słuszne pociągnięcie, lecz większość zwolenników była zaskoczona i zła. A proste wytłumaczenie nie przyszło. A nikt nie lubi być traktowany jak dzieci.

Kombinuję jak mogę, by zrozumieć i wytłumaczyć te dwie zagrywki - "futrzaki" i "aborcja", aby uzyskać jakąś racjonalną, choćby dalekosiężną, strategiczną przyczynę takiego działania.
Nakładam na to pandemię. Dodaję i odejmuję wydarzenia Marszu Niepodległości. I ciągle równanie nie chce mi się rozwiązać. Zakładam więc, że jest dodatkowa "niewiadoma" - coś, czego po prostu nie wiem. Wiem natomiast, że 3 lata to bardzo mało. Wiem także, że krok do przodu, a potem dwa kroki w tył, to najgłupszy sposób działania.
Są także ewidentne błędy, jak choćby zaproszenie Komisji Weneckiej do wydania opinii. Albo po co było usuniecie Waszczykowskiego (ktoś musiał go bardzo nie lubić, albo był zbyt samodzielny).

Ad. ...Jan Krzysztof Ardanowski i Przemysław Czarnek, jeżeli oczywiście czują się wojownikami, powinni zakładać swoje partie polityczne .... Dodałbym do tych dwóch polityków jeszcze polityka in spe Roberta Bąkiewicza. Coraz bardziej mi się podoba. ma spory potencjał.

Ad. Jakie błędy popełnił PiS.
Smutna i prawdziwa wyliczanka. Tylko ciągle stoi pytanie - dlaczego PiS je popełnił?
Zwykła głupota? Nie sądzę - zaplecze intelektualne mają dostateczne.
Zwyczajowe ambicje i złe emocje? Możliwe, szczególnie skupiając się na osobowościach Ziobry i Gowina (może Dudy również).
Brak ludzi i "mocy przerobowej" - to bardzo możliwe, bo zaufany krąg wcale nie jest duży.
Jakieś dalsze strategiczne, a nawet geostrategiczne wizje prezesa? Wcale bym się nie zdziwił, wiedząc, że PJK potrafi być nieco uparty i apodyktyczny.

Ad. Jeżeli Mateusz Morawiecki... Cały ten akapit, który wytłuściłeś jest straszny. Tym bardziej, że na dzisiaj ma 50% szans.

Ad. żyjemy w uwarunkowaniach geopolityki piastowskiej. Czy ja wiem? Częściowo tak. Projekt Trójmorza jest raczej jagielloński. 

 

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

22-11-2020 [13:58] - Ryszard Surmacz | Link:

@jazgdyni
Nie mam tu wiele do dodania. Mam takie same watpliwości - takie same. Ale...
Proponowałem wielokrotnie gazetę państwowa na dobrym poziomie z kilkoma wersjami językowymi. Pierwsza odpowiedź na tę propozycję była nerwowa. W tamtym czasie sporo pisałem na portal "wpolityce.pl". W gazecie moje artykuły przeczytało kilkanaście osób, tam były tysiace. Najbardziej poczuł się zagrożony Sakiewicz, potem Karnowski. Można to zrozumieć, ale zaakceptować trudno, bo ich horyzont w zasadzie nie przekracza naszych granic. Oni robia dobra robotę, ale nam potrzebny jest taki "The Times" z najlepszymi dziennikarzami, etosem dziennikarza, dużym funduszem na penetrację zagranicy, bogatym reportażem krajowym, który podtrzymuje kontakt władzy ze społeczeństwem, w sposób właściwy i na dobrym poziomie informuje i formuje. Taka gazetę powinno sie czytać w stolicach każdego państwa na świecie - tak, jak kiedyś w demoludach czytano Tygodnik Solidarność. Taka gazeta potrzebna jest państwu do prowadzenia dyplomacji, Polakom dla prezentacji naszej kultury i właściwego obrazu Polski; nie mówiac już o wyznaczeniu krajowego standardu dla dziennikarzy i polityków. Nie, nie ma takiej gazety, jest fałszywy obraz ogladu, jest brak wiedzy, znajomości rzeczywistego świata, brak kontaktów, które wykorzystuje lewactwo. Polacy jeżdża po świecie zbieraja doświadczenie, ale puszczeni sa samopas. Słowem, same minusy.
Proponowałem też postawienie muzeym polskiej demokracji, a więc eksportowy elemant naszej kultury - wizytówka, która możemy chwalić się na całym świecie. Każdy zagraniczny gość prowadzony byłby pod pomniki naszej niepodległości i do właśnie tego muzeum. Cisza, nie wiem, z braku wyobraźni, ze strachu, innych celów...? Brakuje nam ośrodka kulturowego, centrum dowodzenia... Z perspektywy wyglada to tragicznie, ba, wręcz niewiarygodnie. Słowek tryumf komunistycznego myślenia i odłaczenie się od refleksji historycznej. Wiele ważnych imprez odbywa się, owszem, ale to wszystko jest jakoś obok, napompowane wirtualna sieczka i blichtrem - właśnie! Świetnie go opisałeś.
Pytałem swoich kolegów, byłych posłów, o przyczynę takiego stanu rzeczy. I usłyszałem odpowiedź, że jak wchodzisz w świat sejmu, to zmienia ci się wszystko. Tam działaja inne prawa. Zaraz, zaraz... w parlamencie polskim inne prawa? Czegoś tu brakuje!! A no właśnie - brakuje takiej gazety państwowej, takiego muzeum polskiej demokracji i indentyfikacji, która daje spokój i rozum... Ktoś mi powiedział, że Sejm jest najwięszym centrum biznesu w Polsce. I dlatego mamy taka komunikację i tak kiepska opinie w świecie. Cały czas bija nas po pysku, a naród bawi sie i nic o tym nie wie.
Oczywiście, Beata Szydło musiała być zmieniona. Ale tu myślę, że z oczywistych względów trudno było Polakom wytłumaczyć tę zamianę. Ale ciekawsze jest to, co było potem, wymieniono kolejnych wartościowych, częśc z nich wyleciała, a część poszła do europarlamentu, niby po naukę, ale to odstawka. cdn 

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

22-11-2020 [14:41] - Ryszard Surmacz | Link:

@ jazgdyni
cd.
Z futrzakami i aborcja, wydaje mi się, że było tak, jak pisałem w artykule. Naciski, i chcieli załatwić te sprawy już od dawna i sadzili, że majac taka władzę moga sobie na to pozwolić. Ale było to takie myślenie oderwane od kontekstu europejskiego. W ogołe PiS daje zbyt dużo pretekstów do krytyki. Taki fakt może wynikać też z doraźności działań i braku koncepcji politycznej, co w polskich warunkach jest dramatem, bo automatycznie spycha nas do roli wykonawcy. Państwo o takim nastawieniu nie zbuduje żadnego Międzymorza, a newet wygodnego państwa.
 
Bakiewicz - oczywiście, on jest jeszcze szczeniakiem politycznym, ale może swoja wiedze polityczna zbudować na zupełnie innych zasadach, niż dotychczasowi politycy. Buduje nowa klasę, ale musi sie mocno wysilić i pozostac nieugietym.
 
Odpowiedź dlaczego PiS popełnił tak kardynalne błędy - nie wiem, ale myślę, że nie jest to problem do publicznego rozważania, przynajmniej na tym etapie. 

Akapit z wytłuszczeniem - no taka jest konsekwencja, stoimy w niezwykle ważnym momencie dziejowym. I bardzo mnie dziwi, że solidarnościowy Duda nie prowadzi demonstrujcych z poparciem dla działań rzadu. Dziwi mnie jego milczenie. Po co on jest. Za co bierze pieniadze? W PRL, społeczeństwo przy lada okazji demonstrowało światu swoje poparcie dla komuny. To była fikcja, spęd, ale dzisiaj, kiedy możemy to robić odpowiedzialnie, prowadzimy jakaś wojenke z dewiantami. Na forum świata i Europy dajemy się zakrzyczeć, wzieto na na huki.

W jednym się natomiast nie zgadzam. Geopolityka wyjaśnia zależności uwarunkowań geograficzno-politycznych. I w obecnym połóżeniu, jeżeli nie zauważymy właściwych naszych uwarunkowań, nasze rozumowanie nie będzie miało podstaw racjonalnych. Myślenie jagiellońskie może nam się popdobać, ale na terenie byłych Kresów istnieja trzy państwa przez nas uznane, mieszkaja trzy narody, które tak samo nie chca Polaków na swoich ziemiach, jak my Niemców na ziemiach odzyskanych. Myśl jagiellońska jest nam potrzebna dla wzmocnienia naszej siły kulturowej i politycznej. Wiedza o tym i Niemcy i Ruscy; oni daza do tego samego, lecz dla własnej korzyść. Na przeszkodzie w budowaniu kolejnej Jagiellonii stoja wszystkie kresowe diabły. Jeżeli zaczniemy zbyt śmiało zwracac się w kierunku Kresów, to te trzy państwa automatycznie poprosza Niemcy i Rosję o pomoc. I one na to tylko czekaja. Zrobia z nas wówczas takich idiotów, że z rozumem sie nie pozbieramy. Zrobia idiotów i włacza możliwość wykrojenia tych terytoriów do ktorych maja pretensje. Do niedawna najmniej sygnowali Białorusini. Dziś, gdy przegramy Białoruś, te tendencje sie wzmocnia. Z tego wynika, że najbardziej wrażliwa polska granica jest granicja na Odrze i Nysie. Gdy ona zostanie obalona, ruszy wszystko, ze wszystkich stron. A spojrzyj na mapę tzw. euroregionów na tej granicy. Ich nabzrzenie i kumulacja zdumiewa. 
Pozdrawiam,   

Obrazek użytkownika jazgdyni

22-11-2020 [16:46] - jazgdyni | Link:

@Ryszard Surmacz

Dziękuję za dyskusję. W czasach kowidowych brak platformy rozmawiania, a na dodatek ludzie są znerwicowani i wystraszeni. W sumie łatwa ofiara dla łowców głów.

"Futrzaki i aborcja" - nadal będę wątpił i dyskutował w sprawie załatwienia tych tematów w takim momencie. Przecież to tragiczny grzech zarządzania kryzysowego. Wiem o czym mówię, bo byłem szkolony i mam papiery na to. Nigdy nie robi się czegoś, co może pogorszyć chwiejną i delikatną stabilność sytuacji. To mi raczej wygląda na świadomą, destabilizującą prowokację ze strony prawicy. Tylko w jakim celu? Może to był eksperyment socjologiczny, żeby w końcu poznać, kto kim jest. Albo jakieś wg. bolszewickich służb to coś z zakresu OPT - operacyjnego przygotowania terenu. Nie wiem... Koledzy wspierający świadomą prowokację PISu, w większości twierdzą, że to przykrywka i zapobieżenie panice z powodu koronawirusa. Aby dotrwać do śzczepionki. Wiele na taką interpretację wskazuje.

Ja współczesną ideę jagiellońską pojmuję inaczej. Tu nie chodzi o rozciągnięcie naszej opiekuńczej ręki nad Litwą, Białorusią i Ukrainą. Trójmorze w głowie Kaczyńskiego to projekt unii suwerennych państw, bo prezes na punkcie suwerenności ma jopsa, a na gospodarce się nie zna, unii od Helsinek po Ateny, Zagrzeb i chyba też Ankarę. Większość państw tego fragmentu Europy tylko czeka na to. Łącznie z Austrią. A Niemcy, które zostały, nie wiem jak, obserwatorem tego projektu, obawiają się jego okrutnie. Bo to całkowicie zmieni rozkład sił.
I dodam jeszcze - póki tu stacjonują Amerykanie, to raczej nie ma obawy o granicę na Odrze.

I tak - to jest ważny moment dziejowy. Jeszcze nie zdajemy sobie sprawy jak ważny. Ja uważam, że to niemalże tysiąc letni przewrót. Tylko musimy sobie poradzić z Hunami.

Najlepszego.

Obrazek użytkownika Jabe

22-11-2020 [17:30] - Jabe | Link:

Wiele na taką interpretację wskazuje. – Na przykład?

bo prezes na punkcie suwerenności ma jopsa – Doprawdy?

Większość państw tego fragmentu Europy tylko czeka na to. – Skąd to przekonanie?

póki tu stacjonują Amerykanie, to raczej nie ma obawy o granicę na Odrze. – Ile czasu trwa spakowanie walizki?

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

22-11-2020 [18:31] - Ryszard Surmacz | Link:

@ jazgdyni
Tak, dwie ustawy nadal sa zagadka i trzeba ja w końcu rozwikłać. Prezes mówił o jakiejś rekonstrukcji w PiS. Nie wiem co to znaczy, ale ta rekonstrukcja powinna nastapić już 30 lat temu.  Wrzucam Ci interpretację forosa: https://naszeblogi.pl/57387-pi...

Z idea jagiellońska jest tak, jak z nasza wspólpraca z Niemcami. Polska w polityce jest wciaż grzecznym chłopczykiem, państwa LBU nie musza się jej obawiać, ale właśnie tego nie wytłumaczy im nikt. Po prostu maja nas dość tak samo, jak my Niemców. Jest źle, bo w ostateczności wola Ruskich niż Polaków. I to jest fakt. Litwini twierdza, że stracili swoja inteligencję na rzecz Polski i teraz dmuchaja na zimne; Ukraińcy widza w nas panów i nic więcej - pan z chłopem nie dogada się nigdy. Ponadto dziś maja silniejszego ducha, niż Polacy. Porównać można go do ducha Polaków w okresie międzywojennym... Nie ma dziś prostych przełożeń jagiellońskich. Dlatego najpierw musimy wzmocnić się w położeniu piastowskim, wypracować wiarygodny model współpracy państw niezależnych, a potem wychoidzić na zewnatrz. Mam duże szanse, ale tu liczy sie czas i spokój. Gdy będzie inaczej, Ruscy i Niemcy zniszcza wszystko. Przez kilka lat zajmowałem sie mniejszościami narodowymi, wiem, co piszę. W wolnych chwilach polecam moja ksiażkę "Geopolityka", tam szerszej.

Natomiast w projekcie miedzymorza czy trójmorza Austria bedzie zawsze koniem trojańskim, jest bowiem ścieżka przez która wszelka informacja popłynie do Niemiec. Tak, oni sie boja, bo to ich koniec. Zgadzam się, będa blokować projekt ile moga i za każda cenę. Przewiduja to i już dziś utratę swojej siły chca zrekompensować Nort Stream 1, 2, 3, 4. Swoja droga, juz brakuje nam Trumpa. Ale nie wiem, czy po Trumpie nie przyjdzie jeszcze lepszy Trump, bo sytuacja staje się coraz bardziej zapalna. Lewackiego projektu zaczyna już nie trawić sama natura. Ale pytanie, czy ta sama natura zdaży na czas, jest zasadne.

Amerykanie daja bezpieczeństwo chwilowe - dopóki im pasuje, ale, gdy znajda inne rozwiazanie, np jakaś formę kolejnego resetu, odpłyna bez żalu i zostawia nas na lodzie. Reset Obamy kosztował nas 100 polityków, w PiS-ie najlepszych. Ile i czym zapłacimy za kolejny, tego jeszcze nie wie nikt. I to jest pytanie, ktore być może zadaje sobie Morawiecki.

Hunowie sa groźni, ale nie najgroźniejsi. Ich władze państwowe wciaż maja lepsze zdanie o dawnej Rzeczypospolitej, niż ma o nas Zachód, na ktory tak sie powołujemy. 
Ogólnie, nasze połóżenie i obecna rozgrywka wymaga wielkiego formatu polityków, ludzi renesamsowych, wiedzacych czego chca i wspóldziałania z nimi całego narodu. Czy jesteśmy na to gotowi? Hostoria nie czeka, wykorzystuje ten materiał, który ma do swojej dyspozycji. Reszta jest marginalizowana lub ginie.

Janusz, nie upieraj się przy tej opcji jagiellońskiej, bo ona wyglada pięknie, ale jest jak step - bezkresna.
Pozdrawiam

Obrazek użytkownika jazgdyni

22-11-2020 [20:00] - jazgdyni | Link:

@Ryszard Surmacz

Wiem, wiem, że ta jagiellońska, zmodernizowana koncepcja to długo jeszcze tylko piękne marzenia.

Ale zapomniałem o jednym - o twoim jak najbardziej palącym temacie - konieczności ważnego jednego opiniotwórczego dziennika. Takie źródło niemalże oficjalnego przekazu.
Mieliśmy taki nie tak dawno - to była Rzeczpospolita. Lecz im bardziej stawał się oficjalny i pro, to chłystki się połapały i sprzedały temu hodowcy kokosów Hajdarowiczowi. To jedna z ważniejszych operacji komuszych służb. Taka gazeta musi wyprzeć GieWu, jako źródło wiadomości dla świata. To poważne przedsięwzięcie.

Spokojnej nocy

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

22-11-2020 [21:21] - Ryszard Surmacz | Link:

@ jazgdyni
Zanim spokojnie usnę... Z gazeta dokładnie tak jest, jak piszesz. A nasze władze jakos nie kumaja. Zastanawia dlaczego? Hej!

Obrazek użytkownika Jabe

22-11-2020 [20:53] - Jabe | Link:

Nie otrzeźwił Pana przykład opiniotwórczej narodowej telewizji?

Obrazek użytkownika tricolour

22-11-2020 [16:51] - tricolour | Link:

@Jazgdyni & RS.

Gdy czytam te porywania się na trojmorza, te koncepcje jagiellonskie i zestawię z waszą koniecznością pojścia do Lidla by mieć co do ust włożyć, to mnie pusty śmiech ogarnia.

Dyskutujcie, dyskutujcie ile chcecie i ile wlezie, byleście płacili sto miliardów za same artykuły spożywcze z czterech tylko obcych sieci.

@Jazgdyni

Ile to polskich samochodów elektrycznych wyjechało na drogi z tych akumulatorów, co takie najważniejsze były twoim zadaniem, a reszta to pikuś? Nie masz odwagi więc ci odpowiem: zero. Nawet łąki pod fabrykę nie ogrodziliście...

Trójmorze? Trójniemoże!

Obrazek użytkownika Warmia

22-11-2020 [19:03] - Warmia | Link:

Utopizm, to ogień, z którym musimy igrać, gdyż tylko w ten sposób możemy się dowiedzieć , jakie jest nasze miejsce a świecie. Należy krytykowaç fałszywe utopie, lecz proste rozwiązanie jakim jest realizm, to śmierć. 

Ciekawe i szalone.
 

Obrazek użytkownika jazgdyni

23-11-2020 [03:55] - jazgdyni | Link:

Ale ludzie kochają utopie.

Najpopularniejszy schemat na świecie, tzw happy end, to książę ratuje piękną dziewczynę, a potem żyli długo i szczęśliwie. I nikt nie napisze, że on się rozpił, a ona złapała raka piersi.

Sprzedaż kitu, to najważniejszy element lewactwa całego świata. Prosty schemat, zawsze ten sam - teraz musicie trochę pobiedować... i naprawdę ciężko popracować, a niedługo wasze dzieci i wnuki będą się pławić w dobrobycie. W PRLu to <<niedługo>> trwało 50 lat i końca nie było widać. Wprost przeciwnie. A w rzeczywistości ludzie żyli od pierwszego do pierwszego, a ci kłamcy, propagatorzy utopii, za różowymi firankami, nie czekając na przyszłość, korzystali ze wszystkich luksusów złodziejskiego życia.

Mamy się znowu dać oszukać?

Obrazek użytkownika Jabe

23-11-2020 [11:05] - Jabe | Link:

Wicepremier zapowiedział państwo dobrobytu. Mamy się znowu dać oszukać?

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

22-11-2020 [07:49] - rolnik z mazur | Link:

Więc czekamy na gospodarza. 

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

22-11-2020 [20:37] - Ryszard Surmacz | Link:

@ rolnik z mazur
I to się Panu najbardziej podobało? Ale nie będzie to gospodarz niemiecki, bo takiego mało kto w Polsce uzna.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

22-11-2020 [20:05] - rolnik z mazur | Link:

@ R. Surmacz,

Jestes bardzo naiwny. Sorry ale tak to wygląda. Zastanow się gdzie robisz zakupy, kto wybudowal  drogi po ktorych jezdzisz nie polskim autem i dlaczego 300 tys polskich kobiet w tym emerytki opiekuje się niemieckimi rencistami. I ty q... masz czelnosc pisac o bledach pisu? Cofnij się 30 lat do tylu i zastanow się kto tak Polakow wydymal? A jak zrozumiesz to zacznij pisac. Pzdr

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

22-11-2020 [21:19] - Ryszard Surmacz | Link:

@ rolnik z mazur
Spokojnie... Naiwny, nie naiwny... Polska to nie NRD. Od wygranej wojny Prus z Framcja w 1871 r., zebrania wielkiej kasy i zwariowania niemieckich elit od nadmiary sukcesu i napisania listu do swojego króla, w ktorym oswiadczyli mu że sa nadludzmi (nie pamietam nazwy tego dokumentu), Niemcy już żadnej wojny nie wygraja. Nawet tej pokojowej. Właśnie na przełomie wieku XIX i XX narodziła się geopolityka i wielki Karl Hauhofer. W tamtym czasie Niemcy poszły w kierunku rasy, nadczłowieka i  lebensraumu. Nie trwało to długo i skończyło sie Hitlerem.

Reguła jest, że na każdym jakimś swoim poczatku Niemcy zdobywaja tereny, eksportuja, zarabiaja pieniadze, rozwijaja się, a potem wszystko traca. Maja takie połóżenie geopolityczne i taka już historię, że powinni siedzieć cicho, nawet gdyby Amerykanie zafudnowali im kolejny Plan Marshalla, jeżeli oczywiście nie chca doprowadzic siebie do kolejnej katastrofy. Nikt w Europie i na świecie nie zaakceptuje już niemieckiej hegemonii. Polacy powinni czekać i odbudowywać swoje elity. Czy będa w stanie to zrobić, zobaczymy.
A co do wydymania, to fakt, ale nie my jedni. Kiedyś jechałem w przedziale z tak, ktora chciała rżnać wielka pania z Niemiec, a na końcu skończyło sie łzami. Pracowała w opiece (to osobny rozdział w ktorym ukryta jest cala pogarda dla Słowianek). Oni wszyscy robia to bo skłoniła ich do tego sytuacja, ale w żadnym nie ma wdzięczności, bo czuja swoje upokorzenie. Chociaż spotkałem jednego kretyna, który najpierw pracował kilka lat u bauera, a potem w Polsce zafundował mu wycieczke po kraju, bo uwierzył, że dał mu wielka szansę na nowe życie. I stracił połowę majatku. Gdy usłyszałem tę historię, nie chciałem uwierzyć. Znam też wielu, którzy miszkaja w Niemczech od lat i w nich także nie widzę uwielbienia dla Niemców. Nie drogi decyduja, nie markety, czy posługa, lecz własnie to nastawienie, którego nabrali mieszkajac w Niemczech lub im służac. Tu nawet czipy nie pomoga. Proponuje jednak patrzeć nieco szerzej. Pozdr.

Obrazek użytkownika Trotelreiner

22-11-2020 [08:25] - Trotelreiner (niezweryfikowany) | Link:

Od pierwszego veta Dudy...PiS sie potyka o wlasne sandały...
Ustawa sądowa padła,drugą USTAWĘ te medialną...jak powiedzial Sellin...poszła do kosza...SĄ WAZNIEJSZE SPRAWY (?)
Dwa ośrodki władzy...maja przeciw...niezdekomunizowane sądy i media niemieckie.

2017....zamach #1 i "rekonstrukcja"...odchodzą ludzie,a przychodzą kukiełki z teatru Kabuki...i w szatach zdrajcy...Gowin i Glinski.
Obaj albo są totalnymi idiotami,albo po zdjęciu szat...okazują sie "hamulcowymi"...zdrajcami.

Syreny i błyskające światla alarmowe, powinny na Nowogrodzkiej zrobić pobudkę po remisie Dudy z Trzaskowskim...te 10 milionów głosów na Trzaskowskiego,
to memento...

Podczas "rekonstrukcji" i ustawie futerkowej...Ziobro mial szansę na odsuniecie Kaczyńskiego i tego domu starców...z Zakonu...ale stchórzył...nie jest Oktawianem ani Aleksandrem.
Mógł oderwać połowę posłów PiS...i jeszcze cos z "obcych"....zamiast niego....premierem został Gowin i Gliński...obaj to UD/UW krakowskie...geremkowszczyzna i michnikoid.

Duda jest z tego środowiska...Unii Wolności...ale już ma swoje 10 minut...i pocałujcie wójta.

Niemieckie fabryki,niemieckie sklepy,niemieckie media....nazwy ulic w Opolu po niemiecku...mieliśmy być 17 Republiką...a jestesmy kolejnym landem.

Polaken będą królkami doświadczalnymi na szczepionki,Śląsk,Małopolska i Rzeszowskie....maja być "przesiewane" przez słuzby Morawieckiego.Dlaczego akurat zabór Austriacki?

Tak...PiS mial złoty róg...został sie ino sznur...

 

Obrazek użytkownika jazgdyni

22-11-2020 [08:56] - jazgdyni | Link:

Ty jesteś jednak solidnie zakręcony. Musisz ten covid ciężko znosić.

A tu nie jest żaden konkurs "Kto wymieni więcej błędów PISu".

Ludzie starają się myśleć konstruktywnie. Z PISem, czy bez PISu.
A nie wrzeszczeć - Pse pani, pse pani - a Kaczka i te dziady to są durnie i skurwiele.

Ogarnij się, bo ci żyłka pęknie

Obrazek użytkownika Trotelreiner

22-11-2020 [09:17] - Trotelreiner (niezweryfikowany) | Link:

Ulżyło Ci?
Myślisz,że jak na mnie nakrzyczysz to sie obrażę bo mi w necie ktoś sie stara ublizyć?
Jesteś juz zdiagnozowany...traktuje Cie jak ciekawy okaz folkloru netowego...możemy sie do siebie odzywać,albo ignorować...i
I tak na zakończenie: Nie każdy kto chce mnie obrazić,może mnie obrazić.
Vale

Obrazek użytkownika jazgdyni

22-11-2020 [09:26] - jazgdyni | Link:

Tylko ja nie chcę ciebie obrazić, tylko spowodować byś się opanował.

I tyle.

Czy mi ulżyło? No właśnie... tylko w takich kategoriach rozumujesz.

Obrazek użytkownika terenia

22-11-2020 [09:33] - terenia | Link:

@jazgdyni 

Pan może nie jest zakręcony "covidem" ,niemniej mieszkańcy województw małopolskiego,podkarpackiego,śląskiego zostali wytypowani przez ministra Niedzielskiego (po uzgodnieniach jak oświadczył minister, z premierem) do badań przesiewowych na koronawirusa .Badania przesiewowe testami antygenowymi.Zatem proszę się zorientować jak działają owe testy i jaka jest ich wiarygodność .....niejednokrotnie jak mówią biotechnolodzy wynik testu antygenowego należy weryfikować testem genowym .No tak ,ale zakupione jak stwierdził premier 16 mln dawek szczepionki m.in od Pfizera trzeba komuś zaaplikować ....i znowelizowana ustawa z 20.października 2020 r o zapobieganiu skutkom epidemii może okazać się przydatna,by można było obowiązkowo ludzi "wyszczepić " !!! pozdrówka z Krakówka

Obrazek użytkownika Trotelreiner

22-11-2020 [10:27] - Trotelreiner (niezweryfikowany) | Link:

@terenia
Witam i rączki całuje!
Morawiecki i Niedzielski wybrali sobie najbiedniejsze regiony,Śląsk...bo ostatnio pobijal rekordy zakażeń.
Morawiecki kłamie jak Pinokio...jedna wersja jest,że TO NIEOBOWIĄZKOWE,a ustawa twierdzi...cos innego...łżą w żywe oczy.

Pfizer niczego za darmo nie da,te 16 milionów, to ma być próba na żywym organizmie ...albo zdechną,albo ktoś przezyje...statystyka i reklama...polactwo to ma łyknąć.
Gadowski w ostatnim komentarzu wyraźnie zasugerował,żeby szukac...gdzie i komu wręczono kopertę...

A co będzie sie działo jak ten rząd padnie za trzy lata?! Strach sie bać...
Kłaniam w pas :-)

 

Obrazek użytkownika jazgdyni

22-11-2020 [10:41] - jazgdyni | Link:

@Terenia

Witam i przepraszam za tego histeryka, co się nieproszony wcina.

Firma Abott - dostawca testów Panbio™ COVID-19 AG Rapid Test Device, które pójdą do badań przesiewowych, podaje takie skuteczności: -  populacja ogólna: 73,3%
pacjenci objawowi (<7 dni): 86,5%. Od siebie dodam, że gdy test jest przeprowadzony powyżej 14 dni od możliwego zakażenia, to jego wiarygodność jest 100%.

Naukowe, niezależne analizy [ na przykład https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1386653220302535] określają ten typ testu jako bardzo dobry.

Overall sensitivity for IgG was equivalent (around 80 %) for CLIA, ELISA and LFIA. Sensitivity for IgG detection, >14 days after onset of symptoms, was 100.0 % for all assays. Overall specificity for IgG was greater for CLIA and LFIA (more than 98 %) compared to ELISA (95.8 %). Specificity was significantly different between IgA ELISA (78.9 %) and IgM LFIA (95.8 %) (p < 0.05). The best agreement was observed between CLIA and LFIA assays (97 %; k = 0.936).
[...]
Our study shows that NG-Test® is reliable and accurate for routine use in clinical laboratories.

Obrazek użytkownika terenia

23-11-2020 [12:55] - terenia | Link:

"Niedzielski potwierdził, że będą robione testy antygenowe, które dają wynik po 15 minutach. Odnosząc się do stwierdzenia, że testy te mają duży margines błędu, zastrzegł, że z tego względu nie jest do końca przekonany, "jak powinien być ten model zdefiniowany".
- W związku z tym mamy ten tydzień na dyskusję przede wszystkim z epidemiologami – wyjaśnił."Sceptycznie do pomysłu testów przesiewowych w trzech województwach podchodzi rada medyczna kierowana przez prof. Andrzeja Horbana. Do jej stanowiska dotarł portal rmf24.pl. Zdaniem członków rady, "nie ma żadnych przesłanek" do takich badań. 
- Jest dużo zakażeń, w tym momencie cały wysiłek powinien pójść w testowanie ludzi, którzy mają objawy i pilnowanie tych, którzy są zakażeni po to, żeby będąc w domu mieli możliwość korzystania z opieki medycznej, żeby wyłapać osoby, których stan pogarsza się, aby zapewnić im opiekę w szpitalach - stwierdził prof. Horban, główny doradca premiera ds. COVID-19.   Te zacytowane wypowiedzi powinny przekonać Pana ,że testy antygenowe wbrew temu co stwierdzają producenci owych nie do końca są miarodajne.Poza tym jako inteligentny człowiek dobrze Pan wie,że każdy producent tworzy świetny marketing swego produktu.Posługując się polskim przysłowiem "Każda pliszka swój ogonek chwali" .

Obrazek użytkownika jazgdyni

24-11-2020 [01:12] - jazgdyni | Link:

@terenia

Ja też nie jestem zwolennikiem testów przesiewowych. Co to właściwie da? Wyłącznie dane statystyczne do badań naukowych. W walce z epidemią nic nie pomoże. Strata czasu i pieniędzy.
I możliwe, że jak się już do tego zabiorą, to będziemy w strefie zielonej i mówiąc kolokwialnie, wszystkim to będzie zwisać.

Obrazek użytkownika terenia

24-11-2020 [02:04] - terenia | Link:

@jazgdyni Oby pańskie słowa " I możliwe, że jak się już do tego zabiorą, to będziemy w strefie zielonej i mówiąc kolokwialnie, wszystkim to będzie zwisać."
były prorocze.
Choć zamierzenia min.Niedzielskiego zdają się temu przeczyć  https://5mindlazdrowia.pl/bada...

Obrazek użytkownika Jabe

22-11-2020 [08:54] - Jabe | Link:

A w sumie co świadczy, że nie mamy do czynienia z gangiem politycznym prowadzonym przez zwariowanego staruszka, który za młodu marzył o byciu drugim marszałkiem? To taka null hypothesis, którą trzeba rozważyć. Może żadnych błędów nie było.

Obrazek użytkownika jazgdyni

22-11-2020 [10:39] - jazgdyni | Link:

A twoja Jabe opinia o przeciwnikach gangu zwariowanego staruszka.

Ciekaw jestem.

Obrazek użytkownika tricolour

22-11-2020 [12:15] - tricolour | Link:

Czytam wątas z dużą radością, ciesząc się, że - we własnym mniemaniu - tuzy inteligencji i analizy zaczynają widzieć to, co szarak widzi od samego początku.

Że geniusz planujący piętnaście ruchów w przód nawet na głupie własne mieszkanie przez całe życie nie zarobił, w wyniku czego nie potrafi zaplanować i dokończyć literalnie niczego.

Uczcie się dalej, to nie boli, prawda?

Obrazek użytkownika sake3

22-11-2020 [16:59] - sake3 | Link:

@ Tricolour....Dla takich jak Pan każdy kto nie myśli tylko o sobie,kto ma swój pogląd na życie jest osobą godną tylko pogardy jeśli nie idiotą.Pan Kaczyński to nie prezydent Adamowicz kolekcjonujący mieszkania których nawet nie potrafił zliczyć.Kaczyński wyznaje inny system wartości niż wy śmieszna ,,elito''

Obrazek użytkownika tricolour

22-11-2020 [22:19] - tricolour | Link:

@Sake

Tu nie chodzi o mieszkanie.

Chodzi o to, że facet, który nic nie ma, do niczego nie doszedł, nie ma żony, nie ma dzieci, nie ma samochodu nawet - nie wie jak to sie wypracowuje, ile wymaga kompromisów, ile zachodu, ile cieprpliwości. Najlepszy przykład jest z piątką dla zwierząt - skądinąd nawet może słuszną. Tyle, że taka rewolucja oznacza podważenie racji bytu wielu rodzin - tego sie nie obwieszcza z mądrą miną tylko przekonuje. PRZEKONUJE.

Pani ma dzieci? Pani je traktuje jak przedmioty? Nie sądzę, bo małe położą uszy po sobie, a duże odwiną w pysk (nawet jeśli to odwinięcie będzie miało wymiar aborcji czy tatuaży na włąsnym młodym pysku) - to wie każdy rodzic więc nie jest tyranem, który obwieszcza swe mądrości, tylko KIERUJE rodziną.

O to chodzi.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

22-11-2020 [17:14] - NASZ_HENRY | Link:

Jutro będzie już 880 000 przypadków zarażeń w/g MZ ☺
 

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

23-11-2020 [19:10] - NASZ_HENRY | Link:

W poniedziałek było kilka tysięcy mniej to znaczy, że we wtorek będzie kilka tysięcy więcej, no może trzydzieści kilka. Proszę nie wpadać w panikę to tylko awaria w MZ ☻
 

Obrazek użytkownika Zygmunt Korus

23-11-2020 [02:47] - Zygmunt Korus | Link:

Niemcy, Niemcy, Niemcy... A ja zapytam, czy nie rządzi u nas "wróg trzeci"? Jakoś w tej dyskusji nie pada ani jedno słówko o koncepcji Polin. Ciekawe, że wtedy te puzzle się lepiej układają...
Ale sam tekst o błędach PiS-u niezły... Zwłaszcza akapit o opiniotwórczym czasopiśmie wysokiej klasy.

Obrazek użytkownika jazgdyni

23-11-2020 [04:49] - jazgdyni | Link:

@Zygmunt Korus

Zygmuncie ocknij się.
Poczytaj niemalże dokumentalne i niezmiernie ważne książki, jak światowy bestseller sprzed już wielu lat - "Przed$iębior$two Holokaust" żyda, Normana Finkelsteina, czy "447 Plan grabieży Polski", amerykańskiego prawnika, polskiego pochodzenia, Leszka Sosnowskiego.
POLIN to taka sama baśń i mrzonka, jak nasza przyszła Polska obojga narodów, od Hamburga po Krym. Żydowska utopia, którą nas straszą, tak samo jak dzieci straszy się bajką o żelaznym wilku.
Projekt grabieży Polski przez pewne organizacje żydowskie istnieje. Dodam tylko, że nie tylko Polski, ale całej, ciągle słabej, Europy Wschodniej. Jest to projekt tych spasionych amerykańskich żydów pokroju Sorosa i ich guru Elie Wiesera. Bo nie zapominajmy, że pośród czterdziestu najbogatszych Amerykanów, szesnastu to żydzi. Wymyślili sobie sposób i metodę na bezprawne bogacenie się, fałszywie atakując całe państwa i narody. Pozakładali setki organizacji, różnych kongresów i komitetów, by kłamliwie żądać pieniędzy za cierpienie. Tylko te pieniądze nie idą do ewentualnych ofiar, z których wiele zmartwychwstało, tylko właśnie do tych komitetów. I warto pamiętać, że tym agresorem jest wyłącznie wąska grupa żydów, amerykańskich bogaczy. Tych, co kiedyś, w czasie wojny, nie wpuścili do USA swoich współbraci na "St. Louis", skazując ich na śmierć.
Gdy udało się tym cwaniakom oskubać nieco (żądali 10x więcej) szwajcarskie banki ich "metodą na wnuczka", czyli domagania się zwrotu zamrożonych w czasie II WŚ, żydowskich kont, a potem podskubania Niemców, to się tak rozochocili, że ruszyli na całą Europę.
Nic od Polski nie wyciągną, jeżeli tylko będziemy mieli twardą, nie zestrachaną władzę. I pamiętajmy - takie kundle jak Tusk i Komorowski, już żydom obiecali, starając się sprzedać Lasy Polskie, około 80 mld USD.
A obecnie niemalże całym polskim majątkiem, poza infrastrukturą i spółkami skarbu państwa rządzą dwa potężne obozy - ludzie komunistycznych służb powiązanych z Kremlem i cały niemiecki biznes. Czy oni łatwo pozwolą żydom swobodnie buszować i kraść w Polsce? Wątpię.

Będzie oczywiście stała presja, straszenie i aj-waj wrzask. Może nawet za Bidena jeszcze większy. Lecz poza psychologicznym efektem, jeśli się nie zes**amy ze strachu, to nic nie osiągną.

Serdeczności

Obrazek użytkownika Warmia

23-11-2020 [14:16] - Warmia | Link:

Nie będzie Bidena.

Obrazek użytkownika tricolour

23-11-2020 [15:23] - tricolour | Link:

Niczego nie będzie. Klasyk.

A na razie uprzednio wychwalający pod niebiosa wygraną Trumpa, teraz z lekkością i wdziękiem kurtyzany łykają zwycięstwo Bidena.

A tak się odgrażali, jak w piaskownicy. Aż się wiaderka przewracały...

Obrazek użytkownika Warmia

23-11-2020 [16:11] - Warmia | Link:

Dobrze, Biden będzie.
Warunek: Amerykanie pos..ją się ze strachu.
 

Obrazek użytkownika tricolour

23-11-2020 [16:49] - tricolour | Link:

@Warmia

Z dwojga sra...ych, bardziej mnie interesuje, czy przypadkiem ja sam się nie pos...m ze strachu. Amerykanin, nawet obfajdany, mniej mnie interesuje.