Pierwsza tura już za nami, a co z drugą?

  Wczoraj [28.06.2020] odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich.  Zgodnie ze wszystkimi sondażami żaden z kandydatów nie uzyskał absolutnej większości i druga tura będzie miała miejsce 12 lipca.  Dzisiaj PKW podała wyniki pierwszej po podliczeniu głosów z 99,78% obwodowych komisji wyborczych {TUTAJ}.  Zgodnie z nimi:

  "Według cząstkowych, ale niemal całościowych oficjalnych wyników wyborczych z 28 czerwca Andrzej Duda odniósł zwycięstwo. Na urzędującego prezydenta oddało głos 43,67 proc. uprawnionych wyborców. Na Rafała Trzaskowskiego głosowało 30,34 proc. Trzecie miejsce na podium przypadło Szymonowi Hołowni, który uzyskał wynik 13,85 proc. (...) Na kolejnych miejscach uplasowali się Krzysztof Bosak - 6,75 proc. głosów (1 mln 300 923) , Władysław Kosiniak-Kamysz - 2,37 proc. (457 092) i Robert Biedroń - 2,21 proc. (425 734).".

  Bloger Foros porównał {TUTAJ} wyniki pierwszej tury obecnych wyborów z rezultatami wyborów do Sejmu i Senatu w 2019.  Okazało się, iż Andrzej Duda uzyskał więcej głosów wczoraj niż PiS w wyborach do Sejmu, zaś Trzaskowski o pół miliona mniej niż KO w tych samych wyborach.  Co więcej wynik Trzaskowskiego był wyraźnie słabszy niż to co udawało się osiągnąć dawniej w pierwszej turze Tuskowi i Komorowskiemu.  Andrzej Duda ma więc dobrą pozycję wyjściowa do drugiej tury.  Jeśli nie popełni jakiegoś katastrofalnego błędu - powinien ją wygrać.

  Może też liczyć na pech prześladujący Trzaskowskiego.  Pisałam o nim dwa dni temu {TUTAJ}.  Trzaskowski ma moc przyciągania nieszczęść.  Objawiło się to także dzisiaj.  W czasie, gdy Trzaskowski był na wiecu w Grudziądzu, Warszawę nawiedziła gwałtowna ulewa:

  "Nad Warszawą po południu przeszła ulewa. Zalane zostały m.in. pomieszczenia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Środowiska. Woda płynęła kilkoma ulicami. Zamknięta została też stacja metra Ratusz Arsenał.
Mocno ucierpiał Żoliborz i Bielany. Zalana była m.in. Trasa Łazienkowska w rejonie Torwaru, ul. Grójecka na wysokości ul. Racławickiej, Żwirki i Wigury i Wisłostrada w kierunku Łomianek na wysokości Spójni. Pod wodą był także Plac Trzech Krzyży. Woda ze studzienek wybijała na ok. 1 metra w górę. Ogromne ilości woda spływały ulicą Książęcą, która łączy Plac Trzech Krzyży z Powiślem. Samochody brodziły w niej powoli, zanurzone do połowy kół.
Woda zalała także ulice położone na prawobrzeżnej części stolicy. Deszczówka, której nie nadążały odprowadzać studzienki, sięgała na poziom kilkunastu centymetrów" {TUTAJ}.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jan1797

29-06-2020 [21:46] - Jan1797 | Link:

Szanowna Pani,
W zasadzie wszyscy; Hołownia, Kosiniak, Biedroń zapłacili sromotną cenę za brak poparcia
wyborów korespondencyjnych i z tego powodu elektoraty powyższych już dzisiaj liczą straty.
To jest rykoszet wyborów nie do przykrycia przez blogerów i komentatorów.
Pozdrawiam serdecznie.

Obrazek użytkownika foros

29-06-2020 [22:10] - foros | Link:

Ściślej to Trzaskowski uzyskał więcej niż PO w wyborach do sejmu (o 800 tys.) ale mniej niż PO(KO) w wyborach o senatu (o jakiej 500 tys.). W tych wyborach PO, PSL i SLD podzieliły się okręgami, nawet jednak gdyby zsumować wyniki tych 3 partii (co wcale nie jest oczywiste) to jest to trochę mniej niż 8 mln i wynik Dudy z ! tury (a w II powinien trochę dozbierać) przewyższa go o blisko 0,5 mln.

Obrazek użytkownika RinoCeronte

29-06-2020 [22:34] - RinoCeronte | Link:

Daj Boże! Niestety rozum nie zawsze jest przy młodości...

Obrazek użytkownika sake3

30-06-2020 [07:11] - sake3 | Link:

Mam pytanie -jakie wyniki podano z wyborów w tych lokalach gdzie komisjom przewodniczyli tacy ludzie jak Szczurek czy Farmazon. Wątpię czy tam liczenie głosów odbyło się prawidlowo i zgodnie z prawdą.W Wrszawie takich związanych z KODm,zadymami i awanturami osób było znacznie więcej,w skali kraju też ,więc chyba jest odpowiedź na wysoki procent poparcia dla takiego dyletanta i nieudacznika jak Trzaskowski.Nie mówmy o jego ,,pechu'',deszczu,kataklizmach które się ,,uwzięły'' na niego.