Społeczna odpowiedzialność w dobie epidemii

Idea CSR (z ang. społeczna odpowiedzialność biznesu) znana już od dekad, w polskich warunkach obejmuje przede wszystkim największe firmy. Duża część z nich to koncerny z udziałami Skarbu Państwa - zwane narodowymi czempionami. To właśnie praktykowanie CSR, często wieloletnie, łączy je z innymi działającymi w naszym kraju największymi firmami o prywatnej formie własności. Obejmuje ono przedsięwzięcia zarówno z zakresu polityki pracowniczej, jak i te podejmowane na rzecz lokalnych społeczności w miejscach, gdzie działają firmy.
Nadzwyczajny okres pandemii COVID-19, który obecnie przeżywamy, wymaga nadzwyczajnych działań na rzecz osłabienia jego skutków. Także, a może zwłaszcza tych z zakresu CSR. Do mediów przedostają się informacje o inicjatywach tego typu, szczególnie związanych z narodowymi czempionami. Z własnej inicjatywy, bądź w ramach działań państwowej Agencji Rozwoju Przemysłu, m.in. sprowadzają one z zagranicy sprzęt potrzebny do walki z koronawirusem w szpitalach czy innych placówkach zdrowotnych i społecznych oraz dla osób bezpośrednio w nią zaangażowanych. 
Wymieńmy niektóre z takich działań:
• PKO Bank Polski: spółki PKO Leasing i Masterlease przekażą 100 samochodów osobowych na potrzeby Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Kolejne 20 aut trafi do szpitali jednoimiennych.
• ARP SA: 40 mln maseczek w ciągu miesiąca, a do końca czerwca – do 100 mln. Taki ma być efekt projektu #polskieszwalnie, realizowanego przez ARP pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. Wcześniej Agencja z Chin środki ochrony indywidualnej warte prawie 35 mln zł. ARP zakupiła też 300 tys. koreańskich testów genetycznych wykrywających wirusa SARS-CoV-2.
• PKN Orlen: Ponad 100 mln zł przeznaczył koncern na pomoc w zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Wsparcie rzeczowe i finansowe przekazywane jest w szczególności służbom medycznym oraz mundurowym, zaangażowanym w ratowanie życia i zdrowia zakażonych osób. Środki zostały przeznaczone na zakup m.in. ochronnych masek, rękawiczek, kombinezonów oraz gogli medycznych. 
• Grupa Lotos uruchomiła kolejną akcję wsparcia instytucji zmagających się z pandemią koronawirusa. Firma przekaże 2 mln zł na paliwo dla 19 zakaźnych szpitali jednoimiennych w całej Polsce. 
• Stowarzyszenie Vaping Association Polska (VAP) przekazało tysiąc szybkich testów na koronawirusa dla Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Wcześniej VAP przekazało płyny do dezynfekcji dla szpitali.
W całej palecie działań na rzecz walki ze skutkami COVID-19 nie brakuje jednak również aktywności ze strony prywatnych firm czy instytucji. O przedsięwzięciach tego typu można dowiedzieć się m.in. przy okazji cyklicznych inicjatyw skoncentrowanych na propagowaniu idei CSR. Jedną z najstarszych jest wydawany od ponad 10 lat kwartalnik Raport CSR. Jego ostatnia edycja została w całości poświęcona kulisom walki polskiego biznesu z epidemią koronawirusa.
Laureatów tej edycji Raportu: sieć marketów spożywczych Żabka Polska, chiński Huawei, działający także w naszym kraju oraz Caritas Polska, doceniono za ogromny wkład w walkę z epidemią koronawirusa w Polsce.
Pomoc o wartości blisko 9 mln zł została przekazana przez sieć Żabka - m.in. na pomoc 16. regionalnym szpitalom zakaźnym, a także zakup maseczek, sprzedawanych w sklepach po niskich cenach w wyniku całkowitej rezygnacji z zysku przez firmę i jej franczyzobiorców. Z kolei firma Huawei, zaangażowała się m.in. w pomoc lokalnym służbom medycznym. Firma przekazała także 20 tys. masek ochronnych do Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Zaś Caritas Polska, w ramach kampanii #PomocDlaSeniora oraz #WdzięczniMedykom, zgromadziła ponad 20 mln zł. Pieniądze są sukcesywnie przeznaczane na pomoc dla seniorów, bezdomnych i chorych, a także na zakup respiratorów i najbardziej potrzebnego wyposażenia dla polskich szpitali.
Podobnego typu inicjatywy podejmują w ostatnich tygodniach także inne polskie firmy, w tym m.in. sieci Aptek Gemini, CTL Logistics, PKP Energetyka, kliniki Diaverum, czy placówki LUX-MED.
Oby tego typu przykładów pomocy w obecnych nadzwyczajnych czasach można było przytaczać jak najwięcej. Każda taka pomoc, niezależnie od tego kto jej udziela, może przełożyć się na uratowanie czyjegoś zdrowia, a może i życia.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

23-04-2020 [20:39] - Marek1taki | Link:

Zamiast w chybionym celu działać w czynie społecznym trzeba zacząć chodzić do roboty. W tym wypadku "czyn społeczny" został wykonany przez spółki skarbu państwa na koszt swoich klientów - peselowiczów.

Obrazek użytkownika TokenPL

23-04-2020 [20:41] - TokenPL | Link:

Wszyscy mówią o CSR, trudno się połapać czy robią. W takiej chwili jak ta, widać zaangażowanie bardzo konkretnie. Dobrze, że są firmy które starają się zachować przyzwoicie.

Obrazek użytkownika Jan1797

24-04-2020 [20:10] - Jan1797 | Link:

Dokładnie tak,
Hurtownik potrafi dostarczać do domu, Restaurator do funkcjonujących firm i domów
drugi wyciąga rękę i strzępi buzię, bo się należy. Ci pierwsi dość często nie załapią
się na pomoc, a należałoby wesprzeć ich rozwój, to również 590.
 

Obrazek użytkownika Jabe

23-04-2020 [22:32] - Jabe | Link:

Chwytliwe hasła o trudnych do sprecyzowania znaczeniach są zmorą naszych czasów. Świadczą o zdziecinnieniu starczym cywilizacji. Dziwaczne jest też oczekiwanie, żeby osoby, firmy i instytucje robiły coś innego niż to, do czego je powołano.

A więc państwowe firmy „z własnej inicjatywy” przeznaczają na coś pieniądze, zamiast wpłacić zysk do budżetu. Czy uszczuplają budżet samowolnie, czy wsłuchują się w podszepty partii rządzącej, i tak jest to patologia, nawet jeśli rzeczywiście przeznaczają – wspólne w końcu – pieniądze na szczytne cele. To obszar prywaty.

Obrazek użytkownika Tomaszek

23-04-2020 [22:27] - Tomaszek | Link:

A może by tak @Autor wziął kalkulator do reki i dodał te wszystkie dobrodziejstwa i zobaczył co wyszło . Grupa Lotos 2 miliony , co to jest ?  Huawei 20 tysięcy masek po 50 groszy . Człowieku oszczędz . Rozj....bałeś wszystkich . Dobroczyńcy też . 

Obrazek użytkownika Żanetka

24-04-2020 [15:34] - Żanetka | Link:

A moze by tak @Tomaszek czytal ze zrozumieniem. Chłopie policz sobie wszystkie kwoty podane w tekscie. Narzekac, narzekac i tylko narzekac. Malo Ci to sam daj wiecej. Koronka pojawila się i dużo firm pomagalo od samego poczatku i to się liczy. A ty co zrobiles?

Obrazek użytkownika Tomaszek

24-04-2020 [16:52] - Tomaszek | Link:

Ale po mnie pojechałaś , normalnie jak jakiś szalony walec . A teraz weż sobie kalkulator i policz . Jeżeli nie przemawia , to masz problem . Bo dwa miliony to robi wrażenie na golasach . A kasę dał prezes z nie swojej wypłaty . A te maseczki od Huaweia to nawet nie żart , to jakas hardcorowa groteska .Na starcie jest ponad dwieśccie miliardów do rozdrapania , Dwieście tysięcy milionow na podwyżki dla bohatersko rozdających nieswoje prezesów też . , zrozumiało to to . Ot i całe zrozumienie . 

Obrazek użytkownika Bogumiłzmazur

24-04-2020 [15:47] - Bogumiłzmazur | Link:

Ludzie często mylą CSR z dobroczynnością, a to nie jest dobroczynność, dobrze realizowany CSR podnosi wartość marki i przedsiębiorstwa. Dziś jednak CSR nabrał nowego znaczenia, dotyczy walki o ludzkie życie i walki z groźbą cywilizacyjnej zapaści, a już na pewno zapaści gospodarczej. Polskie firmy, te państwowe i te prywatne, dobrze zdają egzamin, zarówno w interesie własnym, jak całego społeczeństwa. Oby było je stać na kontynuację takich działań. I podejmowanie nowych wyzwań, związanych np. z klęską suszy.

Obrazek użytkownika Jabe

24-04-2020 [16:45] - Jabe | Link:

Pytanie, jak działa kupowanie szpitalowi MSWiA.

Obrazek użytkownika Tomaszek

24-04-2020 [17:04] - Tomaszek | Link:

Tak , szczególnie Huawei to dobrze zainwestował , te 20 tys masek po 50 groszy a może nawet po 20 , roz...ebuje  bank . Ludzkie życie , grozba zapaści , ,interes społeczeństwa , nowe wyzwania , srutu tutu . Ludzie nic nie mylą , to ty masz wszystkich za durniów i pier...olisz bzdury .

Obrazek użytkownika Żanetka

24-04-2020 [22:52] - Żanetka | Link:

@Tomaszek tak w ogole to zjedz Snickersa (skocz do Zabki) bo zaczynasz gwiazdorzyc

Obrazek użytkownika Tomaszek

25-04-2020 [11:29] - Tomaszek | Link:

Jak bym śmiał przed tobą , gwiazdo setki nicków i forów tuzina .

Obrazek użytkownika MMrug

24-04-2020 [17:16] - MMrug | Link:

To jak firmy umieją pokazać solidarność w czasach kryzysu napawa wielkim optymizmem. Brawo dla tych inicjatyw!

Obrazek użytkownika Jan1797

24-04-2020 [19:10] - Jan1797 | Link:

Oczywiście należy wskazywać przykłady pomocy w obecnych nadzwyczaj trudnych
czasach, jeżeli można oficjalnie i porządnie wszystkie tylko dlatego, że jest druga strona
medalu, anty pojednania i pseudo biznesu karmionego regularnie z korytka „trzeciej".
Prawda całe szczęście nie leży pośrodku a przy marginesie wyciągających rękę po
dofinansowanie zaraz po rezygnacji ze zwolnień pracowników, otwartych na krzywo
przy zakazie i opłacających podatki gdzieś tam poza granicami.

Obrazek użytkownika Żanetka

24-04-2020 [22:47] - Żanetka | Link:

@Tomaszek to dobrze, ze dali te maseczki czy zle? Nie bylo maseczek zle, tragedia.... Sa maseczki i to za darmo bo firma xxx je sciagnela i zaplacila za nie tez zle. I wez tu dogodz ludziom. 

Obrazek użytkownika Tomaszek

25-04-2020 [13:30] - Tomaszek | Link:

Dla siebie to je dobrze ulokowali . I pamiętaj nic za darmo , szczególnie od chinczyków . I wiesz co , ty lepiej o Snickersach pisz , będzie mądrzej .