Leczenie medialnego raka

Na wczorajszej konferencji prasowej (06.03.20) prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki mieli nietęgie miny. Ich polemika, w sposób zawoalowany, toczyła się nawet przed kamerami, ale w końcu stanęło na uznaniu argumentów PAD.  I za to należą się podziękowania obu Panom, bo to daje szansę na wprowadzenie racjonalnych mechanizmów w niezwykle wrażliwym społecznie obszarze, jakim jest TVP. Gospodarka to nie wszystko, jest ona tylko  częścią naczynia połączonego
.
Sytuacja finansowa telewizji publicznej była kiepska od lat. Z tego powodu jej program ramowy został skierowany bardziej na pozyskanie pieniędzy, niż na misję, do której została zobowiązana.  Ale ta trudna sytuacja nie zmobilizowała Zarządu do racjonalnych wydatków, lecz popchnęła go w kierunku komercji. Innymi słowy, „czwarta władza” mając państwowy glejt poszła na łatwiznę. Zamiast programów na dobrym poziomie informacyjnym i formacyjnym, publicystycznym i naukowym, serwowano nam jakieś partyjne jarmarczne spektakle, tanią rozrywkę, namnażającą się ilości seriali, i  w ogólnie niski poziom przekazu – zupełnie nie pasujący do wysokich standardów technicznych, jakie sobie zaserwowała. Wykładnikiem poziomu przekazu i misyjnej roli TVP stały się słupki oglądalności. I za coś takiego domagano się zapłaty. Telewizja publiczna, na którą wszyscy płacimy, stała się drugą „Gazetą Wyborczą” – w przestrzeni, w której toczy się zażarta walka o polską świadomość, o przyszłość cywilizacji, przyszłość  Europy, Polski i nas wszystkich razem wziętych. Czy radosna telewizja ma tego świadomość?

Miejmy nadzieję, że otrzymane dwa miliardy, Zarząd, pod nowym kierownictwem, tym razem wykorzysta właściwie. Telewizja i radio publiczne są zbyt poważnymi ośrodkami oddziaływania i formowania opinii publicznej, aby rząd mógł sobie pozwolić na ich lekceważenie, a pracujący w nich dziennikarze na zbyt lekkie traktowanie swoich obowiązków. Wszystko musi mieć swoje racjonalne proporcje – ramówka również.

Potrzebne jest nam wszystkim nie tylko dobre samopoczucie i zdrowe ciało, ale również zdrowa dusza i rozumna głowa. Dziś nie słowo, lecz obraz posiadł swoją niezwykłą moc przekazu. Ciekawe, jak telewizja państwowa zacznie leczyć samą siebie?
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

07-03-2020 [20:54] - Jabe | Link:

Potrzebna jest nam zdrowa dusza i rozumna głowa, a partii rządzącej potrzebne jest poparcie w niezdrowych i niemądrych zamierzeniach. Dlatego ta walka u koryta może wiele zmienić, ale nie przyniesie jakości. Być może tylko „formowanie” ludu tubylczego będzie umiejętniejsze.

Obrazek użytkownika angela

07-03-2020 [23:17] - angela | Link:

Kazdy ma pilota do tv, i może wybrać sobie do kształtowania takie medium  jakie mu się podoba. 
Jak ktoś nienawidzi Polski,  życzy Polsce  podleglosci  Rosji i Niemiec,  to go  patriotyzm mierzi.
TVP ,  to  sa media Narodowe, a nie antynarorodowe. A kto nie czuje się Narodem,  to niech ogląda TVN.

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

08-03-2020 [14:32] - Ryszard Surmacz | Link:

@ Angela
Wybaczy Pani, ale coś bardziej głupiego trudno spotkać. Dziś Dzień kobiet, o reszcie zamilczę.

Obrazek użytkownika Trotelreiner

08-03-2020 [08:44] - Trotelreiner | Link:

Kto za Kurskiego?!
Gowin rozdaje karty,a krupierem jest Duda?

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

08-03-2020 [14:38] - Ryszard Surmacz | Link:

A na to pytanie już odpowie rząd. Gowin idzie w odstawkę, krupierstwo Dudy jest problematyczne. Ale za ustawę o mediach odpowiada rząd i Sejm? Gdzie ona jest? Dotychczasowy model informacji i formacji jest nie do przyjęcia. Panie, trochę szerzej trzeba patrzeć.

Obrazek użytkownika Jan1797

08-03-2020 [12:49] - Jan1797 | Link:

w przestrzeni, w której toczy się zażarta walka o polską świadomość, o przyszłość
cywilizacji, przyszłość  Europy, Polski i nas wszystkich razem wziętych.

Dokładnie tak,
Gdzież mi tam do salonowych, ja folwarczny pisowski leming jeśli pozwolą, spróbuję;
o zmianie charakteru, roli telewizji publicznej możemy rozmawiać w drodze decyzji
referendalnej dla zachowania dzisiejszej bądź przywrócenia wcześniejszej tv
dobrobytu mniejszości. Co się tyczy zysków operatorów, tą samą decyzją na bazie
miernika podlegającego kwalifikacji Głównego Urzędu Miar po pierwsze i wtóre nie
na gruzach TVP, pomni gruzów i popiołów gospodarki minionej na szczęście. 
Nie zakładam złej woli, lecz kumulację chęci osób, które z TVP odeszły z własnej
woli, stąd, nic się nie stało co; https://twitter.com/pikus_pol/....

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

08-03-2020 [14:45] - Ryszard Surmacz | Link:

Drugiej części nie bardzo rozumiem. Pańskie komentarze są czasami zbyt barokowe.

Obrazek użytkownika angela

08-03-2020 [22:17] - angela | Link:

Wszystkie pieniądze będą wykorzystane przez TVP zgodnie z upodobaniem i wybitną  inteligencją pana Surmacza,  i innych wybitnych "uczonych, inne "prostaki" się nie liczą, nie ma.

Obrazek użytkownika Pani Anna

09-03-2020 [11:43] - Pani Anna | Link:

@Angela
Ależ oczywiście, takie babcie emerytki, czy inne nieinteligentne pasożyty w rodzaju gospodyń domowych umilających sobie czas przy głupich serialach oraz telewizji śniadaniowej podczas opiekowania się dziećmi, czy wykonywaniu różnych prostych czynności domowych jak gotowanie, prasowanie czy sprzątanie mają bezustannie rozwijać swój intelekt ogladając bez przerwy te jak to ujął Pan Surmacz "programy na dobrym poziomie informacyjnym i formacyjnym, publicystycznym i naukowym",  zamiast jakichś jarmarcznych głupot, czy niepoważnej muzyki. Z takimi prostackimi upodobaniami to do tefałenu niech spadają, albo do innnego polsatu, TVP ma byc dla elit w rodzaju Pana Surmacza.
I niech się Pani cieszy, że Pan Surmacz tak łagodnie Panią potraktował z okazji Dnia Kobiet.

Obrazek użytkownika tricolour

09-03-2020 [13:14] - tricolour | Link:

@Anna

Żyje Pani w kraju, gdzie status gospodyni domowej to nie jest glupia babcia hodująca cudze dzieci tylko pełnoprawny zawód, której się płaci za wykonywaną pracę nani i gospodyni. Wśród moich niemieckich znajomych nie do pomyślenia jest, by własna matka zaiwaniała za darmo przy wnukach, bo rodzice oszczędzają na opiekunce, a matka ma być darmową robotnicą. I to przy kolejnym pokoleniu.

Świadomość należy kształtować i o tym pisze autor...

Obrazek użytkownika Pani Anna

09-03-2020 [13:48] - Pani Anna | Link:

@tricolour
A wśród moich niemieckich znajomych i sasiadów owszem, jest do pomyślenia. Nawiasem mówiąc babcia nie "hoduje cudze dzieci", bo wtedy rzeczywiście ma status opiekunki do dzieci i podlega normalnemu zatrudnieniu  za urzędowa stawkę za godzinę, ale pomaga w opiece nad własnym wnukami, co czyni chętnie i z obopólną radością, kiedy tylko czas i zdrowie na to pozwoli.
Mówiąc o gospodyni domowej mam raczej na myśli matki przebywajace na urlopie wychowawczym lub opiekujące się dzieckiem podczas choroby, a w Niemczech może to być również "tacierzyński" urlop, na równi z "macierzyńskim".

Obrazek użytkownika Jabe

09-03-2020 [16:07] - Jabe | Link:

Ach ta pruska mentalność.