Metody manipulacji cz. XLIII - STOPKLATKA

Wprowadzanie w błąd w postaci zatrzymanego kadru, lub spowolnionego filmu stosowane jest bardzo często. Z reguły wykorzystuje się to do wyłapywania krzywych min, czy niekorzystnych portretów. Jednak czasem cyniczne grupy propagandy posuwają się jeszcze dalej, oskarżając uwiecznione osoby o haniebne lub podłe zamiary.


Borys Budka czy Robert Biedroń naprawdę nie wykonywali gestu “hajl” znanego z II Wojny Światowej. Machali jedynie energicznie całą dłonią. Zatrzymane kadry spowodowały że wydaje się iż naśladują Hitlera.

Joanna Lichocka w Sejmie nie wykonała gestu środkowym palcem. Wykonała inny gest, ironicznego ocierania oka. Widać to wyraźnie na filmie, lecz kadr zatrzymany sugeruje, że celem był obraźliwy gest.

Również książę William nie wykonał podobnego gestu, choć "wyraźnie widać" że robi go z intencją do kogoś. Manipulację odkrywa dopiero kadr wykonany z innej strony.

O wystawienie środkowego palca był też posądzany (w radiowym studio!) minister kultury Piotr Gliński, machając podczas wyliczania mimowolnie takim gestem.


Bardzo brzydką manipulacją ze stop klatką posłużyła się Gazeta Wyborcza sugerując, że Lech Kaczyński podczas meczu Polski z Austrią wystawił szalik z tekstem odwrotnym.


Manipulacji dopuścił się też TVN24 sugerując, że Agnieszka Radwańska zachowała się grubiańsko nie chcąc spojrzeć po przegranej rywalce w twarz. (Zdjęcie w Dailymail udowadnia że to nieprawda).

Manipulacje zatrzymanym kadrem są niezwykle perfidne. Odwołują się do bezpośrednich skojarzeń wizualnych, a człowiekowi trudno się od nich odzwyczaić. Nawet gdy przyjmie wyjaśnienie, że jest to celowy kłamliwy zabieg to i tak wrażenie pozostaje, a po miesiącach wraca się do stanu pierwotnego nie pamiętając wyjaśnienia.

Jak się bronić?

Jak w przypadku większości manipulacji obroną jest spokojna prawda oraz nie “grzanie" tematu. Warto zdarzenie użyć do poszerzenia wiedzy społecznej o manipulacjach w ogóle, warto pokazać inne przykłady. W przypadku bezczelnych i ewidentnych spraw publicznych należy się jednak zwrócić do Prokuratury, gdyż tego typu praktyki są niszczeniem dobrego imienia danej osoba a za taki czyn przewidziane są kary, włącznie z pozbawieniem wolności.

Nie bawmy się więc w ten sposób i sami nie ulegajmy tego typu manipulacjom, a przede wszystkim odsuwajmy od siebie osoby, które histerycznie propagują oskarżanie wykorzystując ten typ kłamstw.

(Artykuł jest 43. z cyklu blogów: Manipulacje XXI wieku , publikowanych na koncie autora na Facebooku)

EDIT:

Kolejny przykład dla wszystkich oszczerców, którzy "wiedzą lepiej" co ktoś miał na myśli. Co poniektórzy komentatorzy nawet "wiszą piwo" autorowi artykułu.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika angela

14-02-2020 [14:33] - angela | Link:

W sejmie są kamery, czy nie można  podać do wiadomości,  cały ruch ręki pani Joanny.
I sprawa się wyjaśni, kto miał rację. 
Ale w przypadku manipulacji,  osoba która się tego dopuściła, i inne zajmujące się tym, powinny  mocno sie zastanowić,  zanim drugi raz zechce im się coś takiego zrobić. 
Kara duza i dotkliwa,  za odbieranie dobrego imienia ludziom.

Obrazek użytkownika Darek65

14-02-2020 [15:00] - Darek65 | Link:

Tu nie chodzi o prawdę, tu chodzi o naszą prawdę i kogo przekaz się przebije.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

14-02-2020 [15:37] - Imć Waszeć | Link:

Ot i cała kwintesencja "cywilizacji" pustynnych pasterzy. ;)
Podobieństwa są zbyt duże, żeby je zignorować.

Obrazek użytkownika Pani Anna

14-02-2020 [17:56] - Pani Anna | Link:

Sama prawdziwa prawda, a tu jest zilustrowanie: https://twitter.com/baspiela/s...

Obrazek użytkownika tricolour

14-02-2020 [15:41] - tricolour | Link:

@Autor

Gdy się grzebie paluchem w oku (albo gdzie indziej) to nie trzeba potem całemu światu okazywać urobku, jak to czyni pani Lichocka na pokazanym zdjęciu. Można było  dyskretnie wytrzeć paluch w chusteczkę i problemu by nikt nie zrobił.

A tak albo p. Lichocka okazuje wulgarny gest, albo chwali się smarkiem z oka. Klasa babka.

Obrazek użytkownika angela

14-02-2020 [16:19] - angela | Link:

@tric.... lewactwo ma to do siebie,  że próbuje wszystkim dyktować, jak żyć, i gdzie i jak grzebac, wrażliwe takie i inteligentne. 
Tylko jak  Rzad i pan Mariusz Kamiński zaczął grzebac, to się rozlega wrzask l lament na całą Europę. 
Ich  flukow i smaków, ciężarówką nie wywiezie,  a Polacy muszą na  to ich bagno sie przygladać, znosić,  i wysluchiwac.

Obrazek użytkownika Marcin Niewalda

14-02-2020 [17:28] - Marcin Niewalda | Link:

Zwykle taką prostacką agresję olewam i nie komentuję. Także i teraz nie skomentuję. Pokażę tylko innymi że wyraźnie zwrócili uwagę i zapamiętali z jakiem poziome glutów, smarków, oszczerstw, uporu i hejtu mamy do czynienia po stronie opozycji.

Obrazek użytkownika tricolour

14-02-2020 [18:40] - tricolour | Link:

@Autor

Skoro szanowny ma zamiar olać, to niech olewa, a nie trąbi, że olewa jednoczesnie wdając się w polemikę i oceny. Tak albo siak.

Nie obronisz Marcinku tezy, że zdjęcie, które dołączyłeś do wątku przedstawia kobietę poprawiająca coś pod okiem. Ona ma oko w innym miejscu niż palec wiec przestań robić pośmiewisko zaprzeczając własnej ilustracji.

Trzeba wziąć faka na klatę i żyć dalej, a nie robić z siebie jeszcze tchórza.

Obrazek użytkownika Tomaszek

14-02-2020 [19:54] - Tomaszek | Link:

@tricolour &Autor 
 A cóż to za przewinienie złamasom pokazać fucka ? A Biedroń czt Budka hajlujacy to soft tuning , przy ich siedzeniu e w niemieckiej dupie . Kiedyś było przez żołądek do serca , dziś przez dupę do kieszeni . Nihil novi .

Obrazek użytkownika tricolour

14-02-2020 [20:37] - tricolour | Link:

Tomaszu, żadne przewinienie w dzisiejszych czasach. Ale zabawa polega na tym, że królewna udająca Śnieżkę nie ma - jakby chciała - siedmiu krasnoludków tylko opisanym gestem pokazuje, że jest po siedmiu skrobankach. Dla mnie to pewna różnica, choć Autor dalej zakochany...

Jak widać w sprawach gustu nie ma dyskusji...

Obrazek użytkownika kaliszanin

14-02-2020 [22:12] - kaliszanin | Link:

autor zakochany służbowo jest, z urzędu. i tylko urząd miłość tą odwołać łaskawie raczy
być może w przyszłości, nie dzisiaj wszak stać musi na straży czystości zwie....

Obrazek użytkownika Tomaszek

14-02-2020 [22:35] - Tomaszek | Link:

Żadnych Śnieżek , krasnoludków ,skrobanek czy innych wygibasów . Dla mnie to moralność Kalego opozycji i jej tub . Gocha Ki-Bło ostatnio dziękowała kodałom za ch..je , i było fajno . Zresztą nie ona jedna i nie pierwszy raz .A w spocie taka młoda , uśmiechnięta , a jaki cyc do przodu ? Pewnie głucha , na zdjęciu nie widać .Dla mnie to jednak różnica  . O racjach nie dyskutuję . Punkt widzenia , czyli nasi mają rację .

Obrazek użytkownika tricolour

15-02-2020 [11:02] - tricolour | Link:

Tomaszu, bo fajnie było. Serio.

Obrazek użytkownika Tomaszek

15-02-2020 [13:59] - Tomaszek | Link:

Rycha Petru i Kononowicza też fajnie było pooglądać i posłuchać . A tu jeszcze ten cyc .

Obrazek użytkownika Arystydes

14-02-2020 [16:06] - Arystydes | Link:

Oczywiście każdy, a więc i autor tego tekstu i jego komentatorzy może kupić głupkowato-bezczelne tłumaczenie się tej Lichockiej. A jednak na rozkaz wyraźnie oburzonego prezesa musiała wydusić z siebie słowo ""przepraszam", aczkolwiek warunkowo,zwłaszcza za to,że naraziła PiS na ataki opozycji. Tłumaczenie Lichockiej oczywiście ubliża inteligencji słuchaczy. TVNieależna24 jak zawsze, tak i tym razem dała bezpośrednią transmisję z obrad sejmowych,z wyraźną sceną owego "faka" ze środkowym palcem ręki wysuniętej daleko do przodu z ala od oka  tej "posłanki".  Rządowa TVPiS nie nadaje,a tylko emituje zmanipulowane fragmenty nagrań, w czym specjalizuje się od kilku lat mając ,jak widać, wiernych odbiorców i naśladowców.. Do takich należy m.in. Lichocka Naszych Blogów, czyi Angela.

Obrazek użytkownika Marcin Niewalda

14-02-2020 [17:26] - Marcin Niewalda | Link:

co z "głupkowato-bezczelnymi" tłumaczeniami Budki i Biedronia że nie hajlowali?

Obrazek użytkownika angela

14-02-2020 [22:18] - angela | Link:

Aryst.. Popieranie kłamstwa i manipulacji tylko wam  towarzyszu zostały. https://twitter.com/i/status/1...

Obrazek użytkownika kaliszanin

14-02-2020 [16:50] - kaliszanin | Link:

dla mnie osobiście szczytem manipulacji są artykuły z pierwszego rozdziału naszej Konstytucji. z każdym kolejnym większa beka.

na koniec krótki test dla każdego. spróbujmy automatycznie poprawić sobie włosy lub pogrzebać w oku, nosie , paszczy. każdemu kto robi to fuckiem wiszę piwo.

Obrazek użytkownika Marcin Niewalda

14-02-2020 [17:24] - Marcin Niewalda | Link:

edycja artykułu - dodane zdjęcie - czekam na piwo

Obrazek użytkownika kaliszanin

14-02-2020 [17:30] - kaliszanin | Link:

z piwem nie ma problu pod warunkiem że udowodni mi Pan że bigos grzebał w oku uchu, nosie, paszczy lub poprawiał sobie włosy. inaczej to pan jest manipulatorem 

Obrazek użytkownika tricolour

14-02-2020 [18:46] - tricolour | Link:

Do piwa jeszcze brakuje pół metra czyli tyle ile Lichocka ma między palcem, a okiem, w którym zdalnie grzebała.

 

Obrazek użytkownika Zunrin

14-02-2020 [18:21] - Zunrin | Link:

Lichocka po raz kolejny wyskoczyła z czymś bezmyślnie, tym razem przeginając niemiłosiernie. I powinna wreszcie za to zapłacić.

Obrazek użytkownika xena2012

14-02-2020 [19:59] - xena2012 | Link:

Sędzia Żurek (zreszta nie tak dawno) czy Danuta Wałęsowa wykonali ów ,,straszliwy'' gest wyraźnie i bez żadnych manipulacji mozna było sprawdzić że jest zamierzony i prawdziwy.Tylko dlaczego wtedy przyjęto go bez oburzenia? Dlatego że ,,elytom'' wolno? Obrzucanie przez przyjaciół niejakiej Kidawy prezydenta Dudy bluzgami tez nie oburzyło?A dlaczego? 

Obrazek użytkownika angela

14-02-2020 [22:10] - angela | Link:

Paskudna i prymitywna manipulacja.
Ta zbieranina zwana opozycja, nie ma nic do powiedzenia Polakom.
Zero programu, a jedynie ryki na prezydenta im zostały  i manipulacja zdjęciem.
 A oto do czego są zdolni.
https://twitter.com/i/status/1...
Ta lewacka patologia przed niczym się nie cofnie. No i co? Łyso wam oszuści?
 

Obrazek użytkownika jazgdyni

15-02-2020 [03:47] - jazgdyni | Link:

Witam!

Ten krótki artykuł jest dobrym wyjaśnieniem jednej z bardzo wielu metod propagandy i manipulacji, u nas głównie stosowanych przez antypis z gadzinówką TVN24 na czele.
Drugą powszechnie stosowaną jest wyrywanie słów, czy nawet zdań z kontekstu.

Natomiast dyskusja, która się rozpętała w TV, a także tutaj w komentarzach jest kretyńska. Przecież to taka nic nie znacząca bzdura jak prof. Pawłowicz zajadająca kanapkę na sali. A o idiotyzmach, bełkocie, miotaniu się na mównicy różnych parlamentarnych dziwolągów ani mru, mru.
I teraz te nasze buraki siedzące w brudnych gaciach przed komputerem wymądrzają się w temacie etykiety i dobrego zachowania, gdy sami plują okazując pogardę i nienawiść idiotycznym sarkazmem.
Portal trzyma ich tutaj, bo potrzebny jest folklor, jak pijany miś na Krupówkach.
Czasami można sobie z nich porobić jaja, ale nigdy nie traktować poważnie.

Obrazek użytkownika xena2012

15-02-2020 [08:50] - xena2012 | Link:

Dyskusja kretyńska? Dlaczeo wkłada Pan komentatorów do jednego worka i nazywa folklorem? 

Obrazek użytkownika tricolour

15-02-2020 [10:13] - tricolour | Link:

@Jazgdyni

A w Pucku krzyczeli "ty ch...", ot taka nic nie znaczącą bzdura wszak wiadomo, ze to było "ty" z wielkiej litery, adekwatnie do urzędu.

Informuję też, że z wielką radością okazuję pogardę i nienawiść przemyślanym sarkazmem siedzac przed komputerem w czystych jednak gaciach.

PS. W Panskim wpisie czuje się strach, że paluszek z oka przeszkodzić może temu... Ty.

Obrazek użytkownika paparazzi

15-02-2020 [14:44] - paparazzi | Link:

Ty.... widać wziąłeś se do serca ;-) wpis jazgdyni.

Obrazek użytkownika tricolour

15-02-2020 [19:10] - tricolour | Link:

Pipi, wolisz do ust?

Obrazek użytkownika HenrykH.

17-02-2020 [09:54] - HenrykH. | Link:

-:).

Obrazek użytkownika angela

15-02-2020 [08:27] - angela | Link:

Na fałszywe, zmanipulowane  zdjęcie posłanki Lichockiej, rzucili się niektórzy komentatorzy, tzn dyzurni funkcjonariusze,  niczym  robactwo na świeży kawałek miesa, bez zastanowienia, bez kontroli, byle pozreć.
A zezarli sami siebie. Teraz pochowali się,  jak prawda wyszła na jaw.
https://twitter.com/i/status/1...
Czy ktos tutaj przeprosi, i za  te fluki, smarki.
Pewnie tak przeprosi,  jak kandydatka prezydentowa za swój małpi  cyrk przywieziony z Warszawy .

Obrazek użytkownika tricolour

15-02-2020 [11:00] - tricolour | Link:

@Angela

Prawda taka, że wycierała placem oko, by pokazać faka. Taka stara zagrywka, by i panu bogu świeczkę i diabłu ogarek. Na dodatek nie wyciera się oka z obleśnym uśmiechem na gębie więc daruj sobie objaśnianie, bo każdy widzi jak było. Tchórze tylko z was wychodzą, że się nagle tłumaczycie wycieraniem oka, bo dotarło, że zaszkodziła puckowatemu.

Obrazek użytkownika jazgdyni

15-02-2020 [11:02] - jazgdyni | Link:

Ci ludzie nigdy nie przepraszają.
Chamstwo nigdy nie przeprasza. A ponieważ rozumie tylko jeden ton, to też do nich zwracam się ich językiem.

Obrazek użytkownika tricolour

15-02-2020 [11:48] - tricolour | Link:

@Jazgdyni

Wasi też nie przepraszają. Wyjadą fakiem spod oka, z uśmiechem zwycięzcy, a potem uszy po sobie, bo jeszcze szeregowy się obrazi. I jedni, i drudzy nie przepraszają, a prowadzi to do niczego.

Obrazek użytkownika Marek1taki

15-02-2020 [11:56] - Marek1taki | Link:

A stręczenie unii to z technik supermarketu, masonerii czy na jehowę?
https://www.ekspedyt.org/2020/...

Obrazek użytkownika angela

15-02-2020 [16:26] - angela | Link:

Opozycja, i jej brońcy , niech się lepiej skupią  na tym, co stać Polakom,  a nie śledzą każdy ruch posłów ZPrawicy, dla szukania na nich haków. 
Zajmijcie sie budowaniem Polski, a nie  jej destrukcją.

Obrazek użytkownika J.E.Baka

15-02-2020 [19:49] - J.E.Baka | Link:

Inteligentna kobieta została właściwie zrozumiana.Dostosowała przekaz do poziomu odbiorców.Prawie wszyscy zrozumieli.

Obrazek użytkownika tricolour

15-02-2020 [21:29] - tricolour | Link:

Inteligentna grupa usadowiła się za kanałem i wysłała przekaz Prezydentowi dostosowując treść do poziomu odbiorcy.

Tak było?

Obrazek użytkownika J.E.Baka

16-02-2020 [05:51] - J.E.Baka | Link:

Silna Grupa Pod Wezwaniem:
https://wpolityce.pl/polityka/...
Przywaliła PiSiorów mnóstwem zgromadzonej  Inteligencji.
 

Obrazek użytkownika tricolour

16-02-2020 [11:26] - tricolour | Link:

Pokazałeś nick mamusi? Zawód czy charakter?

Obrazek użytkownika paparazzi

17-02-2020 [00:42] - paparazzi | Link:

Pipi ale plama! Te trzy kolory to tak na francuska wykładnie? Żenada. Całuski w muski. Good Luck.

Obrazek użytkownika tricolour

17-02-2020 [11:37] - tricolour | Link:

Pipi, pieszczoch z ciebie.

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

18-02-2020 [01:13] - Kazimierz Kozio... | Link:

na FB metody cz 7 - 16 chyba sa usuniete, moze zablokowane