W życiu na Ziemi udział wzięli...

Jeden znicz wystarczy, po co zaśmiecać planetę - wołają ekogłosy. No i ten smog! A te plastikowe kwiatki na grobach są po prostu obrzydliwe, lepiej byłoby pieniądze przeznaczyć na ratowanie mrówek. Czyż nie szkoda świeżych kwiatów zanosić na grób? Przecież zmarnieją i tak trafią do śmietnika.

A tak w ogóle to najważniejsza jest pamięć, po co w ogóle groby? Przecież prochy można rozsypać gdzieś w ogródku, parku, w lesie.

Pamięć? Jaka pamięć, po co pamięć, ważne jest tu i teraz, i natychmiast.

Człowiek? Jaki człowiek! To planeta jest ważna, kornik, myszka w norce, karpik (to już niedługo). A płód to zlepek komórek, człowiek to szkodnik, trzeba ratować planetę, trzeba przestać rodzić dzieci! Za dużo nas!
Niech żyje bezpłodność! Niech żyje eutanazja! Niech żyje… tylko co?

***
Oj, zmarniał nam świat, zmarniał, sypie się, kruszeje. Dla nadania niby-koloru ubiera się w fałszywą tęczę, śmieje się wykrzywioną dyniowatą gębą, a przecież już pusty w środku, nawet to światełko zaraz zgaśnie.
Wystarczy podmuch wiatru. I załamie się drzewo pokoleń, zerwie nić kultury. Bez korzeni, bez tradycji, bez przyszłości. A potem zaledwie końcowy napis: w życiu na Ziemi udział wzięli…

Pochylmy się w Zaduszki nad martwą duszą świata.

***
w sieci
szeptane rozmowy
nikt kto poza dostępem
nie słyszy

bez dotyku
ciało niepotrzebne
rozmienia się na atomy
 
słowa
znaki
 
na płycie
kamiennej
 
w sieci grobów
kiedyś się odnajdziemy
 
***
Kto zapali nam znicz?

______________________________

Dziś dzień taki, że zajrzyj też, proszę, tu: Zaduszki, czyli poezja przemijania.

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika jazgdyni

03-11-2019 [05:51] - jazgdyni | Link:

Witaj!

Mówią, że to cywilizacja śmierci. A nie cywilizacja upadku? Jak to mądrze opisał Gibbon.
Idzie zima. Przyroda zamiera. Drzewa wchłonęły swój bezcenny chlorofil głęboko i martwe liście opadły. Przezimujemy. A w końcu zacznie się znowu ocieplać. Bo tak dzieje się regularnie od milionów lat. I wypuścimy nowe liście. Zielone. A mimo tego wszystkiego, słońce nadal będzie tak samo świeciło przez miliardy lat. Ziemia będzie krążyć po tej samej orbicie. Zima - wiosna - lato - jesień. A my nadal będziemy posuwać się do przodu. Fakt - skokami.

Pozdrawiam

Obrazek użytkownika xena2012

03-11-2019 [08:25] - xena2012 | Link:

No tak ale zanim ekolodzy tę prostą prawdę pojmą zdążą wiele złego zrobić.Bo pytania ,,po co nam to'' dołaczyłabym po co nam tacy ekolodzy.

Obrazek użytkownika Teofila77

03-11-2019 [11:17] - Teofila77 | Link:

Jak dla mnie obecnie ekologia stała się nową pogańską religią. O tym przygotowuję pewien tekst na bloga. Albo opublikuję go tu, albo na swoim osobistym blogu PO PROSTU. Pozdrawiam :-)

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

03-11-2019 [15:03] - wielkopolskizdzichu | Link:

Cóż jest pogańskiego w tym, że zamiast stosu plastikowych ozdobników, na grobie pojawi się skromy kwiat i świeczka, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczy się na zbożny cel - dzieła Ojca Tadeusza.

BTW

Tradycja traktowania miejsc pochówków jak ołtarzów, nie ma nic wspólnego z chrześcijaństwem, jest to zapożyczony z obyczajów pogańskich spektakl. Obecnie bardziej  konsumpcyjny niż duchowy.

Obrazek użytkownika Teofila77

03-11-2019 [17:09] - Teofila77 | Link:

Problemem jest kontekst i cel, dla którego dokonuje się ta eko nagonka na dotychczasowe, tradycyjne formy oprawy grobów. Co jasno wynika z tekstu.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

03-11-2019 [17:29] - wielkopolskizdzichu | Link:

Problemem nie jest kontekst tylko utożsamianie pewnych zachowań  i mitów jako przymiotów charakteryzujących Polaka i Katolika.
Oto wstrzemięźliwość w jedzeniu mięsa i troska o dobro wspólne jakim jest czystość powietrza i wody to lewactwo, natomiast jedzenie kotleta schabowego panierowanego to objaw polskości, a upstrzenie grobu chińskim plastikiem to katolicyzm.
 

Obrazek użytkownika xena2012

03-11-2019 [18:24] - xena2012 | Link:

Rozumiem ,że lewicowiec zdzichuzwielkopolski z obrzydzeniem odrzuca foliowe woreczki w marketach i niesie w garści albo po kieszeniach kupiony towar w trosce o dobro wspólne.Żeby nikt nie posadził go o polskość wcina kotleta schabowego ale bez panierki.I co mam powiedziec na to ja okropny katolik, Polka i do tego zwolenniczka PiS-u która tez nie jada mięsa.a grób niestety musiałam upstrzyc zniczami z plastikowym wkładem. 

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

03-11-2019 [19:00] - wielkopolskizdzichu | Link:

O szamaniu kotleta schabowego panierowanego jako kwantyfikatorze polskości mówił sam Prezes Partii, na którą xena głosuje, w związku z tym proszę nie przypisywać mi jakiegokolwiek stosunku do spożywania kotleta pod taką czy inną postacią.
Natomiast, o tym że namawianie do skromności w wystroju miejsc pochówków to atak lewactwa i ekologów napisała wszak Teofila.
Wcale by mnie to nie zdziwiło, gdyby xena jak i Teofila miały deal w  propagowaniu jak największej ilość świecidełek i plastikowych kwiatków. Mogą przecież prowadzić hurtownie z takimi gadżetami. 
Tłumaczyło by to, ich próby wmawiania, iż  brak nadmiaru ozdóbek to jawne kpienie z zasad wiary katolickiej i tradycji polskiej.
BTW
Trzeba uważać na xeny w sklepach, gotowe zatłuc za lewactwo każdego, kto na zakupy z własną siatką lub tytką przyjdzie.

Obrazek użytkownika Teofila77

04-11-2019 [01:30] - Teofila77 | Link:

Nie widzę nic złego w jedzeniu kotleta schabowego tak samo, jak nic nie ma złego w dbaniu o czystość powietrza. Tylko że z jedzenia tegoż kotleta nikt ideologii nie czyni, po prostu go je, z kapustą lub bez, czy jak kto woli. Natomiast dbałość o rzeczone czyste powietrze stało się świecką religią, a powietrze niemal boskie. Niedługo to bąka nie będzie można puścić bez pokajania się i złożenia ukłonu boskiej naturze, oczywiście tenże zakaz będzie dotyczyć tylko jedzących kotlety.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

04-11-2019 [02:18] - wielkopolskizdzichu | Link:

 "Natomiast dbałość o rzeczone czyste powietrze stało się świecką religią, a powietrze niemal boskie."

Wobec tego proponuję przestać oddychać przez parę minut.

Czy przed wciśnięciem "enter", podejmuje Pani próbę odczytania swego przekazu. Jeśli nie, to zalecam na przyszłość.

Obrazek użytkownika xena2012

04-11-2019 [05:14] - xena2012 | Link:

Walka z rządem,PiS-em i elektoratem PiS-u oraz Kościołem zaczyna zakrawać już na groteskę.Kotlet schabowy w roli sprawdzianu czy jest się katolikiem i pisowcem oraz plastikowe kwiaty na cmentarzu to oręże świetlanej lewicy.Absurd goni absurd tylko dlatego że jakieś zidiociałe celebrytki chcą zwrócić na siebie uwagę,a to rozbieraniem się a to rzucaniem  oczywiście za pieniadze takich haseł.Niedługo dojdziemy do konkluzji ,że tylko katolicy wydychają CO2,a lewica jest innym,lepszym gatunkiem człowieka i taki proces jak wydychanie czegokolwiek jest mu obce. . 

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

04-11-2019 [11:13] - wielkopolskizdzichu | Link:

Do absurdu jest sprowadzanie troski o otoczenie człowieka do lewactwa. Absurdem jest również równanie palenia świeczek do patriotyzmu. 
Patriotyzm twojej kasty zwanej Lepszym Sortem,. xeno sprowadza się do obżarstwa, kłamstwa i pozerstwa.

Obrazek użytkownika xena2012

04-11-2019 [20:04] - xena2012 | Link:

A jaki patriotyzm wykazał WASZ sort u Sowy?Wóda lała sie strumieniami,kelnerzy nie nadążali z przynoszeniem osmiorniczek i policzków wolowych w restauracji u Sowy?A Pan wypomina mi obżarstwo nawet mnie nie znając?Palenie świeczek na grobach swoich bliskich to objaw pamięci ,a na grobach bohaterów narodowych,nieznanych poległych żołnierzy,wielkich postaci to własnie patriotyzm.Że też wasza centrala zatrudnia takiego durnia.......  

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

04-11-2019 [20:35] - wielkopolskizdzichu | Link:

Świeczka jako patriotyzm, dobre i warte to zapisania złotymi literami w annałach.

BTW
Z tym twoim obżarstwem to jak widać trafiłem, czyżby na wadze zabrało cyferek?

Obrazek użytkownika Tomaszek

05-11-2019 [00:25] - Tomaszek | Link:

@zdzichu
Wszędzie się mendo wciśniesz . Prowokujesz , pieprzysz głupoty i nastrój psujesz . Gorzej jak wujek Pepin z Postrzyżyn .

Obrazek użytkownika Teofila77

03-11-2019 [11:16] - Teofila77 | Link:

To porównanie do pór roku, z których każda przemija, by nadejść znowu, tak, jest tym jakaś nadzieja na odrodzenie. Obawiam się jednak, czy w przypadku naszej cywilizacji, może się coś odrodzić dopiero na gruzach. O ile w ogóle.

Obrazek użytkownika paparazzi

03-11-2019 [14:40] - paparazzi | Link:

Obrazek użytkownika Natalia Zychówna

03-11-2019 [21:48] - Natalia Zychówna | Link:

Katastrofizm,spiskowe teorie dziejów, czarnowidztwo -  wszystko to było zawsze w każdej epoce  dziejów ludzkości. Ale dla poetów temat to niewyczerpany i czasami przynoszący nad podziw ciekawe dzieła (których pożytek praktyczny jest niestety żaden)...

Obrazek użytkownika Tomaszek

04-11-2019 [19:36] - Tomaszek | Link:

Czego się czepiasz wredna babo . Dla ciebie pożytek jest . Piszesz posta pod  i trzy złote masz . Jak ci mało to napisz następnego , albo idz do mentora po podwyżkę .

Obrazek użytkownika paparazzi

04-11-2019 [22:10] - paparazzi | Link:

Jak babo? To babochlop. A najlepiej to reptile.

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

04-11-2019 [11:48] - Ryszard Surmacz | Link:

Piękny wiersz.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

05-11-2019 [14:09] - rolnik z mazur | Link:

Przemawia do wyobraźni. Pzdr