A nie mówiłem…

Wyduśmy z siebie wreszcie, że największym przegranym w październikowych wyborach okazało się PiS. Pisze to, nie dlatego, aby dać upust czyjejś niechęci, czy wręcz głupoty, ale dlatego, aby nasze myślenie sprowadzić wreszcie na ziemię. W rozmowie z kolegą zgodziliśmy się, że na ten wysiłek, jaki włożyło Prawo i Sprawiedliwość w podniesienie standardu życia Polaków i sformułowanie programu na przyszłość, otrzymało zbyt mało głosów. Natomiast niezrozumiale dużo otrzymały partie, których jedynym program był „anypis”, przy czym dość powszechnie wiadomo, że nawet zmiana przywódcy KO, niczego tu nie zmieni, bo wlazł on w partyjne geny. I to jest niepodważalna prawda.

I teraz rodzi się pytanie dlaczego odpowiedź społeczeństwa była tak „niewdzięczna”? Pierwszą odpowiedzią, jaka się nasuwa, to złe wykształcenie polityczne Polaków. W polskiej geopolityce jest to niewybaczalny błąd. Lekarstwem powinno być wprowadzenie w szkołach średnich geopolityki, jako przedmiotu nauczania. Drugą, społeczeństwo wcale nie oczekuje reformy lecz pieniędzy i kieruje się doraźnymi odruchami lub nieracjonalną niechęcią. Postawa taka jest oczywiście niskich lotów. Zaskoczeniem natomiast są wypowiedzi polskich przedsiębiorców, i to w TVN-ie, u których nie widać już takiej niechęci, jak dawniej. Kierują oni do rządu wyraźny postulat: dla nas najbliższa przyszłość musi być przewidywalna i racjonalna. Można dodać za nich – dlatego, że jesteśmy w Polsce i Polska jest naszą ojczyzną. Nie wiadomo jeszcze czy ten akcent oznacza porzucenie hasła mówiącego, że kapitał nie ma narodowości i ogólną akceptacją podniesienia poziomu płac, czy też mamy do czynienia z jakimś ruchem w kierunku wspólnoty myślenia? Odpowiedź na to pytanie ma charakter strategiczny. Jedno jest pewne, coś się ruszyło, i jest to zasługa PiS.

Co się nie sprawdziło:

  1. Nie sprawdziły się „piątki” Kaczyńskiego i Morawieckiego oraz ten rewolucyjny styl, na którym PiS miał wjechać do urn wyborczych. Trzeba powiedzieć jasno – to nie było zbyt inteligentne. Nie sprawdziło się też rozdawnictwo. Prawo i Sprawiedliwość utrzymało proporcje posiadania, ale przyszły Sejm w reformach będzie bardziej przeszkadzał, niż pomagał. To pewne. Opóźni się reforma sądownictwa. Owszem, może on przełamać pewne wewnętrzne stereotypy, które hamują rozwój naszej demokracji, ale nie ma pewności czy zdołamy utrzymać wizerunek, który został wypracowany w ostatnich czterech latach?
  2. Nie sprawdziło się też brnięcie w kierunku podniesienia dobrobytu bez zaplecza patriotycznego. Trzeba jasno powiedzieć, że taki dobrobyt jest pozbawiony korzeni i łatwo go zniszczyć. Owszem ogólnoeuropejska fala idzie w stronę socjalną, ale uwarunkowania polskie mają zupełnie inne konotacje. I to właśnie trzeba uwzględnić. Problem ten widać na przykładzie doradców wyborczych, których dobiera się albo zza granicy, albo takich, którzy oderwali się od polskiego pnia kulturowego. Weryfikacja tych umiejętności następuje już w pierwszym dniu po wyborach. Wyniki mogą być pomyślne, ale bilans okazuje się nietrafiony. Ogólny wniosek – nie myślimy polskimi kategoriami, lecz nadal życzeniowo- peerelowskimi
  3. Rzeczą równie ważną, przed jaką PiS stoi, to zmiana własnych kadr, głównie regionalnych. Wynik wyborów dla PiS byłby dużo lepszy, gdyby kandydatury na listach były bardziej trafione. W Lublinie desygnowany do Senatu, z góry było wiadomo, że nie ma szans na żaden wybór. Podobnie zresztą było z kandydaturą na prezydenta w wyborach regionalnych. Jak więc wobec takich „kwiatków” mają się czuć wyborcy, ci zdeklarowani i ci potencjalni? Gdyby PiS wystawił inna kandydaturę do Senatu, dziś miałby większość. Tak więc brak zgrania pomiędzy możliwościami a chęciami jest widoczny aż nader jasno. I to, jeżeli Prawo i Sprawiedliwość przymierza się do następnej kadencji, trzeba koniecznie zmienić

Zbudowanie Muzeum Powstania Warszawskiego to wielka rzecz, ale niewystarczająca. Budowanie kolejnych, zamiast podnoszenia poziomu nauczania, to drogi interes idący nie w tym kierunku co trzeba. Polsce potrzebne jest jedno wielkie muzeum polskiej demokracji, a więc reprezentacyjny obraz naszych dokonań kulturowych. Ma być większe i okazalsze niż „Panorama Racławicka”. Do tego Muzeum powinny prowadzić drogi wszystkich delegacji zagranicznych, jako obowiązkowy rytuał. Polsce potrzebna jest ogólnopaństwowa gazeta z kilkoma mutacjami językowymi, która byłaby nie tylko wizytówką naszego kraju i dźwignią dyplomatyczną, a także wyznaczałby ogólny poziom polskiej publicystyki i dyskusji oraz prezentowała polska rację stanu. Polscy obywatele muszą znać swoja rację stanu.

Ale nade wszystko polskie społeczeństwo musi otrzymać tlen dla swojego intelektualnego działania, który przedłuża nasze istnienie. Wszyscy dusimy się w jednym postpeerelowskim kotle. I będziemy dusić się dotąd, dopóki nie wyjdziemy z mentalnych granic PRL i śmiało nie wkroczymy na swój rodzimy ideowy teren – teren II RP. Granice są już nie do odzyskania, ale bez powrotu do ideałów Drugiej Rzeczypospolitej nadal będziemy zakompleksioną brzydką panna na wydaniu. W okresie międzywojennym wszystko się zaczęło i z koniecznymi zmianami musi być kontynuowane. Opinie o tym okresie, jakie nosi w sobie przeciętny Polak, są tak hermetyczne i absurdalne, jak słup komunistycznej Polski. Propaganda nie może wygrywać rzeczywistości historycznej. I to są najpilniejsze sprawy, bez których nie dokona się żadna zmiana! Nie mam satysfakcji, ale o tych faktach przypominam od co najmniej 20 lat. Uśmiech Stalina i Marksa nadal mają nieświadomą moc powabu.

I na koniec warto zastanowić się nad słowami prezydenta Edwarda Raczyńskiego: „Jakże często po skrupulatnym, jak nam się wydaje, rozważeniu i obliczeniu wszystkich względów materialnych, doktrynalnych i moralnych, składających się na decyzje partnerów, na których nam zależy, spotykamy się z bolesnym rozczarowaniem i zawodem. Nasi politycy realni, szczycący się swym chłodnym rozumowaniem i nieubłagana twardością, mogliby iść na przeszkolenie do byle mizernego prostaczka urodzonego w kraju, gdzie pilnowanie interesów bieżących nie wymaga studiów doktrynalnych, lecz jest przyrodzonym, przez tradycję uświęconym instynktem” (źródło: za: „Dzieło generała Rayskiego. Etos inżyniera, Instytut Historii Nauki PAN Warszawa 2013, s. 546).
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Anna Borycka

15-10-2019 [17:23] - Anna Borycka | Link:

PiS największym przegranym w wyborach???
Panie, zejdź Pan na ziemie i nie powtarzaj tutaj łże medialnych tez, bo za chwile napiszesz Pan, że PiS te wybory przegrał i już nie rządzi !

A taka jest prawda:
PiS utrzymał stan posiadania w Sejmie. PiS zdobył ponad 2 mln. nowych wyborców. PiS pobił wszelkie rekordy wyborcze. PiS nadal będzie samodzielnie rządził !
DOTARŁO to do Pana?
A jedynym przegranym w tych wyborach jest Platforma Obywatelska i jej wodzu.

A ten tytulik: "A nie mówiłem" …  to kociokwik.
 

Obrazek użytkownika Pani Anna

15-10-2019 [18:20] - Pani Anna | Link:

@Anna Borycka
Czytając wpisy takie jak ten Pana Surmacza można zwątpić w ludzką inteligencję. Natomiast trzeba się zastanowić kto tu jest naprawde kretem i trollem, nachalny jabe, Levatzki z kolegami, których nikt nie traktuje poważnie, czy tacy jak ten tu szanowny autor, z tymi dętymi i pompatycznymi notkami. Wygrali, ale tak naprawdę przegrali, tylko my, ciemny i niewykształcony lud tego nijak nie rozumiemy. Kurde, ponad dwa miliony nowych wyborców i to w warunkach totalnej nagonki, samodzielna wiekszość w sejmie, już bez żadnych "cudów" i to przy 5 partiach. A idźżeż Pan, niech Pan powie Niemcom co to przez pół roku nie mogli utworzyć rządu jak wygląda "porażka" partii rządzącej.

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

15-10-2019 [20:38] - Ryszard Surmacz | Link:

@ Anna Borycka, Pani Anna
Dwie Pani Anny, proponuję mój tekst przeczytać raz jeszcze po zroszeniu twarzy zimną wodą kolońską lub za kilka dni, jak opadnie złoty pył. Dziś powtarzacie Panie slogany i to, co mówią w telewizji. To na tyle. Proszę się odezwać za kilka tygodni.

Obrazek użytkownika Anna Borycka

16-10-2019 [00:58] - Anna Borycka | Link:

Panie, gdzie tu slogany jakieś w moim poście?  Podałam suche fakty.
A "Slogan" to:  hasło, frazes, banał, komunał - i właściwie, to akurat pasuje do Pańskiej notki z dodatkiem "łże medialny".
Czas już pogodzić się z porażką.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

15-10-2019 [20:51] - zbieracz śmieci | Link:

Te dwa miliony to z nieba nie spadły ani z ze wschodniej ściany bo tam już nic nie da się więcej pozyskać ale może dotrze do durnych pał ,że trzeba się było już dano pochylić nad tymi co mieszkają na Ziemiach Zachodnich a które oddano w pacht platfusom i wmówiono Panu Prezesowi ,że szkoda i czasu i atłasu.
Istnieje coś takiego jak Wrocławskie Porozumienie Ponad Podziałami które tym steruje bo mają tam swoje interesy i śpiochy z PIS

Obrazek użytkownika tricolour

15-10-2019 [18:52] - tricolour | Link:

I ta tępa wypowiedź jest dowodem na głęboki sens wypowiedzi autora wątku.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

15-10-2019 [19:12] - zbieracz śmieci | Link:

"Nie mówiłem" to  samo  "co ja ze szwagrem potrafimy".Siedzą sobie na przyzbie surmacz z podobnym intelektualnie miejscowym politykierem dla których Lublin to początek i koniec naszej cywilizacji ,wydłubują brud z pomiędzy paluchów od czasu do czasu sobie possają z palucha trzonowego i tak powstaje notka...!?
Skoro sama Pani Teresa Bochwic namaściła surmacza na geniusza i osobistość na NB to już nie ma żadnych zahamowań  ...

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

15-10-2019 [20:45] - Ryszard Surmacz | Link:

O! jak PiS wygrał, to zbieracz śmieci już wrócił do łask z wyciągniętą rączką? A nie tak dawno tak bardzo starał się być obiektywny. Jest Pan żywym dowodem na to, co pisze wyżej. Bez odbioru

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

15-10-2019 [21:04] - zbieracz śmieci | Link:

Co ty facio bredzisz ,niby do kogo wyciągam raczki i do niby jakich łask mnie przywrócono

Obrazek użytkownika mmisiek

15-10-2019 [18:36] - mmisiek | Link:

Przypuszczam, że czegoś takiego jak "wdzięczność wyborcy" w przyrodzie albo w ogóle nie ma albo występuje w ilościach znikomych. Tym wybory ciężko wygrywać.
Podobnie z wykształceniem - znam całkiem skądinąd rozsądnych ludzi, którzy są gotowi żreć trawę byle tylko PiS nie rządził.
Wniosek?
Emocje, emocje i jeszcze raz emocje. Potężne narzędzia są zaangażowane do ich maksymalnego rozhuśtania i wyłączenia w ten sposób elementarnego rozumu u przeciętnego wyborcy. Podstawowy błąd polega na tym, że te narzędzia zostawiono jakby nigdy nic w rękach mniej lub bardziej wrogich Polsce więc jest z nich robiony użytek - 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu.
Naprawdę nie ma się co dziwić, że potem efekty są jakie są.

Natomiast to co mnie dziwi, a zarazem bardzo mocno niepokoi, to praktycznie jawnie ostatnio zademonstrowane rozczarowanie wynikiem - oznacza bowiem, że spodziewano się czegoś zupełnie innego. A to z kolei wskazuje na poważne odklejenie najwyższego kierownictwa od rzeczywistości i jego funkcjonowanie w jakimś wirtualnym świecie i sztucznej bańce informacyjnej. Bardzo niebezpieczna sprawa i źle rokująca na przyszłość.
 

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

15-10-2019 [21:23] - Ryszard Surmacz | Link:

@ mnisiek
1. No, tak dlatego wdzięczność wyborców umieściłem w cudzysłowie.
2. takich, co chcą żreć trawę byle tylko PiS nie rządził wokół jest pod dostatkiem. Emocje, to tylko wśród tych najgłupszych, reszta ma wyraźne powody. 1/3 głosujących - sporo.
3. Polacy nadal są bezbronni wobec wrogiej nam propagandy. Ciekawe, bo w PRL było o wiele lepiej.
4. Własna bańka informacyjna - nie wiem jak to jest w sztabie gł. Ale przekaz zrozumieli tylko chłopi, Pozostali dotacje socjalne potraktowali w sposób polityczny - dawaj!
Ogólnie cieszę się z wyniku, ale wybory potwierdziły słowa Marszałka: umiłowanym stanem Polków jest niezdecydowanie, oraz Wielopolskiego, że dla Polaków można coś dobrego zrobić, ale z Polakami nigdy. Ten wynik uniemożliwia zmianę Konstytucji, spowalnia reformy, pogłębia podziały w społeczeństwie, nie podnosi poziomu dyskusji, wyczerpuje siły obozu rządzącego itd i daje nowe paliwo opozycji. Gdy zdefiniujemy pojecie "interesu Polski" wówczas będziemy mieli jasny obraz rozkładu sił i jakości rozumu..

Obrazek użytkownika paparazzi

15-10-2019 [23:33] - paparazzi | Link:

Ma Pan racje. Tylko ja uważam ze trzeba czasu. Mentalności/ wyborcy/ i  mafijnych powiązań z targowicą nie zlikwiduje się w systemie demokratycznym "za jedną noc". Gdyby była dyktatura to można było to zrobić b. szybko. Patrz inne kraje.

Obrazek użytkownika foros

15-10-2019 [18:54] - foros | Link:

Spłycając Pańskie rozważania: PiS nie zdołał przekonać znacznej części społeczeństwa, że potrafi dobrze rządzić.
Dlaczego? Co to znaczy "dobrze rządzić"?
To są kluczowe pytania. Ja mogę sobie spekulować, ale na ile te spekulacje są powiązane z rzeczywistością?

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

15-10-2019 [22:04] - Ryszard Surmacz | Link:

@ foros
Nie, ja znam Pańskie wpisy, proszę o mniejszą skromność.
PiS dostał więcej, bo więcej ludzi głosowało. Cztery lata temu miał szczęście, dziś gdyby nie program socjalny, wybory by przegrał. Może mieć pełną satysfakcję, ale nie o to chodzi.
Kręgosłupem polskich dziejów jest patriotyzm. Najpierw związany był z dynastią, potem w okresie jagiellońskim Rzeczpospolita trzymała się na lojalności obywateli wobec państwa. Ona z czasem słabła, ale nigdy nie była na poziomie takim, jakim jest obecnie. Druga RP to okres dominacji inteligenckiej i jednocześnie syntezy tych wartości patriotycznych, z którymi walczyli zaborcy. Jeżeli ktoś chce widzieć w niej biedę, sanację, pokrzywdzonego chłopa, może zobaczyć, ale upośledzeniem jest niedostrzeganie tych najwyższych lotów, które tworzyły nas na nowo. Tę Polskę trzeba było wymyślić od nowa. Ile trwa projektowanie mostów, osiedli, lotniska? Drugą RP wymyślono od początku - począwszy od konstytucji, a kończąc na prawach dla kobiet - w ciągu 20 lat!!. Pierwsza Konstytucja miała kilka wersji - wyszła dostosowana do możliwości, kwietniowa była lepsza. A jakie święto towarzyszyło uchwaleniu pierwszej. To była niemal cywilna msza. Pamiętam relacje mojego Dziadka. Zostało na całe życie.
PiS przekonał wystarczającą ilość ludzi, tylko zrobił to na sposób bierny. Bez ożywienia duszy, jaką jest patriotyzm i poczucia odpowiedzialności za państwo i współodpowiedzialności za siebie, nie sposób tych reform ożywić i włączyć w nie ludzkie zaangażowanie. O tym chyba nie muszę nikogo przekonywać.
Co to znaczy dobrze rządzić. To trudne pytanie. Ale najprościej... Polacy mają swój kod kulturowy, swoje wady i swoje zalety. Bez ich znajomości nie da się dobrze rządzić. Polacy oczekują też specyficznego modelu rządzenia, jest on dość idealistyczny, ale demokracja odgrywa tu niebagatelna rolę. Nie lubią, jak się ich traktuje jak przygłupów, a jednocześnie dużo zniosą pod warunkiem, że wierzą w dobrą wolę przywódcy. Okres komunistyczny strasznie namieszał, wydobył na wierzch nieufność chłopską ,parobczarską bezideowość (dziś ja nazywają mieszczańską) i wszczepił proletariackie myślenie.
Tak więc reasumując - Polacy oczekują zachowań inteligentnych, błyskotliwych i skutecznych. I jak wszyscy muszą mieć wytyczoną drogę w przyszłość. Jasno mówią o tym pracodawcy. Ale nie sposób określić dobrego rządzenia, bez jasno nakreślonego planu i jego weryfikacji. Sam dobrobyt, to zbyt mało.
Nie wiem, czy wyczerpałem Pańską ciekawość, ale to tak pokrótce.

Obrazek użytkownika tricolour

15-10-2019 [22:30] - tricolour | Link:

@RS

A propos "zachowań inteligentnych, błyskotliwych i skutecznych" to proszę:

https://warszawa.wyborcza.pl/w...

Obrazek użytkownika Francik

16-10-2019 [13:56] - Francik | Link:

No, naprawdę błyskotliwe, prawie jak tricolour. Tyle wam pozostało - podniecanie się marszałkiem senatu. Swoją drogą to nie jest zbyt normalne. Zastanówcie się nad swoją kondycją emocjonalną. To może się odbić na zdrowiu.

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

15-10-2019 [18:59] - AŁTORYDET | Link:

Niech Pan ochłonie. Mamy Sejm, będziemy mieli rząd i cztery lata pracy przed sobą. Wybory prezydenckie Duda wygra, bo z urzędującym prezydentem się nie wygrywa, chyba że ten ostatni jest idiotą, który myśli że jest mędrcem. PiS musi się odważyć szerzej otworzyć na ludzi, na nowych działaczy, takich jak Anna Pieczarka, Ola Szczudło czy Kacper Płażyński. O Sebku Kalecie nie zapominając. Pogonić lokalnych pieczeniarzy. I wygramy kolejny raz. I Następny... następny. 

Obrazek użytkownika mmisiek

15-10-2019 [19:22] - mmisiek | Link:

Co do zwycięstwa pana Dudy to proszę sobie posumować głosy z niedzielnych wyborów - bez jakiegoś przełomu przyszłoroczna porażka jest prawie pewna.
Problem w tym, że na ów przełom zostało bardzo mało czasu, a jak słusznie zauważył Autor te wszystkie "piątki" i pomysły urzędowego kreowania "dobrobytu" chwyciły dużo za słabo jak na istniejące potrzeby. Tymczasem zegar tyka...

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

15-10-2019 [22:11] - Ryszard Surmacz | Link:

@ mnisiek
O, właśnie - zegar tyka.

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

15-10-2019 [22:09] - Ryszard Surmacz | Link:

@ ałtorydet
Zaręczam Panu, jestem bardzo spokojny. Co będzie za rok, zobaczymy. Jeżeli będziemy tak myśleć jak dwie powyższa Panie i jeden Pan, to czeka nas rozczarowanie i porażka. Są rzeczy do naprawienia i jeżeli chcemy mieć dobre państwo, musimy tworzyć nowe elity i zacząć współrządzić, a nie czekać na socjal. Dlatego, aby pogonić lokalnych pieczeniarzy i samemu nie dać się wciągnąć do tej kasty.

Obrazek użytkownika xena2012

15-10-2019 [22:32] - xena2012 | Link:

Jak rozumiem proponuje Pan zamach.Pogonić,stworzyć nowe elity,zacząć współrządzić.Może nawet rządzic po tym pogonieniu? Pięknie.Z kim też Pan chce tworzyć te nowe elity-moze Pan zdradzić? Z panem Korwinem-Mikke który już nie wytrzymał nadmiaru swojej bufonady i nazywa Polaków idiotami?

Obrazek użytkownika Jabe

15-10-2019 [19:41] - Jabe | Link:

Polacy są źle wykształceni politycznie, bo nie czują wdzięczności za wszystko, co partia rządząca zrobiła dla podniesienia standardu ich życia. A to dobre! Prawda jest taka, że prezes przeholował, obiecując, że będą tyrać na państwo dobrobytu.

Autor się zastanawia, czy aby obywatele nie wolą pieniędzy od reform, jednocześnie konkludując, że nie sprawdziło się rozdawnictwo. Gdzie tu sens?

No i znowu ta ogólnopaństwowa gazeta... (i ideały II RP) Pod rządami PiS-u mamy już ogólnopaństwową telewizję, która nie wyznacza standardów, lecz podąża za nimi – na dno. Nawet się wysforowała.

Za to cytat z prezydenta Raczyńskiego wyborny. W samo sedno.

Obrazek użytkownika tricolour

15-10-2019 [19:41] - tricolour | Link:

@Autor

Jak widać z kilku wypowiedzi - nie jest ważna jakość tylko ilość. Skoro mamy większość, to reszta się nie liczy i jakoś to będzie czyli najważniejsze, byśmy z głodu nie zdechli. Kupimy wieśwagena od Niemca (płakał jak sprzedawał, gonił do granicy, a teraz dzwoni bo chce odkupić), zakupy w brudnej Biedrze i jest git. Dziecko pójdzie do korpo lub wyjedzie do Anglii - cała narodowa ambicja.

Więc się, Autorze, nie wychylaj.

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

15-10-2019 [22:14] - Ryszard Surmacz | Link:

@ tricolour
Otóż to!

Obrazek użytkownika Anna Borycka

16-10-2019 [01:04] - Anna Borycka | Link:

O, i tu już widać te Pańską "troskę" i czym jest podszyta. Proletariusze znów się łączą - tym razem w cierpieniu :)
PS.
Naród wybrał to, co uważa dla siebie za najlepsze, a nie to, co tu "trójkolorowe" elyty by chciały - i stąd ten wasz kociokwik.

Obrazek użytkownika Trotelreiner

15-10-2019 [20:08] - Trotelreiner | Link:

Ad.1---reformę sądownictwa uwalil Duda i Ustawę IPN...to mu sie przypomni za rok...ma z głowy 2 kadencję!!
W "tymkraju" nie ma społeczeństwa,narodu,ani Polaków!
Jest zatomizowany tłum bezmyślnych istot człekokształtnych...lata komuny,stan wojenny,okrągły stół i lata po 1998...wykastrowały i spowodowały ogłupienie
zbioru [Z]...czyli tego ...żałosnego ciemnego luda.

Ostro? I tak oszczędzałem Admina...i jego nożyczki...
 

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

15-10-2019 [22:18] - Ryszard Surmacz | Link:

Polecam wszystkim II RP, ale trafiam na przeszkody mentalne, o których Pan pisze.

Obrazek użytkownika Marek1taki

15-10-2019 [21:06] - Marek1taki | Link:

Nie wiem jak rozwikłają problem braku większości w senacie ale już chodzą strachy, że Emilewicz ma mieć coś wspólnego z MSZ. To była by przegrana nie tylko PiS.

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

15-10-2019 [22:22] - Ryszard Surmacz | Link:

@ Marek1taki
W Senacie można kogoś podkupić, ale "słuchy", o których Pan pisze, są rzeczywiście niepokojące. Jeżeli to prawda, to nie jesteśmy samodzielni w doborze członków rządu.

Obrazek użytkownika Jabe

15-10-2019 [23:11] - Jabe | Link:

Nie zastanowiło Pana, gdy człowiek nikomu bliżej nie znany został wicepremierem, by wkrótce awansować na premiera po usunięciu popularnej poprzedniczki?

Obrazek użytkownika xena2012

16-10-2019 [00:07] - xena2012 | Link:

Jak widać Pana tez ten ,,okropny'' PiS uwiera.Wszystko źle,nic sie nie sprawdziło,bądx opóźnia.A zastanowił sie Pan chociaż dlaczego? Czy PiS nie zadbał dostatecznie o zaplecze patriotyczne.Owszem ale to nie patriotyzm a byt warunkuje świadomość społeczeństwa czy tego chcemy czy nie.Pan zupełnie zapomniał o destrukcyjnej roli opozycji bombardujacej społeczeństwo kłamstwami,inwektywami i pogardą dzień po dniu,przez miesiace i lata.Co tu myślec o tlenie i naprawianiu jeżeli jednocześnie proponuje się pogonienie,tworzenie nowych elit,współrządzenie?Do czego Pan namawia w odpowiedzi na komentarz Ałtoryteta,mamy nie uszanować wyników obecnych wyborów? Coś za często słyszymy i z wielu ust polityków o tworzeniu nowych elit,z kim w takim razie chce je Pan tworzyć?Z opozycją?

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

16-10-2019 [00:33] - Ryszard Surmacz | Link:

@ Xena 2012
Proszę Pani, dwie rzeczy: 1. przyjąłem do wiadomości, że PiS wygrał wybory i z tego powodu się cieszę. Moim zdaniem to chyba  jest oczywiste. 2. okres powyborczy jest okresem analizy popełnionych błędów. Mój głos idzie właśnie w tym kierunku. Mimo wygranej, PiS popełnił sporo błędów, chcę je wykazać - jak piszę już na samym początku, nie po to, aby krytykować czy pokazywać dąsy, tylko po to, aby miał szanse na kolejną kadencję. Widzę, że panie mają tu jakieś trudności z opanowaniem emocji.
Na pytanie czy PiS nie zadbał dostatecznie o zaplecze patriotyczne. Do niego należy inicjatywa, ale patriotyzm jest tym czynnikiem, którzy nas łączy, jednoczy i rozwija. Nie, uważam, że PiS dba zbyt mało i nie w taki sposób, jak trzeba. Nie ma go ani w szkołach, ani w TVP, nie powołano dotychczas państwowej gazety, to są filary budowania patriotyzmu, jego trzeba ciągle budować tak samo, jak niepodległość. Oczywiście nie można patriotyzmem żyć, ale on nas przez całe 1000 lat łączył i ma łączyć nadal. Garnek, garnkiem, ale, gdy zabraknie formacji,  to i garnek zrobi się dziurawy, albo przybędzie nam podjadaczy.
Pani Xeno, jest Pani czytelniczką moich artykułów i powinna Panie już znać moje intencje. One się nie zmienią, chyba, że PiS zacznie odlatywać. Moim punktem odniesienia nie są partie, lecz jest Polska i jej dobro, a więc również Pani i moje. Pozdrawiam