Przewidywane spowolnienie będzie łagodne

Najnowsze dane GUS dotyczące sytuacji przedsiębiorstw potwierdzają ich dobrą kondycję.
W tej ocenie zarówno resort inwestycji i rozwoju, jak i przedsiębiorczości i technologii, są zgodne. Co więcej ta dobra kondycja naszych firm powinna się przełożyć na przedłużenie obecnej dobrej sytuacji naszej gospodarki.
W opinii ministerstwa przedsiębiorczości pod wieloma istotnymi względami I poł. 2019 r. wypada lepiej w porównaniu z I połową 2018 r. Zaś „zwiększenie przychodów, inwestycji oraz wyhamowanie dynamiki spadku rentowności pozwalają oczekiwać, że przewidywane spowolnienie będzie w Polsce łagodne i nie zagrozi trwałości ścieżki wysokiego wzrostu gospodarczego”.
To kolejne potwierdzenie faktu, że kassandryczne wieszczenie części ekonomistów sprzyjającym opozycji o rychłym już wejściu w fazę głębokiego kryzysu naszej gospodarki wskutek „nieudolnych rządów obecnej ekipy PiS” i jej „zupełnie nieracjonalnego” „rozdawnictwa socjalnego” (tj. wdrażania programów z „plusem”) pozbawione jest większego sensu.
Trudno przecież było zakładać, że poziom dynamiki ubiegłorocznego wzrostu PKB powyżej 5 proc. rok do roku, będzie trwał wiecznie. W obecnym roku wzrost ten nie przekroczy raczej 5 procent, jednak wciąż będzie wysoki – w granicach 4,4-4,5 proc. Można tu mówić o sukcesie, zważywszy, że najbardziej rozwinięte gospodarki unijne, zwłaszcza niemiecka,  rozwijają się w tempie zbliżonym do 1 proc., bądź oscylują wokół 0 (i mniej) proc.
Na tak optymistyczne przewidywania instytucji rządowych wpłynęły m.in. ostatnio opublikowane dane GUS nt. nakładów na inwestycje firm niefinansowych (powyżej 49. pracowników) w pierwszym półroczu 2019 r. w porównaniu z pierwszym półroczem 2018 r. Otóż w tym czasie nakłady te wyniosły 65 mld zł, czyli wzrosły o 19 proc. (w ub. roku wzrost wyniósł tylko 10,3 proc. r/r).
Jak skomentował Jerzy Kwieciński, min. inwestycji i rozwoju, „w przypadku branż, w których działają inwestujące firmy, cieszą duże wzrosty w obszarach zdominowanych przez firmy prywatne. To na przykład przetwórstwo, transport oraz informacja i komunikacja. Rosną także inwestycje w sektorach: usług komunalnych i energii. To dobry sygnał, bo wskazuje na zróżnicowane źródła wzrostu inwestycji w krajowej gospodarce”.
Wzrosty nakładów inwestycyjnych wystąpiły m.in. w: transporcie i gospodarce magazynowej (o 33,7 proc.), wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 30,1 proc.), informacji i komunikacji (o 16,4 proc.), przetwórstwie przemysłowym (o 14,9 proc.). Jednocześnie o 8 proc. spadły inwestycje w budownictwie. - Zakładam, że jest to efekt wyzwań związanych z kosztami pracy i materiałów - ocenił minister. Jego zdaniem 19-proc. wzrost inwestycji w I półroczu br. - „wciąż jest to solidny, dwucyfrowy wzrost”. - A to pozwala nam sądzić, że inwestycje miały spory wkład we wzrost PKB o 4,4 proc. w drugim kwartale – stwierdził Kwieciński.
Podobnie optymistyczne oceny zaprezentowało ministerstwo przedsiębiorczości i technologii.
Zgodnie z nimi ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej GUS w sierpniu br. kształtuje się na poziomie zbliżonym do notowanego w lipcu 2019 r. i przyjmuje wartość powyżej średniej długookresowej. „Optymistyczne oceny przemysłu, budownictwa i handlu detalicznego potwierdzają nasze pozytywne oczekiwania co do bieżącego kwartału i utrzymania tempa wzrostu PKB na poziomie zbliżonym do wyniku II kwartału” – stwierdza MPiT.
Także w ocenach ekspertów niezwiązanych z rządem, dotyczące deweloperskiego budownictwa mieszkaniowego, trudno doszukać się pesymizmu. Korespondują z opinią min. Kwiecińskiego o wzrostach „ w obszarach zdominowanych przez firmy prywatne”. Np. według Bartosza Turka, głównego analityka HRE Investments, „mocny popyt na mieszkania przekłada się na rozpoczynanie kolejnych inwestycji przez deweloperów”. Co więcej, zdaniem eksperta „po słabym pierwszym kwartale ruszyli oni na budowy, a skala prowadzonych inwestycji powróciła do rekordowych poziomów. (...)Choć sprzedaż mieszkań spadła o kilka procent, to wyraźnie wzrosły ceny sprzedawanych mieszkań. Efekt? Przychody firm deweloperskich powinny rosnąć. Jeśli tak dalej pójdzie, to rok 2019 będzie już siódmym z rzędu, który firmy o tym profilu zaliczą do udanych”.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

24-08-2019 [10:22] - Jabe | Link:

Sądząc z intensywności uspakajania, nadciąga jakiś kataklizm.

Obrazek użytkownika kaliszanin

24-08-2019 [23:18] - kaliszanin | Link:

mojemu znajomemu kiedyś tak ładnie słoneczniki wzrastały, że złodziej je wszystkie ściął jednej nocy nie przekraczając nawet płotu. ostały się jeno kikuty, dwumetrowe nic nie warte kikuty. na drugi rok wysiał trawę. 
pozdrawiam 

Obrazek użytkownika Monik

26-08-2019 [21:21] - Monik | Link:

Dużo inwestujemy, więc i wzrost za tym idzie. Gospodarka się rozwija i my też.  Inwestycje nabierają z roku na rok większego tempa, powinniśmy się ciszyć, bo PKB stoi na ciągle wysokim poziomie. Narzekamy na władzę, ale my po porostu lubimy narzekać. Ale nasze zarobki idą w górę. Trzeba tym się cieszyć i inwestować ;) 

Obrazek użytkownika sidi1975

24-09-2019 [00:44] - sidi1975 | Link:

Moim zdanie całkiem przyzwoicie polska gospodarka nabiera tempa a gdzieś wyczytałem, że jeżeli w dalszym ciągu wzrost PKB będzie utrzymywał się na poziomie 4% to za około 20 lat przegonimy Niemców. Mam nadzieję, że nastąpi to znacznie szybciej.

Obrazek użytkownika tricolour

24-09-2019 [14:27] - tricolour | Link:

Przegonimy. Niemcy zrezygnują z Mercedesów i zaczną produkować Syreny. I Społem wymiecie Reala. Na koniec zrezygnuję z Euro i wprowadzą PLN.