MIJA 80 LAT...

MIJA 80 LAT...
…od inwazji Niemiec hitlerowskich na Polskę. Znamy przebieg wrześniowej kampanii i bohaterskiej obrony naszej Ojczyzny...Niestety, 3 września Anglia i Francja wypowiedziały wojnę Niemcom, ale nie kiwnęły palcem, a zatem nie dotrzymały zobowiązań. Ta polityczna tragikomedia ( czy po prostu obojętność ) rozpalą większy ogień w Europie. A gdy 17 września 1939 zaatakowali  nas z drugiej strony Rosjanie, wszelki opór był już niemożliwy. Kraj rozdarto potem na dwie strefy okupacyjne, w których szaleli mordercy cywilnej ludności – od Pomorza po kresy. Lepiej znane są zbrodnie niemieckie, bo w epoce PRL-u nie wolno było przypominać rzezi np. w okręgu Lwowa, a były to hekatomby krwi polskiej, także deportacje prawie dwóch milionów Polaków i Polek na Sybir. Nie wdając się w wyliczanie tych miejsc kaźni na terytorium całej przedwojennej Polski podam lepiej adres, pod którym każdy może sam o tym poczytać. Chodzi o tom wydany przez rząd londyński w r.1942, a obejmujący okres od 1 września 1939 do 22 czerwca 1941 roku. Tytuł:
            „The Black Book of Poland” ( profusely illustrated), G.P.Putnam’s Sons, New York, 1942
dostępny w internecie pod https://.org/details/TheBlackBookOfPoland  stanowi podstawową dokumentację w przypadku dochodzenia roszczeń od Niemiec. Są one możliwe tylko w kręgu cywilizacji europejskiej, natomiast od Rosji niestety żadnych odszkodowań oczekiwać nie można, ponieważ sowieckie rządy nie respektowały praw międzynarodowych, a post-sowieckie czym się różnią ?
   Na marginesie tych masowych narodowych tragedii dodać dziś wypada, że mija też 75 lat od śmierci trójki bohaterów Armii Krajowej – generała AK Stanisława Rostworowskiego i małżeństwa Jadwigi i Zygmunta Karłowskich z AK. Stanisława i Zygmunta zakatowano 11 sierpnia na Gestapo przy ul.Pomorskiej 2, a Jadwigę rozstrzelano w miesiąc później. Państwo Karłowscy osierocili dwoje małych dzieci.   Mszę świętą w intencji trójki Bohaterów celebrowano  12 sierpnia br. w kościele św. Marka w Krakowie. Zmarli męczeńską śmiercią, a mimo tortur nikogo nie wydali. Generał Stanisław Rostworowski ( 1884-1944) jest postacią znaną, ma hasło na Wikipedii i ulicę w Krakowie. Zamieszkiwał wtedy u pp. Karłowskich przy ulicy Św.Marka 8. Natomiast bohaterskie małżeństwo jest trochę zapomniane, a przecież ich rodzinna apteka „Pod Gwiazdą” przy ulicy Floriańskiej 15 , prowadzona przez Jadwigę, była centralnym punktem zaopatrzenia sanitarnego Okręgu Krakowskiego AK. W aptece była też skrzynka kontaktowa dla komendy AK Podokręgu Rzeszów, kolportowano prasę podziemną, a w piwnicy ukrywano broń. 
     Bohaterów przypomniał IPN w Krakowie z udziałem przedstawicieli  Wojewody Małopolskiego, Prezydenta Miasta Krakowa i asysty wojskowej. Nieznane są miejsca pochówku trójki bohaterów, podobnie jak i Żołnierzy Niezłomnych na tylu łączkach PRL-u.  
                                                                                                                 Marek Baterowicz
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika angela

02-09-2019 [10:33] - angela | Link:

Dwóch potężnych, od wiecznych zaborcow, a w środku mała Polska, a jednak się ostala.
Pomimo dużej siły targowiczan, to tych, którym dobro Polski leży na sercu, jest o wiele więcej. 
Dlatego, wszyscy którym zależy na naszym istnieniu, jako Polacy, idźmy na wybory, i zaglosujmy  za Polską. 
Za dobrą zmianą, za tym, że z Polską się liczą, że żyje się coraz lepiej, i tak powinno być. 
Nie zaniedbujmy naszego życia, bo to dotyczy rządu, ale przede wszystkim, nas. 

Obrazek użytkownika Ludomir

04-09-2019 [14:39] - Ludomir | Link:

Widać,że przedwyborcza cenzura została zaostrzona, skoro można pisać tylko takie komentarze, jak Angela,, a moje nie są już traktowane jako wolne słowo...

Obrazek użytkownika tricolour

04-09-2019 [16:39] - tricolour | Link:

Może pisałeś za szybko? Spróbuj wolniej, może będzie lepiej...

Obrazek użytkownika Ludomir

04-09-2019 [19:36] - Ludomir | Link:

Pisałem ani za szybko, ani za wolno tylko tak:
@Anielka
ma słuszną rację: idźmy do wyborów, żeby zagłosować na prawdziwie dobrą zmianę nie pozwalającą na demolowanie naszego kraju, na powrót PRL, przywracającą prawdziwą demokrację i  praworządność bez  takich afer, jak KFN, Srebrna, Kuchciński, Piebiak i t.p.