Można powiedzieć – Nareszcie!

Ktoś, kto wpadł na pomysł powiązania dwóch wielkich wydarzeń: 99. rocznicy glorii warszawskiej, Święta Wojska Polskiego i setnej rocznicę pierwszego Powstania Śląskiego oraz umiejscowienia obchodów uroczystości związanych z tymi wydarzeniami w Katowicach, powinien otrzymać specjalne wyróżnienie.

Pomysł jest tak ważny i tak na czasie, że można powiedzieć – nareszcie! Przedwojenni mieszkańcy województwa śląskiego znają Polaków z okresu wolności, natomiast Opolszczyzna, którą włączono dopiero po 1945 r., takich możliwości nie miała. Po I wojnie na Śląsku (katowickim) połączyły się dwie wizje Niepodległej: śląska, autonomiczna, i polska pozaborowa. Nie mogły się natychmiast zrozumieć, były tarcia i krzywdy. Nie mniej, prawie dla wszystkich, Polska była jedna i ta sama. Śląsk Opolski doznał innych doświadczeń – tam działacze Komunistycznej Partii Niemiec mieli lepsze referencje niż wszyscy inni, byli oni również sekretarzami PZPR; tam też bardziej walczono z Kościołem, a po 1989 r. władze rządowe preferowały bardziej mniejszość niemiecką, niż rodowitych polskich Ślązaków. Obydwie części Śląska różnią się od siebie, ale historycznie i politycznie trzeba je traktować, jako całość. Niedocenianie Polaków śląskich było merytorycznym błędem. Miejmy nadzieję, że od dziś – 15.08.2019 r. to się zmieniło.

Można więc powiedzieć, że do – 15.08.2019 r. prawdziwa Polska na Śląsk Opolski nie dotarła. W Katowickiem było inaczej, tam bohaterstwo Ślązaków z 1939 r. zostało tak samo wygumkowane, jak istnienie II RP z pamięci urodzonych po wojnie Polaków. W efekcie, pozostały wspomnienia walki ideologicznej z okresu II RP, na które nałożyły się Warstwy skutków działalności komunistycznej i „czerwonego uniwersytetu”. Z obu stron pozostał nieprzyjemny ślad. Datę wspólnych obchodów tak wielkiego święta dla wszystkich Polaków, wspaniała Msza św., i takież samo kazanie, powinny stanowić punkt zwrotny w rozumieniu wspólnoty – w Polsce i na Śląsku. To niezwykle ważna rzecz.

I teraz apel do władz państwowych – jest okres wyborczy i dzisiejsze obchody można różnie rozumieć. Tak doniosłe wydarzenie musi być jednak dla obu stron zobowiązaniem i nie może ono pozostać bez echa i konsekwencji.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

15-08-2019 [19:53] - Jabe | Link:

Można było zarówno rocznicę glorii warszawskiej, jak i rocznicę pierwszego powstania śląskiego obchodzić w Pcimiu. Ten, kto na to by wpadł, zasługiwałby na dwa specjalne wyróżnienia.

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

16-08-2019 [12:24] - Ryszard Surmacz | Link:

@ Jabe
Ha, wniosek na poziomie słonia w sklepie z porcelaną.

Obrazek użytkownika Jabe

16-08-2019 [13:14] - Jabe | Link:

Właściwie nie uzasadnił Pan, czemu pomysł świętowania z dala od miejsca zmagań jest taki wspaniały. Mam wrażenie, że Pana też to zaskoczyło, a wybór okazał się taki odkrywczy, bo wpadła nań władza, której robi Pan klakę.

Ciekawe, jak będzie za rok.

Obrazek użytkownika xena2012

16-08-2019 [14:11] - xena2012 | Link:

Od urodzenia mieszkam na Śląsku. Pomysł obchodów w tym roku uważam nie tylko za trafiony ale i bardzo dobry.Zwłaszcza w obliczu antypolskiej działalności RAŚ i sprzyjającej temu ruchowi opozycji.W Warszawie niech sobie zaproszą podstarzałą Madonnę,albo urzadzą marsz LGBT skoro nawet Bitwe Warszawską kwestionują.

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

16-08-2019 [20:33] - Ryszard Surmacz | Link:

@ xena
Pozdrawiam Panią serdecznie.

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

16-08-2019 [20:38] - Ryszard Surmacz | Link:

@Jabe
Oj Panie, niech się Pan nie tłumaczy, bo z tego sklepu nie jest Pan w stanie wyjść.

Obrazek użytkownika Jabe

16-08-2019 [21:33] - Jabe | Link:

Próbuję zrozumieć Pański entuzjazm.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

16-08-2019 [21:36] - Imć Waszeć | Link:

A dlaczego nikt się jakoś nie oburza, że Niemcy świętują w Polsce rocznicę rozpoczęcia wojny (obecnie nawet w Gdańsku), a do tego rocznicę forsowania kanału La Manche (z drugiej strony tabliczki jest "kanału Brytyjskiego") w Normandii? Ciągle tylko Polska to i Polska tamto. Ciąg dalszy pedagogiki wstydu? Na polskiej ziemi możemy obchodzić rocznice czego chcemy i gdzie chcemy. Niemcy nami jak pacynkami obchodzą na Śląsku jedynie urodziny Hitlera i różne zamachy. Im to wolno?

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

17-08-2019 [12:06] - Ryszard Surmacz | Link:

@ Imć Waszeć
To wynika z polityki międzynarodowej i polskiej niedowagi. Rzecz w tym, że w świadomości Polaków zaciera się poczucie klęski na niemal każdym poziomi, jakiej doznaliśmy w 1939/45. I do tego można mieć pretensje. Brak polityki hoistorycznej.

Obrazek użytkownika Marek1taki

16-08-2019 [14:18] - Marek1taki | Link:

Ważny wpis o ważnej decyzji władz. Nie jestem z pochodzenia Ślązakiem, ani tu nie mieszkam, ale z racji urodzenia w Katowicach jestem ze Śląskiem mocno związany. Powstania Śląskie nie były jakąś wojną domową, były obroną przed nacjonalizmem niemieckim i dążeniem do odzyskaniem przez Polskę niepodległości.
"Na pokojowe demonstracje polskich Ślązaków odpowiedzią były brutalne dziania niemieckiej administracji, wojska, policji i bojówek. Rychło więc zawiązała się konspiracja – Polska Organizacja Wojskowa Górnego Śląska (POW GŚ), zrazu podległa Naczelnej Radzie Ludowej w Poznaniu, wspierana przez wywiad wojskowy Rzeczypospolitej. W ciągu kilku miesięcy wstąpiło do niej ponad 23.000 Górnoślązaków. Składali oni przysięgę o treści:
„Przysięgam Panu Bogu Wszechmogącemu, że jako dobry żołnierz będę spełniał wszystkie rozkazy mojej przełożonej władzy powstańczej. Ślubuję dochować tajemnicy organizacyjnej i na wezwanie walczyć z bronią w ręku o przyłączenie Górnego Śląska do Polski. Tak mi dopomóż Bóg”."
znajdujemy w tekście Andrzeja Solaka.
https://www.pch24.pl/powstania...
 

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

16-08-2019 [20:35] - Ryszard Surmacz | Link:

Tak mi się życie ułożyło, że miałem okazję dobrze poznać historię Sląska (tę tysiącletnią) i samych Ślązaków. Dużo też na ten temat pisałem. Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika anakonda

16-08-2019 [21:48] - anakonda | Link:

@ Ryszard Surmacz

" Tak mi się życie ułożyło, że miałem okazję dobrze poznać historię Sląska (tę tysiącletnią) i samych Ślązaków."
---------------------------------------------------------------------------------

Ciekawe czy poznal Pan tez listy nazwisk uczestnikow " powstan slaskich ".
Ponizej maly przyklad kto miedzy innymi uczestniczyl w " powstaniach slaskich ".

https://muzeumslaskie.pl/pl/sp...

p.s.
Prosze wybrac Warszawe, Krakow, Lwow, Łódź,
poza tym, czy z Zabrza, Gliwic, Raciborza czy Opola nikt
nie uczestniczyl w powstaniach ?
Czy moze tam nie bylo Slazakow ?
Moze bardzo wiele Slazakow wcale nie chcialo do Polski nalezec ?

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

17-08-2019 [10:59] - Ryszard Surmacz | Link:

@anakonda
Wie Pan, ja odbyłem setki (setki) dyskusji nt. Śląska i już niczym mnie Pan nie zaskoczy. Dodam, że lubię gwarę śląską i bardzo szanuję polskich Ślązaków.
Odpowiem tak - a widział Pan listę RAŚ? I na koniec cytat z prof. F. Marka: "Za polskość płaci Ślązak, za niemieckość płacą Ślązakowi'.
Dziękuję za listę Powstańców Śląskich - z szacunkiem, bez cudzysłowu.

Obrazek użytkownika anakonda

17-08-2019 [10:51] - anakonda | Link:

@ Ryszard Surmacz

Nie rozumiem czego sie tak czepiacie tego " RAŚ-a ", przeciez tam nie ma Slazakow,
zreszta dzis na Slasku tak Gornym jak i Dolnym nie ma Slazakow, jedni wyjechali
do Niemiec jak swego czasu rodzina Korfantego, a ci starsi juz nie zyja.
W moich oczach RAŚ to czysto polski " stwor ".

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

17-08-2019 [12:13] - Ryszard Surmacz | Link:

Nie chcę się z Panem sprzeczać, ale Pańskie wypowiedzi są sprzeczne. Co innego pisze Pan do mnie, co innego do Marka1takiego i zupełnie co innego obecnie. To tak trochę na odlew. RAŚ dobry, ale nie ma w nim Ślązaków, a więc wszystko ok. Na takiej samej zasadzie w Polsce nie ma Polaków. Rodzina Korfantego mieszka w USA i w Siemianowicach. A jeden z nich (chyba Bronisław) był senatorem RP.

Obrazek użytkownika Jan1797

16-08-2019 [20:53] - Jan1797 | Link:

Trzeba przyznać, z radością wysłuchałem dzisiaj pochwał Krakowian obecnych na wczorajszej
uroczystości. Niech tradycją pozostanie; dobra organizacja, pogoda i śląska gościnność.
Pozdrawiam serdecznie.

Obrazek użytkownika Marek1taki

16-08-2019 [22:42] - Marek1taki | Link:

@anakonda Porównamy z listą bojówek niemieckich? Tych, którzy zabili Dr Mielęckiego? "17 sierpnia 1920 w Katowicach doszło do zamieszek wywołanych przez Niemców na wieści z frontu wojny polsko-bolszewickiej i przewidywanego rychłego upadku państwa polskiego. Na ulicy, przy której mieszkał doktor Mielęcki, do bojówek demolujących polskie sklepy oddali strzały francuscy żołnierze patrolujący miasto. Kiedy doktor wyszedł z domu, by udzielić pomocy rannym Niemcom, zaatakowali go niemieccy bojówkarze. Potem rannego wyciągnęli jeszcze z ambulansu wiozącego go do szpitala, a następnie skatowane ciało wrzucili do rzeki Rawy." - za Wikipedią. Urodził się koło Piotrkowa Trybunalskiego.

Obrazek użytkownika anakonda

17-08-2019 [06:38] - anakonda | Link:

@ Marek1taki

Tak, w owym czasie na Gornym Slasku bylo bardzo " goraco ".
Wielu Niemcow, takich jak na przyklad Jerzy Ziętek,
zwiazanych bylo z Spartakusbund i KPD ( Kommunistische Partei Deutschlands ),
innymi slowy byli za bolszewicka Rosja.
Osobiscie jestem przeciwnikiem podawania wszystkiego w bialo - czarnych kolorach,
uwazam ze wazne sa okolicznosci i czas w jakim/jakich pewne wydarzenia
mialy miejsce. Polska wtedy prowadzila wojne z bolszewicka Rosja, wiec nic dziwnego,
ze niemieccy sympatyzanci Bolszewikow uwazali Polakow za swoich wrogow.