Przyczyny strajku nauczycieli w świetle tez Apollona Hytza


Wyżej: Urządzenie do doraźnego poszerzania wyobraźni zwane imagineskopem. a) substancja okalająca, b) przeziór, c) trzymadło

Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”
(Jan Zamoyski)

Jesteśmy żadnym społeczeństwem. Jesteśmy wielkim sztandarem narodowym. Może powieszą mię kiedyś ludzie serdeczni za te prawdy, których istotę powtarzam lat około dwanaście, ale gdybym miał dziś na szyi powróz, to jeszcze gardłem przywartym hrypiałbym, że Polska jest ostatnie na ziemi społeczeństwo, a pierwszy na planecie naród. Kto zaś jedną nogę ma długą jak oś globowa, a drugiej wcale nie ma, ten - o! jakże ułomny kaleka jest. Gdyby Ojczyzna nasza była tak dzielnym społeczeństwem we wszystkich człowieka obowiązkach, jak znakomitym jest narodem we wszystkich Polaka poczuciach, tedy bylibyśmy na nogach dwóch, osoby całe i poważne - monumentalnie znakomite. Ale tak, jak dziś jest, to Polak jest olbrzym, a człowiek w Polaku jest karzeł - i jesteśmy karykatury, i jesteśmy tragiczna nicość i śmiech olbrzymi ... Słońce nad Polakiem wstawa, ale zasłania swe oczy nad człowiekiem...”
(Z listu Cypriana Kamila Norwida do Michaliny Dziekońskiej z 14 listopada 1862 roku)

A teraz do rzeczy.

Źle się dzieje w państwie polskim. Coś się posypało, czego najlepszym świadectwem jest bezprecedensowo desperacki strajk nauczycieli, bez których przecież żadne cywilizowane państwo nie ma szans na lepszą przyszłość.

Zastanawiając się tedy nad przyczynami tego stanu rzeczy przypomniałem sobie wydaną w 1977 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego książkę Śledzia Otrembusa Podgrobelskiego pt. „Wstęp do imagineskopii (próba zarysu)” – vide: https://pl.wikipedia.org/wiki/...

Autor rzeczonego dzieła swe fascynująco odkrywcze rozmyślania oparł na bezprzykładnym w swej prostocie dorobku naukowym słynnego myśliciela z Podhajec Jeremiasza Apollona Hytza, który jako zwolennik syntezy w naukowym ujmowaniu zjawisk prowadził długoletnie badania nad problematyką doraźnego powiększania wyobraźni, a mówiąc dokładniej nad znalezieniem wspólnego mianownika dla możliwie dużej liczby faktów dających się postrzegać w otaczającej rzeczywistości. Za taki mianownik Jeremiasz Apollon Hytz uznał niedopuszczającą wyjątków prawidłowość polegającą na tym, że: „każda rzecz i każdy fakt, zaistniały, w jakim bądź czasie, musi posiadać jakąś przyczynę, gdyż nic nie dzieje się bez przyczyny”. Zaś, to uderzające swą oczywistą oczywistością stwierdzenie pomogło mu dojść do kolejnego epokowego wniosku, że: „to, co stanowi przyczynę jakiegoś skutku, samo jest przecież skutkiem jakiejś przyczyny”. 

Otóż moim zdaniem obserwacje Jeremiasza Apollona Hytza znakomicie się wpasowują w degrengoladę ciemnej strony intelektualnej niemocy naszych kochanych polityków rekrutujących się zarówno z partii rządzącej, jak zjednoczonej opozycji. Bowiem Hytz odkrył także, iż natura wyobraźni jest funkcją percepcji pędu, w przypadku polskiej klasy politycznej ku zdobyciu i utrzymaniu władzy, - zaś często wspominane przez rzeczonego uczonego pojęcie „wielojaźni”, jak nietrudno było ostatnio zauważyć w telewizji polskiej, - jest nieodłącznym atrybutem wiodących gwiazdorów polskiej sceny politycznej, ad prawa, przez środek, do lewa.

Powiem więcej. Podług Śledzia Otrembusa, wyobraźnia, której nota bene naszym politykom brak, jak kani podczas długotrwałej suszy, - zależy od drożności tak zwanego „przezioru”, definiowanego jako „każdy otwór dziurawiący na wylot jakąkolwiek stałą substancję, uformowany tak, że przez jego „przeziór” przeprowadzić można bodaj jedną prostą”, - patrz rysunek ilustrujący notkę.

Sęk wszakże w tym, że przez zarośnięty gęstym szuwarem demagogii, kłamstwa i obłudy „przeziór” naszych polityków wszystkich opcji politycznych nie da się już przeprowadzić nawet jednej prostej.

I z tego właśnie zdali sobie sprawę dzięki Bogu mający wciąż jeszcze drożny „przeziór” nauczyciele, którzy z okrzykiem BASTA!!! na ustach pokazali politykom gest Kozakiewicza. 

Krzysztof Pasierbiewicz (em. nauczyciel akademicki, niezawisły bloger oddany prawdzie i sprawom ważnym dla polskiego państwa)
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

10-04-2019 [20:27] - Krzysztof Pasie... | Link:

@ALL Za chwilę wychodzę na od dawna proszony bankiet do mojej zaprzyjaźnionej krakowskiej hrabiny, więc bardzo Państwa proszę o okazanie zrozumienia, iż na napływające komentarze odpowiem być może jeszcze dziś późnym wieczorem, a jeśli raut się przeciągnie to przyrzekam, że odpiszę na każdy komentarz (oczywiście za wyjątkiem tych nienawistnie hejterskich) jutro, - jak tylko się zbudzę. Przepraszam Kochani, że muszę Was opuścić na parę godzin, ale hrabina ma podać kwiczoły w masełku truflowym, - więc chyba rozumiecie, iż nie mogłem się tej pokusie oprzeć. Ale zapewniam, że dziś wieczorem wypiję za Wasze zdrowie szampana i będę o Was nieustannie myślał, jak zawsze ciepło i serdecznie.

Obrazek użytkownika RinoCeronte

10-04-2019 [21:46] - RinoCeronte | Link:

Mam nadzieje, że Pan Doktor nie wypije bruderszaftu z Broniarzem? Rozpłakałbym się...

Obrazek użytkownika Jaworowski

11-04-2019 [09:33] - Jaworowski | Link:

Jak zwykle Krzyś przed "byciem" u hrabini, gdzie podobno podane zostaną policzki i ch.je wołowe w sosie truflowym, ośmiorniczki są już passe', jest jeden pewnik, że te cuda natury podane zostaną na Gazecie Wyborczej i podlane winem marki wino, czyli denaturatem, wszystko to będzie konsumowane  przy wtórze jedynie słusznej zlewościekowej stacji TVN, spłodził swój antypisowski paszkwil wrzucając pisdzielców  do jednego wora z targowiczanami, dewiantami, zdrajcami, umysłowymi debilami, mafiozami i innymi brunatno-czerwonymi kanaliami hartmanopodobnymi. Jak na dłoni widać, że u Krzysia po staremu, rozprostowanie zwojów mózgowych postępuje wraz z nasileniem akcji strajkowej broniarzopodobnych czerwonych wichrzycieli będących na usługach wrogów ościennych.
Krzyś>Sęk wszakże w tym, że przez zarośnięty gęstym szuwarem demagogii, kłamstwa i obłudy „przeziór” naszych polityków wszystkich opcji politycznych nie da się już przeprowadzić nawet jednej prostej.<
U Krzysia jakikolwiek "przeziór" również jest niemożliwy, gdyż geologiczno-ideologiczny muł w tak grubej warstwie dociska mu mózg, że przeprowadzenie prostej to marzenie ściętej głowy.
Krzyś>będę o Was nieustannie myślał, jak zawsze ciepło i serdecznie.<
Bardzo się wzruszyłem, naprawdę. Widać wyraźnie, że Krzyś przed "byciem" pociągnął  sobie z piersióweczki dla dodania sobie animuszu przed wizytą " na salonach".

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

11-04-2019 [11:49] - Krzysztof Pasie... | Link:

@jaworowski

Oczywiście bajer o bankiecie u fikcyjnej hrabiny to zmyślona bajeczka. Wczoraj brało mnie przeziębienie, więc postanowiłem to przespać.  A przy okazji chciałem, jak widzę z pełnym powodzeniem, - podpuścić pozbawionych wyobraźni i poczucia humoru zawistników. I jak życie pokazuje Pan jest pierwszym, który dał się zrobić w konia. A teraz czekam na następnych. Serdeczności!

Obrazek użytkownika Jaworowski

11-04-2019 [13:10] - Jaworowski | Link:

Krzyś >I jak życie pokazuje Pan jest pierwszym, który dał się zrobić w konia. <
Krzysio kochany martwię się bardzo o waść. Albo waść niedorozwinięty, nierozgarnięty lub procesy życiowe na wykończeniu, ale myślenie u waści  jest już w całkowitym odwrocie.
Bierzemy udział w grze, pewnej zabawie i nikt tu o zdrowych zmysłach nie traktuje hrabini jako bytu realnego. Tak samo nikt normalny nie traktował serio istnienia Tęczowej Gołębicy czy haaabiego Żalka-Żyłkę o zaszczytnym tytule krula stylu i formy. Udajemy dalej?

Obrazek użytkownika xena2012

11-04-2019 [11:19] - xena2012 | Link:

A my -rodzice,dziadkowie dzieci dzięki inicjatywie wolontariuszy z okrzykiem BASTA pokazujemy gest Kozakiewicza strajkujacym nauczycielom i staremu awanturnikowi Broniarzowi. Warto bez wielkich słów i odnosników do J.Zamojskiego,Hytza czy Norwida na bieżąco przyjrzec się politycznej akcji nazywanej teraz strajkiem i podziwiać ,,etos''kierujacych szacownymi pedagogami. Zgierz-protestujący szarpali,wyzywali wulgarnie,obrażali wolontariuszy przybyłych na egzaminy. Białystok-w szkole nr.5 Iwona Jatucka mówi,,nie będziemy dopuszczać uczniów do egzaminów,nie klasyfikować,czy wydawać świadectw''. Gorzów Wielkopolski -w czasie trwania egzaminu strajkujacy nauczyciele towarzyszyli i bili brawo akcji KOD/KE puszczajacym głosno przez  megafon pod oknami szkoły odgłosy trzody chlewnej i krów. Sosnowiec-Strajkujący ustawieni w szpaler z obraźliwymi transparentami i okrzykami ,,powitali'' wolontariuszy.Warszawa -pan Broniarz -poszukuje pedofili wśród wolontariuszy. Przytaczam tylko niektóre przykłady ,,etosu'' wygladającego jak jakiś zakrapiany show będący w rzeczywistoscia polityczną akcją dyżurnego Broniarza który podobno nie jest nawet politykiem przy skromnej pensyjce 12000zł /miesiecznie,może więc warto spojrzeć na to obiektywnie a nie obwiniac o wszystko rzad.

Obrazek użytkownika tricolour

11-04-2019 [11:31] - tricolour | Link:

@xena

I tak dobrze potraktowali zdrajców. Polska tradycja nakazuje najpierw ostrzegawczo ogolić na łyso głowę, a gdy nie pomaga, to w zaświaty. Z dziada pradziada tak jest.

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

11-04-2019 [11:52] - Krzysztof Pasie... | Link:

@xena2012

Wielce Szanowna Pani Xeno! Jak zawsze, ja o chlebie, a Pani o niebie. Serdeczności!

Obrazek użytkownika Jaworowski

11-04-2019 [13:35] - Jaworowski | Link:

>Jak zawsze, ja o chlebie, a Pani o niebie.<
Krzysio, wręcz odwrotnie. Xena jak zwykle konkretna, czyli o chlebie, waść w oparach absurdu nawet nie o niebie. Waść do  jakiejś czarnej dziury jest zasysany.
Xena, dobra robota. Kobieta znowu  ścięła Krzysia z nóg. Leży i kwiczy na dechach. Kobito daj mu jakieś fory. Te wasze pojedynki są zbyt jednostronne. Daj mu szansę, bo się zniechęci.

Obrazek użytkownika xena2012

11-04-2019 [15:26] - xena2012 | Link:

Tricolour! Stoi Pani/Pan przed życiową szansą wspomożenia strajku.Zamiast odgrażać się wolontariuszom goleniem głów a nawet straszyć ich wysyłaniem w zaświaty proszę wpłacać fundusze na podtrzymanie strajku.Hasło pana Broniarza ochoczo podjął już niejaki Hołdys zachecając do wpłat na k-to ZNP,może nawet smieszny grajek wystawi na aukcję swoje stare wyszarzałe kapelusze i czapeczki.Proszę więc zaczać namawiac do tej szczytnej akcji obrony etosu zwanego w czasach liberalizmu podwyżką pana Pasierbiewicza, hrabiego Levatzkiego i innych.Może wspólnymi siłami uda się Wam dotrzeć do samego Timmermansa  z prośbą o oskarżenie Polski o brak praworządności z powodu odbytych egzaminów. Do dzieła! A panu Pasierbiewiczowi zdrowia życzę jako że słabuje od wczoraj..

Obrazek użytkownika tricolour

11-04-2019 [18:06] - tricolour | Link:

@xena

Dziękuję za zachętę. Zastanowie sie.

Jednoczesnie zwracam Pani uwage, ze pan Holdys nie jest grajkiem tylko gitarzystą legendarnej i jednej z najważniejszych grup rockowych w Polsce. Czego nie mozna powiedzieć ani o Pani, ani tez na przykład o mnie choć na gitarze grywam. Prosze zatem nie deprecjonowac realnych osiągnięć innych, bo wtedy osiagniecia własne - proporcjonalnie - nie wyjdą ponad poziom kałuży.

A strajkujących wesprę. Dziękuję za podsunięcie pomysłu.

PS. Hitlerowcy i Stalinowcy radośnie czepiali sie ludzi sztuki.

Obrazek użytkownika paparazzi

11-04-2019 [20:48] - paparazzi | Link:

A jak grasz " Międzynarodówkę"? A-dur?
Bój to jest nasz ostatni,
..........
Gdy związek nasz bratni
..........

Obrazek użytkownika RinoCeronte

11-04-2019 [21:21] - RinoCeronte | Link:

He, he , he. Trzeba by jeszcze wesprzeć Sebastiana K. bo mu zwinęli składkę na Seicento...

Obrazek użytkownika tricolour

11-04-2019 [22:46] - tricolour | Link:

Międzynarodówka mnie mierzi. Gram "Deutschland, Deutschland ueber alles".

Taka rodzinna tradycja. Swiecka.