Podpisuję się pod apelem Klubu Jagiellońskiego do Senatorów

Motto: Kiełbasa wyborcza na stole. Więc pytam. Jak się ma do tego hasło BÓG HONOR OJCZYZNA?

Pragnę poinformować, że podpisuję się pod następującym apelem krakowskiego Klubu Jagiellońskiego w sprawie emerytury plus - czytaj więcej: https://wiadomosci.onet.pl/kra...

Adresaci:
Senatorowie RP
Członkowie Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej
Członkowie Prezydium Senatu RP

Szanowni Państwo Senatorowie!
Zwracamy się do Państwa z apelem o odrzucenie projektu ustawy o tzw. jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r. Treść projektu, jego uzasadnienie i ocena skutków regulacji, a także dotychczasowy tryb procedowania, urąga standardom demokratycznej debaty, przyzwoitej legislacji i rozumnej polityki publicznej. Ustawa stanowi bezprecedensowy pokaz wykorzystania publicznych pieniędzy i państwowych instrumentów dla partykularnego, wyborczego interesu partii rządzącej.
Niniejszy projekt ma jeden cel: zmobilizować grupę blisko dziesięciu milionów emerytów i rencistów w Polsce do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz poparcia przez nich partii Prawo i Sprawiedliwość.
Ustawa nie stanowi ani systemowej propozycji poprawy sytuacji osób starszych w Polsce, ani też proponowane świadczenie nie ma charakteru ciągłego, a jednorazowy. Jest też nieprzyzwoitym, politycznym ultimatum – przed wyborami nawet partie opozycyjne nie mają odwagi wyraźnie przeciwstawić się tej propozycji. Dlatego zwracamy się do Państwa jako obywatele troszczący się o dobro wspólne i interes Rzeczypospolitej, by przeciwstawić się tej skrajnie populistycznej propozycji.
Niezbytym dowodem na „wyborczy” charakter tego świadczenia jest fakt, że gwałcąc zasady przyzwoitej legislacji (m.in. przyjęcie przez rząd projektu z brakami formalnymi, tempo prac w Sejmie, brak vacatio legis) projektodawcy robią wszystko, by świadczenie zostało wypłacone przed długim weekendem majowym i eurowyborami.
W uzasadnieniu projektu i ocenie skutków regulacji nie przedstawiono żadnych dowodów, że proponowana interwencja państwa jest uzasadniona lub niezbędna. Nie wiemy, jak propozycja redystrybucji blisko 11 miliardów złotych ma zmniejszyć poziom nierówności społecznych. Dane GUS dowodzą, że jednorazowe świadczenie dla emerytów i rencistów nie jest optymalne, gdyż ta grupa nie jest grupą najbardziej zagrożoną ubóstwem w Polsce. Jedynym poważnym argumentem, który znajdujemy w ministerialnym uzasadnieniu i ocenie skutków regulacji jest przywołanie faktu, że takie działanie przedstawiono na konwencji wyborczej Prawa i Sprawiedliwości.
Jedenaście miliardów złotych to kwota, za którą można by zrealizować istotną część wielu z kluczowych – bo systemowych, długofalowych i mających istotny wymiar prorozwojowy – elementów tzw. Planu Morawieckiego i zapowiedzi rządu.
W ciągu zaledwie kilkudziesięciu dni, w partykularnym interesie wyborczym partii rządzącej, państwo polskie ma wydać kwotę, za którą można by przykładowo zbudować od podstaw mieszkania dla ponad 200 000 osób, sfinansować 1/3 wieloletniej inwestycji, jaką jest Centralny Port Lotniczy albo kupić 80 000 samochodów elektrycznych. Ignorowanie obietnic rządu w tych obszarach przy jednocześnie błyskawicznym tempie wydatkowania tak wielkiej kwoty na sfinansowane „kiełbasy wyborczej”, jaką jest procedowana ustawa, jasno pokazuje, jakie są dzisiejsze priorytety Prawa i Sprawiedliwości.
Wyborcze kalkulacje Jarosława Kaczyńskiego okazały się istotniejsze, niż plan modernizacji Polski Mateusza Morawieckiego.
Apelujemy do Państwa Senatorów o odrzucenie tego projektu.
Z wyrazami szacunku,
Krzysztof Pasierbiewicz (em. nauczyciel akademicki oraz niezależny bloger oddany prawdzie i sprawom ważnym dla polskiego państwa)

Post Scriptum
Podpisanie przeze mnie rzeczonego apelu bynajmniej nie oznacza, że jestem przeciwny finansowej pomocy państwa dla emerytów. Wręcz przeciwnie, uważam, że taka pomoc jest wręcz konieczna, o czym pisałem w październiku 2017 w notce pt. „Mentalność kromki chleba cukrem posypanej” – vide: https://www.salon24.pl/u/salon... , której fragmenty teraz zacytuję:

Pan Saryusz Wolski opublikował imponującą listę spraw zrealizowanych przez rząd Beaty Szydło, pod którą się w całej rozciągłości podpisuję i jestem autentycznie zafascynowany dotychczasowymi dokonaniami „rządu dobrej zmiany”, a szczególnie niezwyczajnie wysokimi wskaźnikami rozwoju gospodarczego państwa. Ale, choć na tej liście jest pozycja „podniesienie minimalnej emerytury” to jednak zabrakło mi punktu dotyczącego przyszłościowej wizji przywrócenia polskim emerytom godności wieku sędziwego, jaką się cieszą ich zachodni rówieśnicy. Już tłumaczę, o co mi konkretnie chodzi (…) Oczywiście rozumiem, że 50 lat komuny zrobiło swoje, że stosunkowo od niedawna wolnym rynkiem się cieszymy, a gospodarka polska ma wciąż ogromnie wiele do odrobienia, Że trzeba odpracować to, co ukradli doktrynerzy polityki "ciepłej wody w kranie", że nie da się od razu dorównać Zachodowi, tak, jak nie od razu Kraków zbudowano. Ale jak czytam w prasie prawicowej i oglądam w telewizji wypowiedzi prominentów nowej władzy dotyczące emerytów to przebija z nich swojego rodzaju uwłaczający godności ludzi starych głodowy minimalizm. (…) Może sobie zbyt dużo wyobrażam, ale mam nadzieję, że być może moja notka dotrze, gdzie trzeba i uświadomi rządzącym, że należy raz na zawsze skończyć z minimalistycznym podejściem do potrzeb leciwych obywateli czyniącym ich życie niegodnym mieszkańca Europy Środkowej. Czas pełniących swoje państwowe funkcje na zasadzie zasiedzenia Terleckich, Lipińskich, Kuchcińskich et consortes już przeminął. Zaś nadszedł czas Morawieckich i Dudów…”, koniec cytatu. Zachęcam Państwa gorąco do przeczytanie tego tekstu w całości.

Natomiast rzeczony apel Klubu Jagiellońskiego do senatorów RP podpisałem z tej przyczyny, iż uważam, że projekt ustawy o tzw. jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r., jego treść oraz i ocena skutków regulacji, a także dotychczasowy tryb procedowania, - urąga standardom demokratycznej debaty i przyzwoitej legislacji. Bowiem ustawa stanowi moim zdaniem bezprecedensowy pokaz wykorzystania publicznych pieniędzy i państwowych instrumentów dla partykularnego, wyborczego interesu partii rządzącej. Powiem więcej. Trzynasta emerytura dla seniorów, w obecnym kształcie stoi w z sprzeczności z założeniami tzw. Planu Morawieckiego i zapowiedzi rządu w tej sprawie. Powiem jeszcze więcej. Uważam, że podstawą naliczania wysokości rewaloryzacji emerytur powinna być wysokość średniego krajowego wynagrodzenia, gdyż pensje rosną niewspółmiernie szybciej w stosunku do tempa rewaloryzacji emerytur. Tymczasem, jak piszą Autorzy apelu: "Czas zacząć się zastanawiać nad poważną propozycją solidarności międzypokoleniowej, która pozwoli nam nie wpaść w pułapkę gerontokratycznego, antyrozwojowego populizmu".

I już na koniec pragnę wyraźnie zaznaczyć, że taki apel podpisałbym niezależnie od tego, która z partii politycznych byłaby w Polsce przy władzy.

I jeszcze jedna istotna sprawa. Jeśli Senat RP zatwierdzi projekt ustawy o tzw. jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r., to otrzymaną dodatkową emeryturę przeleję w całości na konto pewnej fundacji osób niepełnosprawnych, którą od szeregu lat wspieram. Dlaczego? Dla spokoju sumienia oraz wierności dewizie BÓG HONOR OJCZYZNA, którą wyniosłem z rodzinnego domu i będę temu etosowi do ostatnich dni cześć okazywał. Na wszelki wypadek kopię przelewu zachowam.

Czytaj także:
K. Pasierbiewicz, 2017, „Ogłaszam, że nie jestem już blogerem prawicowym” – vide: https://www.salon24.pl/u/salon... 
K. Pasierbiewicz, 204, „Ministra Kolarska-Bobińska karci jagiellońskich jajogłowych” – vide: https://www.salon24.pl/u/salon...

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika tricolour

07-04-2019 [15:20] - tricolour | Link:

Emeryci są potrzebni, by oddać głosy na pancie zarabiające 65 tysięcy miesięcznie. Po oddaniu głosu mogą umrzeć.

Obrazek użytkownika Jaworowski

08-04-2019 [12:41] - Jaworowski | Link:

ricolour@.>>...pancie zarabiające 65 tysięcy miesięcznie.<<
Gdy pancia i dziunia w jednej czyli bufetowej HGW, brała kasę dwukrotnie przebijającą(siła nabywcza w 1999 r. 45tys.) miesięczną pensję Glapińskiego, Belka 73 tys. 2015 r., to nie martwiłeś się o przeżycie jakiegokolwiek emeryta czy psa z kulawą nogą. Ot, mentalność czerwonego krętacza wychodzi jak na dłoni.

Obrazek użytkownika Jabe

08-04-2019 [10:08] - Jabe | Link:

Podobni, nie?

Obrazek użytkownika Jaworowski

08-04-2019 [14:10] - Jaworowski | Link:

>Podobni, nie?<
Utleń "naturalnie" tą żydówkę a będzie podobna.

Obrazek użytkownika Jabe

08-04-2019 [16:09] - Jabe | Link:

I ci, i ci tlenią się na biało-czerwono.

Obrazek użytkownika Jaworowski

08-04-2019 [18:35] - Jaworowski | Link:

jabe>I ci, i ci tlenią się na biało-czerwono.<
A ty Jabe bez krycia się utleniłeś się tylko na czerwono.

Obrazek użytkownika Jabe

07-04-2019 [15:50] - Jabe | Link:

Plan Morawieckiego też jest zagrywką PR-ową Jarosława Kaczyńskiego. Ponieważ nie do końca działa, a przewaga rządzących nie jest miażdżąca, postawiono na bardziej bezpardonową formę persfazji wyborczej, która w zamyśle trafi do ciemniejszej części ciemnego luda, która nie tylko nie podziela europeizacyjnych sentymentów, ale nawet nie ekscytuje się wizją autek na prąd. Ciekawe, za co w odpowiedzi druga strona każe podatnikom płacić. Tak czy owak, biada nam.

Obrazek użytkownika hr.Levak-Levatzky

07-04-2019 [23:12] - hr.Levak-Levatzky | Link:

Nie uderzając w wysokie tony (Bóg - Honor -Ojczyzna) pozwolę sobie przypomnieć jak owa b. delikatnie określając  - nietrafiona  "13.emerytura" w sposób najbardziej od ponad 3 lat dobitny pokazuje za kogo rządzący obecnie właściciele Polski uważają  swoich wyborców i w ogóle całego suwerena. Otóż tym razem zastosowanie tezy klasyka, autora powiedzenia "ciemny lud to kupi" objawia nam się w całej pełni: wódz rzuca kilka kiełbas wyborczych pod szumnym hasłem "piątka Kaczyńskiego" wartości ponad 40 miliardów zł, pani Szydłowa wychodzi na scenę i zachwala: „Ale pan prezes zrobił wam prezent!” – obecni po raz N-ty zrywają się do stojącej owacji.  A skąd wzięto pieniądze na tę kiełbasę dla rencistów i emerytów? Ano po  prostu zredukowano rewaloryzację rent i emerytur na ten rok z 3,26 % do 2.89 %, co daje niższą rewaloryzację o 0,4 %, no i to wystarczyło na ową sławetną „trzynastkę” i jeszcze coś tam w budżecie zostało. Co do reszty – vide: apel Klubu Jagiellońskiego do senatorów. Tak więc „ciemny lud” ma wierzyć, że to prezent od prezesa, a nie  ich własne składki emerytalne i rentowe.
A na koniec z trybuny sejmowej dołożył jeszcze swoje premier strasząc wyborców PiS, że gdyby opozycja wygrała wybory, to niezwłocznie odbierze te wszystkie prezenty od władzy (akurat opozycyjni politycy oświadczają, że niczego nie odbiorą),a zwłaszcza tę jednorazową (!) „trzynastkę”. Mam więc pytanie: kto z Sz.Państwa przypomina sobie, aby jakiś polityk w wolnej Polsce tak traktował obywateli jako ciemną, bezrozumną masę?
 

Obrazek użytkownika Jaworowski

08-04-2019 [08:23] - Jaworowski | Link:

Hr. Zyłka-Żalek    >"ciemny lud to kupi" objawia nam się w całej pełni<
Patrzcie no, jakie to farmazony nad farmazony wygdakał  nam nasz niedościgły  krul formy i stylu.
Jak  ciemny lud został kupiony nawet nie za konkret("ni ma piniendzy"), tylko obietnicę ciepłej wody w kranie i mirażu o zielonej wyspie, a na koniec pokazano temu zidiociałamu narodowi środkowy palec i pozostawiono mu kraj w postaci ch..j, dupa i kamieni kupa  to, to było okej. Tu mamy konkrety, realne formy wsparcia najbiedniejszych, a oni dalej wyją swoje, wyciem świń odgonionych od koryta, gdy perspektywa dorwania się do niego ponownie się oddaliła.

Obrazek użytkownika hr.Levak-Levatzky

08-04-2019 [20:17] - hr.Levak-Levatzky | Link:

Sz.Pana Jaworow-Jaworowsky’ego
zapienianie się doprawdy osiąga  himalajskie szczyty, skoro sam przyznaje, że nie należy do tego „zidiociałego narodu”, bo przecie gdyby do tego narodu należał, to by sam siebie nie obrażał – nieprawdaż? Ano prawdaż,prawdaż…Jednocześnie nasz zapieniały Pan Jaworow-Jaworowsky nie potrafi odpowiedzieć na postawione przeze mnie pytanie w ostatnim zdaniu mojego komentarza – to także wynik zapieniania się ponad miarę. Brak odpowiedzi na to moje pytanie dotyczy także innych komentatorów, przy czym ten brak można przyjąć jako odpowiedź przyznającą mi rację.
 

Obrazek użytkownika hr.Levak-Levatzky

08-04-2019 [21:43] - hr.Levak-Levatzky | Link:

SzPanu Javoroff-Javoroffsky'emu
zapomniałem był  się ukłonić, tedy niniejszym błąd swój naprawiam o wybaczenie prosząc!
Czerwony hr.Levak-Levatzky,
który mordował polskich patriotów tysiącami, a obecnie jego zdradzieckie knowania i działania zmierzają do wepchnięcia SzPana Jaworowskiego  pod bolszewicko-pruski walec.

 

Obrazek użytkownika Jaworowski

08-04-2019 [08:21] - Jaworowski | Link:

Krzyś>...osób niepełnosprawnych, którą od szeregu lat wspieram.<
Wszystkim tu wiadome jest, kogo wspierasz. Splatfusiałych niepełnosprawnych umysłowo, dewiantów i zdrajców. Przez ciebie przemawia etos typowego  czerwonego. Pod płaszczykiem szczytnych dewiz degrengolada umysłowa podlana propagandową ciepłą wodą z kranu w postaci kłamstw, matactw, przeinaczeń, ogłupiania i tak już zidiociałego narodu. By ponownie dorwać się do koryta gotowi jesteście na każde świństwo i manipulację. Ten apel jest tego namacalnym dowodem.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

08-04-2019 [12:56] - zbieracz śmieci | Link:

Twój "bug" to siedzi zamkniety w szkle i nie ma rzeczy której byś nie zrobił dla niego !
Honor-nie używaj słów których znaczenia nie pojmujesz !
Ojczyzna-nie srałbyś do własnego gniazda gdyby Polska nia była !

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

08-04-2019 [13:06] - zbieracz śmieci | Link:

Klub Jagieloński-stare komuchy wysłali na ulice swoich następców i to by beło na tyle !
Juz to widzę jak swoje 888 zł oddajesz niepełnosprawnym a co do listu to juz chyba 2001 pierwsz co napisałeś albo podpisałeś-skutektaki sam jak pisania na Berdyczów !

Obrazek użytkownika Jabe

08-04-2019 [16:10] - Jabe | Link:

Gdzie Pan o tym wyczytał?