UWAGA! Idzie WIOSNA, a wraz z nią nowy „ruch obywatelski”

Ta notka nie jest promocją partii Roberta Biedronia, lecz komunikatem, iż pan Robert może polską scenę polityczną przemeblować w znacznie większym stopniu niż się obecnej władzy dobrej zmiany wydaje.

Na wstępie przypomnę, że „ruch obywatelski” to forma zbiorowego, spontanicznego działania pewnych kategorii społecznych lub zbiorowości zmierzającego do określonego celu, nierzadko do wywołania zmiany społecznej. Podejmowane przez członków ruchów obywatelskich akcje mają zazwyczaj charakter spektakularny, aby wywołać duże wrażenie zarówno na społeczeństwie, jak i na aparacie władzy, który to społeczeństwo kontroluje.

A teraz do rzeczy.

Portal internetowy wPolityce – vide: https://www.tvp.info/41159881/... informuje z prześmiewczą butą:

Biedroń o kosztach organizacji konwencji Wiosny: Pokryte przez zwolenników. Koszty konwencji partii Wiosna zostały pokryte z kwot wpłacanych przez jej zwolenników – poinformował lider partii Robert Biedroń. Zapowiedział też, że pod koniec roku przedstawi pełne sprawozdanie finansowe. O źródła finansowania niedzielnej konwencji partii Wiosna Biedroń był pytany podczas konferencji prasowej w poniedziałek. – W tej sprawie nie mam nic do ukrycia. To państwo za to zapłaciliście, ale nie ze spółek skarbu państwa, nie z pieniędzy z subwencji, czy dotacji dla partii politycznych, bo takich nie dostajemy. To ludzie wpłacają takie kwoty, które zobaczycie państwo w naszym sprawozdaniu pod koniec roku transparentnie – oświadczył polityk”.

Ale jak widać, obecna władza i tak wie swoje tkwiąc w świętym przekonaniu, że konwencję sfinansowały Biedroniowi gremia związane z George Sorosem. Ja zaś wcale nie wykluczam, że to faktycznie obywatele wpłacili pieniądze na tę konwencję. Dlaczego? Bo, - po pierwsze, choć Polacy nigdy nie umieli się sami rządzić, to w sytuacjach zagrożenia potrafili się zadziwiająco sprawnie organizować, - zaś po drugie, w ostatnich dniach wydarzyło się coś bardzo ważnego, być może nawet historycznie, co butna władza PiS-u lekkomyślnie zbanalizowała. Mam na myśli zapowiedź min. Glińskiego o obcięciu dotacji dla ECS w Gdańsku i spontaniczną akcję obywateli, którzy panu ministrowi pokazali gest Kozakiewicza, zrobili w Internecie zrzutkę, - i w ciągu jednej doby zebrali ponad 6 milionów złotych na ratowanie ECS-u przed zakusami PiS-u, - dając tym samym pierwsze poważne ostrzeżenie, że jeśli „naczelnik” będzie nadal tak przeginał, to jemu ludzie także gest Kozakiewicza pokażą. A rzeczone zdarzenie z min. Glińskim to nic innego, jak ekspresywny gest części polskiego społeczeństwa będący elementem rodzącego się właśnie ruchu obywatelskiego w kontrze do coraz bardziej autorytarnej władzy Prawa i Sprawiedliwości.

Pan chyba oszalał! Słyszę głosy sympatyków zarówno partii rządzącej, jak opozycji.

Otóż pragnę Państwu przypomnieć o jeszcze innej polskiej „specjalności”, jaką zawsze była gotowość Polaków do finansowego zasilania patriotycznych ruchów obywatelskich tworzących się w okresach, kiedy trzeba było walczyć o wolności obywatelskie. Czego najlepszym przykładem może być z pozoru banalny fakt, iż w czasie jak PiS walczył o władzę, pewna krakowska ziemianka, która za Jarosławem Kaczyńskim skoczyłaby w ogień powiedziała mi w uniesieniu, - że jakby Ojciec Dyrektor był w potrzebie, to bez wahania oddałaby mu wszystkie drogocenne obrazy wiszące na ścianach jej salonów. I zaryzykuję tezę, że tego rodzaju fanatycznych popleczników znalazł także Robert Biedroń, z tą wszakże różnicą, że o ile miłośnicy partii Jarosława Kaczyńskiego są gotowi składać wota w kościołach, to wielbiciele pana Roberta są prężni i gotowi do „zbierania na tacę” w cyberprzestrzeni internetowej.

Jakieś głupstwa Pan wypisuje! - słyszę głosy rozjuszonych pisowców. Przecież to nierealne, żeby Biedroń rzucił Kaczyńskiego na kolana!

Otóż chciałbym Państwu przypomnieć, co już w roku 2012 – vide: https://www.salon24.pl/u/salon... pisałem w notce pt. „Bohaterowie są zmęczeni”, cytuję fragmenty:

Nasuwa się tedy pytanie, co zrobić z hamującą reformowanie kraju walką pomiędzy PiS-em a Platformą, od lat stymulowaną z zadziwiająco łatwo przychodzącym powodzeniem przez post-komusze służby?
Odpowiadam: Wszelkie próby politycznego rozwiązania tego problemu zarówno przez Tuska, jak i Kaczyńskiego są skazane na niepowodzenie, gdyż oni, a także ich partie, są zajęci przede wszystkim walką między sobą. I niezależnie od tego, która z tych dwu partii wygra kolejne wybory, pociągnie za sobą jedynie połowę Polaków.
Czyli nie ma już nadziei na Polskę idącą pod jednym sztandarem?
Odpowiadam: Ależ jest! Konieczne są tylko zmiany systemowe, których dotąd nie udało się przeprowadzić żadnemu premierowi Trzeciej, a także Czwartej Rzeczpospolitej.
Przecież póki, co  żadna władza na to nie da przyzwolenia! Słyszę drwiny od lewa do prawa.
Odpowiadam: Oczywiście, że nie da. I dlatego trzeba to zrobić na drodze „rewolucyjnej”.  
Pan chyba oszalał!!! Przecież w dzisiejszej Polsce żadna rewolucja nie przejdzie!!! To są jakieś mrzonki!!! Panikują politycy PISu i Platformy.
Odpowiadam pytaniem: A pamiętacie spontaniczny, a zarazem pokojowy protest młodych Polek i Polaków przeciw ACTA? Przecież to była „mała rewolucja”, która powaliła Tuska na kolana! Zdawało się wszechmocna Platforma okazała się bezradna jak dziecko wobec zrywu młodych ludzi, którzy się skrzyknęli w Internecie i w efekcie Tusk musiał ustąpić wycofując się tchórzliwie rakiem. A więc da się przeprowadzić rewoltę!!! I to w sposób całkowicie pokojowy!
Ale jak tę rewolucję przeprowadzić??? Pytają sceptyczni dziennikarze. Odpowiadam: Właśnie tak, jak to zrobiła polska młodzież protestująca przeciw ACTA. Pamiętacie? W swym proteście byli wspaniali!!! Wzniecili coś w rodzaju bezkrwawego „powstania styczniowego” Polski XXI wieku dającego nadzieję na normalność. Mimo trzaskających mrozów wykazali ogromną odwagę, samozaparcie, rozmach, siłę, potencjał intelektualny i zadziwiającą zdolność organizacyjną, lecz także, co bardzo istotne, młodzieńczą radość życia, pomysłowość i wielką kulturę. Obnażyli obłudę i bojaźliwie zachowawczą postawę Tuska, a także niemotę rządzącej wtedy Platformy w zrozumieniu cyberprzestrzeni i problemów nowoczesnej społeczności. Pokazali, że jest szansa żeby zmienić Polskę, na co wielu straciło nadzieję. Nie dopuścili, by ich dokonania zagospodarowali dla siebie cwani rutyniarze. Dokończyli protest sami! Bez pomocy polityków!
Ale, co konkretnie powinni zrobić ci młodzi? Odpowiadam: Polsce jest potrzebna „Solidarność” nowej generacji. Zamiast emigrować, z czym będzie nota bene będzie coraz trudniej, powinni u siebie stworzyć własne, niezależne struktury, jak niegdyś „Solidarność”. Unikać wchodzenia w jakiekolwiek związki, bądź układy z partiami politycznymi, bo ich ograbią z pomysłów, które ogłoszą, jako swoje - politycy starej generacji tylko to potrafią robić dobrze. A jak okrzepną organizacyjnie powinni stworzyć jakiś całkiem nowy ruch obywatelski. Powinni działać wyłącznie własnymi siłami! Jak od zarazy stronić od „życzących im dobrze” pośredników i doradców, szczególnie z kręgów Gazety Wyborczej, a także Gazety Polskiej. Bo stać ich na samodzielność, gdyż w przeciwieństwie do skażonego komuną starszego pokolenia potrafią myśleć niezależnie!  A jak im się uda, pokażą światu, że można skończyć raz na zawsze z zarażoną starym myśleniem Polską rządzoną przez piszącą na komputerze jednym palcem sforę skostniałych mentalnie i skisłych ideologicznie, nieczujących bluesa zgredów.
Ale kto ich poprowadzi? Odpowiadam: Tego nie wiem, bo nawet, jeśli PIS wygra następne wybory, czego Polsce życzę, gdyż Platforma Obywatelska prowadzi nasz kraj do nieuchronnej katastrofy, niezweryfikowane wtedy, kiedy było trzeba służby, złożone z wyszkolonych na Kremlu zawodowców, nie pozwolą amatorom Kaczyńskiego skutecznie rządzić i wojna polsko polska zacznie się na nowo.
Ale kto stanie na czele tej „Nowej Solidarności”?
Odpowiadam: Każdy, byle nie polityk starej generacji. Geriatryczna klasa polityczna się ostatecznie skompromitowała i bezpowrotnie przeżyła. Od prawa, przez środek, do lewa, - a Polsce jak kani dżdżu jest potrzebna młoda i całkowicie nowa jakość polityczna…
”, koniec cytatu.

I choć zaraz usłyszę, że mam wybujałe ego i wydaje mi się Bóg wi co, - to słuchając tego, co Robert Biedroń mówił na inauguracyjnej konwencji partii WIOSNA pomyślałem nieskromnie, że coś mi się widzi, iż pan Robert, albo ktoś z jego ludzi, - tę moją notkę o „zmęczonych bohaterach starej generacji” nad wyraz uważnie przestudiował.

Krzysztof Pasierbiewicz (em. nauczyciel akademicki, niezawisły bloger oddany prawdzie i sprawom ważnym dla polskiego państwa)

A tu nagrana przez „Niepoprawne Radio” dźwiękowa wersja całego felietonu mojego autorstwa pt. „Bohaterowie są zmęczeni” – vide: http://www.youtube.com/watch?v...
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

07-02-2019 [21:03] - Jabe | Link:

Pan Biedroń oświadczył zatem, że najpierw mamy na niego zagłosować, a później się dowiemy, czy ujawni, kto za rozkręcenie jego partii zapłacił. Bardzo to budujące.

Jeśli dobrze pamiętam, to Solidarność nie była utrzymywana z budżetu. Idąc tym tropem, może i ECS powinno dostawać figę z makiem? Problemem nie są jakieś jednostkowe zakusy władzy, tylko finansowanie z budżetu właściwie wszystkiego, w tym przedsięwzięć wcale przez ogół nie popieranych. Przez rozrzutność państwa obywateli nie stać, by samym na cele wspólne płacić, ale, jak Pan zwrócił uwagę, miłość do rządzących zdziałała cuda.

Przy okazji: partie również powinny być opłacane przez zwolenników. Tylko że wówczas trzeba być za czymś, nie przeciw czemuś, a to słabiej wychodzi, lemingom zwłaszcza.

Obrazek użytkownika HenrykHenry

07-02-2019 [22:20] - HenrykHenry | Link:

Co za "duren" ...

Obrazek użytkownika HenrykHenry

07-02-2019 [22:23] - HenrykHenry | Link:

Co za "duren" ... to sie nawet do skomentowania nie nadaje. 

Obrazek użytkownika HenrykHenry

07-02-2019 [22:38] - HenrykHenry | Link:

" to słuchając tego, co Robert Biedroń mówił na inauguracyjnej konwencji partii WIOSNA pomyślałem nieskromnie, że coś mi się widzi, iż pan Robert, albo ktoś z jego ludzi, - tę moją notkę o „zmęczonych bohaterach starej generacji” nad wyraz uważnie przestudiował."

Ale sie obsmialem ... jak krewetka. 
To juz kolejni co sluchaja i z uwaga czytaja , a byc moze i pod uwage biora  ... Pamietacie jak to PiS i Prezes kierowal sie , bo z uwaga czytal . Wczesniej tez byly jakies Kukizy tudziez inne Palikoty  ... No tak , jakby kto nie wiedzial , to cala wyrocznia ... no nic tylko OMPHALOS ... a sam autor to PYTIA  !!!  ...  albo "pyta" czy jakos tak ... moze pomylilem ?!.
Nieskromnie sie przyznaje .

Obrazek użytkownika Trotelreiner

08-02-2019 [08:29] - Trotelreiner | Link:

@HenryHenry!
Po co te emocje? Czyż nie można @echotvn24 potraktować...jak pacjenta z nieuleczalną obsesją i schizofrenia?
Ja powiada Wirgiliusz do Dantego...Guarda e passa...
Ciao

Obrazek użytkownika xena2012

08-02-2019 [06:31] - xena2012 | Link:

W swoje agitce jakby pisanej na zamówienie podaje Pan ,,Obecna władza i tak wie swoje tkwiąc w świętym przekonaniu,że konwencję sfinansowały Biedroniowi gremia związane z Sorosem'' Przypuszczam ,ze tym finansowaniem zajęły sie rózne centra w tym ,,The Weiser Center for Europa and Eurasia''(a nie obywatele z drobnymi datkami).goszczące pana Biedronia i pana Śmiszka o dziwo  przed inauguracją nowej partii zresztą obaj panowie często byli goścmi na koszt centrów przy University Michigan sponsorowanych przez Rona i Eillen Weiser.Takimi goścmi z wykładami byli tam też Nowacka,Jan Tomasz Gross,Cywiński,Obirek,Michnik Środa.Mówienie więc o spontanicznym ruchu obywtelskim jest nadużyciem. Panu Biedroniowi jako działaczowi fundacji Klinika Rzadzenia w ramach Rady o nazwie  Polska Myśl Społeczna przyświeca jeden cel: zlikwidować religie w szkołach,wprowadzić aborcję na życzenie do 12 -go tygodnia,zlikwidować kopalnie,opodatkowac ,,tacę''w KK( oczywiscie nie w synagogach czy cerkwiach)Gdzie Pan tu widzi myśl propaństwową? Chcielismy Polski suwerennej a bedziemy mieli światopogladową.Przyszły pan premier już zresztą rozdaje stanowiska i to ludziom z PO.Nic dziwnego,że pani Kopacz tak gwałtownie zaczeła krytykowac ,,polskie kołtuństwo''.Gospodarkę odda sie w rece pani Merkel,bo premier nie będzie miał czasu na drobiazgi tak jak nie miał czasu dla Słupska kiedy był jego prezydentem.

Obrazek użytkownika angela

08-02-2019 [08:26] - angela | Link:

Feralna nazwa partii, wiosna szybko mija. Trochę narozrabiaja, i pójdą w zapomnienie. 
A finansowanie, dokumenty powinien Pan  u

mieć. Nie zdziwi mnie, że to lobby homoseksualne i inne LGBT, instaluje swoją partię. 
A pan Pasierbiewicz w prymitywny sposób nawołuje do zaamieszek, juz ten ,, oddolny protest,, , jak również absolutnie,, "a politycznych" sędziów, nawolujacych do buntu przeciw demokratycznie wybranej przez społeczeństwo władzy, mamy od trzech lat. 

Obrazek użytkownika Jaworowski

08-02-2019 [10:11] - Jaworowski | Link:

Krzycho >>..... że konwencję sfinansowały Biedroniowi gremia związane z George Sorosem. Ja zaś wcale nie wykluczam, że to faktycznie obywatele wpłacili pieniądze na tę konwencję. <<<
Tak, tak Krzysio mydlij dalej oczy nam. Przecież Soros nawet się nie kryje, że finansuje czerwono- tęczowe  lewactwo, i to nie tylko u nas. Czerwone lewactwo finansowane jest też z Moskwy i stara się byśmy nawet dołu w naszej ziemi nie zrobili. Patrz przekop Mierzei Wiślanej. 

Krzycho >>nieczujących bluesa zgredów.<<
To pisze stary zgred, który o bluesie nie ma pojęcia, tak jak i nie ma pojęcia o muzyce klasycznej, któremu poprzewracało się w głowie od pitych trunków u hrabini  Levak-Levatzky. Hrabinia upita winem marki wino, zbałamucona przez zgreda jego splatfusiałą nowo mową, gotowa spieniężyć majątek i oddać go splatfusiałym, a nie Ojcu Założycielowi.

Krzycho>>A pamiętacie spontaniczny, a zarazem pokojowy protest młodych Polek i Polaków przeciw ACTA? <<
Krzycho, ileż razy mamy ci tłumaczyć jak pastuch krowie na rowie. Małolatom starano się odebrać im zabawki i możliwość za darmochę penetrowania i ściągania z  internetu ich ulubionych gier i innych śmieci więc "skrzyknęli się" w obronie tak naprawdę, czego? Pustych kieszeni, gdyż w tym wciąż skomuszałym po 70 latach  burdelu młodych nadal na  niewiele stać. Chyba że na staniu przy zlewozmywaku u Anglika i Szwaba.

Krzycho>>Unikać wchodzenia w jakiekolwiek związki, bądź układy z partiami politycznymi,<<
Dobra rada, nie z partiami politycznymi tylko z organizacjami(rzekomo niezależnymi) finansowanymi przez  Sorosa i jego rozwydrzone i skorumpowane  lewactwo.

>>Powinni działać wyłącznie własnymi siłami!<<
Baju, baju, będziesz w raju. Może by zgred zażył leki, choć na głupotę nie ma leków.
Tak można  by obalać każdą "złotą" myśl zgreda, ale mi się już nie chce. Co wpis to zgred wrzuca platfusów i pisowców do jednego worka i tylko o to mu chodzi. Smród, niekompetencja  i kompromitacja splatfusiałych ma przykleić się również  do PISu. Manipulacja prymitywna i czytelna nawet dla rozgarniętego inaczej małolata.
 

Obrazek użytkownika Studentka

08-02-2019 [15:14] - Studentka | Link:

Przypomnę co pan pisał o Kukizie:
"Bo najważniejsze by miał charyzmę, przyjazny ludziom sposób bycia i magnetyczną osobowość, która pozytywnie wpływa na innych, poprawia im samopoczucie, poszerza wyobraźnię, a co najważniejsze budzi ochotę do życia. A poza tym musi mieć jeszcze polot, wrodzony instynkt aktorski, odrobinę malarskiej fantazji i cały ocean dobroduszności. Ale to jeszcze nie wszystko. Godny zaufania przywódca musi się jeszcze umieć bawić tym, co robi.
I dlatego się nie zdziwię, że to nie PIS, czy Platforma, lecz młodzi Polacy, którzy poszli za Kukizem okażą się największymi wygranymi jesiennych wyborów."
Teraz Kukiza zastąpił Biedroń, ciekawe kogo pan będzie pompował kiedy Biedroń pójdzie w zapomnienie.

Obrazek użytkownika maks jamnicki

09-02-2019 [10:15] - maks jamnicki | Link:

:)

Obrazek użytkownika Ptr

08-02-2019 [18:05] - Ptr | Link:

Felietonik z cyklu "polityka dla młodych" , i to coraz młodszych, albo coraz starszych myślących coraz bardziej jak dzieci. Najpierw był Pan Prezydent i się nie sprawdził, potem Kukiz i się nie sprawdził, ludzie z Nowoczesnej, a teraz Wiosna. To nawet nie młodzi, tylko stary program przypominający rewolucję. A dzieci kwiaty tej kasy nie zebrały, bo szkodowały.