Dziewczyna z Irlandii, dwa plemiona i Boże Narodzenie

Jakieś kilka albo może już kilkanaście lat temu, tuż przed Świętami statek zawinął do portu w Dublinie. W Dublinie jest dużo Polaków. Nie wiem, ile Polaków tam jest, ale jak się idzie ulicą, to co chwila słychać polski język.  Ponieważ Polaków jest dużo, to są tam również polskie sklepy.  Na statku, będąc nawet w którymś z portów europejskich, nie jest łatwo kupić potrawy na Wigilię. Choćby barszcz na przykład albo kutię. Pojechałem więc do miasta, do jednego z tych polskich sklepów co są w centrum, aby coś z polskich potraw, kupić i mieć na statku na Wigilię.
Nie pamiętam już czy dostałem wszystko, po co przyjechałem. Ale nie o zakupach chcę pisać. Przy kasie stała dziewczyna, Polka. Ludzi dużo nie było, więc po zapłaceniu za zakupy, zapytałem tę dziewczynę. Jak tu się żyje w tej Irlandii? Jest zimno, odpowiedziała dziewczyna. Rozmawialiśmy oczywiście po polsku. W pierwszej chwili zdziwiłem się i pomyślałem, że źle zrozumiałem. Jak to zimno, zapytałem. Przecież tutaj w Irlandii jest o wiele cieplej niż w Polsce. Palmy nawet rosną. Jest zimno powtórzyła. I wtedy dotarło do mnie o czym ona mówi. Nie mówiła o klimacie. Nie mówiła o tym czy tutaj w Irlandii jest ciepło czy zimno. Mówiła o tym, że jest wśród obcych.  A wśród obcych jest zimno.
A jak jest u nas, wśród swoich? Czy zawsze jest ciepło i serdecznie?
Pisałem już o tym nie raz. Internet jest interaktywny. Człowiek może powiedzieć to co myśli, zaraz po przeczytaniu tego co ktoś inny napisał. A portale internetowe są miejscem, gdzie piszą ludzie z obydwu stron barykady politycznej. I pod tekstem rozwijają się dyskusje. I dobrze, że tak jest.  Ale czytając dyskusje pod notkami nie jest ciepło i serdecznie.  I nie chodzi mi o różnice polityczne. To, że różnimy się w swoich poglądach politycznych (i nie tylko politycznych) to rzecz naturalna. I to, że chcemy innym przedstawić swoje racje, czy też kogoś do nich przekonać to też rzecz naturalna. Ale w tych dyskusjach widać coś innego.  I nie tyle agresję czy też brak kultury mam na myśli. Chodzi mi o padające z obydwu stron podejrzenia i oskarżenia o złe intencje i złą wolę. Podejrzenia o to, że jeżeli ktoś pisze inaczej (niż ów dyskutant myśli), to znaczy, że pisze tak bo takie ‘dyrektywy wyszły’, albo że manipuluje. A nie że takie ma akurat poglądy i tak uważa. Generalnie chodzi o to, że dyskutanci kwestionują to, że ktoś inny pisze w dobrej wierze.  Zarzucają, że autor notki nie pisze tego co myśli i uważa. Tylko to, co mu każą albo to czego oczekuje od niego opcja polityczna, którą on popiera. Przytoczę jeden z takich (na innym portalu) komentarzy: ‘trefny koks dali panu do rozprowadzania’. Insynuacja aż nadto czytelna – autor pisze to czego od niego ktoś inny oczekuje (w domyśle czego oczekuje opcja polityczna, którą popiera).
I takie oskarżenia przekraczają już różnice polityczne. W efekcie słyszymy często, że Polacy podzielili się na dwa plemiona. I chyba tak jest.  Ale taki stan spraw i takie podejście nam wszystkim ubliża. Jeżeli popatrzymy na to jak się rozwijały formy życia społecznego człowieka, to plemię było na samym początku.  Co więc dzieje się z nami Polakami z powodu różnic politycznych? Ano cofamy się w rozwoju do epoki kamienia łupanego. Bo wtedy, w epoce kamienia łupanego, plemiona były dominującą formą życia społecznego.
I to jest efekt wolności, dla której wielu z nas, za komuny nadstawiało karku. Po jednej i drugiej stronie obecnej barykady politycznej. Nadstawialiśmy karku abyśmy mogli mieć różne poglądy. I sprawdziło się. Mamy wolność. I mamy różne poglądy. A o co padają oskarżenia? Że nie prezentujemy swoich poglądów tylko piszemy to co nam każą. Tak się dzieje w życiu politycznym.  A jak się dzieje w naszym życiu prywatnym? Czy w drugim człowieku widzimy to co jest dobre, czy wręcz odwrotnie? Tylko to co jest złe? Niech każdy z nas sam sobie odpowie na to pytanie. Ja też staram się sobie odpowiedzieć.
Adwent, czyli oczekiwanie dobiegło końca. A ponad dwa tysiące lat temu prorok adwentu Jan Chrzciciel tak wołał, ‘Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla niego’ [Łk 3,4-5].
Prostujcie ścieżki dla niego. Czyje ścieżki? Cudze czy swoje? Co myślimy, gdy mówimy na przykład ‘nie kłóćmy się’. Kogo mamy na myśli, oczekując, że przestaniemy się kłócić? Siebie czy tę drugą osobę? No, niech każdy przyzna się szczerze przed sobą jak to jest, kto pierwszy przychodzi na myśl? Ja czy ten drugi? Jan wołał o prostowaniu ścieżek.  Ale mówiąc do zaprzestania kłótni oczywiście nie siebie mamy na myśli, tylko tę druga stronę. Ale czy jesteśmy w stanie prostować cudze ścieżki? Czy jesteśmy w stanie kogoś zmienić? Jeżeli w tej sprawie cokolwiek jesteśmy zrobić to tylko w stosunku do siebie. I swoje ścieżki choć trochę wyprostować. I to miał na myśli Jan wołając prostujcie ścieżki dla niego. Pewnie w drugim zdaniu mówił, swoje ścieżki prostujcie. Ale tego drugiego zdania Łukasz już nie zapisał ...  Może zabrakło papirusu albo atramentu. 
Dzisiaj święto Bożego Narodzenia. Wszystkiego dobrego. Wszystkim i szczerze. Tym co popierają PiS i tym co popierają opozycję. Bez różnicy. No i te ścieżki. Prostujmy je w miarę możliwości, każdy swoje. A wtedy jest szansa, że nie będzie dwóch plemion. I że wszyscy, niezależnie od poglądów będziemy wśród swoich. I choć palmy u nas nie rosną, to nie będzie zimno. Na co skarżyła się ta dziewczyna, tam w Irlandii. Mimo tego, że tam rosną.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jaworowski

25-12-2018 [12:20] - Jaworowski | Link:

Tadzio>>>Czy w drugim człowieku widzimy to co jest dobre, czy wręcz odwrotnie? Tylko to co jest złe? Niech każdy z nas sam sobie odpowie na to pytanie. Ja też staram się sobie odpowiedzieć.<<<
Proszę sobie odpowiedzieć, co waść widzi? Proszę wcześniej nie pić gorzały  i nie obżerać się ponad miarę by umysł był sprawny.
https://paczaizm.pl/konstytucj...
My Polacy stoimy naprzeciwko tym na załączonym obrazku. Poglądy poglądami i każdy może je mieć jakie chce.. Tu widzę waść nic nie kapuje i nie jarzy. Tu chodzi o cele jakie  chcą osiągnąć ci, co mają  określone poglądy. Gościu, jeszcze raz. CELE jakie stoją za tymi poglądami i jak te cele są realizowane w realu, i komu w rzeczywistości służą.To wierutna bzdura o podziale na plemiona. Z jednej strony jesteśmy my  Polacy, z drugiej potomkowie III Rzeszy niemieckiej z ich V kolumną, folksdojczami i knechtami wewnątrz naszego państwa. Z innej strony gotowa w każdej chwili do najazdu  nawała bolszewicka z ich zielonymi a raczej czerwonymi ludzikami dobrze zakorzenionymi w naszym społeczeństwie niczym uzbrojony tasiemiec w każdej chwili gotowi wznieść bramy z girlandów  na ponowne ich powitanie na naszej nieszczęsnej ziemi.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

25-12-2018 [16:18] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Jaworowski
Jest takie powiedzenie, jak nie wiesz jak się zachować to zachowaj się przyzwoicie. Do komentowania też się odnosi. Szczęśliwych Świąt życzę.

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

25-12-2018 [12:56] - Krzysztof Pasie... | Link:

@Tadeusz Hatalski

"Pisałem już o tym nie raz. Internet jest interaktywny. Człowiek może powiedzieć to co myśli, zaraz po przeczytaniu tego co ktoś inny napisał. A portale internetowe są miejscem, gdzie piszą ludzie z obydwu stron barykady politycznej. I po tekstem rozwijają się dyskusje. I dobrze, że tak jest.  Ale czytając dyskusje pod notkami nie jest ciepło i serdecznie.  I nie chodzi mi o różnice polityczne. To, że różnimy się w swoich poglądach politycznych (i nie tylko politycznych) to rzecz naturalna. I to, że chcemy innym przedstawić swoje racje, czy też kogoś do nich przekonać to też rzecz naturalna. Ale w tych dyskusjach widać coś innego.  I nie tyle agresję czy też brak kultury mam na myśli. Chodzi mi o padające z obydwu stron podejrzenia i oskarżenia o złe intencje i złą wolę. Podejrzenia o to, że jeżeli ktoś pisze inaczej (niż ów dyskutant myśli), to znaczy, że pisze tak bo takie ‘dyrektywy wyszły’, albo że manipuluje. A nie że takie ma akurat poglądy i tak uważa. Generalnie chodzi o to, że dyskutanci kwestionują to, że ktoś inny pisze w dobrej wierze.  Zarzucają, że autor notki nie pisze tego co myśli i uważa. Tylko to, co mu każą albo to czego oczekuje od niego opcja polityczna, którą on popiera. Przytoczę jeden z takich (na innym portalu) komentarzy: ‘trefny koks dali panu do rozprowadzania’. Insynuacja aż nadto czytelna – autor pisze to czego od niego ktoś inny oczekuje (w domyśle czego oczekuje opcja polityczna, którą popiera)..."
---------------------------------------------
Powyższy fragment Pańskiej notki to opis cech diagnostycznych poważnej choroby, która toczy portal Nasze Blogi. Mam na myśli grupę nieprzyjaznych ludziom osobników obu połci, a mówiąc dokładniej zawsze tych samych komentatorskich terrorystów ziejących jakąś wynaturzoną nienawiścią do autorów mających inne zdanie, niż oni by chcieli. No i te ich patogenne oskarżenia o złe intencje i złą wolę. Nie potrafię odgadnąć jaka jest przyczyna ich działalności, czy to jacyś trolle, czy mający ze sobą jakiś problem maniacy, nie wiem. A najsmutniejsze jest to, że agresja i co tu dużo mówić chamstwo przebijające z ich komentarzy odstręczyło od portalu Nasze Blogi wartościowych komentatorów, którzy po prostu przestali komentować, co z kolei skutkuje tym, iż na NB praktycznie nie ma dyskusji. A szkoda. Bo moim zdaniem kulturalna i merytoryczna dyskusja jest równie ważna, jeśli nie ważniejsza, niż same notki. Bo właśnie w dyskusji upatruję sens blogowania. Ale dyskusji na odpowiednim poziomie
Życząc Panu z okazji Świąt wszystkiego, co najlepsze gratuluję notki, pod którą podpisuję się w całej rozciągłości.
Krzysztof Pasierbiewicz

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

25-12-2018 [16:13] - Tadeusz Hatalski | Link:

Dziękuję za gratulacje. Ze swojej strony składam również serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności z okazji Świąt. A w sprawie o której notka? Bądźmy dobrej myśli. Jak to ujął Herbert?  "Jeśli Miasto padnie a ocaleje jeden ... on będzie Miasto". A nas jest co najmniej dwóch ... :)
 

Obrazek użytkownika Pani Anna

25-12-2018 [15:41] - Pani Anna | Link:

Polemizować z poglądami, szanować człowieka - marzenie. Tego nie potrafią nie tylko komentatorzy, ale, jeszcze częściej "autorzy" wpisów. Każde krytyczne zdanie jest przyjmowane - " płatnym trollem jesteś", pokazanie podstawowych błędów w rozumowaniu = "jesteś PISiorem, PISdzielcem. Celują w tym "narodowcy", ale również  rozczulające zdanie przeczytałam u Pasierbiewicza - moje notki są WYSOKO oceniane i komentowane na INNYCH forach, tylko nie tutaj. Czy jakoś tak, ale sens taki sam. Oraz cały zestaw cech jakie MUSI posiadać osobnik, który śmie wypowiadać się krytycznie na temat jego "notki".  Wszystko jest w porządku, kiedy komentujący wystawia laurkę. Z tym że taka postawa to raczej skutek mega gigantycznej megalomanii, a nie  podziału na "plemiona". Stąd też reakcje komentatorów, bo na większość ludzi megalomania działa jak płachta na byka. A na obczyźnie jest zawsze zimno i obco... Z okazji Świąt Bożego Narodzenia Wszystkiego Dobrego dla Pana i szacunku dla cudzych poglądów (choćby tych całkiem niezrozumiałych) dla pańskich komentatorów

Obrazek użytkownika xena2012

25-12-2018 [19:21] - xena2012 | Link:

Pani Anno -wielka racja,i to nie tylko że kazda krytyczna uwaga jest kwitowana ze strony tych megalomanów pogardliwymi slowami o miałkim intelekcie komentatora( w najlepszym razie).Do tego dochodzą uwagi o prostactwie czy braku wykształcenia,albo oskarżenia o czynne uczestniczenie w ,,szwadronach o .Rydzyka'' i kierowanie do odmwiania Różańca jako symbolu wszelkiej ciemnoty dla owej postepowej części społeczeństwa.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

25-12-2018 [22:03] - Tadeusz Hatalski | Link:

Pani Anno, dziękuję za dobre słowa. Pozdrawiam serdecznie i Szczęśliwych Świąt życzę.

Obrazek użytkownika xena2012

25-12-2018 [19:49] - xena2012 | Link:

,,A jak to jest u nas,czy zawsze wśród swoich jest ciepło i serdecznie?''.....A kogo Pan nazywa swoimi i dlaczego? Bo moze mówia jeszcze polskim językiem ale po polsku już nie myślą? Bo jedno plemie chce sobie przyporzadkować bezwzgledni drugie wykorzystując wszelkie sposoby od ordynarnego donosicielstwa do Brukseli inwektyw w internecie, do tworzenia kłamstw,pomówień.I tylko wczoraj czułam sie tak jakby wśród swoich.Na Pasterce o 21-ej dla dzieci.Nie było plemion tylko uroczystość połączona z Jasełkami w wykonaniu dzieci.Nieważne ,że św.Józefowi odpadła broda,Aniołek się wywrócił a Maryja potkneła o wykładzinę.Bylo wspaniale swojsko a dzieci zachwycone.Może już tylko tak czujemy się jak wśród swoich.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

25-12-2018 [22:10] - Tadeusz Hatalski | Link:

Powiem Pani, kogo nazywam swoimi i dlaczego. Swoimi nazywam wszystkich, którzy mieszkają w Polsce (a także tych, którzy wyjechali z Polski za chlebem ale nadal czują się Polakami). I drugie pytanie  - dlaczego? Otóż dlatego, że tylko WSZYSCY RAZEM jesteśmy w stanie doprowadzić do tego, że Polska nigdy więcej nie będzie słaba. I tylko wtedy jak Polska nie będzie słaba, nikt więcej nie będzie poniewierał Polakami.

Obrazek użytkownika Jaworowski

26-12-2018 [11:17] - Jaworowski | Link:

Tadzio >>WSZYSCY RAZEM jesteśmy w stanie doprowadzić do tego, że Polska nigdy więcej nie będzie słaba. I tylko wtedy jak Polska nie będzie słaba, nikt więcej nie będzie poniewierał Polakami.<<<
W zderzeniu z rzeczywistością to stek wręcz  życzeniowych idiotyzmów, a gość je piszący fruwa w oparach własnego życzeniowego absurdu. Dziwię się, że to jeszcze istota rzekomo dwunożna z najwyżej rozwiniętym mózgiem wśród istot żywych.
Gościu, przybyszu z innej galaktyki. Pokaż mi kraj i w której galaktyce on się znajduje, by społeczeństwo było monolitem  i spijało sobie z dziobków samą słodycz jednomyślności w każdej sprawie, jednomyślności poglądów i celów, i do tego nie dających się manipulować z zewnątrz. Proszę zejść z niebios na Ziemię, gdyż te życzenia waści to są życzenia mało rozgarniętego młokosa wyraźnie wskazującego , że jest w stanie  po spożyciu, ale nie dziwota, są święta. Przytoczę mój wpis na tym blogu mówiący o tym, co trzeba zrobić z naszej strony pisowskiej  by zapanowała powszechna szczęśliwość w narodzie i Tadziowa utopia   bycia  "WSZYSCY RAZEM"

>>>......o dziwo, nie jest już w stanie zrozumieć oczywistej oczywistości, że by była zgoda , obie strony muszą do niej dążyć i po prostu jej chcieć, bez jakichkolwiek zwyrodniałych warunków. Czy komusze lewactwo totalniane z bagażnikowej opozycji dąży do zgody? Oczywiście że tak, ale tylko i wyłącznie na ich warunkach. Czyli puszczamy w niepamięć to wszystko co poniżej:  <<
http://naszeblogi.pl/comment/2...
13-10-2018 [18:02] - Jaworowski | Link: Tych akademików na starość
13-10-2018 [18:50] cd
13-10-2018 [18:47] cd
13-10-2018 [19:39] cd
Tadzio kochany młokosie, wypisz mi dokładnie, co przeciwna strona(platfusowa) powinna zapomnieć byśmy się pojednali i byli "WSZYSCY RAZEM". Mam cichą nadzieję, że geniusz nad geniusze intelektu niejaki i nijaki Krzychu P. ci w tym pomoże, gdyż język ma jeszcze sprawny i klawiaturę widzi w miarę dobrze. W waszej "wytwórczości"   z pewnością wesprze was "intelektualystka" pełną gębą, właściwie pełnym dziobem, tęczowa gołębica Nowalijka.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

26-12-2018 [12:38] - Tadeusz Hatalski | Link:

Po co pan tak się napina?

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

26-12-2018 [11:18] - Krzysztof Pasie... | Link:

@Tadeusz Hatalski

"Otóż dlatego, że tylko WSZYSCY RAZEM jesteśmy w stanie doprowadzić do tego, że Polska nigdy więcej nie będzie słaba. I tylko wtedy jak Polska nie będzie słaba, nikt więcej nie będzie poniewierał Polakami..."
-----------------------
Również tak uważam. Niestety, podobnie jak sympatycy Platformy, sympatycy Prawa i Sprawiedliwości uważają, że tylko oni są lepszymi Polakami.

 

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

26-12-2018 [12:45] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Krzysztof Pasierbiewicz
Miło słyszeć, że się zgadzamy, bo nie we wszystkich sprawach nam się to zdarza. Na S24 często się spieramy :)

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

26-12-2018 [03:38] - wielkopolskizdzichu | Link:

"Może już tylko tak czujemy się jak wśród swoich."
I pomyśleć, że powiększa się gromada odszczepieńców, którzy zamiast jasełek i grudniowej słoty wybierają kotwiczenie na Tobago Key's, i śmią zastępować karpia lobsterem z grilla pod palmami. 

To jeszcze nic, zamiast kolęd niektóre bałwany słuchają oratorium, skompowanego przez Niemca w dodatku luteranina, ba nawet grają to na pianinie w Wigilę, tak głośno że sąsiadom makiełki stają w przełyku.
Obrzydliwość i zaprzeczenie ducha Prawdziwej Polski. Zatarceńcy jedni, lewactwo i pedalstwo.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

26-12-2018 [06:38] - Tadeusz Hatalski | Link:

Dziwna drwina. Nie rozumiem dlaczego pan drwi z ludzi, którzy są przywiązani do tradycji.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

26-12-2018 [07:13] - wielkopolskizdzichu | Link:

Paluszkiem Pan wskaże gdzie dostrzega drwinę z ludzi przywiązanych do tradycji.
Natomiast na pewno drwię z osób, które nie wyobrażają sobie innego sposobu spędzania Świąt Bożego Narodzenia niż ich sposób i w dodatku jest to dla nich jakiś kwantyfikator polskości. 
Albowiem ten kwantyfikator jest tak samo durny jak  uważanie spożywania sushi na Wieczerzę za cechę ludzi postępowych i nowoczesnych..

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

26-12-2018 [08:50] - Tadeusz Hatalski | Link:

Po co paluszkiem, przecież tę drwinę było widać jak na dłoni :) Dopiero w drugim komentarzu sprecyzował pan kierunek drwiny.

Obrazek użytkownika Jaworowski

26-12-2018 [15:27] - Jaworowski | Link:

Tadzio  >>26-12-2018 [12:38] - Tadeusz Hatalski | Link: Po co pan tak się napina?
Po co pan tak się napina?

Tadzio, liczyłem na waszą zespołową odpowiedź pełną faktów. Tu, jak zwykle, pustota durnotą poganiana. Siła argumentów waści ścięła mnie z nóg jak sierpowy w szczękę, leżę na deskach i kwiczę, wręcz się boję, że stracę za chwilę  przytomność  i nigdy jej nie odzyskam. .Nie ma to jak yntelektualne rażenie przeciwnika dobrymi kontrargumentami. Może pomóc, gdyż zbrodnie PISu to całe hektary nieprawości i niegodziwości. Zacznę od tego najbardziej wrednego, wręcz parszywego a wytropiła je sama Julia Pitera. Zakup dorsza za 8,16 zł na służbową kartę przez wrednego pisdzielca, a przecież mógł wziąć zwykłego śledzika- koreczka. Dalej już pójdzie wam gładko.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

26-12-2018 [16:17] - Tadeusz Hatalski | Link:

Daj pan spokój, nie mam ochoty handryczyć się z panem.

Obrazek użytkownika xena2012

26-12-2018 [17:41] - xena2012 | Link:

,,...Wszyscy razem jesteśmy w stanie doprowadzić do tego,że Polską nikt już nie będzie poniewierał'.....Tylko że to niby krótkie razem jest nie do osiągnięcia a wspólne działania niemożliwe do realizacji.Niestety obarcza sie winą władze i opozycję po równo  ,ogólnikowo traktując zachowanie się dwu jak patetycznie mówi się ,, plemion''.Może warto jednak przeanalizować tę kwestię? Pomijamy na ogół inwektywy,chamskie zachowania opozycji kładąc znak równości między działaniami władzy i opozycji nie biorąc pod uwagę cięzaru gatunkowego poziomu dyskusji i zachowań.Dopóki więc nie zdobedziemy sie na krytykę odwazną.i konkretną zamiast utyskiwania i biadolenia ,jesli nie zdobedziemy się na wyrażenie ostrej dezaprobaty nie liczmy na jakiekolwiek porozumienie i upragnione ,,razem''.Jak mozna wyciągnąć rekę do zgody w kierunku np.Wałęsy bez ryzyka,że zostanie ta ręka opluta?Jak się to indywiduum z Matką Boską w klapie zachowało wobec prezydenta Dudy czy Jarosława Kaczyńskiego? Jak więc słowo ,,razem'' ma mieć sens? 

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

10-01-2019 [01:43] - Tadeusz Hatalski | Link:

J@ xena2012- 'jak więc słowo ,,razem'' ma mieć sens?'
Nieładnie się zachował, to fakt. Ale słowo razem, zawsze ma sens. Niezależnie od tego, jak kto się zachował.