Oj naiwny, naiwny, naiwny, jak dziecko we mgle!

Motto muzyczne: https://www.youtube.com/watch?... 

Podtytuł: Z powodu nacisków PiS Andrzej Duda nie udźwignął roli prezydenta wszystkich Polaków.

Dziś prezydent Andrzej Duda powołał cichcem nowych sędziów. Uroczystość odbyła się bez udziału dziennikarzy, a Prezydent nie miał odwagi osobiście wystąpić na konferencji prasowej w rzeczonej sprawie wyręczając się swoimi ministrami. Tu chciałbym wyraźnie zaznaczyć, że nie chodzi mi o sam fakt zasadności powołania nowych sędziów, czego nie oceniam, gdyż nie jestem prawnikiem, - lecz o nieprzystojną Prezydentowi Rzeczpospolitej bojaźliwą formę dokonania tych nominacji przez Andrzeja Dudę. Nota bene taki brak odwagi przydarza się panu Prezydentowi nie po raz pierwszy. A zadarcie z dziennikarzami się zawsze źle kończy.

I tylko pomyśleć, że 13 listopada 2015 w notce pt. „Nie myślałem, że dożyję Polski moich marzeń” – vide: https://www.salon24.pl/u/salon... tak pisałem, cytuję:

Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory prezydenckie i parlamentarne odbierając władzę Platformie Obywatelskiej. Wzruszenie nie pozwala mi pozbierać myśli, by wyrazić, co czuję. Lecz sądzę, że wystarczy zdjęcie ilustrujące notkę zrobione 11 listopada 2015 po Mszy Świętej za Ojczyznę odprawionej na Wawelu. 
Ale.
PIS właśnie wygrał wybory. Lecz nie oszukujmy się i powiedzmy otwarcie, że niezależnie od gigantycznej pracy wspomaganej przez Jarosława Kaczyńskiego Beaty Szydło i jej sztabu wyborczego, paradoksalnie, PIS wygrał te wybory w dużym stopniu dzięki Platformie Obywatelskiej, która w kampanii wyborczej odsłoniła swoje prawdziwe oblicze pokazując, że głoszona przez nią polityka miłości zmieniła się z czasem wynaturzoną nienawiść do prawicy, nienawiść, która osiągnęła tak irracjonalne rozmiary, że straszenie PIS-em przestało działać. Nie oszukujmy się jednak i powiedzmy równie szczerze, że ludzie żelaznego elektoratu Prawa i Sprawiedliwości, mimo, że Jarosław Kaczyński po wygranych wyborach zapowiedział, że nie będzie zemsty i odwetu, nie zaczną z dnia na dzień kochać tych, którzy ich przez ostatnie lata w ordynarny i brutalny sposób wyśmiewali, lżyli i poniżali odżegnując od czci i wiary. Bo "dorzynania watah" i sikania na znicze złożone pod krzyżem przed Pałacem Prezydenckim po smoleńskiej tragedii narodowej zapomnieć nie sposób. Na szczęście tych, którzy sikali nie będzie już w nowym Parlamencie, bo im Polacy właśnie pokazali czerwoną kartkę przy urnach wyborczych.
Ale Polsce potrzebne jest teraz jak powietrze porozumienie narodowe, jako warunek sine qua non by polskie sprawy rzeczywiście ruszyły do przodu. Co oczywiście nie znaczy, że o tym, co było złe należy zapomnieć, a wręcz przeciwnie ci, którzy dopuścili się czynów niegodnych powinni ponieść stosowne i przewidziane prawem konsekwencje. I choć gromy spadną mi teraz na głowę, zaryzykuję stwierdzenie, że PIS do takiej powszechnej zgody nie jest w stanie doprowadzić, bo mówiąc zwyczajnie po ludzku jego działacze, szczególnie ci starsi, jak Terlecki, Kuchciński, Lipiński, którym niestety znów powierzono stanowiska decyzyjne w państwie, - nie zmienią już mentalności obciążonej zaszłościami jeszcze z czasów komuny, okrągłego stołu, poprzez Smoleńsk, kończąc na skazaniu Mariusza Kamińskiego.
Co zatem robić? Otóż uważam, że w zaistniałej sytuacji Polaków może ze sobą pogodzić młody prezydent Duda, który pomagając PIS-owi w kampanii parlamentarnej spłacił już dług wdzięczności wobec Jarosława Kaczyńskiego za wystawienie jego kandydatury w wyborach prezydenckich. I choć zabrzmi to dla niektórych szokująco uważam, że właśnie teraz, po wygranej PIS-u, pan prezydent Duda powinien się od partii Jarosława Kaczyńskiego formalnie zdystansować, podobnie jak przed kilkoma laty zdystansował się od Unii Wolności - i publicznie zadeklarować, że czyni to w imię tego, iż rzeczywiście, a nie tak, jak prezydent Komorowski, chce być prezydentem wszystkich Polaków. Powiem więcej. Paradoksalnie, w realizacji tego wielkiego wyzwania prezydentowi Dudzie może pomóc fakt, że karierę polityczną zaczynał w partii premiera Mazowieckiego, co mu kiedyś wytknąłem na blogu, lecz jednak po głębszym przemyśleniu sprawy doszedłem do wniosku, że ta zaszłość może mu teraz pomóc w odzyskaniu sympatii światka platformerskiego, które jego przejście z Unii Wolności do PIS-u potraktowało, jako zdradę.
Słowem uważam, że głęboko zwaśnionych Polaków jest w stanie pogodzić tylko niezależny od partyjniackich układów prezydent – byle tylko „pokonana” Platforma i „zwycięski” PIS potrafiły się zdobyć na to, by mu w tym fundamentalnym dla losów Polski przedsięwzięciu nie przeszkadzać. Dlaczego tak uważam? Bo pan prezydent Andrzej Duda z własnego doświadczenia zna specyfikę, zalety i wady zarówno tych, dla, których nadrzędnym drogowskazem jest polska tradycja narodowo niepodległościowa pod sztandarem BÓG, HONOR OJCZYZNA, jak i tych, którzy uważają, że w dobie globalizacji najważniejsze to liberalizm i rządzący światem pieniądz. I właśnie to osobiste doświadczenie pozwoli mu znaleźć potrzebne teraz Polsce jak tlen modus vivendi zapewniające niezbędne dla rozwoju państwa kompromisowe stosunki między Polakami o różnych poglądach politycznych.
Podsumowując. Pojednanie zwaśnionych Polaków i zakończenie destrukcyjnej dla naszego państwa wojny polsko polskiej to rola pana Prezydenta, który jest w stanie tego dokonać, jeśli PIS mu w tym nie będzie przeszkadzał i wykazując dobrą wolę polityczną pójdzie na ustępstwa, które zaproponuje pan Prezydent. Tak bym to widział na teraz…
”, koniec cytatu.

Niestety życie pokazało, że Pan prezydent Duda pod presją pisowskiej partii rządzącej nie zdołał sprostać roli prezydenta wszystkich Polaków i stał się przysłowiowym „ciamciaramciowatym Adrianem” dbającym wyłącznie o interes Prawa i Sprawiedliwości. I nie pomogą Jego złotouste i bombastyczne tyrady wygłaszane przy okazji uroczystości patriotycznych. A to bardzo źle wróży na przyszłość, gdyż jest oczywistą oczywistością, iż nie można być być wiarygodną głową państwa polskiego mając za sobą poparcie jednie połowy obywateli. A na marginesie zaczynam się zastanawiać czyje propagandowe fantasmagorie w kampanii samorządowej są bardziej śmieszne? Pana Prezydenta? Czy pana Premiera?

Przykro mi to mówić Panie Prezydencie, ale na dzień dzisiejszy, zawodzę się na Panu w całej rozciągłości, gdyż w sposób drastyczny nadwyrężył Pan polityczny obyczaj Rzeczypospolitej, a ja dałem Panu kredyt zaufania i naiwnie wierzyłem, że Pan pojedna Polaków, jeśli nie wszystkich, to przynajmniej w znaczącej większości.

Krzysztof Pasierbiewicz (em. nauczyciel akademicki, niezawisły bloger oddany prawdzie i sprawom ważnym dla polskiego państwa)

Post Scriptum
Żeby wszystko było jasne. Od samego początku uważałem, że reforma sądownictwa jest konieczna, o czym napisałem kilkadziesiąt notek. Ale do głowy mi wtedy nie przyszło w jaki sposób nowa władza dobrej zmiany będzie tę reformę przeprowadzać. Zaś gdybym wiedział że twarzą pisowskiej reformy sądowniczej będzie  Stanisław Piotrowicz to pisząc te same notki byłbym już znacznie ostrożniejszy. A oto kilka konkretnych przykładów tego co pisałem na początku awantury o kształt polskiego sądownictwa - vide:

http://naszeblogi.pl/59185-mit...
http://salonowcy.salon24.pl/68...
http://salonowcy.salon24.pl/68...
http://salonowcy.salon24.pl/68...
http://salonowcy.salon24.pl/68...
http://salonowcy.salon24.pl/72...
http://salonowcy.salon24.pl/72...
http://salonowcy.salon24.pl/70...
http://salonwcy.salon24.pl/703...
http://salonowcy.salon24.pl/70...
http://salonowcy.salon24.pl/69...
http://salonowcy.salon24.pl/69...
http://salonowcy.salon24.pl/68...
http://salonowcy.salon24.pl/68...

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika angela

10-10-2018 [20:18] - angela | Link:

Ciamciaramciowatym blogerem, to jest p. Krzysiu,  bo ni jak nie moze się od zlodziei odseparowac.
Naiwnie i na siłę,  propaguje porozumienie prokuratora ze zlodziejem.
Zjednoczona prawica z opozycją porozumieja sie tylko wtedy, jak poprzednicy co rozkradli Polskę  nie będą rozliczani.
Pan Krzysiu proponuje...zgode!!,a co za tym idzie,  natepna gruba kreche, oby sie towarzysze nadal dobrze mieli.
Bo wiadomo, ze bez grubej krechy, zaniechania rozliczenia zgody nie bedzie, i zeby wg p.Krzysia pozostaly im kamieniczki, synekurki, rozwiazac komisje VATowska, pania Gersd... oraz zlodziei w togach zostawić w spokoju,  zeby bylo.....tak jak bylo.... .
Dopiero bedzie zgoda. Ale niestety, nie moze byc tak jak bylo, bo Prezydent Andrzej Duda i  wybrany  Rząd, co innego obiecali Polakom, i dlatego zostali wybrani.

Obiecali Polske sprawiedliwa i uczciwą dla WSZYSTKICH,  nie tylko dla wybranych.
Od razu wsxystkiego dla wszystkich nie zrobią , ale to co zrobili do tej pory dla najbiedniejszych rodzin, dla dzieci, dla Polski i dla Polaków,  jest super fantastyczną robotą. 
I tak trzymac, i Polacy pojda gremialnie na wybory, zeby tych jeszcze kwiczacych, ktorzy jeszcze mają nadzieję na powrót,  jak bylo,  calkowicie odsunąć od zlobu.
Polacy pomóżcie !!!!! rządowi i sobie!!!!!!!
 

Obrazek użytkownika xena2012

10-10-2018 [23:30] - xena2012 | Link:

Pan Pasierbiewicz wbił sobie w pałę że to on a raczej ON doprowadzi do narodowej zgody swoimi plomiennymi notkami jeszcze bardziej bombastycznymi niż przemówienia prezydenta.Tyle że te notki jakieś przechodzone,powielane w nieskończoność i pomijające przyczynę dla której o te zgode trudno .Ma rację pani Angela,opozycja wyciagnie rekę do zgody dopiero wtedy jak odstąpi się od rozliczania złodziei,aferzystów,rozwiąże wszystkie komisje z Amber Gold na czele i nie będzie się utrudniać spotkań na cmentarzach,przy śmietnikach.a stanowiska obsadzi ludźmi z opozycji.Tak wyglada zgoda wg Pasierbiewicza prawda?  

Obrazek użytkownika Vadim Niżyński

11-10-2018 [00:16] - Vadim Niżyński | Link:

I jeszcze  jedno: Adr...Andrzej D. w kolejnym swoim pokrzykiwaniu (zapomina, że mówi do mikrofonu?)  znowu palnął, chyba tym razem na uniwersytecie w Zurychu (tym większy obciach),że najlepiej byłoby dla polskiego sądownictwa, żeby w SN byli sędziwie tylko urodzeni po 1989 r. Jak łatwo obliczyć, dzisiaj odbierałby on ślubowanie nie tylko od nielegalnie ustanowionych sędziów SN, ale od bardzo, bardzo młodych: mieliby bowiem od 29 do jeszcze mniej lat,byliby więc co najwyżej świeżo po studiach,albo jeszcze przed maturą.. A my dzisiaj widzieliśmy wprawdzie nieco starszych, ale jakże nieśmiało wymykających się  dziennikarzom, jakby zawstydzonych typków, z których jeden na pytanie dziennikarki przed Pałacem Prez. dlaczego nie chce udzielić jej krótkiego wywiadu co do powodów przybycia do Pałacu,odpowiedział z rozbrajającą i głupkowatą szczerością, że nie będzie rozmawiał na tematy...polityczne (!).
A co do wyciągnięcia ręki na zgodę pomiędzy odwiecznie zwalczającym się POPiS-em, to pierwszeństwo należy do rządzących, nie tylko z racji, że poniewierają opozycją na wszelkie sposoby, wyszydzają, gardzą i pomawiają ją o najgorsze intencje, że pierwsi rozpoczęli falę hejtu w  tzw. przestrzeni publicznej,a zwłaszcza w internecie, ale po prostu dlatego,że  zawsze pierwszy krok należy do władzy - proste? Obawiam się, że nieproste  dla takich "komentatorek", które permanentnie grasują pod wszystkimi wpisami p.Krzysztofa P.

Obrazek użytkownika angela

11-10-2018 [07:42] - angela | Link:

@Xena, dokładnie tak. Tylko jeszcze pytanie, bo produkcja notek nastąpiła ostatnio tasmowo.
Bloger wpisuje sie w aktualną tematykę nagonki  w łże mediach, wykorzystuje wszystko żeby Rzadowi, czy poszczególnym ludziom  w  Rządzie  dopiec. 
Robi to z zamyslem,  to znaczy ze ma jakies "rozeznanie' w sytuacji w kraju.
Dlaczego to robi, "zatroskany " o kraj prawicowy  bloger.
 

Obrazek użytkownika xena2012

11-10-2018 [16:44] - xena2012 | Link:

,,Zatroskany bloger'' robi to bo chce być wiecznie na fali.Nie brak mu zresztą instynktu samozachowawczego,bo w sytuacji gdyby opozycja wsparta zagranicą doszła do władzy zatroskany bloger ma podkładkę w postaci pliku swoich notek.Może się wykazać ,że działał na rzecz opozycji podgryzając PiS,obsmiewając rząd,premiera ,prezydenta jak heroicznie walczył z ortodoksami a te kilka notek przeciwko PO czy Nowoczesnej to tylko tak na niby,ogólnikowo i delikatnie.  

Obrazek użytkownika xena2012

11-10-2018 [07:52] - xena2012 | Link:

Proste jest to że rządzący nie raz wyciagali rękę ,chociażby ostatnio premier w sprawie wspólnych obchodów Świeta Niepodległości. Wiemy jakie kąśliwe słowa na ten temat padły ze strony Tuska i opozycji,która teraz zaczyna stawiać warunki.Zapewne nie będzie spontanicznego jak co roku marszu ( no bo przecież idacy starsi,młodsi,rodziny z dziećmi to zbiorowisko faszystów) zamiast polskich flag  będziemy zmuszeni nieść transparenty z żądaniem aborcji na życzenie i koszulki z napisem Konstytucja.Proszę z łaski swojej podać choc jeden przykład hejtu skierowanego do opozycji i nie przymykać oczu na chamskie zagrania i zachowanie opozycji w internecie,na protestach, nieustajace bluzgi ,wkładanie polskich flag w psie odchody.Zapewne o morderstwie i usilowaniu drugiego w Biurze PiS Pan już zapomniał? 

Obrazek użytkownika Jabe

11-10-2018 [16:52] - Jabe | Link:

Jakie kąśliwe słowa padły ze strony Tuska i opozycji?

Obrazek użytkownika xena2012

11-10-2018 [07:53] - xena2012 | Link:

Proste jest to że rządzący nie raz wyciagali rękę ,chociażby ostatnio premier w sprawie wspólnych obchodów Świeta Niepodległości. Wiemy jakie kąśliwe słowa na ten temat padły ze strony Tuska i opozycji,która teraz zaczyna stawiać warunki.Zapewne nie będzie spontanicznego jak co roku marszu ( no bo przecież idacy starsi,młodsi,rodziny z dziećmi to zbiorowisko faszystów) zamiast polskich flag  będziemy zmuszeni nieść transparenty z żądaniem aborcji na życzenie i koszulki z napisem Konstytucja.Proszę z łaski swojej podać choc jeden przykład hejtu skierowanego do opozycji i nie przymykać oczu na chamskie zagrania i zachowanie opozycji w internecie,na protestach, nieustajace bluzgi ,wkładanie polskich flag w psie odchody.Zapewne o morderstwie i usilowaniu drugiego w Biurze PiS Pan już zapomniał? 

Obrazek użytkownika kukuo

11-10-2018 [09:34] - kukuo | Link:

A już myślałem Vadim, żeś się trochę ucywilizował, ale trudno, twój problem.
Pisząc o wystąpieniu Prezydenta RP w Szwajcarii (a nie jakiegoś adriana jak się zapędziłeś) z lubością posługujesz się kłamstwem - przeczytaj zatem
"Chcemy, by do SN i wymiaru sprawiedliwości przyszło nowe pokolenie, najlepiej urodzone po 1989 roku. Oczywiście w SN to niemożliwe, ale chcielibyśmy, by do SN przyszli ludzie, którzy karierę zawodową rozpoczęli już w tej Polsce, która jest wolną Polską, po 1989 r.; ludzie niezwiązani z komunistyczną przeszłością, którzy nie współpracowali z komunistycznymi służbami specjalnymi, którzy wychowali się już w innej Polsce - podkreślił Duda."
A co do wyciągniętej ręki - przypominam, że na propozycje rządzących (np pakiet demokratyczny )odpowiedzią było ; żadnych koalicji, żadnych rozmów, totalna opozycja, blokada Sejmu, Diduszki, Farmazony KODy itp
PS A propos "poniewierania" opozycji - tylko z twojej notki -cytuje" Adrian, Andrzej D, pokrzykiwanie, palnął, obciach, - to wszystko o Prezydencie RP!
A Pasierbiewicz w niczym ci nie ustępuje

Obrazek użytkownika Novalia47

13-10-2018 [00:28] - Novalia47 | Link:

@Kukuo
"Adrian, Andrzej D, pokrzykiwanie, palnął, obciach, - to wszystko o Prezydencie RP!"
A o co chodzi? Czy ten pan tak się nie zachowuje? I to jako prezydent RP!
 

Obrazek użytkownika Lektor

11-10-2018 [11:23] - Lektor | Link:

Ty vladim, słuchaj no ty ........, nie komentuj więcej, bo ludzie tutaj chcą poczytać coś ciekawego a nie twoje idiotyzmy.  Ty nie jesteś głupi. Z tobą jest znacznie gorzej.  Mimo to piszemy, że jesteś chory abyś nie był upokorzony.  Jak ci już wcześniej pisałem  ty cierpisz na totalne ogłupienie, degenerację myślenia. A więc czytaj nasze komentarze, i ucz się.

Obrazek użytkownika Vadim Niżyński

12-10-2018 [12:50] - Vadim Niżyński | Link:

@Angela (nie Merkel)
"No,jak: pomożecie?!"
(E.Gierek,I.sekr.KC PZPR)

Obrazek użytkownika Pani Anna

11-10-2018 [01:18] - Pani Anna | Link:

Czemu zarzucił pan temat nowego konia Biedronia? Śmiechu było wtedy co niemiara, a do tego ta anegdotka o tym, jak był pan czereśniakiem we Francji. A tak, to znowu nuda. 

Obrazek użytkownika Trotelreiner

11-10-2018 [08:53] - Trotelreiner | Link:

Po takich groźbach karalnych,jak w ostatnim akapicie...to Duda nie zaśnie...a u echotvn24 o 6.00 zjawią sie wszystkie służby...jawne i tajne...i karetka z kaftanem...i kilkoma osiłkami.

Obrazek użytkownika Lektor

11-10-2018 [11:19] - Lektor | Link:

„Z powodu nacisków PiS Andrzej Duda nie udźwignął roli prezydenta wszystkich Polaków. „
Jeśli pan rzeczywiście tak sądzi, to sądzi pan pozytywnie. Jeszcze się na świecie takie coś nie zdarzyło – nawet w ZSRR, a nawet w Chinach czy Korei Płn.,  żeby prezydent był prezydentem WSZYSTKICH obywateli. Jeśli pan tego również nie rozumiesz, to pochodzisz pan zapewne z Madagaskaru. A. Duda jest prezydentem większości Polaków i to nam wystarczy, a tych którzy woleliby, aby prezydentem był Komorowski, Wałęsa czy Kwaśniewski lub Jaruzelski mamy w ostatniej części układu pokarmowego.
 
„PIS wygrał te wybory w dużym stopniu dzięki Platformie Obywatelskiej, „
Wie pan co, bo już nie mam siły panu tłumaczyć spraw dziecinnych, pan chyba nigdy nie był wykładowcą akademickim tylko koniaczkiem akademickim, bo pan nic nie kapujesz !  Odpowiem panu tak: Polska przegrała z Senegalem na mistrzostwach świata w piłce nożnej w Rosji dzięki piłkarzom Senegalu bo ich piłkarze grali lepiej od polskich piłkarzy.
 
„że głęboko zwaśnionych Polaków jest w stanie pogodzić tylko niezależny od partyjniackich układów prezydent  „
Kiedy wreszcie dotrze to do pana, że to nie PIS, ale właśnie PO jest odpowiedzialne za dzielenie Polaków, za ustawiczną walkę, nie o władzę, ale przeciwko PIS, że takie złodziejstwo jakiego dokonała PO na Polakach, taka zdrada nie może być im wybaczona bez ich spowiedzi !  No to ile lat musi pan przeżyć jeszcze, aby te sprawy zrozumieć. Czyż wszyscy akdemiccy są takimi głąbami, że nie potrafią tego zrozumieć ? Bo wie pan, ja myślałem, że to tylko ich garstka jak np. środa, hartman, nałęsz ...
 
„Przykro mi to mówić Panie Prezydencie, ale na dzień dzisiejszy, zawodzę się na Panu „
No dobrze, BRAWO !  I podpowiem coś panu:  Nie idź pan na wybory prezydenckie, tak samo jak obwieściłeś pan wszem i wobec, że na wybory samorządowe pan nie pójdziesz.
 

Obrazek użytkownika Jabe

11-10-2018 [16:56] - Jabe | Link:

Zadanie. Pan Lektor podzielił Polaków na tych, co nie dzielą Polaków i na tych, którzy dzielą Polaków. Pytanie: w której grupie znalazł się pan Lektor?

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

11-10-2018 [21:12] - Imć Waszeć | Link:

To jest niezwykle ambitne zadanie dla działu propagandy, ale można by wyjść od problemu "jeżeli pan X należy do tych, którzy nie dzielą, to czy mógł skutecznie podzielić". Można by zaczerpnąć języka w SN, tudzież u pana Falandysza.

Obrazek użytkownika Vadim Niżyński

11-10-2018 [19:28] - Vadim Niżyński | Link:

I rozpętał się festiwal  prostackich hejtów zawsze tych samych autorów poszukujących na NB wpisów p.Krzysztofa, żeby mu yntelygientnie dowalić, nie bacząc na jakieś dziwne zasady na NB obowiązujące, jak:
Nasze Blogi nie są otwarte dla wszystkich blogerów, gdyż przedstawiciele partii rosyjskiej, bezpieka, cyngle i idioci mają wystarczająco dużo miejsc, gdzie mogą się wypowiadać. W szczególności do ich dyspozycji stoją media reżymowe.
Inną kategorią niewpuszczaną będą dogmatycy, sekciarze i maniacy. Należy zrozumieć też, że prowadzenie blogu oznacza, iż ma się do powiedzenia coś ciekawego dla innych, a nie tylko dla siebie.

Obrońcom zaś Adr…Andrzeja D.  zwracam uwagę, że  ten pan z tytułem dra praw ostentacyjnie lekceważy postanowienie NSA w sprawie wyboru i nominacji sędziów do SN, demonstrując obywatelom, że nie trzeba  się stosować do żadnych sądowych wyroków. Mamy przecież własną, pisowską praworządność i demokrację i sami ustalamy co jest, a co nie jest zgodne z prawem, a zwłaszcza z jakąś tam konstytucją – nieprawdaż?
 

Obrazek użytkownika kukuo

12-10-2018 [08:51] - kukuo | Link:

Nieprawdaż.
NSA nie jest władny wstrzymywać nominacji sędziowskich, nie od tego jest.
O konstytucyjności ustaw decyduje TK tylko i wyłącznie.
Ps Autor podobno uwielbia wkładać kij w mrowisko - wtedy zawsze jest szansa, że oblezą go mrówki...

Obrazek użytkownika kukuo

12-10-2018 [10:02] - kukuo | Link:

I jeszcze jedno - cytuję "Polskie urzędy nie mają prawa odmówić wydania aktu urodzenia dziecka tylko dlatego, że rodzicami są dwie lesbijki - wynika z przełomowego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego." dziennik.pl 11.10.br. I gdzie jest konstytucja?

Obrazek użytkownika Lektor

12-10-2018 [11:01] - Lektor | Link:

No właśnie kukunamuniu, ale skąd się wzięły te plemniki aby zapłodnić jedną z tych lesbijrk ?!  A mośe to była lesbijka Anna Grodzki ?!

Obrazek użytkownika Vadim Niżyński

12-10-2018 [12:57] - Vadim Niżyński | Link:

Światły mędrzec, chluba NB zawsze tak merytorycznie, a zarazem subtelnie przemówi z całą mocą intelektu swego chwała - mu za to!!!

Obrazek użytkownika Vadim Niżyński

12-10-2018 [12:59] - Vadim Niżyński | Link:

Światły mędrzec, chluba NB zawsze tak merytorycznie, a zarazem subtelnie przemówi z całą mocą intelektu swego - chwała mu za to!!!

Obrazek użytkownika kukuo

12-10-2018 [13:09] - kukuo | Link:

No widzisz Lokatorze jesteś chyba w tej samej grupie ludzi, która lubi, za przeproszeniem, wkładać kij w mrowisko, 
albo robić sobie jaja z innych.
Co do pytania które cię zżera polecam zapytać zainteresowaną ( w artykule) tylko nie wiem którą... 

Obrazek użytkownika Vadim Niżyński

12-10-2018 [12:45] - Vadim Niżyński | Link:

@kukuo
A tymczasem "oblezły" NB nie mrówki, ale  wybitni znaffcy prawa polskiego, dla których kompetencje TK czy NSA , albo SN to wsio rawno, byle służyły jedynie słusznej linii partii naszej i jej gensekowi - nieprawdaż?

Obrazek użytkownika kukuo

12-10-2018 [13:55] - kukuo | Link:

Nieprawdaż.
I niech to na dzisiaj wystarczy.

Obrazek użytkownika Jaworowski

13-10-2018 [18:02] - Jaworowski | Link:

Tych akademików na starość atakuje syndrom „staniszkisowej wolty”
To dziwna choroba wirusowej proweniencji. Wirus ten upodobał sobie środowiska akademickie w szczególności. Do tej pory atakował kobiety, a tu masz babo placek również mężczyzn.
Staniszkisowa wolta po ataku na umysł wbrew woli zaatakowanego delikwenta, który szarpie się i wierzga trzymając się kurczowo liny, która dotychczas wyznaczała mu właściwy kierunek, zmusza nagle ni stąd, ni zowąd do obrócenia się i do galopady na zbity pysk w przeciwnym kierunku, nie trzymając się już niczego. Pan Krzysztof mimo niepospolitej inteligencji, o dziwo, nie jest już w stanie zrozumieć oczywistej oczywistości, że by była zgoda , obie strony muszą do niej dążyć i po prostu jej chcieć, bez jakichkolwiek zwyrodniałych warunków. Czy komusze lewactwo totalniane z bagażnikowej opozycji dąży do zgody? Oczywiście że tak, ale tylko i wyłącznie na ich warunkach. Czyli puszczamy w niepamięć to wszystko co poniżej:
• Afera taśmowa, która pokazała, że „państwo polskie istnieje tylko teoretycznie”
• Afera Amber Gold – usilnie zamiatana pod dywan
• Afera reprywatyzacyjna
• Afera stoczniowa – czyli doprowadzenie polskich stoczni do upadku Afera hazardowa
• Próba doprowadzenia LOT do upadłości
• Afera autostradowa, która doprowadziła polskie firmy do upadłości
• Afera stadionowa
• Afera wyciągowa
• Skok na OFE i ograbienie Polaków z połowy oszczędności emerytalnych zgromadzonych w funduszach (153 mld zł)
• Afera z KGHM
• Afera z Elewarrem
• Afera stanowiskowa - Platforma wzięła 140 tysięcy stanowisk, PSL - 60 tysięcy!
• Skandal z budową gazoportu w Świnoujściu i dostawami gazu z Kataru
• Afera atomowa – Sam wybór lokalizacji trwał kilka lat, projekt budowy elektrowni atomowych pochłaniał ogromne pieniądze, które przeznaczano na tajemnicze cele. Jednym z nich jest przekazania 11 mln zł dla klubu sportowego
• Podwyższenie podatku VAT do 23 proc. Na artykuły dziecięce wzrósł drastycznie z 8 do 23 proc.
• Gigantyczne zadłużenie kraju - z 530 mld zł do blisko 1 bln zł
• Podwyższenie o 1/3 składki rentowej (ZUS) dla przedsiębiorców
• Podniesienie akcyzy na paliwo
• Wprowadzenie nowego podatku paliwowego - tzw. opłaty zapasowej
• Likwidacja ulg podatkowych (budowlana, internetowa)
• Zmniejszenie o 1/3 zasiłku pogrzebowego
• Nałożenie na Lasy Państwowe gigantycznego haraczu - podatek od przychodu, a nie dochodu, co miało wzbogacić budżet państwa o 800 mln zł
• Przyjęcie zabójczego dla polskiej gospodarki pakietu klimatycznego
• Podjęcie prac nad wprowadzeniem podatku smartfonowego i tabletowego
• Podjęcie prac nad wprowadzeniem podatku audiowizualnego

CDN

Obrazek użytkownika xena2012

13-10-2018 [20:11] - xena2012 | Link:

Po co Pan sie tak wysila spisując afery PO? Dla pana Pasierbiewicza nie mają one żadnego znaczenia,nie budzą jego zainteresowania ani oburzenia,może nawet o nich nie wie?Co innego rozwiązana sznurówka Kaczyńskiego trzydzieści lat temu,niedostatki intelektualne pani b.premier Szydło nadajacej się wg niego na wójta najwyżej, emocjonalne przemówienia prezydenta,czy ,,skandaliczna'' wypowiedź redaktora ,,tylko świnie siedza w kinie''.Jedynie w takich obszarach gdzie mozna bez przeszkód atakować PiS porusza się pan Pasierbiewicz ze swadą i znawstwem.

Obrazek użytkownika Jaworowski

13-10-2018 [18:50] - Jaworowski | Link:

cd
• Przyjęcie ustawy o ograniczeniu dostępu obywateli do informacji publicznej
• Przyjęcie ustawy o ograniczeniu wolności zgromadzeń
• Próba nocnej zmiany Konstytucji RP, która umożliwiłaby sprzedaż Lasów Państwowych
• Podpisanie z Rosją fatalnej umowy gazowej, na mocy której mieliśmy najdroższy gaz w Europie
• Zatajenie raportu obnażającego nieprawidłowości ZUS
• Wyprzedaż majątku narodowego za prawie 60 mld zł – pozbywanie się spółek strategicznych takich jak Azoty Tarnów
• Osłabianie bezpieczeństwa i ograniczenie potencjału militarnego
• Przyjęcie ustawy o „bratniej pomocy” - tzw. ustawa 1066, pozwalająca na obecność w Polsce zagranicznych służb i funkcjonariuszy
• Prowadzenie polityki zagranicznej, która uzależniała Polskę od silnych państw i osłabiała jej suwerenność
• Kilkuletni paraliż legislacyjny w sprawie wydobywania gazu łupkowego
• Zgoda na wprowadzenie do Polski GMO
• Masowa inwigilacja obywateli
• Potężne osłabienie publicznej służby zdrowia
• Wydłużenie obowiązku pracy o 7 lat u kobiet i 2 lata u mężczyzn, pomimo protestów i wniosku o referendum ws. wieku emerytalnego
• Wprowadzenie obowiązku szkolnego dla 6-latków, pomimo sprzeciwu społecznego
• Ponad 2 mln Polaków żyło w skrajnej biedzie, w tym aż 700 tys. dzieci
Zapominamy o mordzie 96 Polaków pod Smoleńskiem. Przywracamy im stanowiska kierownicze w spółkach skarbu państwa, rezygnujemy z reformy opanowanego przez potomków chłopstwa wyniesionego na bagnetach bolszewickich do władzy ustawodawczej i sądowniczej, państwa polskiego. W parlamencie zawsze głosujemy tak jak oni. Ma być, jak było czyli: ch.j, dupa i kamieni kupa, państwo teoretyczne, w którym instytucje są wypełnione towarzystwem wzajemnej adoracji, pijące tylko kawkę, a pracą niezajmujące się wcale. Media oddajemy w 100 % Niemcom i Szwajcarom(obie te nacje ściśle ze sobą współpracowały podczas II WŚ, o czym o dziwo, w ogóle się nie mówi.) Urealnimy wiek emerytalny do 80 roku życia. Zabierzemy 500 plus, cofniemy opodatkowanie marketów i banków zachodnich, a podniesiemy podatki polskim firmom i przedsiębiorcom, żeby zasypali dziurę budżetową. Resztę OFE wymiecimy do czysta. Zagonimy ludzi do roboty w niedziele i święta. 5 latki poślemy do szkół, żeby mogły od 14 roku życia pracować za 1700, tyrać za pół darmo dla Europy w marketach i montowniach. 

Umożliwimy jeszcze łatwiejsze wyprowadzanie z Polski 200 mld dolarów w ciągu 4 lat, nie jak w latach 2008-2012 zaledwie 50 mld, i za te nasze potężne środki niech za granica budują: drogi, szkoły, przedszkola, zakłady przemysłowe, finansują armię, edukację i służbę zdrowia. Tam, nie u nas- bądźmy dalej kolonia, z której czerpią ile się da. I nich poklepują pozwalających na to po plecach, dają im posadki w Brukseli w nagrodę.
CDN

Obrazek użytkownika Jaworowski

13-10-2018 [18:47] - Jaworowski | Link:

CD
Najlepszą rodziną dla państwa niech będzie bezdzietna rodzina. Na nic nie będzie i nic się nie będzie dało. Obniżymy najniższą emeryturę do 700 złotych a stawkę godzinową do 5 złotych dla dobra rodaków. Podniesiemy składkę rentową.

Zdrajców z honorami będziemy chować na Powązkach przy asyście honorowej. Resortowe córeczki będą w tych szczujniach opowiadały, jakim to tata był super honorowym generałem! 20 tysięczne emerytury oprawcom z UB przywrócimy. Bohaterów narodowych zostawimy w bezimiennych grobach i będziemy ich nazywać bandytami. Mafię paliwową i VAToską zostawimy w spokoju, nich odsapną i nabiorą siły do dalszego drenażu. Pozwolimy prywatyzować dalej w Wawę w dotychczasowy sposób, czyli hulaj dusza piekła nie ma, żadne prawo nie obowiązuje. Zlikwidujemy CBA i IPN. Będzie znów 2 miliony podsłuchów. Zrobimy z siebie kajających się antysemitów i faszystów.
Cała prawda 24 wróci do TVP, będziemy płacić po 100 tysięcy za odcinek propagandy(Lis), obstawimy trybunał w 100 procentach komuchami. W szczujniach na wizji będziemy opowiadać bajki dla Polaków o "złotym wieku dla Polski” a u Sowy prawdę o "kamieni kupie". LOT doprowadzimy na skraj bankructwa i będzie Lothansą. PKP znów doprowadzimy do stanu by latami prezynosiła straty. Wyprzedamy za bezcen, co się da od Kolejki na Kasprowy po PKP Energetyka. Lotos sprzedamy Rosjanom. Przywrócimy do spółek fachowców spod znaku Sowy i Przyjaciele. Nagrody i premie będziemy sobie na cmentarzach ustalać. Podoradzamy potem u najbogatszego Janka za 50 tysięcy miesięcznie po udanych prywatyzacjach? Mosty wzdłuż rzeki będziemy budować i najdroższe autostrady. Pozamykamy wszystkie kopalnie, zdekarbonizujemy kraj całkowicie, zlikwidujemy zbrojeniówkę, wygonimy następne 3 miliony Polaków na emigrację zarobkową. Zostawimy tylko zagraniczne media, montownie, banki, markety, knajpy, ubezpieczalnie, apteki i fundacje dbające o naszą demokrację, to znaczy o zyski swoich zachodnich sponsorów. Przepłacimy caracale i staniemy się 5 filarem Airbusa, będziemy dozorcami u Niemca, lokajami interesów Angeli. Starych i chorych będziemy leczyć pavulonem. Zalegalizujemy eutanazję, rozszerzymy prawo do aborcji.

Ze skoków znów chłopcy z wsi powyprowadzają miliardy przy bierności knf i nadzwyczajnej kasty. Kolejny Amberdzik i Getbecik. Przyjmiemy 100 tysięcy uchodźców, bo Angela tak nam kazała. Zamienimy kościoły na meczety lub na galerie handlowe. Klątwy będziemy w każdym teatrze puszczać, naśmiewać się z: rodziny, tradycji i historii. Zamkniemy następnych 400 komisariatów i 1000 szkół, ceny wody podniesiemy 70 procent, zlikwidujemy następnych 40 procent połączeń kolejowych. Moskiewskie serwery policzą w tydzień głosy z tych koszy na śmieci służących za urny wyborcze. Na koniec zwalimy wszystko na PIS i "odseparujemy się od tego syfu” na posadkę u Angeli.
 

Obrazek użytkownika Jaworowski

13-10-2018 [19:39] - Jaworowski | Link:

cd
• Przyjęcie ustawy o ograniczeniu dostępu obywateli do informacji publicznej
• Przyjęcie ustawy o ograniczeniu wolności zgromadzeń
• Próba nocnej zmiany Konstytucji RP, która umożliwiłaby sprzedaż Lasów Państwowych
• Podpisanie z Rosją fatalnej umowy gazowej, na mocy której mieliśmy najdroższy gaz w Europie
• Zatajenie raportu obnażającego nieprawidłowości ZUS
• Wyprzedaż majątku narodowego za prawie 60 mld zł – pozbywanie się spółek strategicznych takich jak Azoty Tarnów
• Osłabianie bezpieczeństwa i ograniczenie potencjału militarnego
• Przyjęcie ustawy o „bratniej pomocy” - tzw. ustawa 1066, pozwalająca na obecność w Polsce zagranicznych służb i funkcjonariuszy
• Prowadzenie polityki zagranicznej, która uzależniała Polskę od silnych państw i osłabiała jej suwerenność
• Kilkuletni paraliż legislacyjny w sprawie wydobywania gazu łupkowego
• Zgoda na wprowadzenie do Polski GMO
• Masowa inwigilacja obywateli
• Potężne osłabienie publicznej służby zdrowia
• Wydłużenie obowiązku pracy o 7 lat u kobiet i 2 lata u mężczyzn, pomimo protestów i wniosku o referendum ws. wieku emerytalnego
• Wprowadzenie obowiązku szkolnego dla 6-latków, pomimo sprzeciwu społecznego
• Ponad 2 mln Polaków żyło w skrajnej biedzie, w tym aż 700 tys. dzieci
Zapominamy o mordzie 96 Polaków pod Smoleńskiem. Przywracamy im stanowiska kierownicze w spółkach skarbu państwa, rezygnujemy z reformy opanowanego przez potomków chłopstwa wyniesionego na bagnetach bolszewickich do władzy ustawodawczej i sądowniczej, państwa polskiego. W parlamencie zawsze głosujemy tak jak oni. Ma być, jak było czyli: ch.j, dupa i kamieni kupa, państwo teoretyczne, w którym instytucje są wypełnione towarzystwem wzajemnej adoracji, pijące tylko kawkę, a pracą niezajmujące się wcale. Media oddajemy w 100 % Niemcom i Szwajcarom(obie te nacje ściśle ze sobą współpracowały podczas II WŚ, o czym o dziwo, w ogóle się nie mówi.) Urealnimy wiek emerytalny do 80 roku życia. Zabierzemy 500 plus, cofniemy opodatkowanie marketów i banków zachodnich, a podniesiemy podatki polskim firmom i przedsiębiorcom, żeby zasypali dziurę budżetową. Resztę OFE wymieciemy do czysta. Zagonimy ludzi do roboty w niedziele i święta. 5 latki poślemy do szkół, żeby mogły od 14 roku życia pracować za 1700, tyrać za pół darmo dla Europy w marketach i montowniach. 

Obrazek użytkownika Novalia47

14-10-2018 [23:18] - Novalia47 | Link:

@Jaworowski
Oprócz tego steku bzdur i kłamstw a la Morawiecki (premier) np. o tzw."mordzie smoleńskim" czy rzekomej zapowiedzi opozycji, że po dojściu do władzy zlikwiduje program 500+, oczekiwalibyśmy listy spraw karnych prowadzonych w  sprawie w/w zbrodni dokonanych przez  poprzednią władzę, i to zarówno śledztw prokuratorskich, jak i postępowań sądowych i zapadłych już wyroków.  W końcu zaczyna się 4-ty (czwarty(!) rok panowania dojnej zmiany - i co?
 

Obrazek użytkownika Jaworowski

15-10-2018 [08:39] - Jaworowski | Link:

Novalijka, czuć od ciebie wyraźnie nieświeżością intelektualną typową dla cwelebryctwa lemingozowo-komuszego. Ogląd świata rzeczywistego marny.Po oderwaniu was od koryta nie możecie do siebie dojść. Ile razy można wam tłumaczyć, jak pastuch krowie, że wszelkie zmiany "Dobrej Zmiany", by zaistniały w realu, muszą pokonać sądowniczy czerwony beton, który torpeduje nawet najmniejsze próby reform. Przeczytaj to, co poniżej. Wklejam to często, gdyż to uzmysławia z czym nadal mamy do czynienia w POlszy.
Cały system naszego sądownictwa działa praktycznie w niezmienionej patologicznej formie od 1945 roku. Komuszy beton sędziowsko- prawniczy stanowiący rodzinną mafię stawia zaciekły opór przed jakimikolwiek zmianami. Ta całkowita niewydolność tego chorego systemu, mimo że posiadamy najbardziej rozrosły administracyjnie system sądowniczy na świecie w stosunku do ilości ludności (już sam w sobie jest patologią, co do wyników i przewlekłości postępowań) nie da się zmienić w przeciągu 2-3 lat. Mafia prawnicza broni się zaciekle odwołując się do instytucji europejskich całkowicie niezainteresowanych jakąkolwiek praworządnością w naszym kraju. Im pasuje byśmy nie mieli sprawnego i praworządnego państwa z jasnym i przejrzystym systemem prawnym, bo właśnie dzięki takiemu status quo mogą z naszego kraju wyprowadzać miliardy VATu, nie płacić podatków od zysku dzięki przemyślnej formie spółek kapitałowych. Im zależy by w Polsce rządzili ich nominaci gdyż mają zagwarantowane wszystkie zlecenia publiczne i niepłacenie podatków.To patologiczne sądownictwo to wyborcy Patologii UBywatelskiej (PO czyli Partii Obłudy) i to ono miało gwarantować ich rządzenie do ich usranej śmierci. A tu bęc i naród poszedł po rozum do głowy i zmiótł cwaniaków. Kwik odgonionych od koryta świń codziennie niesie się echem w brukselskich salach. Naciski z Brukseli musimy brać jednak pod uwagę i nie możemy hurtem przeprowadzać reform w sądownictwie. Musi to być rozciągnięte w czasie. Zbyt gwałtowne wiercenie w tym 75 letnim betonie patologii nie można szybko przeprowadzić gdyż opór materii jest zbyt duży. Gersdorf(celowo z małej) jest uosobieniem wszystkich patologii w sądownictwie. Złodziejstwa, służalczości, krętactwa, bycia na usługach politycznych komuchów, kłamstwa(świeczek nie zapalała, mimo że wszyscy to naocznie widzieliśmy) niewydolności i kompletnego burdelu organizacyjnego( procesy trwają nawet 17 lat) Sama jakość prawa stanowiona przez takich ludzi jak ona, zoll, stępień, żurek, strzembosz , safjan gdzie możliwość interpretacji zapisów prawnych na setki sposobów jest komedią nad komedie. Takim ludziom jak gersdorf i jej komuszym kompanom nie zależy na prawdziwej  jakości prawa w Polsce, tylko na obronie swoich intratnych stanowisk. To ludzie pazerni i bez jakiegokolwiek moralnego kręgosłupa. Prawda ich nie interesuje tylko by w portfelu było u nich pełno. 

CDN

Obrazek użytkownika Jaworowski

15-10-2018 [08:41] - Jaworowski | Link:

cd.
W kraju gersdorfowego sądownictwa ściga się tych i skazuje, którzy starają się ścigać prawdziwych przestępców. W kraju skomuszałego sądownictwa przestępcy mają pełną ochronę prawną sędziów gdyż ich zblatowanie ze światem przestępców jest ewidentne. Oni są za pan brat z nimi. Często są to kumple z podwórka. Jest takie powiedzenie: "kurwa kurwie łba nie urwie". To idealnie pasuje do komuszego środowiska sędziowskiego i gangsterów. Przykładem takich powiązań są sprawy kradzieży setek nieruchomości w samej tylko Warszawie przez zorganizowane gangi prawnicze i stołecznych włodarzy miasta. Sama Walcówna buchnęła kamienicę i włos z jej głowy nie spadł, wręcz rechocze ze śmiechu na bezradność Jakiego i tej komisji mając w dupie krzywdę 40 tysięcy wyrzuconych na bruk Warszawiaków. Stołeczne sądownictwo chodzi pod jej dyktando. Co do obrony przez tą staruszkę z umysłowym juz niedowładem rzekomej niezawisłości sądownictwa to, są to wyjątkowe jaja.
Niezawisłe to znaczy według tych zasiedziałych komuchów, gdy robimy skok na kasę i bratamy się z gangsterami to nikt nie ma prawa nam się wtrącać. Gdy sędziowie i prawnicy kradną kamienice na potęgę fałszując dokumenty nikt nie ma prawa ich osądzać i rozliczać za to, że potem 40 tysięcy Warszawiaków znalazło się na ulicy, a Brzeską, jedną z lokatorek dla nich niewygodną spalono żywcem. Niezależność ma być całkowita, gdy sędzia okrada sklepy i kradnie kasę na stacji benzynowej innej osobie i zostaje uniewinniony przez Sąd Najwyższy gdyż, gdy sędzia kradnie to nie przestępstwo, ale jak babcia buchnie batonika za złotówkę, to ma iść do pierdla. Czy taka niezależność sądów ma być nadal, gdy tworzy się państwo w państwie z patologiczną mafijną organizacją wewnątrz państwa polskiego

Obrazek użytkownika Novalia47

16-10-2018 [20:02] - Novalia47 | Link:

@Jaworowski
Oto gotowa ilustracja (czemu tylko podwójna?) oddziaływania reżimowych tub propagandowych na podatne umysły ciemnego ludu, który wszystko kupi.

Obrazek użytkownika Novalia47

16-10-2018 [20:43] - Novalia47 | Link:

Jaworowski!
Jeszcze zapomniałeś dodać wywód na temat tego, że  opinie nie tylko krajowych, ale i zagranicznych ośrodków naukowych czy organizacji sądowniczych,a także  UE i wielu przedstawicieli władz amerykańskich jest - delikatnie mówiąc: zaniepokojona stanem praworządności w Polsce i walką z sędziami, zwłaszcza SN.- to na pewno wynika z braku wiedzy prawniczej tych prawniczych gremiów polskich i zagranicznych i braku jakiejkowiek orientacji w naszym systemie prawnym, a także z ich wrogiego stosunku do Polski i Narodu Polskiego - czyż nie?