Tajemnica Jadwigi Staniszkis

  Stara się ją rozwikłać Maja  Narbutt w zajmującym prawie cztery strony najnowszego numeru tygodnika "Sieci" [nr 49/2018] artykule "Grube kreski Jadwigi Staniszkis".  Chodzi tu o nagłą zmianę poglądów pani profesor.  Poznajemy wiele faktów i anegdot z fascynującej biografii Jadwigi Staniszkis, ale wciąż nie wiadomo, czemu w 2015 roku gorąco popierała ona Andrzeja Dudę i PiS, a na początku 2016 stała się nagle jednym z najbardziej zagorzałych krytyków tej partii [oraz Dudy].  Obecnie dowartościowuje ona Komorowskiego i wychwala Roberta Biedronia.  Jeden z polityków PiS mówi:

  "Mogła się poczuć niedoceniona i odtrącona.  Nie doczekała się po wyborach prezydenckich gestu wdzięczności.",

  O ile wiem, po wygranej PiS w wyborach parlamentarnych także nie otrzymała żadnej propozycji.  Pojawiły się za to pogłoski oskarżające ją o współpracę z SB.  Dziennik "Fakt" pisał {TUTAJ} w styczniu 2016:

  "„Autorytet z listy agentów?” – tekst o takim tytule zamieścił serwis Solidarni2010.pl. Niejaki Marek Baterowicz, który na stronie figuruje jako „poeta, prozaik i publicysta”, dowodzi w nim, że znana socjolog była w PRL tajnym współpracownikiem SB – donosi „Newsweek”.".

  "Fakt" twierdzi, iż to zemsta za krytykę PiS, ale możliwe, że było odwrotnie - to owe oskarżenia spowodowały odwrócenie się Jadwigi Staniszkis od Zjednoczonej Prawicy.  Nagła zmiana postawy sławnej profesor socjologii zastanawiała wielu.  W lutym 2017 bloger Tymczasowy zamieścił w portalu Blogmedia24.pl tekst "Tajemnicza metamorfoza J.Staniszkis" {TUTAJ}.  Czytamy w nim m.in.:

  "Po wyborach prezydenckich i do parlamentu w 2015 r. prof. Staniszkis przeszła gwałtowną metamorfozę. Mam na myśli nie tylko niechęć do PiS przechodzącą w nienawiść, ale także i poziom myślenia. To tak jakby przejść z Luwru do remizy strażackiej w Gwdzie Malej na zebranie Kola Gospodyń Wiejskich. (...)
  pojawiły się próby wytłumaczenia. Były ich dwie i żadna nie wydaje się zyskiwać przewagi. Po pierwsze, sugeruje się zawiedzione ambicje jako czynnik sprawczy. Podobno miała liczyć na jakieś stanowisko po zdobyciu władzy przez PiS. (...) Druga hipoteza jest taka,że była esbeckim agentem. Jej imię i nazwisko znajduje się na liście agentów pod numeracja: IPN BU 00191/413. Te dwa zera miały świadczyć, że była właśnie TW. (...)  Ja bym dodał trzecią możliwość -  stara miłość nie rdzewieje. Wprawdzie J.Staniszkis zwykła chodzić jak kot swoimi ścieżkami, to jednak, mimo pewnego dystansu, za młodu była związana ze środowiskiem "komandosów" na czele z A.Michnikiem {...}
  Wyniki wyborów w 2015 r. sprawiły, że nagle załamał się świat Michnika i ludzi myślących tak jak on. Może udzieliło się to także  i prof.Jadwidze Staniszkis?
Nie da się też wykluczyć czynnika wieku. Profesor, urodzona w 1942 r., ma już prawie 75 lat. Biorąc pod uwagę, że od 30 roku życia każdego dnia zmniejsza się u ludzi ilość szarych komórek, to z pewnością jakość myślenia znacznie się obniżyła i ten proces nadal postępuje.".

  Artykuł ten doczekał się kilku ciekawych komentarzy.  UPARTY uznał prof. Staniszkis za typową przedstawicielkę inteligencji i stwierdził:

  "Inteligent by być inteligentem potrzebuje państwa nie suwerennego, bo nawet obcy władca zawsze będzie potrzebować rady jak lepiej i skuteczniej rządzić krajem.
Gdy okazało się J.Kaczyński za jedynego suwerena uznaje wyborców, to stał się wrogiem J. Staniszkis, bo odbiera jej sens życia.
Nie ma w związku z tym znaczenia czy zbiór zastrzeżony jest dla niej kłopotem czy nie. Pisizm to kłopot.".

  Michael zaś zauważył:

  "W czasie Zjazdu Solidarności w hali Olivii, w 1981 roku pani Jadwiga zwykła siadać obok mnie. Nie zawsze, ale bardzo często. (...) Otóż Pani Jadwiga w rozmowie była zafascynowana jedyną szansą socjologa - możliwością traktowania całego polskiego społeczeństwa jako laboratorium, w którym socjolog może prowadzić eksperymenty w skali całego społeczeństwa. Fenomenologia socjologiczna.
Niesamowite.  Pani Jadwiga w roli socjologa doświadczalnego, prowadząca eksperyment na całym społeczeństwie. Drugi taki okres w historii świata już nigdy się nie pojawi.
Wszyscy Polacy byliśmy zwierzątkami doświadczalnymi w ogromnym terrarium.
A Ona, pani Jadwiga była poza, była obserwatorką i projektantką testów i gier na społeczeństwie.  
Taki socjolog doświadczalny z definicji musi być na zewnątrz laboratorium badawczego, nie może istnieć żadna więź pomiędzy badaczem a badaną przestrzenią.".

  Ciekawe, że nikt z wypowiadających się nie dostrzegł najbardziej, moim zdaniem, prawdopodobnej przyczyny nagłej metamorfozy Jadwigi Staniszkis.  Mógł nią być wpływ jej córki - Joanny Staniszkis.  W 2015 startowała ona do Sejmu z listy Nowoczesnej.  "Dziennik" pisał wtedy {TUTAJ}:

  "Gdy Joanna Staniszkis, 52-letnia matematyczka z doktoratem amerykańskiej uczelni, ogłosiła swój start w wyborach z list Nowoczesnej.pl, jej matka nie była zadowolona. - Bardzo się zdziwiłam, że córka startuje w wyborach. I to w dodatku z ugrupowania promującego indywidualizm i liberalizm. Mnie oczywiście bliżej do konserwatywnego PiS. Ale szanuję jej wybór - mówiła w "Super Expressie" prof. Jadwiga Staniszkis.
Jej córkę do startu z list partii Ryszarda Petru ostatecznie przekonała wygrana Andrzeja Dudy. Młodej Staniszkis nie spodobał się kierunek zmian w naszym kraju. W wywiadach przyznała, że nie jest jej po drodze z PiS. W tym aspekcie różnią się z matką, która sympatyzuje z partią Jarosława Kaczyńskiego. Joanna zaś ma poglądy zdecydowanie bardziej liberalne.".

  Joanna Staniszkis do Sejmu się nie dostała.  Udało się jej jednak przeciągnąć matkę na swoją stronę.  Bardziej poszczęściło się jej w wyborach samorządowych 2018 r.  Została radną Rady Warszawy startując z listy Koalicji Obywatelskiej [{TUTAJ} i {TUTAJ}].

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

05-12-2018 [20:04] - Marek1taki | Link:

Była jak Henryka Bochniarz: zbyt dumna by współparacować z byle SB.

Obrazek użytkownika Jabe

05-12-2018 [20:12] - Jabe | Link:

Mamy tu jednego tropiciela o nazwisku Baterowicz. No ale chyba nikt nie podejrzewa, że mógłby się zniżyć do tak ordynarnego podsrywania pani profesor.

Myślę, że po doświadczeniach poprzednich rządów PiS-u, nie wszyscy się spodziewali, że reformy będą tak przygotowane i przemyślane i wprowadzane z aż taką gracją (oraz skutecznością).

Obrazek użytkownika RinoCeronte

05-12-2018 [20:50] - RinoCeronte | Link:

Moim zdaniem Jadwiga Staniszkis powinna zagrać w szachy z Zofią Romaszewską. Wynik wcale nie jest przesądzony...

Obrazek użytkownika xena2012

06-12-2018 [09:10] - xena2012 | Link:

Jaki sens ma roztrzasanie rozterek i zmian poglądów i sympatii politycznych pani Staniszkis?Czy czas na to w obliczu narastajcych problemów rzadu i ZP? Bez echa przechodzą wiadomości ważne,zatrważajace a skupiamy się na locie Wałęsy,kłopotach Nowoczesnej , antysemityzmem w Europie czy pania Staniszkis.Uchodzą uwadze wojaże pani Kozlowskiej po Europie i jej wizyty w ambasadzie RP w Belgii co stawia pod znakiem zapytania działalność naszych służb w interesie Polski Zacznijmy wreszcie myslec o Polsce.to są właśnie problemy do dyskusji.

Obrazek użytkownika krystal

06-12-2018 [12:02] - krystal | Link:

Och, zapomniała Pani o paru innych "drobnostkach", jak np. umożliwienie obcokrajowcom pełnienia służby w Policji! .Ustawa nad którą własnie pracuja "nasi" posłowie przewiduje m. in.zatrudnienie"obywateli Ukrainy,Białorusi,Rosji i Kazachstanu" w naszej (Naszej?) policji!  http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.n... . A p.Jadzi "kij w bary", jak się mawia na ulicy-- staruszka nadaje się już tylko do gry w warcaby z p.Zosia (remis), jak ktos tu słusznie zauważył.

Obrazek użytkownika xena2012

06-12-2018 [09:10] - xena2012 | Link:

Jaki sens ma roztrzasanie rozterek i zmian poglądów i sympatii politycznych pani Staniszkis?Czy czas na to w obliczu narastajcych problemów rzadu i ZP? Bez echa przechodzą wiadomości ważne,zatrważajace a skupiamy się na locie Wałęsy,kłopotach Nowoczesnej , antysemityzmem w Europie czy pania Staniszkis.Uchodzą uwadze wojaże pani Kozlowskiej po Europie i jej wizyty w ambasadzie RP w Belgii co stawia pod znakiem zapytania działalność naszych służb w interesie Polski Zacznijmy wreszcie myslec o Polsce.to są właśnie problemy do dyskusji.

Obrazek użytkownika jazgdyni

06-12-2018 [09:29] - jazgdyni | Link:

Problem jest głębszy, jak się temu przyjrzeć szerzej.
Jak to jest, że osoby zaliczane do elity, będące w pewnym sensie intelektualistami, mają tak tragicznie słaby kościec moralny, że są w stanie, będąc w ustabilizowanym wieku dojrzałym, wywinąć woltę o 180 stopni i wczorajsi przyjaciele i sojusznicy stają się znienawidzonymi wrogami, których należy tępić i niszczyć.
Teoria o matczynej miłości jest słaba. Możliwa byłaby, gdyby Staniszkis była osobą niezrównoważoną, kierującą się skrajnymi emocjami.
Teoria o urażonej dumie i godności z powodu niezaproszenia do "drużyny" jest nieco lepsza. Ale tylko nieco. Tutaj jestem przekonany, że Prezesowi dostarczono silne dowody i zdecydował on nie skorzystać ze współpracy z panią profesor.
Gdyby tak właśnie było i Jadwiga S. od lat była agentem wpływu, cierpliwie budującą swoją pozycję, to po wykluczeniu z grona współpracowników, jej reakcja byłaby właśnie taka, jak jest.
Popatrzmy, że wszyscy źli, albo tylko mali ludzie, po rozpoznaniu prawdziwej twarzy, stają się najbardziej paskudnymi wrogami obozu, z którego się ich pozbyto. Choćby Sikorski, Michał Kamiński, Marcinkiewicz, czy Kluzik Rostowska.
Widać taka jest kolej rzeczy dla ludzi podłych i marnych
 

Obrazek użytkownika xena2012

06-12-2018 [11:17] - xena2012 | Link:

Za tymi wszystkimi nagłymi zwrotami stoja pieniadze albo obiecane przyszłe profity.Nie od dzis wiadomo,że pieniądz rzadzi światem.

Obrazek użytkownika Roz Sądek

06-12-2018 [11:25] - Roz Sądek | Link:

"Tutaj jestem przekonany, że Prezesowi dostarczono silne dowody i zdecydował on nie skorzystać ze współpracy z panią profesor."
----------------
Zakłada Pan w cytowanej tezie, że Prezes trzyma wszystko (jak się należy) w ręku i ma zaufane służby, które działają jak w przysłowiowym szwajcarskim zegarku.
 

Obrazek użytkownika krystal

06-12-2018 [12:08] - krystal | Link:

Dlaczego ci "intelektualiści" maja tak tragicznie słaby kościec moralny?- pyta Pan. Bo "intelektualistami" zostali za komuny.
„Dlaczego – słyszy się u nas tak często biadanie – nie stać naszego narodu na przywódców naprawdę wielkich, jakich miewają inne narody? Dlaczego miewamy tylko rozreklamowane miernoty? Dlaczego nasz „górny tysiąc” polityczny i wojskowy zwykł się składać przeważnie z ludzi o słabych charakterach, niedouków i pyszałków? Ubolewał już nad tym w swych „Dziejach Polski” Bobrzyński. Czyżbyśmy mieli jakąś organiczną wadę, jakiś biologiczny defekt uniemożliwiający wyłonienie przywódców naprawdę wartościowych? Pytanie to niezmiernie doniosłe, a odpowiedź na nie – choć ogółowi Polaków nieznana – nie wydaje się trudna. Oto od paruset lat zarówno nasze życie gospodarcze było w ręku czynników obcych, jak i nasze jednostki przywódcze zorganizowane były w związkach tajnych, kierowanych spoza naszych granic i zmuszanych – ze względu na swój antykatolicki charakter – lawirować bardzo umiejętnie, by nie wypuścić cugli z rąk w społeczeństwie do gruntu katolickim. W ten sposób nad społeczeństwem naszym rozpięta była- i jest nadal- sieć, przez którą nie przebije się w górę żadna jednostka, choćby największych zdolności, o ile nie będzie dawała gwarancji powolności względem czynników wszechpotężnych, które w wielu wypadkach sabotują interes narodu”.-- A.Doboszyński
 

Obrazek użytkownika jazgdyni

06-12-2018 [13:14] - jazgdyni | Link:

Dobre wytłumaczenie.
A ilustracją najlepszą do tych dziejów jest "Ziemia obiecana". Człowiek który na starość zwariował nakręcił najlepszy polski film. A książka aż tak nie przemawia.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

06-12-2018 [14:28] - Imć Waszeć | Link:

Jeśli ma Pani na myśli generałów takich jak Różański, to dla mnie osobiście wygląda on jakby się właśnie urwał z wojny sześciodniowej. Jakież to czynniki obce od wieków jeszcze wchodzą w grę?

Obrazek użytkownika Jabe

07-12-2018 [11:12] - Jabe | Link:

@jazgdyni
Może pani Staniszkis wcale nie wywinęła wolty, tylko wywinął ją Pan wraz z PiS-em. Gdy nowa władza pokazała swoją prawdziwą twarz, sporo wcześniej ją popierających osób się od niej odwróciło. To powinno dać wyznawcom do myślenia.

Popatrzmy, że wszyscy źli, albo tylko mali ludzie, po rozpoznaniu prawdziwej twarzy, stają się najbardziej paskudnymi wrogami obozu – Czy to aby dotyczy pani Staniszkis?

Obrazek użytkownika jazgdyni

07-12-2018 [11:45] - jazgdyni | Link:

No to nieco się rozjaśniło. Szanowny przyjął mądrą Staniszkis za wzór i jedzie po pisie i pisowcach. Taki pasażer na gapę.

Obrazek użytkownika Jabe

07-12-2018 [12:01] - Jabe | Link:

Pan zaś tutejszym zwyczajem zajął się komentowaniem rozmówcy, zamiast tematem.

Czy na przykład pani Staniszkis stała się wroga PiS-owi, gdy rozpoznano jej „prawdziwą twarz”, czy może na odwrót? Ona, jak wielu, w krytycznym momencie wyborów popierała PiS, a odwróciła się od niego, dopiero gdy zaczął prowadzić swoją siekierą ciosaną politykę. Można jej więc raczej zarzucić, że nie zorientowała się wcześniej, albo wręcz podejrzewać, że była zadaniowana do jego popierania. W tym tylko sensie okazała się „złym i małym człowiekiem”.

No ale skoro się wychyliła z szeregu, można po niej jechać, bez zwracania uwagi na fakty.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

07-12-2018 [12:54] - zbieracz śmieci | Link:

Jest jeszcze jeden godny tej listy a to rysiu bugaj co metr to za dużo ,obrazony bo nie uznano jego za geniusza ekonomii ale przeca łon zwykły socjolog.Za fuche w PAN robi to co robi w łże 24 .

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

06-12-2018 [15:52] - zbieracz śmieci | Link:

Staniszkis to postać nieszczęśliwa przez dokonywanie przez całe swoje życie złych wyborów,Wybrała na męża alkoholika i sadystę który dośmierci katował ja tylko za to ,że gdy wracał do domu a ona była to bił za to tylko że była nie stawiając żadnych zarzutów ,także gdy była w ciąży a ona nie potrafiła się z tego toksycznego związku uwolnić'
Szkodziła PIS od zawsze gdy tylko dotarło do niej e nie zajme miejsca przy boku Prezesa i straci wpływ na politykę a jej sie marzyła rola trzymającej wszystko w swoich rękach.
Szkodziła PIS bo namolnie pojawiała się wśród młodych i w nich widząc przyszłość szczując na PIS a ci młodzi to od RN a to zbałamuceniu przez korwina i zawsze ten mały procencik PIS urwała.
Przeszłość w ramionach michnikowszczyzny to jedno ale gdyby okazała sie TW to drugie!

Obrazek użytkownika Valdi

06-12-2018 [21:09] - Valdi | Link:

Tak, coś w tym jest ...
Iredyński to był taki "evil genius" PRL-u z naciskiem na PRL ...
Ale w backgroundzie pojawia się afera z pobiciem Anny Mackiewicz i zemsta Kliszki za ten czyn.
Proszę zwrócić uwagę, że nawet Kliszko nie mógł poety-bandziorka skazać za to co zroił i potrzebna była dopiero prowokacja żeby go zamknąć . A więc były tam jakieś "inne diabły".
O sprawie pisał pan Witold Kaczanowski w Rzeczpospolitej za jej dobrych czasów.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

07-12-2018 [12:32] - zbieracz śmieci | Link:

Jak cię najdzie to jesteś pożytecznysama przyznała w długiej opwieści o sobie ,że demony nawiedzaja ja często i na długo .
Nie można wiedzieć wszystkiego dlatego zaskoczyłeś mnie tą prowokacją wobec bandyty.
Zamieniam się w słuch ... nadawaj co wiesz !

Obrazek użytkownika Valdi

08-12-2018 [13:16] - Valdi | Link:

https://www.rp.pl/Plus-Minus/3...
https://www.youtube.com/watch?...

Coś jeszcze kiedyś mi się obiło o uszy, muszę sobie przypomnieć