Nie przenoście nam stolicy do Krakowa (!!!)

Obejrzałem debatę warszawską i opadła mi kopara. Nie będę się tedy wymądrzał i sprawę skomentuję pewnym, jak życie pokazuje nad wyraz roztropnym przebojem Andrzeja Sikorowskiego – vide:

https://www.youtube.com/watch?... 

Bo Kraków to jedyne w swoim rodzaju środowiskowo hermetyczne galicyjskie miasto wychowane na wiedeńskich walcach, Zielonym Baloniku i starej Piwnicy pod Baranami.  Słowem sędziwy gród z tradycjami zamieszkały od wieków przez uwrażliwionych kulturowo koneserów Sztuk Pięknych i smakoszy Kultury Wysokiej. To unikatowe miejsce, gdzie, jak nigdzie indziej życie toczy się wolno i spokojnie w atmosferze cudownie bezkarnej, leniwej beztroski, cienkiego dowcipu i frywolnej plotki. Gdzie czcigodni obywatele Królewskiego Miasta, w rutynowo stałych porach popijają drobnymi łyczkami w ciszy i spokoju rytualną kawę w rozmieszczonych wokół Rynku ażurowo przeszklonych kawiarenkach, skąd spoglądają z pietyzmem, jak u stóp Bazyliki Mariackiej miejscowe kwiaciarki tkają swe kolorowe arrasy, a wokół Sukiennic i Ratusza szybują dostojnie stada szczęśliwych gołębi...

Mówicie, że to niepoważna notka? Więc pytam. A jaka była ta dzisiejsza debata o Warszawie?

Krzysztof Pasierbiewicz (em. nauczyciel akademicki, niezawisły bloger oddany prawdzie i sprawom ważnym dla polskiego państwa)

Post Scripttum
Fotografia Nr 2 przedstawia krakowską młodzieżówkę, - przez grzeczność powiem 60 Plus, pijącą codziennie w południowej porze kawę na krakowskim Rynku. Czwarty od lewej kapitan drużyny. Pierwszy z lewej autor notki. Fot. Bogusław Kucharek.

Post Post Scriptum
Piękny dzień się dzisiaj zbudził, więc sobie pomyślałem, że się przejdę o poranku na Wawel.

Na wapienne wzgórze pałacowe podchodziłem od strony Podzamcza. Kościuszko już zrobił swój codzienny konny obchód. Stary Zygmunt cierpliwie czekał, jak zawsze gotowy by obwieścić światu coś ważnego dla Polaków. Wstąpiłem na chwilę do Katedry, gdzie za każdą wizytą w tym kultowym miejscu uświadamiam sobie, że tu właśnie bije serce Polski! Z każdej kaplicznej nawy wyzierała nasza pogmatwana historia.
Jak zawsze, pierwsze kroki skierowałem do alabastrowego sarkofagu św. Królowej Jadwigi, gdzie mnie pierwszy raz przyprowadziła za rękę Mama, jak tylko nauczyłem się chodzić. Nieskończenie piękna spała z jej ulubionym pieskiem u stóp, który też jeszcze drzemał. Wpadające skosem do wnętrza promienie porannego słońca nie sięgnęły jeszcze królewskiej poduszki, lecz zdążyły już rozświetlić gablotę z królewskimi insygniami. Było przenikliwie cicho, jak w chwili gdy kapłan unosi hostię w czasie Podniesienia. I raptem zapomniałem na chwilę o dręczących nas problemach, gdyż poczułem, że tutaj w Katedrze jestem w moim polskim domu, spokojnym, pięknie urządzonym i bezpiecznym. Zawsze tu przychodziłem, jak mi było ciężko. 

Z wawelskiego wzgórza długo patrzyłem na meandrującą w dole Wisłę, majaczące na horyzoncie kopce Piłsudskiego i Kościuszki, wieże Panteonu na Skałce i krzyż Kościoła im. św. Stanisława Kostki na Dębnikach, gdzie jako miejscowy andrus szedłem do pierwszej komunii, a kilka lat później bierzmował mnie kardynał Wojtyła, a mnie nawet do głowy nie przyszło, że to Święty.

Wracałem Kanoniczą. Zaczarowaną wąską uliczką wybrukowaną kocimi łbami, gdzie wciąż słychać gwar średniowiecznego miasta. Po drodze pogadałem sobie z renesansowo barokowymi kamieniczkami. Ależ to plotkary! Wiedzą zołzy o Krakowie więcej niż opasłe historyczne księgi, bo to w ich murach przecież rezydowali nie zawsze dyskretni spowiednicy królewskiego dworu. 

Skręciłem na chwilkę w Senacką, bo tam przed półwieczem w głębokiej niszy bramy dawnego zajazdu po raz pierwszy w życiu skosztowałem, jak rozkosznie smakują dziewczęce usta.

Do rynku wróciłem Traktem Królewskim, gdzie każdy kamień wie o Polsce więcej niż najmądrzejsi uczeni. Zbliżało się południe. Sukiennice już kąpały się w słońcu, Kościół Mariacki odpoczywał jeszcze w cieniu, a opodal pomnika Mickiewicza krakowskie kwiaciarki tkały już swe bajecznie kolorowe arrasy. 

Opodal Ratusza przycupnąłem przy stoliku pana Piotra, który u wejścia do ażurowo przeszklonej kawiarenki Vis-à-Vis spoziera codziennie znad niedopitej filiżanki, kto dziś przyszedł na rynek żeby nieśpiesznie pogadać o niczym, co jeszcze się zdarza tylko pod Wawelem, gdzie czas płynie tak wolno, iż wszechobecny wyścig szczurów omija to „wybrane miasto”.

W drodze do domu posiedziałem jeszcze chwilę na tonących w zieleni Plantach zasłuchany w czarowną melodię letniej symfonii szczęśliwego miasta. 

Wokół pogruchiwały gołębie bijące się o zgubiony przez jakieś dziecko kawałeczek precla.

Boże! Jak ja kocham to Miasto! - vide: https://www.youtube.com/watch?...

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Novalia47

12-10-2018 [23:34] - Novalia47 | Link:

Ooo! Pan Krzysztofek jakby z poczciwie galicyjskim Krakówkiem się przeprosił! A cóż takiego, oprócz żałosnej warszawskiej "debaty" się wydarzyło? I dlaczego nagle  drużyna 60+ popija kawkę na Rynku, a nie w Ryju- hę?

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

13-10-2018 [10:35] - Krzysztof Pasie... | Link:

@Novalia

Nic szczególnego się nie wydarzyło, proszę Pana. Po prostu drużyna 60 Plus pije kawę w RIO w dni pochmurne, zaś przy słonecznej pogodzie przenosi się na krakowski Rynek, gdzie czas płynie tak wolno, iż kac mija zanim jeszcze ośmieli się zrodzić.

Obrazek użytkownika Marek1taki

13-10-2018 [00:02] - Marek1taki | Link:

Kraków ma swój klimat i to dobry klimat mimo smogu. Andrzej Sikorowski jest tego pozytywnego klimatu ważną częścią. Fenomenem są krakowscy migranci, bo rodowitych z dziada pradziada Krakowian jest jak na lekarstwo. Udziela się im krakówek.
Odnośnie debaty, to nie była lekkość krakowskich kabaretów, tylko totalna lewacka menażeria. Z Ikonowiczem i Rozenkiem, dzielącymi przez wykluczanie, na czele. Gdyby za szerzenie propagandy lewicowej wykluczano z debaty publicznej - zgodnie z prawem o zakazie szerzenia totalitaryzmu - wycięty byłby prawie cały program. Pretendent PSLu z trudem tłumił śmiech ze swoich wypowiedzi z wazeliną, windą do nieba, bo "sky is the limit".
Dla mnie najlepiej wypadł Marek Jakubiak, chociaż nie pamiętam czy odciął się od narodowców czy się zdystansował przez zrównanie ich z LGBTAGD - mimo zdominowania debaty przez najstarszą kandydatkę. Pytanie o zgodę na demonstracje było najważniejszym by ustalić stosunek do poprawności politycznej kandydatów. Jeden mrugający oczkami mógł nawet kandydować na prezydenta Słupska. Trzaskowski z kolei wykazał nie tylko czujność, ale nawet gorliwość. Prowadzący wykazali się niezgorszą, a przy tym brakiem kultury - przerywali wypowiedzi kandydatów, zwłaszcza Janusza Korwin-Mikke - za reżimowość mediów. Za negowanie smogu nie wykluczali - jest rzeczywisty.
Metra było oczywiście od metra. W Krakowie ten temat - mam nadzieję - nie będzie podjęty. Podobnie jak fundowania tanich mieszkań aby brakło żłobków.
 

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

13-10-2018 [10:41] - Krzysztof Pasie... | Link:

@Marek1taki

Dziękuję za pierwszy merytoryczny komentarz i udanego weekendu życzę.

Obrazek użytkownika paparazzi

13-10-2018 [00:24] - paparazzi | Link:

Ale jaja, ale jaja- copyright Bieńkowską. Pamietasz Krzycho jak pisałem o twoim sobowtórze na naszej dzielnicy. Tez Krzysiek. Co to chcial się wykazać w każdej dziedzinie i żeby się zakwalifikować do meczu dzielnica na dzielnice wyprawiał cuda by udowodnić ze jest the best. Wiec mój brat, kapitan dzielnicy miał koreczki od butelek do trenowania niespodziewanej główki. Jedna była metalowa dla upierdliwych, krzyknął Krzysiu główeczka. To ostudziło delikwenta wejścia do składu drużyny. A u was jak było?

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

13-10-2018 [10:45] - Krzysztof Pasie... | Link:

@paparazzi

"Pamiętasz Krzycho jak pisałem..."
--------------------
Nie mogę pamiętać, bo z Pańskich komentarzy czytam tylko pierwsze zdanie. Dlaczego? Bo reszta już od kilku lat jest każdorazowo taka sama. Serdeczności!
 

Obrazek użytkownika norge

13-10-2018 [03:15] - norge | Link:

Piekny ten Wieden. Cudo. No i ci niewinni kolejarze austriaccy ktorych nazici niemieccy zmusili do pracy na rzecz 3 Rzeszy.
Oj, chyba krakowscy kolejarze PRL-u sa ciagle miedzy nami.
 

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

13-10-2018 [10:46] - Krzysztof Pasie... | Link:

@norge

"Piękny ten Wiedeń..." 
-------------------
Nieprawdaż?

Obrazek użytkownika norge

13-10-2018 [04:31] - norge | Link:

hehe
Czyli Kolejorz.
Pozdrawiam nauczyciel akademicki Uio.
Juz nie bede przeszkadzal  spokojowi sumienia Pana. Ale od teraz bede Pana tytulowal ksywka Kolejorz gdziekolwiek spotkam sie z Pana wypowiedziami.

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

13-10-2018 [10:49] - Krzysztof Pasie... | Link:

@norge

Pan sam ze sobą gada. Wie Pan może czego to objaw?

Obrazek użytkownika Lektor

13-10-2018 [18:08] - Lektor | Link:

A broń Boże !!!  Tam w Krakowie prezydentem jest komuch Jacek Majchrowski.  A wykładowcami akademickimi m.in. prof Hartman, dr. Krzystrof Pasierbiewicz (http://niezalezna.pl/203466-cz..., tudzież cała masa „aktorów i reżyserów”, nie wspomnę o mafii w sądach krakowskich, a szczególnie sądzie apelacyjnym.  Do takiej korupcji nie przenosi się stolycy.
Stolica Polski powinna być przeniesiona do małego miasta takiego jak np. Toruń, a może Wieluń czy Kalisz.  Miasto powinno się rozwijać od początku, a na rogatkach powinni stać kontrolerzy i nie wpuszczać tam  lewackiej hołoty i totalnej szarańczy (PO, PSL, SLD, Now., Razem i in.).  W społeczeństwie odbywa się wielka przemiana, a więc w stolicy również musi to następować. 
 
Jeśli zaś chodzi o to zdjęcie zamieszczone w notce „Kapitan Malina i jego drużyna” – Euro 2012, to jej trenerowi polecam następujące:  https://www.youtube.com/watch?...