Piąta rocznica pontyfikatu Papieża Franciszka. I co?

Ze wstydem przyznaję, że przed chwilą dowiedziałem się (sic!) z TVN-u, że dziś mija piąta rocznica pontyfikatu Papieża Franciszka, więc postanowiłem Państwu przypomnieć moją notkę pt. „Inna kultura modlitwy” – vide: https://www.salon24.pl/u/salonowcy/722461,inna-kultura-modlitwy, którą napisałem w trakcie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, cytuję:

Skąd tytuł „Inna kultura modlitwy”? No to posłuchajcie, proszę.
Wczoraj w nocy zrobiłem obchód krakowskich kościołów, na co dzień na cztery spusty o tej porze pozamykanych. Wracając do domu zajrzałem do Sanktuarium Matki Bożej Pani Krakowa przy ulicy Karmelickiej 19, gdzie jest kaplica Matki Boskiej Piaskowej. Wstąpiłem tam, bo często tam zachodzę jak wracam z południowej kawy w mieście, gdyż do tej to Parafii należało nasze liceum im. Jana Kochanowskiego w Krakowie. Odkąd sięgam pamięcią w tymże kościele panowała zawsze atmosfera pełnej umartwienia powagi i cisza, której naruszenie, jak mi się zawsze wydawało byłoby grzechem śmiertelnym. Zaś wczoraj po wejściu do tejże świątyni pomyślałem w pierwszej chwili, że to jakiś sen równie piękny, co w realu niemożliwy. Bowiem ten sam kościół był jakąś mogłoby się zdawać surrealistyczną areną śpiewem i tańcem rozmodlonych ludzi. W kościele rozbrzmiewała spontaniczna i radosna muzyka, a przed ołtarzem zoczyłem przepiękne, rozbawione dziewczęta i towarzyszących im chłopców o wszystkich kolorach skóry, tańczące zakonnice i rozradowanych mnichów. A wszystko było baśniowo kolorowe, jak w jakimś zaczarowanym rajskim ogrodzie. Ale nie wszyscy tańczyli. Część siedziała w ławkach modląc się w głębokiej zadumie i skupieniu, a co nad wyraz ciekawe nie przeszkadzało im wcale, że pięć metrów dalej odbywa się taneczne misterium. Kościół był, jak nigdy rozświetlony i tak piękny, że mi dech zaparło, a moja licealna patronka Matka Boska Piaskowa z dzieciątkiem na ręku, zawsze smutna, zdawała się uśmiechać do tańczących ludzi. I dopiero wczoraj mogłem dostrzec, jaka ona piękna, bo przez pięćdziesiąt lat jej oblicze było zawsze skryte w cieniu.

Przed chwilą skończyło się spotkanie z papieżem Franciszkiem na krakowskich Błoniach, a ja pisząc tę notkę słyszę przez otwarte okno, co się tam dzieje, gdyż mieszkam opodal. Wyglądam przez okno i macham im polską flagą, bo właśnie z Błoń wracają i Alleluja śpiewają, a oni mi odmachują wołając Polska, Poland, Pologne, Polonia, Polen… i przyjaźnie rękami kiwają.

Skierowanej do ludzi młodych przepięknej mowy papieża Franciszka o hierarchii wartości słuchałem w telewizji i ani by mi do głowy nie przyszło jej streszczać, bo tak cudnie mówił. Wspomnę tylko jak napomknął o już za młodu starych milczkach, którzy przynudzają, że nic nie można zmienić i co najbardziej zapadło mi w pamięć, że On, Papież Franciszek "chce się uczyć od młodych". A zapadło mi, dlatego, że jak odchodziłem przed czterema laty z mojej Almae Matris Akademii Górniczo Hutniczej na emeryturę wygłosiłem mowę pożegnalną, w której uhonorowałem moich nauczycieli, a na końcu zwracając się do młodej kadry naukowej powiedziałem, cytuję:

„I już na koniec, chciałbym się podzielić swoim skromnym doświadczeniem z naszą młodą kadrą. Kochani, przez te wszystkie lata, jakie spędziłem na naszej uczelni, zrozumiałem, że w nauce, podobnie jak w sztuce, prócz pracowitości, trzeba mieć jeszcze talent, intuicję, wyobraźnię i odwagę. Pamiętajcie! Dobry naukowiec musi być artystą! (…)
No i przyszło nowe. Jedni się zabrali, a inni pozostali na peronie. Pięćdziesiąt lat komuny uczyniło swoje. Bo technologię można usprawnić stosunkowo szybko. Niestety procesy mentalne, mają ogromną bezwładność. Więc próbując się wyrwać z dawnych przyzwyczajeń, otworzyłem się na młodych ludzi, nie wstydząc się, że  od nich też się można uczyć…” – vide:

http://youtu.be/9WntjK-aUBE  - fragment od 16’10’’ do 16’’38’’

I na koniec słowo do wszystkich Gości i Komentatorów mojego blogu:

Czy teraz rozumiecie Państwo choć troszkę lepiej, że od kilku lat z uporem zakręconego maniaka pisałem, iż Polskę należy powierzyć w ręce ludzi młodych, którzy sobie urządzą naszą Ojczyznę po swojemu? Aczkolwiek, jak dziś mądrze powiedział papież Franciszek - "w chwilach słabości mogą i powinni się zawsze zwrócić do swoich babć o radę, czego One im nigdy nie odmówią".

Mam świadomość, że ta moja notka starszemu pokoleniu Polaków może się wydać kontrowersyjną, a nawet obrazoburczą. Ale przecież te Światowe Dni Młodzieży nie dla nas seniorów były urządzone, lecz dla młodych, których tylko nowa, radosna i wyzwolona kultura modlitwy może przy Kościele zatrzymać. Franciszek to wie, bo wiedział to już ks. Karol Wojtyła, gdy na Kopiej Górce w Krościenku nad Dunajcem ruch oazowy zakładał, a potem już, jako papież Jan Paweł II wymyślił ideę ŚDM i po raz pierwszy ten jak to się teraz mówi „ewent” zorganizował…”, koniec cytatu.

A teraz mam kilka pytań:
1. Dlaczego polski Kościół nie lubi papieża Franciszka?
2. Po każdej Olimpiadzie robi się film o tych wspaniałych światowych igrzyskach sportowych łączących ludzi. Krakowskie ŚDM były światowymi igrzyskami wiary w Boga okazywanej radością i przyjaznym stosunkiem ludzi do ludzi, niezależnie od tego, w jaki sposób się modlą i jaki mają kolor skóry. A jednak polski Kościół nie zrobił filmu o tej fenomenalnej imprezie młodzieżowej. Dlaczego?- pytam. No, dlaczego? Boi się czegoś? A co zrobiła w tym kontekście nowa władza? Co zrobił bogoojczyźniany PiS? Dlaczego milczą? Toż mieliśmy niepowtarzalną okazję promocji Polski i Krakowa! Polska branża turystyczna na takiej promocji mogła miliardy zarobić! Ale przemilczano sprawę. A dlaczego? Bo ta sama władza, która do powstania z kolan przed Brukselą wzywa klęczy ze zgiętym karkiem przed Ojcem Dyrektorem, któremu się Franciszek nie podoba. A równie ważne jest to, żeby się nie narazić Terlikowskiemu i posłance Wróbel, którym Franciszek się z gender kojarzy! Sorry, ale nie mogę już w milczeniu patrzeć na tę niewiarygodną obłudę.
3. Dlaczego Jacek Kurski nie zrobił bloku programowego w TVP1 o tej rocznicy? Dlaczego nic o tym nie powiedzieli Jarosław Kaczyński, Premier Morawiecki, Marszałkowie Kuchciński i Terlecki? Gzie są błogosławione Beaty Szydło i Kępa?

I chyba znam odpowiedź na powyższe pytania. Czyżby rząd bał się polskim zacofanym biskupom narazić? Czyżby polscy purpuraci nie lubili Franciszka, dlatego, że otwiera wszystkim szeroko drzwi Kościoła i chce, by Kościół był jak najbliżej ludzi? Że sprzeciwia się opłatom za odprawianie Mszy Świętych? Że mówi do nas czystą Ewangelią? Nie moralizuje, ale pokazuje nam, kim jest Bóg? Że toleruje wszystkie kultury modlitwy, a nie tylko tę naszą, śmiertelnie smutną i pełną nakazów, rozkazów, zakazów, pokut, kar i restrykcji? Że wygarnął naszym purpuratom, iż drogimi limuzynami tyłki do kościołów wożą?

To tyle na gorąco.

Krzysztof Pasierbiewicz (em. nauczyciel akademicki, niezawisły bloger oddany prawdzie i sprawom ważnym dla polskiego państwa)

Post Scriptum
Pierwsze komentarze wskazują, że komentujący nie zrozumieli, iż niniejsza przyznaję prześmiewczo sarkastyczna notka jest nie tyle o samym papieżu Franciszku, co o „milczeniu” władzy Prawa i Sprawiedliwości w temacie obchodów piątej rocznicy Jego pontyfikatu.

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Trotelreiner

14-03-2018 [08:56] - Trotelreiner | Link:

Dlaczego Polski Kościół nie lubi Franciszka? 
BO PAPIEŻ TO NIE JEST GWIAZDA SHOW BIZNESU ,ANI INNA MODELKA Z PLAYBOYA! 
Franciszek okazał sie lewakiem....z przekonania i stara się zaszczepić tę zarazę w Kościele.
Bo Franciszek z otwartymi ramionami przyjąłby  terrorystów z Państwa Islamskiego w Italii i Europie.
W Watykanie nie lubią go,za okazywaną skromność [obluda] i narzucaną biede purpuratom.
A Włosi...już się "najedli" Franciszkiem i teraz leczą zgagę.
PS Echotvn24 to też lewicowiec i krypto komuszek...cała ta  jego notka,to obłuda i kłamstwo...

Obrazek użytkownika ruisdael

14-03-2018 [08:59] - ruisdael | Link:

Widzę, że jest Pan zaczadzony młodością. Papież Franciszek jest również zalążkiem herezji i poparciem jej w kościele niemieckim. Ośmiela również lewackie pokolenie biskupów ( m.in. krajów Ameryki Południowej wyrosłych na teologii wyzwolenia) do zakwestionowania wielowiekowej doktryny, która jest gwarantem istnienia Kościoła Katolickiego jako latarni moralnej oświetlającej mroki świata. Jeśli sól straci swój smak...

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

14-03-2018 [13:40] - Krzysztof Pasie... | Link:

@ALL

Notka już wisi na portalu Nasze Blogi kilkanaście godzin. I co? Dodano tylko dwa komentarze, a ilość wejść jest niezwyczajnie mała. Czyżby czytelnicy Naszych Blogów bali się przeczytać, co się kryje za tytułem notki? A może, im zakazano wypowiadania się na temat pontyfikatu papieża Franciszka? Czy dobrze zgaduję? Będę wdzięczny za Państwa opinie.

Pozdrawiam serdecznie,
Krzysztof Pasierbiewicz

 

Obrazek użytkownika Trotelreiner

14-03-2018 [15:05] - Trotelreiner | Link:

Przestań pan beczeć i żałośnie postękiwać..."że mało wejść,nikt nie komentuje..i wszyscy są brany,nie to s24"
Ja skomentowałem,nawet sążnisty elaborat wywaliłem....no i po co?!
Cenzor doszedł do wniosku...że nie puści...nie ma na NB mojego płaszcza...i coś się nie podoba?.
Ence pence w której rence,albo komórki do wynajęcia....taka zabawa w "strefie wolnego słowa" :-))

Obrazek użytkownika admin

14-03-2018 [15:21] - admin | Link:

Numerek poproszę od płaszcza. Zamiast miotać oskarżenia, proszę powiedzieć kiedy i jaki płaszcz zaginął 

Obrazek użytkownika Trotelreiner

14-03-2018 [15:44] - Trotelreiner | Link:

Prosze bardzo! 
Dziś 14 marca pomiędzy godziną 9 a 9.30 ,powiesiłem swój komentarz bezpośrednio pod komentarzem @ ruisdaela ,był to trzeci komentarz.
Niestety nie archiwizuję swoich komentarzy,bo nie widzę sensu takiej czynności....literackiego Nobla i tak nie dostanę...bom nie komuch i gej. :-))
Na pewno kliknąłem "ZAPISZ"!!! Sprawdziłem....pojawił sie anons,---że po weryfikacji przez Admina etc.etc. na zielono.

Obrazek użytkownika admin

14-03-2018 [17:13] - admin | Link:

Nie przypominam sobie a system nie archiwizuje niestety usuniętych komentarzy. Zwracam jednak uwagę, że usuwanie komentarzy mogących wywołać skutki prawne dla właściciela platformy blogowej i/lub administracji to nie jest cenzura. Takich spraw było już kilka, więc nie jest to  teoretycznym zagrożeniem. Nie są również dopuszczane komentarze - mowa nienawisci,  poniżające inne osoby lub grupy osób ze względu na rasę, wyznanie, czy choćby wiek. A takie już się Panu zdarzały, więc nie trafiło na niewinego. Niemniej możliwe są rownież błędy systemu lub administracji.   

Obrazek użytkownika ExWroclawianin

15-03-2018 [03:09] - ExWroclawianin | Link:

admin

0/100

Skonczmy q...rwa z ta poprawnoscia polityczna, bo mnie na wymioty bierze........

Obrazek użytkownika Francik

14-03-2018 [15:30] - Francik | Link:

Nie ma pan nic ciekawego do powiedzenia, więc ilość wejść niezwyczajnie mała, a ilość komentarzy takoż. Też miałem sobie darować komentowanie pańskich wypocin, ale skoro się pan domagasz, to masz. Co do pewnych faktów: Wydawnictwo św. Stanisława BM w Krakowie wydało serię filmów na temat Światowych Dni Młodzieży - do nabycia m.in. w Merlinie. Biskupi polscy wysłali list do papieża Franciszka z okazji 5-lecia pontyfikatu - z wyrazami wdzięczności. Można go przeczytać m.in. na niezalezna.pl. Ruch oazowy organizował Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki a nie ks. Karol Wojtyła. Tak więc nie ma pan bladego pojęcia o czym pan pisze. Pańskie podejście do modlitwy i wiary - jak wynika z notki - jest bardzo powierzchowne i infantylne. Co zresztą nie dziwi. Co do tego czy Polską powinni rządzić ludzie młodzi czy starzy - takie postawienie sprawy jest również infantylne i płytkie. Bo odpowiedź jest prosta: Polską powinni rządzić ludzie mądrzy i uczciwi - niezależnie od tego w jakim są wieku. Akurat niedawno mieliśmy przykład jak młodemu i ambitnemu wiceministrowi zabrakło wyobraźni, co się stanie, gdy pewna ustawa zostanie uchwalona w przeddzień uroczystości w Auschwitz. Zabrakło mu również umiejętności skojarzenie, że skoro Żydzi mają zastrzeżenia do ustawy reprywatyzacyjnej to mogą wykorzystać okazję do atakowania Polski w innej sprawie. Brak wyobraźni i zarozumialstwo niekoniecznie wiąże się ze starszym wiekiem. Niestety bardzo częste jest u młodych. No ale pan - dla którego najważniejszym kryterium oceny polityków jest ich ubiór i powierzchowność - i tak tego nie ogarnie (mówiąc młodzieżowym slangiem). Ja akurat lubię papieża Franciszka, choć nie przyjmuję bezkrytycznie wszystkich jego wypowiedzi, które czasem są dość niezręczne. Inna rzecz, że bardzo często liberalne media ( i postkomunistyczne jak TVN) przekręcają i interpretują papieskie słowa, by wmówić nam coś czego on nie powiedział. Nie sądzę, żeby prezydent, premier, marszałkowie i prezes mieli wydawać specjalne oświadczenia z okazji 5-lecia pontyfikatu. Brak takich oświadczeń o niczym nie świadczy :)
P.S. Do oberpapieża Terlikowskiego mam pewną awersję, co z kolei nie przeszkadza mi uznać, że zdarza mu się mieć rację.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

14-03-2018 [18:08] - Imć Waszeć | Link:

Bo umieścił Pan notkę bez kontekstu muzycznego i dlatego została pewnie błędnie zrozumiana. Naprawię błąd za Pana i proszę sprawdzić czy teraz to działa: https://www.youtube.com/watch?...