Nie będę już czytał tygodnika „Sieci”

Motto: Są teksty, które należy powtarzać, gdyż zależnie od sytuacji politycznej nabierają coraz to innego znaczenia
Skąd to moje tytułowe oświadczenie?

Bo w grudniu 2015 w notce pt. "Psychologia zamachu "elit" III RP na nową władzę” pisałem między innymi, cytuję fragmenty:
"Trzeba sobie powiedzieć jasno, że to, co się obecnie dzieje w Polsce to nie jest, jak pokrętnie wmawia się Polakom walka nowej opozycji z błędami nowej władzy, lecz frontalny i bezpardonowy atak na rząd PIS-u i Prezydenta Dudę stymulowany przez lewackie media, post-komunistyczny Trybunał Konstytucyjny, a także urażone w swej dumie i bucie uniwersyteckie „elity” podwawelskiego Krakówka i mazowieckiej Warszawki, do których zaczynają dołączać satelickie uczelnie w całym kraju.

A teraz trochę historii..

Jak starsi pamiętają, a znakomita większość ludzi młodych o tym niestety nie wie, w latach powojennych (lata 40/50) komuniści dokonali bardzo sprytnej socjologicznej sztuczki. Z zacofanej i zabiedzonej prowincji przerzucono wtedy do miast rzesze prostych i niewykształconych ludzi. Brano tych bez charakteru, gdyż prawdziwy chłop miał swoją godność i ziemi nie chciał opuścić. W miastach, zazwyczaj w pobliżu zakładów przemysłowych, pobudowano dla nich nowe dzielnice, a w nich bloki, które im się zdały pałacami. Potem im umożliwiono zrobienie zaocznej matury, co oni uznali za awans społeczny. Ci właśnie ludzie, z grubsza okrzesani w hotelach robotniczych i temu podobnych ośrodkach krzewienia kultury masowej przepoczwarzyli się z czasem w coś w rodzaju „przyzakładowych wierchuszek”.

W następnym pokoleniu (lata 60/70), ich dzieci pokończyły już częściowo studia tworząc grupę „nowej inteligencji”, drastycznie odmiennej kulturowo od ideałów inteligencji „starej” wywodzącej się z czasów przedwojennych. Tu skłaniałbym się ku zastąpieniu terminu „nowa inteligencja” określeniem „klasa ludzi wykształconych w pierwszym pokoleniu”.

Po upadku komuny wydawało się przez moment, że nastąpi odrodzenie prawdziwych polskich elit. l. Niestety proces ten skutecznie storpedowali zbałamuceni przez Gazetę Wyborczą wnukowie tych, których w latach 40/50 przesiedlono do miast. W tym przypadku, ten genetycznie służalczy, tym razem wobec post-komuny, materiał ludzki został wykorzystany przez media post-komunistyczne. Mechanizm był identyczny jak w okresie powojennym, czyli utwierdzenie ludzi w poczuciu awansu społecznego.

O ile sztuczka z „awansem społecznym prim” (tata 40/50) polegała na utwierdzeniu prostych i niewykształconych ludzi w przekonaniu, że przynależą do lepszej od reszty społeczeństwa awangardy władzy ludowej, to trik z „awansem społecznym bis” (po upadku komuny) polegał na utwierdzeniu ich już z grubsza okrzesanych i lepiej wykształconych wnuków w poczuciu, iż przynależą do grupy światlejszych i bardziej od reszty społeczeństwa postępowych ELIT. W pierwszym przypadku wykorzystano ciemnotę i niedouczenie, w drugim próżność, pychę i kompleksy ludzi, których na swój prywatny użytek nazywam „intelektualnie nowobogackimi”.

Konstruktorzy wspomnianego zabiegu socjotechnicznego doskonale znali odbierającą rozum magiczną moc utwierdzenia „nowobogackiego inteligenta” w przekonaniu o przynależności do krajowej elity. Wiedzieli, że jak takiemu powiedzieć, iż przynależy do crême de la crême III Rzeczypospolitej, to on nie dość, że w to głęboko uwierzy, to jeszcze będzie owego społecznego awansu (bis) bezkrytycznie bronił do ostatniej kropli krwi. Więcej, w obawie przed utratą nowego statusu wyróżniającego go ponad resztę „ciemnego” społeczeństwa, taki delikwent zrobi dosłownie wszystko. Dlatego trzeba nowej inteligencji wytłumaczyć, że choć jest grupą ludzi całkiem nieźle wykształconych to są jednak inteligencją szeregową, a nie żadną elitą narodu. Więcej, trzeba ich przekonać, że odstąpienie od przekonania iż są elitą narodu to nie żadna klęska, ale wręcz przeciwnie, powrót na sprawiedliwie im przynależny szczebel w hierarchii społecznej. Że jeśli się z tym pogodzą, staną się bardziej autentyczni, a co za tym idzie bardziej wiarygodni. Że nie będą już musieli brnąć w zaparte. No i co najważniejsze, będzie im wtedy łatwiej się porozumieć z resztą społeczeństwa, że staną się znowu częścią narodowej wspólnoty.Myślę, że to właśnie tędy wiedzie droga do porozumienia się ze sobą śmiertelnie zwaśnionych Polaków. Słowem trzeba wreszcie zacząć pisać PRAWDĘ! Ale, co bardzo ważne zachowując obiektywizm i dostrzegając także własne wady.

Czy nowa władza temu wszystkiemu podoła i potrafi wyprowadzić Polskę na prostą?

Nie wiem, bo daleko jej jeszcze do ideału...", koniec cytatu z roku 2015.

I co?

Nowa władza robi takie błędy, że muszę ten mój tekst z grudnia 2015 powtórzyć, gdyż po obejrzeniu migawek z wczorajszej Gali wydanej z okazji przyznania nowej Prezes nowego Trybunału Konstytucyjnego nagrody „Człowieka Wolności” tygodnika „Sieci” uznałem, że choć mój zacytowany wyżej tekst był pierwotnie adresowany do „totalnej opozycji Petru i Schetyny” to obecnie powinienem go przypomnieć partii rządzącej, która niestety zaczyna wykonywać ruchy coraz bardziej nieznośnie zalatujące PRL-em, co moim zdaniem kaleczy estetyczną wrażliwość inteligencji prawicowej i narusza elementarne wymogi politycznej kultury. I zaryzykuję tezę, że Jarosław Kaczyński w pewnym sensie zmałpował trick Adama Michnika - vide: https://www.salon24.pl/u/salonowcy/271686,nabrani-przez-redaktora polegający na na utwierdzeniu "ciemnego luda" w odbierającym mu rozum przekonaniu jego awansu społecznego.

Bo, co ja mam teraz w czasie południowej kawy w mieście powiedzieć spoglądającym na mnie z drwiącym pobłażaniem znajomym sympatyzującym z Platformą? Że pani Julia Przyłębska to był najlepszy z najlepszych wybór? Że to współczesna Anna Walentynowicz? Że to, co mówią Wildstein z Karnowskimi to nie jest podlizywanie się władzy dobrej zmiany? Mam tak jak niegdyś Platforma iść w zaparte? Głupka z siebie robić i na śmieszność się narażać?

Sorry, ale przegięliście kochani, gdyż są granice elementarnie przyzwoitej obyczajności, których przekraczać nie wolno nikomu. Nawet partii Jarosława Kaczyńskiego. I bardzo mi przykro, bo na Prawo i Sprawiedliwość głosowałem, ale ja się do takiego poziomu nie zniżę.

Krzysztof Pasierbiewicz (em. nauczyciel akademicki, niezawisły bloger oddany prawdzie i sprawom ważnym dla polskiego państwa)

Źródło oryginalne – vide: https://www.salon24.pl/u/salonowcy/686243,psychologia-zamachu-elit-iii-rp-na-nowa-wladze
Czytaj także:
K. Pasierbiewicz: „Nowej władzy będę się przyglądał baczniej niż Platformie” – vide: https://www.salon24.pl/u/salonowcy/678439,nowej-wladzy-bede-sie-przygladal-baczniej-niz-platformie
K. Pasierbiewicz: „Nabrani przez redaktora” – vide: https://www.salon24.pl/u/salonowcy/271686,nabrani-przez-redaktora
(Nota bene powyższy tekst zdecydował, że w roku 2011 pan prezes Jarosław Kaczyński zaproponował mi kandydowanie do Sejmu z listy PiS, jako znanego blogera Salonu24)

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika paparazzi

13-02-2018 [19:45] - paparazzi | Link:

"Nie będę już czytał tygodnika „Sieci”- To nie czytaj. Who cares. Karawana jedzie dalej a Polska sie rozwija niezmiernie szybko.

Obrazek użytkownika Jabe

13-02-2018 [20:26] - Jabe | Link:

Polska była w ruinie (... i kamieni kupa), a po zmianie ekipy z dnia na dzień zaczęła się rozwijać niezmiernie szybko. Pytanie tylko, jak długo ten rozwój uda się utrzymać, nim rzeczywistość nas dopadnie.

Obrazek użytkownika paparazzi

14-02-2018 [00:49] - paparazzi | Link:

Podmiotowość i imponderabilia Polski to jest coca cola, czyli to jest to.

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

13-02-2018 [20:54] - Krzysztof Pasie... | Link:

@paparazzi

Uprzejmie proszę o poważne i merytoryczne komentarze.

Obrazek użytkownika paparazzi

14-02-2018 [00:56] - paparazzi | Link:

Dobrze, ;-) Powiem panu szczerze, /chwileczkę nałożę ciemne okulary/ bez pana to by było nudno jak cholera. jest pan niewątpliwie ewenement  w postrzeganiu politycznej zawieruchy. Tylko pana Ojca szkoda co On by powiedział.

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

14-02-2018 [09:44] - Krzysztof Pasie... | Link:

@paparazzi

"Dobrze, ;-) Powiem panu szczerze, /chwileczkę nałożę ciemne okulary/ bez pana to by było nudno jak cholera. jest pan niewątpliwie ewenement  w postrzeganiu politycznej zawieruchy. Tylko pana Ojca szkoda co On by powiedział..."
---------------------------
Uprzejmie proszę o poważne i merytoryczne komentarze.

Obrazek użytkownika Trotelreiner

13-02-2018 [19:58] - Trotelreiner | Link:

Karnowscy popełnią harakiri....bez pańskich 5,czy 6 PLN chyba zbankrutują...ujś giewałt!!!
Czy pan wie,że to jest JEDYNY tygodnik prawicowy w "tenkraju"?
Do Rzeczy Lisickiego...to poronna gazeta Hajdarowicza...pańskiego młodszego kolegi z RIO...a Lisicki to kupel Stankiewicza.
GaPo-la nie kupiłem ani razu,ani codziennej ani tygodnika....
Cóż można panu polecić zamiast Sieci...Newsweek,Politykę,Trybunę i Tygodnik Powszechny....pewnie już pan prenumeruje te tytuły?
W Warszawie na takich jak echo24 mówią "mantyka"...i "złamas" mają te okreslenia...adekwatne.

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

13-02-2018 [20:56] - Krzysztof Pasie... | Link:

@Trotelreiner

Uprzejmie proszę o poważne i merytoryczne komentarze.

Obrazek użytkownika Trotelreiner

14-02-2018 [09:33] - Trotelreiner | Link:

echotvn24....ale pana nie można poważnie traktować!!! A pańskich majaczeń [sprzed X lat] i tych najnowszych....merytorycznie komentować.
Ludzie na NB traktują pana jako folklor netowy,robią sobie podśmiechujki ...taki upierdliwy troll po 75 w PESEL-u.
Mnie sie pan kojarzy z Passentem....tak z twarzy,jak i z wypowiedzi. 

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

14-02-2018 [11:59] - Krzysztof Pasie... | Link:

@Trotelreiner

Uprzejmie proszę o poważne i merytoryczne komentarze.

Obrazek użytkownika wilniuk

13-02-2018 [20:08] - wilniuk | Link:

Patrz także - nabrani przez Pana Pasierbiewicza . (Trudno jest tracić autorytet, ale culpa mojej naiwności). Na tym blogu zamilknę. Czuję się przez Pana oszukany, swoją wiedzą, talentem intelektualnym uwiódł mnie Pan.  To już drugi tytuł Pana deklaracji - nie będę czytał ...,(ale pisał będę... )     
Wie Pan , jak boli rozczarowanie ?  Szczególnie  gdy chodzi o sprawy naszej Ojczyzny!

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

13-02-2018 [21:17] - Krzysztof Pasie... | Link:

@wilniuk

Uprzejmie proszę o poważne i merytoryczne komentarze.

Obrazek użytkownika Zygmunt Korus

13-02-2018 [21:52] - Zygmunt Korus | Link:

To jest ponad miarę niestosowne, żeby z państwowego urzędnika wysokiego szczebla, który ma porządnie pełnić swoje obowiązki, robić "Człowieka Wolności" w normalnie, zdaje się, funkcjonującym kraju. Najpierw "Gazeta Polska" przykleja się do Premiera, potem "Sieci" do prowadzącej Trybunał. Konkurują. Na wyścigi bliżej Centralnego Piecyka i Mennicy.
Ma Pan rację w tym wypadku, że to wyśmiewa. Ot, chcą pisma kogoś nagradzać (oczywiste pytanie: przypodchlebiać się?), niech "se" to czynią. Ale robić z tego fetę ustrojową na cztery fajery, zaczyniać rządowe laudacje, odbierać publiczne zapewnienia Ceremonianki jakby się wybierała na jakąś wojnę (w obronie tejże wolności)  - to jednak wielka przesada.

A opis tych pokoleniowych "doszlachetnień" trafny i bardzo obrazowy.

"Dlatego trzeba nowej inteligencji wytłumaczyć, że choć jest grupą ludzi całkiem nieźle wykształconych to są jednak inteligencją szeregową, a nie żadną elitą narodu. Więcej, trzeba ich przekonać, że odstąpienie od przekonania iż są elitą narodu to nie żadna klęska, ale wręcz przeciwnie, powrót na sprawiedliwie im przynależny szczebel w hierarchii społecznej. Że jeśli się z tym pogodzą, staną się bardziej autentyczni, a co za tym idzie bardziej wiarygodni. Że nie będą już musieli brnąć w zaparte. No i co najważniejsze, będzie im wtedy łatwiej się porozumieć z resztą społeczeństwa, że staną się znowu częścią narodowej wspólnoty.Myślę, że to właśnie tędy wiedzie droga do porozumienia się ze sobą śmiertelnie zwaśnionych Polaków."
Natomiast odnośnie tych pobożnych życzeń, to jak Pan widzi minęło już kilka lat i z Pańskich nawoływań i porad nici. Nie da się ulęgałki przerobić na dorodny owoc. Zmiany jednak, co by nie powiedzieć, idą w dobrym kierunku, bo świat jest - o czym Pan dobrze wie - nieprzewidywalny. Więc jedyną szansą piszącego o tym, jest dobre pióro. Więc proszę się tego, co Pan ma od Boga, trzymać.

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

14-02-2018 [09:46] - Krzysztof Pasie... | Link:

@Zygmunt Korus

"To jest ponad miarę niestosowne, żeby z państwowego urzędnika wysokiego szczebla, który ma porządnie pełnić swoje obowiązki, robić "Człowieka Wolności" w normalnie, zdaje się, funkcjonującym kraju..."
-------------------------
I właśnie dlatego napisałem tę notkę.

Dziękuję Panu za mądry i merytoryczny komentarz.

Obrazek użytkownika HenrykHenry

14-02-2018 [18:13] - HenrykHenry | Link:

" Więc jedyną szansą piszącego o tym, jest dobre pióro. Więc proszę się tego, co Pan ma od Boga, trzymać." ... widze ze Zygmunt Korus dolaczyl do grona "pajacow"
 

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

13-02-2018 [22:13] - zbieracz śmieci | Link:

Jest wzorcem pasierbiewicz awansu społecznego powojennej emigracji ze wsi do miasta i to wzorcem fałszywym bo z najgorszego materiału skrojonym.

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

14-02-2018 [09:47] - Krzysztof Pasie... | Link:

@zbieracz śmieci

Uprzejmie proszę o poważne i merytoryczne komentarze.

Obrazek użytkownika xena2012

13-02-2018 [22:16] - xena2012 | Link:

Przykro mi ,ale co z panią Przyłębska jest nie tak,że nie zasługuje na tytuł ,,człowieka roku''? Zamiast zarzekac się w temacie swojego stosunku do tygodnika ,,w Sieci'',zamiast wklejać swoje stare teksty lepiej byloby wypowiedzieć się konkretnie i rzeczowo o co Panu chodzi! 

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

14-02-2018 [09:48] - Krzysztof Pasie... | Link:

@xena2012

Uprzejmie proszę o poważne i merytoryczne komentarze.

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

14-02-2018 [12:03] - Krzysztof Pasie... | Link:

@xena2012

"lepiej byloby wypowiedzieć się konkretnie i rzeczowo o co Panu chodzi!..."
-----------------------
Gdyby tę nagrodę wręczono w Redakcji tygodnika "Sieci" nie pisałbym tej notki. Ale nagrodę wręczono na propagandowej gali w obecności prawie całego rządu i wielu posłów partii rządzącej. A to już przypomina gale wydawane w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i nauki w głębokim PRL-u. Dlatego uważam, że obecna władza przegięła. Pozdrawiam Panią serdecznie.

Obrazek użytkownika Lektor

14-02-2018 [10:28] - Lektor | Link:

A czytaj sobie pan co chcesz, ale nie zawracaj nam doopy pańskim wyborem !!!  Szmotek.

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

14-02-2018 [12:04] - Krzysztof Pasie... | Link:

@lektor

Uprzejmie proszę o poważne i merytoryczne komentarze.

Obrazek użytkownika Starszy Młotkowy

14-02-2018 [15:24] - Starszy Młotkowy | Link:

Mój poważny i merytoryczny komentarz jest krótki:
Tzw.prezes obecnego tzw. TK wybrana została z naruszeniem prawa i nadal sama je narusza (np.:ostatnio w związku z zapowiedzianym wnioskiem  A.Dudy w sprawie ustawy nowelizującej IPN z góry stwierdziła, że ta ustawa jest b.dobra i zgodna z konstytucją czyli przesądziła już o wyroku). Obdarzenie jej  tytułem "człowieka wolności"  to taka sama hucpa, jak obdarzenie tym tytułem za rok 2016 Macierewicza już w  październiku. Oczywiście, że jest to mega wazeliniarstwo inicjatorów takiej hucpy, ale  to jeszcze nie jest najważniejsze. Najważniejsze jest to w tym wpisie p.Autora, że dopiero teraz zauważył on podobieństwa  "dobrej zmiany" do tego, co się działo w PRL ( a czego już nie będę wymieniał, bo robiłem to wielokrotnie w moich komentarzach na NB dopóki Admin-cenzor mi  ich nie blokował, jak ostatnio to robi)...

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

14-02-2018 [16:35] - Krzysztof Pasie... | Link:

@Starszy Młotkowy

Ponieważ wiem, kto pisze, bardzo bym chciał móc Panu zaprzeczyć. Ale jako rzetelny bloger powiem, że brakuje mi argumentów. I  między dlatego napisałem tę notkę licząc na refleksję "ortodoksyjnych pisowców". Pisząc tę notkę miałem pełną świadomość, że stwarzam Panu okazję do ujeżdżania po PiS-ie. Ale wciąż liczę na to, że pisowscy ortodoksi w końcu pojmą, że to nie ja, lecz ich komentarze stwarzają Panu taką gratkę. Choć po prawdzie te moje nadzieje są nikłe.

Obrazek użytkownika paparazzi

14-02-2018 [18:04] - paparazzi | Link:

Jak to, wiem kto pisze? Młot pisze a sierp się gdzieś zawieruszył.

Obrazek użytkownika Starszy Młotkowy

14-02-2018 [20:13] - Starszy Młotkowy | Link:

@K.Pasierbiewicz
Trochę niepoważna ta Pańska odpowiedź:aluzja, jakoby Pan wiedział kim jestem w realu to oczywista bzdura, bo zawsze bierze mnie Pan za kogoś, kto jest Pańskim starym, zapiekłym wrogiem, którego zna Pan doskonale -strzał kulą w płot.Tak samo Pan pisał, gdy występowałem tutaj pod innymi nickami. Ale na uparty upór lekarstwa nie ma, więc niech Panu będzie...
 Określenie że "ujeżdżam na PiS", bo teraz Pan, a w ogóle inni komentatorzy dają mi ku temu pożywkę, też nie jest zbyt poważne. Ja polemizuję merytorycznie, argumentami w postaci znanych powszechnie faktów nazwijmy je politycznych z działalności tej partii która mieni się być przewodnią siłą narodu,a spotykam się z debilnymi inwektywami i stałym już "argumentem",żem jakiś lewak (ci., którzy używają wszędzie tego określenia nie mają oczywiście pojęcia co ono oznacza),na usługach czyichś i za czyjeś pieniądze i t.p., i t.d., etc..
Z przykrością muszę stwierdzić, iż okazuje się Pan człowiekiem wielce naiwnym łudząc się, że te Pańskie wołania na puszczy kogokolwiek z  "ortrodoksyjnych oszołomów" poza agresją w stosunku do Pana, poruszą....

Obrazek użytkownika ExWroclawianin

14-02-2018 [21:50] - ExWroclawianin | Link:

@Starszy Mlotkowy

0/100

Widac dekiel sie szanownemu panu poluzowal i czas go z powrotem przykrecic. Glupszego wpisu jeszcze nie czytalem....czas zmienic diete i lekarza !!!

Obrazek użytkownika Starszy Młotkowy

15-02-2018 [12:49] - Starszy Młotkowy | Link:

Ex-Wrocł.
Mogłem się spodziewać po Sz.Panu tak szalenie merytorycznego i kulturalnego "komentarza". Czekam na dalsze!

Obrazek użytkownika Jan_Novak

14-02-2018 [16:04] - Jan_Novak | Link:

1. Że pani Julia Przyłębska to był najlepszy z najlepszych wybór? Że to współczesna Anna Walentynowicz?
2. Że to, co mówią Wildstein z Karnowskimi to nie jest podlizywanie się władzy dobrej zmiany?
3. Mam tak jak niegdyś Platforma iść w zaparte?
4. Głupka z siebie robić i na śmieszność się narażać?
ad. 1. zapewne nie jest to najlepszy wybór- ale to Ich wybór, a nie Pana. Z czego się tłumaczyć? Czego się wstydzić? Cudzego zdania?
ad.2. Czy PAD odrzucając ustawę Sejmu jest "tą" władzą? (Władzą dobrej zmiany?) Serio? Wildstein i Karnowscy w 100% popierają Prezesa czy Ojca Dyrektora? 100 % jednomyślności? Jak za komuny? Naród z Partią,  ....  Jeśli się czyta GW, okopress czy coś w tym "guście"- to pewnie tak... Takie są o_c_z_e_k_i_w_a_n_i_a. I wyobrażenia. Elit z PRL. Zewrzeć szeregi. 100% jednomyślności. Takie rzeczy tylko u Michnika. Ten zły. tamten dobry. Do odwołania ;) Odrzućmy tę narrację "dialogu Polaków". Mamy wręcz obowiązek różnić się i spierać. Z szacunkiem ale: NIE.
ad.3. warto mieć swoje zdanie. Na tym polega demokracja. Warto je artykułować. Nie warto się obrażać, poddawać.  Za co jesteśmy odpowiedzialni? Za zbawienie świata? za jedność Narodu? Czy za odwagę w głoszeniu swoich poglądów?
ad. 4. Jeśli kawa na Rynku ma narazić na śmieszność proponuję kawiarnię Uniwersytetu Medycznego- ostatnie piętro-od św. Tomasza- o ile pamiętam...;)
W dobrych książkach historycznych często wskazuje się na drobne epizody zmieniające bieg dziejów. Mała, średnia, zwycięska potyczka- podniosła morale. Obrona jasnej Góry... Taki kamień milowy.... TK obok PKW (kto pamięta "leśnych dziadków?") to kamień milowy. To po pierwsze.
Mój Tata mawiał: Hitler przegrał bo nie miał telewizji. W dzisiejszym świecie demokracja może przegrać z dobrze zakotwiczonym sędzią, prokuratorem, adwokatem. To po drugie.
Na koniec "narusza elementarne wymogi politycznej kultury". Chyba się zestarzałem- bo dziś uważam, że lewaków (d. komuchów) trzeba (nie-fizycznie)  po prostu wykończyć. Bez rycerskości i wspierania- nawet nieintencjonalnie- lewej nogi. Odtajnić, wywalić, zablokować itd. Pozdrawiam.