Na wspak

Moja koleżanka, wykładowca wyższych uczelni, mieszkająca na stałe we Francji oświadczyła mi wielce zafrasowana, że Polska straciła kontakt z wszystkim co wartościowe i zbliża się niebezpiecznie do poziomu krajów III Świata. Usiłowałam dowiedzieć się co ją tak niepokoi- najniższe od lat bezrobocie, wysokie noty agencji ratingowych, zadowolenie społeczne i poparcie dla partii rządzącej? I cóż takiego porywającego jest w sytuacji Francji zagrożonej nieustannie zamachami, objętej trwającym od listopada 2015 roku i stale przedłużanym stanem wyjątkowym, niestabilnej ekonomicznie i społecznie. Okazało się, że jej zdaniem Francja i inne kraje europejskie są wierne swoim wartościom i swojej tożsamości. Chyba tożsamości à rebours – powiedziałam.
Na wspak (fr. À rebours) to tytuł wydanej  w 1884 roku powieści francuskiego pisarza Jorisa-Karla Huysmansa. Jej bohater czyli  diuk Jan Floressas des Esseintes, znudzony życiem, przepychem i rozpustą, sprzedaje swoje dobra, zamieniając je na dożywotnią rentę i przeprowadza się do starego domu w Fontenay pod Paryżem , który  urządza na swój sposób. Diuk żyje "na wspak", działając w nocy i śpiąc w dzień, zaspakajając najbardziej wyrafinowane gusta kulinarne i tworząc symfonie alkoholi. Tego wszystkiego mu mało więc wreszcie wpada na pomysł odżywiania się za pomocą lewatywy  specjalnie skomponowanymi mieszankami.
To znamienne, że za szczyt wyrafinowania  des Esseintes uważa wynaturzoną i mało estetyczną fizjologię. Zamiast na przykład malować, uprawiać wspinaczkę, grać Wariacje Goldbergowskie  Bacha,  samemu coś komponować, albo wreszcie pisać wiersze pasjonuje się sprzecznym z naturą, a więc bezsensownym spożywaniem posiłków przez odbyt .
Zauważmy, że obecnie większość spraw społecznych i politycznych toczy się na wspak to znaczy wbrew jakiejkolwiek logice. Unia Europejska troszczy się o bezpieczeństwo i przestrzeganie prawa w Polsce, w której panuje spokój i nic się złego  nie dzieje podczas gdy w sterroryzowanej zamachami Europie zupełnie bezradna i sparaliżowana strachem policja odmawia przyjmowania zgłoszeń od kobiet zgwałconych przez uchodźców jak  to miało miejsce podczas słynnego sylwestra w Kolonii, a we Francji od lat trwa stan wyjątkowy.
Demokratycznie wybrane w Polsce władze profesor Marcin Król chciałby po prostu rozpędzić. Tak oto  profesor traktuje demokrację choć bez przerwy wyciera sobie tym pojęciem usta. Profesor Król uważa się poza tym za arystokratę tylko dlatego, że gdzieś tam (nie pamiętam gdzie) jadał ostrygi i gdzieś tam pijał wino. Pomimo królewskiego nazwiska trudno mu będzie nas przekonać , że jadanie ostryg dowodzi jakiegokolwiek arystokratyzmu, choćby tylko arystokratyzmu ducha. Ruscy sołdaci jadali kawior chochlami i nie zmieniało to nie tylko  ich genotypu lecz nawet sposobu bycia i gustów. Perspektywa profesora to perspektywa  małego Jasia z folwarcznej izby, który podglądając posiłki jaśnie państwa doszedł do wniosku, że bycie arystokratą sprowadza się do napełniania sobie brzucha smakołykami. Arystokracja w wydaniu profesora Króla, podobnie zresztą jak demokracja to arystokracja na wspak. Takim samym arystokratą na wspak jest Włodzimierz Cimoszewicz, który ubolewając nad Polską powiada:  „wszedł cham w zabłoconych gumofilcach do salonu..” . Ktoś naiwny i prostoduszny byłby przekonany, że Cimoszewicz ma na myśli samego siebie.
Myślę, że wiele zjawisk naszego  życia społecznego i politycznego przestałoby być dla nas zagadką gdybyśmy częściej używali nośnej formuły „ na wspak” pamiętając, że dla bohatera Huysmansa oznaczała ona po prostu  „ przez odbyt”. Weźmy reprywatyzację. Jak świat światem ten termin oznaczał zwrot własności prawowitym właścicielom. Powinno być jednak dla nas oczywiste, że jeżeli za reprywatyzację wezmą się potomkowie ludzi , którzy swoje arystokratyczne maniery zdobywali na sowieckich tankach będzie to reprywatyzacja na wspak czyli odbieranie prawowitym właścicielom ich własności i pospolita kradzież. Powinniśmy dobrze pamiętać, że walka o pokój oznaczała w sowieckiej terminologii wojnę, sprawiedliwość ludowa morderstwa, a oficerem albo prokuratorem mógł zostać nawet wioskowy głupek jeżeli wyraził szczerą chęć wysługiwania się partii. ( „Nie matura lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera”).
Nie powinny nas również dziwić  obsceniczne sceny w teatrze Powszechnym. To przecież sztuka z najwyższej półki choć na wspak. Nie powinny nas gorszyć szkalujące Polskę wystąpienia naszych posłów w parlamencie europejskim. To klasyczny przykład patriotyzmu na wspak. Nie powinniśmy się dziwić, że Ryszard Petru zorganizowawszy w grudniu ubiegłego roku okupację sejmu spędzał urocze chwile na Maderze w towarzystwie sejmowej koleżanki równie jak on solidarnej z protestującymi. To solidarność na wspak, najczystsza i najgłębsza forma ludzkiej  solidarności. Komentując przegłosowanie budżetu które odbyło się wówczas w Sali Kolumnowej Sejmu sędzia Tuleja raczył obwieścić śmierć przyzwoitości. Zapomniał dodać że jest to przyzwoitość na wspak dostępna wyłącznie jemu i innym przedstawicielom wyjątkowej kasty prawników wywodzących się mentalnie ze szkoły prawa imienia Teodora Duracza uruchomionej w Warszawie w 1948 roku. To tam w trakcie dwuletnich przyspieszonych kursów pod kierunkiem Igora Andrejewa szkolono kadry kierownicze stalinowskiego wymiaru sprawiedliwości.
Naiwni dziwią się, że uchodźcy, których przymusową relokację usiłuje nam narzucić Europa przekraczają granice czyści, elegancko ubrani , zaopatrzeni w komputery i nowoczesne telefony. Nie rozumieją, że są to po prostu uchodźcy na wspak, a uchodźca na wspak  zasługuje bardziej na wsparcie niż jakikolwiek inny uchodźca. Trzeba przyzwyczaić się do myśli, że wszystko czemu przysługuje  magiczna formuła na wspak, czyli à rebours, czyli przez odbyt jest lepsze od naturalnego. Oszczędzi to nam niepotrzebnych rozterek i zmniejszy dysonans poznawczy. Sprawi, że poczujemy się wreszcie nowocześni, europejscy, wyrafinowani Przestaniemy być zaściankowi, ksenofobiczni, prostaccy.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika damascen

06-01-2018 [16:27] - damascen | Link:

Hasło, skrót myślowy, klucz - wspaniałe! Celne (nad wyraz) i prawdziwe: w punkt! Nic, tylko niech się od teraz upowszechni, bo nie ma jak nośna lapidarność - każdy od razu zrozumie.
Te pokolenia stracone... 70 lat na wspak...  ale - czort z nimi: przywraca Pani normalność.

Obrazek użytkownika izabela

07-01-2018 [18:56] - izabela | Link:

Bardzo dziękuję za wsparcie i serdecznie pozdrawiam.

Obrazek użytkownika Czesław2

06-01-2018 [18:15] - Czesław2 | Link:

Bardzo w tym kontekście dziwi nadgorliwość Morawieckiego, prawie na kolanach przepraszającego za rasistowski incydent w Poznaniu. Nic się nie szanujemy, może to strach?

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

06-01-2018 [20:28] - wielkopolskizdzichu | Link:

Incydenty w Poznaniu się zdarzają. a za który to Premier przeprasza?

Obrazek użytkownika Czesław2

07-01-2018 [16:24] - Czesław2 | Link:

W Warszawie.

Obrazek użytkownika Adam66

06-01-2018 [19:05] - Adam66 | Link:

Wspaniałe podsumowanie logiki "euroelyt" i wszystkich "nowoczesnych inaczej"!
Życzę dużo zdrowia w Nowym Roku i pisania jeszcze więcej znakomitych artykułów, które zawsze czytam z przyjemnością.

Obrazek użytkownika izabela

07-01-2018 [18:58] - izabela | Link:

Też życzę Panu wszystkiego najlepszego i serdecznie pozdrawiam.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

06-01-2018 [21:51] - zbieracz śmieci | Link:

Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku ,tak trzymać chociaż nie zawsze się z Panią zgadzam .Niby to proste to "wspak" ale aby to opisać trzeba  wiedzy ,rozumu i iskry Bożej i Pani to ma.

Obrazek użytkownika izabela

07-01-2018 [19:01] - izabela | Link:

Wszystkiego najlepszego i serdecznie pozdrawiam. Nie musimy się zawsze zgadzać, właśnie o to chodzi żeby dyskutować merytorycznie. W wielu sprawach dałam się przekonać do cudzych racji wyrażonych logicznie i bez emocji.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

07-01-2018 [20:46] - zbieracz śmieci | Link:

Swoją drogą to to wspak doodbytniczo to odkrycie poprzedzające odżywianie do jelitowe.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

07-01-2018 [11:44] - wielkopolskizdzichu | Link:

 "uchodźcy, których przymusową relokację usiłuje nam narzucić Europa przekraczają granice czyści, elegancko ubrani"

Widziała Pani uchodźców na morzu, na rozwalających się kutrach albo na dętkach?
Ja ich widziałem. 
Szturmujących zasieki w Ceucie i Melilli?
Ja ich widziałem. 
Zasiedlających osiedla z dykty i worków foliowych na przedmieściach pięknych miast?
Ja ich widziałem. 
Zaręczam, że nie są czyści i eleganccy,  niektórzy mają smartfony, ale nawet w slumsach sudańskich je też można zobaczyć.
To co ogląda Pani w TVpis i to co można zobaczyć w centrum Paryża pod Eiffela to skromy wycinek bardzo nieprzyjemnie pachnącej i brudnej rzeczywistości.
Młody człowiek chcący sprzedać turyście kiczowatą pamiątkę z Paryża, Aten, Rzymu w centrum miasta musi być czysty i w miarę po europejsku wyglądać, ale cała reszta, która  tworzy te miliony,  wygląda bardzo smutno.

Żeby było jasne. Nie mam ochoty ich gościć 
Zauważam tylko, że  raz po raz nagina Pani rzeczywistość w celu udowodnienia banalnych tez.
Ładnie to tak Pani Nauczycielko?

Obrazek użytkownika izabela

07-01-2018 [19:11] - izabela | Link:

Widziała ich Pan na morzu czy w telewizorze.? Ludzie szturmujący zasieki, tonący w morzu, mieszkający w osiedlach z worków foliowych są ofiarami własnej naiwności i gangów przemycających ludzi do Europy. Wśród uchodźców jest jednak wielu dobrze sytuowanych i zorganizowanych mężczyzn i o nich tylko pisałam. Podczas słynnego sylwestra w Kolonii kobiety były molestowane i gwałcone nie przez inne kobiety ani dzieci w szczególności te płynące na przeciekających pontonach lecz przez agresywnych facetów, którzy skąd się tam wzięli? Spadli z nieba? Kto dał im telefony przez które się zwoływali i którymi robili zdjęcia? Pan pewnie dałby im jeszcze cukierka.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

07-01-2018 [19:32] - wielkopolskizdzichu | Link:

Ja żyję proszę Pani między innymi z pracy na wodzie, obrazki które widziałem i decyzje jakie musiałem podjąć widząc  parunastu ludzi uczepionych tratwy  na otwartym morzu nie nalezą do łatwych. Z jednej strony nie chcę wystawić na jakieś zagrożenie moich klientów i plastikowy jacht który można podziurawić damskim pistolecikiem czyli trzymając się w bezpiecznej odległości można wezwać na 16 Coast Guard, z drugiej strony wiem że są tam dzieciaki, bo mam dobrą lornetkę, które być może potrzebują natychmiastowej pomocy . Więc niech mi Pani Nauczycielka nie opowiada o cukierkach, tylko powie jak się mam zachować, by nie uchodzić w Pani Prawdziwie Polskich Oczach za lewaka? 

Obrazek użytkownika izabela

07-01-2018 [21:41] - izabela | Link:

Mój znajomy podał  z jachtu jedzenie i wodę i został za to ukarany grzywną przez Włochów.  Zachował się prawidłowo. Natomiast nakłanianie tych wszystkich ludzi do przyjazdu do Europy jest błędem. Co do Pana pracy. Raz już Pan twierdził, że uczy resuscytacji na fantomach. Teraz okazuje się, że żegluje Pan na Morzu Śródziemnym. Ile jeszcze ma Pan profesji? 

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

07-01-2018 [22:15] - wielkopolskizdzichu | Link:

1. Niech Pani nie opowiada o znajomych. Niech Pani powie jak ja się powinienem zachować by nie być lewakiem? 
2. Nie napisałem że uczę osobiście, ja organizuję nauczanie.
3. Uprzedzając dość dziwny dla mnie tok Pani myślenia, nie żegluję tylko po Morzu Śródziemnym, .
4. Ma Pani prawo do nielubienia uchodźców, i do popierania stanowiska obecnych władz tylko niech Pani nie wymyśla jakiś dziwacznych powodów.
Przypominają mi się początki Pani kariery na NB kiedy za wszelką cenę starała się Pani udowodnić istnienie wyższych celów przyświecających wiejskiemu rzeźnikowi w czasie szlachtowania  wieprza.
A przecież biznesmen z Torunia który Panią gościł mówi - za przykładem Pana Naszego - nie bądźcie letni, mówcie tak, tak...nie, nie.
Niech Pani nie wymyśla jakiś filozoficznych figur, niech Pani nie opowiada o strachu przed goniącym Panią gwałcicielem jak...nikt Panią gonić nie będzie.
Ja jestem też przeciwny przyjmowaniu w obecnej sytuacji uchodźców i jest to jedna z nielicznych decyzji obecnych władz przeciw której nie protestuję,
Ale do licha. Są granice opowiadania bzdetów którymi Pani obdarza ogłupionych wielbicieli.
Grupy napastujących w Kilonii facetów to garstka w porównaniu z zabiedzonymi i przerażonymi bliźnimi. Można kartkować teksty Ojców Kościoła w nadziei znalezienia usprawiedliwienia dla obecnego stanowiska większości Polaków, w tym Pani - z lekka nieśmiałością do Polaków też się zaliczę -  nie zmienia to podstawowej rzeczy Potrzebującemu otwiera się drzwi. Nie otwieramy, to jest grzech, trzeba z nim żyć, a nie delektować się głosem purpuratów chcących się przypodobać  nam.
 

Obrazek użytkownika izabela

08-01-2018 [08:59] - izabela | Link:

1) Nie jestem Pana spowiednikiem żeby Panu dyktować co ma Pan robić. Chyba Pan dojrzał do kontaktu z mądrym spowiednikiem. Czy Pan jest lewakiem czy nie też mnie nie obchodzi. Ja  a osobiście bym pomogła.
2)Godne podziwu, że przy tak bogatym życiu ma Pan jeszcze czas na pisanie .......tego co Pan pisze.
3) Żegluje Pan wszędzie tylko nie po Morzu Śródziemnym, czy żegluje Pan nie tylko po Morzu Śródziemnym?
4) Nigdy nie pisałam o szlachtowaniu wieprza i o rzeźniku. Niech Pan nie przypisuje mi swoich fantasmagorii.
5) Pisałam o strachu Niemek przed gwałcicielami, ja nie jestem Niemką i żyję w kraju w danej chwili najbezpieczniejszym w Europie.
6) W Warszawie pod bankiem przy ulicy Nowogrodzkiej od wielu lat sypia na chodniku bezdomny. Niech Pan otworzy mu drzwi a wtedy przyjmę wszystkie pana racje. Najchętniej otwiera się potrzebującym drzwi cudze i to właśnie robi UE. Na świecie jest wiele innych problemów społecznych, których nie rozwiążą  bezmyślne decyzje.
7) Purpuraci nie mają tu nic do rzeczy i nie o nich chodzi.
8) Powinno być " nikt pani gonić nie będzie" zamiast "  nikt panią gonić nie będzie". mam nadzieję, że Pan nie uczy języka polskiego.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

08-01-2018 [12:05] - wielkopolskizdzichu | Link:

1. Czyli przyczyniłaby się Pani do zalewu Europy gwałcicielami.
2. Lubię się przekomarzać w czasie wolnym, poza tym siedzenie w necie jest częścią pracy.
3. Żegluję tam gdzie zechcą klienci.
4. Pisała Pani przy okazji rozważań na temat uboju rytualnego.
5. Cieszę się, że czuje się Pani bezpiecznie, ale jak na razie to w Polsce ginie więcej Polaków na drogach, zabitych z premedytacją przez Polaków, niż Niemców w zamachach.
6. Tak się składa że jeśli ktoś w Polsce leży bezdomny na bruku to chce tam leżeć.
7. Purpuraci mają bardzo dużo do rzeczy. Wspaniale manipulują częścią społeczeństwa.
8. Jest Pani pewna, że Pani Osoba nie występuje w przytoczonym zdaniu w 4 przypadku?

Obrazek użytkownika marsie

07-01-2018 [19:05] - marsie | Link:

Przepraszam bardzo, pani Izabelo, że  już chyba od dwóch lat tu nie napisałem - Kocham Panią! -  Pozdrawiam!

Obrazek użytkownika izabela

07-01-2018 [21:43] - izabela | Link:

Ja też serdecznie pozdrawiam.

Obrazek użytkownika Jan1797

07-01-2018 [21:24] - Jan1797 | Link:

Szanowna Pani, Zaproszenie migrantów z kolonizowanych wcześniej regionów i zmuszanie sąsiadów do
przyjęcia tychże jest logiczne na wspak. Przymusowa relokacja jest przyzwoitością wspak. Wprost jest tylko
umoczenie Polski w odpowiedzialność za kolonizacyjne tradycje. Na wspak jest podpieranie się przez Thun
walką przez dekadę o wolną Polskę., Przyznam nie pamiętam jej udziału, a jeżeli był takowy to zbyt mało
znaczący, by zwrócić moją uwagę. Przechodząc do meritum, osobliwie się kojarzy zastosowany wobec Polski art. 7
przygotowany dla Węgier, straszono min Czechy i Słowację a przygotowuje się zastosowanie wobec Polski.
Pozdrawiam serdecznie.

P.S.
Napisałem do poprzedniej pani notki, myślę bardzo ciepły komentarz. Nie opublikowałem. Użyłem w nim
przykładu kuratora, o którym pani wspomniała na brytyjskim podwórku w kontekście „ naszej reprywatyzacji".
Oczywiście liczę na likwidację części MOPS'ów, vide; http://www.lwrlaw.je/senior-ci...
Sam korzystam z doradztwa osób sędziwego wieku z korzyścią dla siebie i społeczności lokalnej.
To jest rola i miejsce osób z wielkim doświadczeniem życiowym i zawodowym.
Szczerze liczę na kontynuacje tematu.

Obrazek użytkownika izabela

07-01-2018 [21:49] - izabela | Link:

Bardzo dziękuję za link. Przeczytałam. Temat będę kontynuować. Pozdrawiam serdecznie.