Czy PiS może sprawnie rządzić bez inteligencji?

Motto:
W moim pojęciu inteligencja to ludzie gruntownie wykształceni,
z odpowiednio głębokimi przedwojennymi korzeniami
i dodatkowo nie skażeni toksyczną ideologią
Unii Demokratycznej i Gazety Wyborczej

Ku mojemu zdumieniu, - bo już wtedy opowiedziałem się w krakowskim towarzystwie po prawej stronie sceny politycznej, za co salon podwawelskiego Krakówka wydał na mnie swoisty wyrok śmierci środowiskowej obkładając mnie klątwą ostracyzmu i zmowy milczenia, - w dniu 16 marca roku 2006 zostałem zaproszony na spotkanie z premierem ówcześnie rządzącej partii Jarosławem Kaczyńskim do krakowskiej „Piwnicy pod Baranami”, gdzie wtenczas odbywały się (Sic!) wieczory „Salonu POLITYKI”. Spotkanie prowadziła redaktor Janina Paradowska wespół z redaktorem Jerzym Baczyńskim – vide: http://fakty.interia.pl/polska/news-polska-wg-lidera-pis,nId,808966

O tym, jak nieprzyjaźnie byli wtedy nastawieni do szefa Prawa i Sprawiedliwości inteligenci wywodzący się z pnia Unii Demokratycznej najlepiej świadczy gruby nietakt, jakiego wtenczas dopuściło się kierownictwo Piwnicy pod Baranami wręczając Gościowi wieczoru album pamiątkowy o „Piwnicy” z komentarzem, iż mu się powinien przydać, gdyż zapewne niewiele wie o tym kultowym miejscu, co wywołało zjadliwe chichoty zebranych na sali miłośników Donalda Tuska.

Po wystąpieniu Jarosława Kaczyńskiego pozwolono na zadanie kilku pytań z sali. I znowu się zdziwiłem, gdyż podano mi jednak mikrofon. Zapytałem wtedy pana prezesa Kaczyńskiego, cytuję dosłownie, bo zachowałem kartkę z tym pytaniem:

Panie Prezesie, czy w świetle zapowiadanej przez PIS zmiany filozofii państwa, ma pan jakąś konkretnie sprecyzowaną koncepcję, w jaki sposób pańska partia mogłaby teraz przeciągnąć na swoją stronę kluczowo ważny dla państwa potencjał intelektualny jakim jest polska inteligencja, która przez ostatnie 16 lat, w wyniku świadomego wyboru, stoi biernie z boku sceny politycznej. Dodam, że chodzi mi o tę grupę polskiej inteligencji, która potrafi myśleć samodzielnie, bez potrzeby intelektualnego wsparcia ze strony opiniotwórczych autorytetów salonu Trzeciej RP i Gazety Wyborczej…”, koniec cytatu.

Odpowiadając na to pytanie trochę zmieszany prezes Kaczyński zrelacjonował pokrótce, że Prawo i Sprawiedliwość czyniło przez długi czas usilne starania w kierunku pozyskania sympatii inteligencji, zarówno w wielkich miastach jak i w terenie, po czym, co do dziś wzbudza mój podziw dla niego powiedział szczerze, że: "niestety nie udało im się tego dokonać".

Moim zdaniem to właśnie brak wsparcia sfer inteligenckich był główną przyczyną, że Jarosław Kaczyński oddał władzę w roku 2007.

Od tamtego czasu minęło 11 lat. Prawo i Sprawiedliwość odzyskało władzę, w dodatku z przewagą sejmową. Jednakże problem z inteligencją nadal pozostał, gdyż moim zdaniem nawet mając przewagę sejmową PiS nie da rady efektywnie rządzić bez wsparcia inteligencji i nawet genialnie pomyślany prospołeczny Program 500 Plus może nie wystarczyć. I nie ma, co ukrywać, że odzyskanie inteligencji jest warunkiem sine qua non do sprawnego rządzenia nowoczesnym państwem europejskim. Oczywiście mam na myśli inteligencję prawdziwą, a nie tę, którą Ludwik Dorn nazwał niegdyś nad wyraz trafnie „wykształciuchami” zgrupowanymi wokół naczelnego „wykształciucha” Donalda Tuska.

Otóż moim zdaniem PIS ma obecnie, jak nigdy dotąd realną szansę zagospodarowania potencjału intelektualnego sporej części inteligencji polskiej, gdyż pseudo-inteligencja zgrupowana wokół obozu Donalda Tuska do cna się skompromitowała, a mit rzekomo niezastąpionej Platformy dzierżącej monopol na ludzi „światłych” można już między bajki włożyć. A co najważniejsze zauważyłem ostatnio, że coraz więcej moich znajomych z krakowskich sfer inteligenckich mi mówi, że nawet im się niektóre posunięcia nowej władzy dobrej zmiany zaczynają podobać. 

Ale prawda jest taka, że sfery inteligenckie do rządu Prawa i Sprawiedliwości może nadal przekonać tylko sam prezes Jarosław Kaczyński. Wiem, że to bardzo delikatne i trudne zadanie dla szefa, było nie było partii populistycznej. Dlatego też moim zdaniem ogłoszeniu w najbliższych dniach przez panią premier Beatę Szydło, kto, na kogo został wymieniony w rządzie powinna towarzyszyć deklaracja prezesa Jarosława Kaczyńskiego zapowiadająca innowacyjną filozofię państwa przyjętą przez władzę dobrej zmiany, której priorytetowym elementem będzie chęć otwarcia się Prawa i Sprawiedliwości na szeroko pojętą inteligencję.

Tak, jak to próbuje robić prezydent Duda, za co został niestety znienawidzony i wyklęty przez do niedawna go kochających twardogłowych pisowców, od których Jarosław Kaczyński powinien się teraz formalnie zdystansować, nawet kosztem utraty kilku punktów w sondażach, co moim zdaniem per saldo opłaci mu się z nawiązką.

W przeciwnym razie, możemy mieć w Polsce „powtórkę z rozrywki”, albo wieloletnią gnijącą stagnację.

Krzysztof Pasierbiewicz (em. nauczyciel akademicki, niezawisły bloger oddany prawdzie i sprawom ważnym dla polskiego państwa)
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Starszy Młotkowy

24-10-2017 [17:50] - Starszy Młotkowy | Link:

Odpowiadając na tytułowe pytanie:bez inteligencji K.Aniemówiłem Pasierbiewicza z pewnością NIE!
Komentowania rad dawanych Kaczyńskiemu przez p.Blogera się nie podejmuję, bo znowu wyjdzie, żem jakiś em.prof.UL albo któś...

Obrazek użytkownika michnikuremek

24-10-2017 [18:11] - michnikuremek | Link:

Inteligencja to proszę pana spoczywa w Palmirach, Katyniu i setkach podobnych miejsc. To co się dziś  uważa za inteligencję, to najczęściej wykształciuchy mające wysokie mniemanie na temat przechowywanego w szufladzie dyplomu i uważające się, że jeżeli oplują "kurdupla" to automatycznie awansują do "elit".

Duża część tej tzw. inteligencji to ofiary powojennego awansu społecznego i co najmniej mentalni spadkobiercy tej dziczy przywiezionej na sowieckich czołgach w roku 1944.

Obrazek użytkownika Starszy Młotkowy

24-10-2017 [19:08] - Starszy Młotkowy | Link:

Ale jakimś cudem uchował się tylko jeden autentyczny ynteligient - autor tego  "komentarza".

Obrazek użytkownika spike

24-10-2017 [18:28] - spike | Link:

Krzysztof P.
"Moim zdaniem to właśnie brak wsparcia sfer inteligenckich był główną przyczyną, że Jarosław Kaczyński oddał władzę w roku 2007."
pewnie w tym czasie, jak Kaczyński oddawał władzę, pan musiał "rozpalać konar" w łabędziej budce, bo bredzi.

"Tak, jak to próbuje robić prezydent Duda, za co został niestety znienawidzony i wyklęty przez do niedawna go kochających twardogłowych pisowców, od których Jarosław Kaczyński powinien się teraz formalnie zdystansować, nawet kosztem utraty kilku punktów w sondażach, co moim zdaniem per saldo opłaci mu się z nawiązką."

Kolejna brednia, Duda nie został znienawidzony, a to Duda jak na dzień obecny oszukał swoich wyborców, co jeszcze nie jest przesądzone, ale wg znaków, to się może potwierdzić, skoro Prezydentowi wisi i dynda kolejna kadencja, bo bliższy mu krakówek, więc tak się stanie.
Co do dystansowania się, to Prezes powinien napisać do Pana kolejne "urzędowe" pismo, byś się Pan odtegował od PiSu i jego elektoratu, bo tylko z nim, nie z Panem i panu podobnych,  robi i może jeszcze coś zrobić dla Polski.

Pan już nie PITOLI,  a pi......li

Obrazek użytkownika xena2012

24-10-2017 [19:27] - xena2012 | Link:

Rozumiem z Pana wpisu że w rządzie Prawa i Sprawiedliwosci nie ma ,,sfer inteligenckich''.To kto wg Pana nami rządzi? Proszę więc podać Pańską definicję szeroko pojętej inteligencji.

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

24-10-2017 [19:50] - Krzysztof Pasie... | Link:

@Xena2017

"Proszę więc podać Pańską definicję szeroko pojętej inteligencji..."
----------------------
Proszę bardzo - vide: https://www.salon24.pl/u/salon...

Obrazek użytkownika xena2012

24-10-2017 [20:53] - xena2012 | Link:

Dziękuję za odnośnik z S24 który sobie przypomniałam.Niemniej nie mogę się zgodzić na utyskiwanie,że w Polsce prawdziwej inteligencji już nie ma,a głównie nie ma jej w Prawie i Sprawiedliwości.Co ma Pan do zarzucenia rządowi,że chce cięzko pracować na rzecz Polski w tak niekomfortowej sytuacji jaka tworzy opozycja? Że nie jest to inteligencja na miarę Pańskich marzeń i oczekiwań pomimo niezłych sondaży? Natomiast ,,inteligencję'' zauwaza Pan w otoczeniu prezydenta zapewne w osobach dziwacznego aroganckiego rzecznika czy robiacej za celebrytkę Romaszewskiej.Myli się Pan też w ocenie  elektoratu PiS-u obrzucając go inwektywami,zarzucając nienawiść do prezydenta który ma ponad 70% -we poparcie,a w tym również głosy tego elektoratu.

Obrazek użytkownika spike

24-10-2017 [21:16] - spike | Link:

Pan dr Pitol, swoimi bredniami dyskredytuje jednoznacznie całe środowisko akademickie w tym im. Lecha Kaczyńskiego, oraz tych co podpisali się pod listem do Prezydenta o podpisanie ustawy o sądownictwie, w tym siebie.
Dr "Wodzirej" schodzi stromo na intelektualne psy.

Obrazek użytkownika HenrykHenry

24-10-2017 [21:27] - HenrykHenry | Link:

To jest daremny trud ... moze to wyjasni czym sie zajmuje i kim jest bloger "becwal"

https://wpolityce.pl/polityka/...(link is external)
 

Obrazek użytkownika michnikuremek

24-10-2017 [20:25] - michnikuremek | Link:

Papiór w szufladzie........ :D

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

24-10-2017 [22:35] - Imć Waszeć | Link:

Powinien Pan już dawno wiedzieć, że inteligencję to sobie każde suwerenne państwo hoduje samo, a nie importuje od sąsiadów. Tymczasem, jeśli Pan poczyta choćby w Wikipedii życiorysy wielu z luminarzy polszewizmu, to w ich karierze jest stypendium lub nawet całe studia zagraniczne, głównie w Niemczech (w PIS też są, ale nie w tej skali). Przychodzą tu jak po swoje i żaden wykształcony jedynie w oparciu o polskie szkoły nie ma z nimi najmniejszych szans na kluczowych stołkach. Druzgocąca różnica poziomu wiedzy? Nie, to tylko typowa nikczemność stłamszonego przez tłumy kapo kolonizatorów śmiesznego narodku (czyli polszewickiego, który był budowany niemal 30 lat w oparciu o lemingi). Z drugiej strony widać jednak, że Niemcy nie są takimi idiotami jak Polacy, bo tam, żeby dostać fuchę inteligenta z polskim papierem, to trzeba się sporo nadreptać, a i tak w pewnych sferach jak administracja, służby i polityka kończy się jak "chodził lisek koło drogi". Wielu polityków proponuje skopiowanie różnych ustaw z krajów zachodnich, ale jakoś nikt nie pomyślał dotąd o skopiowaniu całego systemu kształcenia kadr dla państwa, który jest przede wszystkim odporny na masowe wpychanie agentów wpływu przez obce państwa. Przy okazji zauważyłem, że pan Soloch też był we Francji we szkołach na naukach; może to właśnie stąd bierze się ten rodzaj uporczywej żółtej plamki na pozostałości komuny?

Obrazek użytkownika danuta

24-10-2017 [23:32] - danuta | Link:

Proszę Pana, jeśli ta grupa społeczna, którą nazywa Pan "inteligencją" ma predyspozycje intelektualne pewnej Pani Zosi ("Jarek Kaczyński, mimo wszystko ma mnóstwo rozumu"; "zmiana premiera to bardzo dobry pomysł"), i pewnego Pana Krzysztofa, który paru zdań nie umie sklecić, żeby się totalnie nie skompromitować, to niech nas ręka Boska broni przed pozyskiwaniem tego czegoś. 

Obrazek użytkownika Michał W.

25-10-2017 [22:28] - Michał W. | Link:

Trafiony w 10. :)

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

25-10-2017 [00:06] - Krzysztof Pasie... | Link:

@ALL

Po przeczytaniu pierwszej serii komentarzy dochodzę do wniosku, że pan prezes Jarosław Kaczyński nie ma lekko i chyba, także tym razem daleko nie zajedzie.

Obrazek użytkownika paparazzi

25-10-2017 [01:21] - paparazzi | Link:

Ooo,  w mordę, ale inteligent. @mikrofilm diazo

Obrazek użytkownika ExWroclawianin

25-10-2017 [01:25] - ExWroclawianin | Link:

Panie Krzysztofie,

Wiecej OPTYMIZMU...............jak zrobimy porzadna, doglebna reforme sadownictwa czyli LUSTRACJE I DEUBEKIZACJE .....to tama peknie i wszystko ruszy wartko do przodu. Niestety prezydent A.Duda nie umawial sie z Polakami w czasie swojej kampanii prezydenckiej ktora tak znakomicie prowadzila B.Szydlo ze ZDRADZI Polakow i NIE POPRZE NAJWAZNIEJSZEJ REFORMY gdzie DOSKONALE ZAGNIEZDZILA sie i OKOPALA (prawnie tez, czego dowodem jest Konstytucja "filipinczyka" Kwasniewskiego z 1997 roku) bolszewicka gangrena ktora pilnujac swojego interesu ( i nie tylko, Berlin, Moskwa i inne)  TORPEDUJE dazenia i ASPIRACJE narodu polskiego aby w koncu Polacy zaczeli sami rzadzic sie w swoim kraju. A gdy tak sie TYLKO stanie, to nie bedzie problemu z inteligencja bo w sposob naturalny szybko sie odtworzy. Mam nadzieje ze jeszcze doczekamy takich czasow tylko warunek aby wspanialemu panu ministrowi A.Macierewiczowi udal sie w 120% zakladany przez niego i kierownictwo PiS-u plan odbudowy wojska POLSKIEGO. To jest kluczowy moment i uwazam ze jezeli "gospodarka skoczy do przodu" to Polska powinna przeznaczac na wojsko minimum 3%-3.5% PKB. Silna armia, doskonale wyposazona, posiadajaca WLASCIWYCH ludzi oraz WLASNY PRZEMYSL ZBROJENIOWY beda motorem ktory pozytywnie bedzie nakrecal te "spirale rozwoju".....i mysle z perspektywy USA ( Prezydent Trump jest przyjacielem i oredownikiem Polski i napewno nam pomoze gdy MY SAMI bedziemy chcieli sobie pomoc) ze to realny scenariusz. Tego wlasnie zycze Polsce, i to widze bo Polska ma coraz lepsza prase tutaj....

A tacy sedziowie jak ta sedzina z Gdanska co wydala dzisiaj wyrok w procesie TW "Bolek"Walesa<----->K.Wyszkowski nie moze znalezc miejsca nawet jako sprzataczka w zreformowanym sadownictwie bo robi z siebie palanta. Tacy ludzie nie moga byc sedziami...powtarzam ZERO TOLERANCJI dla wszelkich PATOLOGII. Zrobmy to w koncu, bo wnuki nam nie wybacza....

Pozdrawiam z New Jersey  

Obrazek użytkownika Starszy Młotkowy

25-10-2017 [02:10] - Starszy Młotkowy | Link:

Taki z Pana Polak, a raczej teraz ex-Polak, że nie wie, iż sędzina to żona sędziego? A Wyszkowski poprzegrywał wszystkie procesy z Wałęsą, na którego rzucał podłe kalumnie i pomówienia, i to niezależnie kto wtedy rządził w wolnej już Polsce. Wszyscy sędziowie się mylili...? A przy okazji, to w czym konkretnie obiecał nam pomoc wielki przyjaciel Polski, a obecny prezydent USA? Chociaż wizy dla nas  zniesie? Chyba nie...

Obrazek użytkownika xena2012

25-10-2017 [06:48] - xena2012 | Link:

,,Wszyscy sędziowie się mylili''?.....Ale skąd ,tylko dostali gotowy ,ustalony wyrok do odczytania,a kaście sedziowskiej jak w wojsku-rozkaz to rozkaz.A zapewne mylili się grafolodzy stwierdzajac autentyczność podpisów Wałęsy,mylił się też zapewne i sam Wałęsa co rusz podając inną wersję swojej współpracy z bezpieką.

Obrazek użytkownika Starszy Młotkowy

25-10-2017 [17:17] - Starszy Młotkowy | Link:

Oczywiście takie działania sędziów (przestępcze)  Xena widziała na własne oczy i może przedstawić na to dziesiątki, a może setki dowodów - nieprawdaż.,..?Jak to przyjemnie opluwać bliźniego swego, takie to chrześcijańskie i uczciwe...I po co pokazywać taką prostacką, głupkowatą wiarę w jakieś propagandowe bzdety, to tylko ośmiesza Panią.. Mylą się Pani epoki historyczne: sędziowie dostawali gotowe wyroki do ogłoszenia w sądach wojskowych popełniających zbrodnie sądowe w procesach bojowników antykomunistycznego podziemia o wolną Polskę (1945-56).. Ale wg. Pani teraz jest tak samo -  nie ma Pani czymś się puknąć w tę pustą swą głowinę?

Obrazek użytkownika paparazzi

25-10-2017 [14:59] - paparazzi | Link:

Podsłuchane- U nas towarzyszu Prezydent nie znosi wiz tylko Kongres.

Obrazek użytkownika Starszy Młotkowy

25-10-2017 [17:22] - Starszy Młotkowy | Link:

To dlaczego taka wybitna postać w polityce polsko-amerykańskiej jak  ExWrocł. nie chce tego załatwić w Kongresie -co? Ale zniesienie wiz dla Polaków obiecywali zawsze prezydenci amerykańscy, a nie Kongres,do którego prezydent może wystąpić z odpowiednimi wnioskiem. Towarzysz Paparazi o tym nie wie?

Obrazek użytkownika paparazzi

26-10-2017 [15:04] - paparazzi | Link:

Odpowiem tak, zniesienie wiz wiąże się z widzimisię urzędnika emigracyjnego. Klepnie tydzień i choćby towarzysz miał wykupione wczasy na dwa tygodnie to nic nie pomoże. Jak mu się morda ne spodoba to odeśle z powrotem do kraju. Wiza gwarantuje na 10 lat wielokrotne przekraczanie i pobyt nie dłuższy niż pol roku. Jeden mankament, trzeba za na zapłacić. Na pocieszenie dodam ze starszych młotkowych u nas obrodziło co nie miara.

Obrazek użytkownika Starszy Młotkowy

28-10-2017 [13:59] - Starszy Młotkowy | Link:

Na pocieszenie dodam ze starszych młotkowych u nas obrodziło co nie miara.

No to jest się czego cieszyć, bo to naprawdę mądrzy ludzie, nie zaczadzeni propagandą sukcesu,nie piejący w chórze TWA, ale mający własne zdanie i własny ogląd rzeczywistści,w której  żyją.Tu, nad Wisłą, nie na emigracji.

Obrazek użytkownika xena2012

25-10-2017 [07:18] - xena2012 | Link:

,,Jarosław Kaczyński TAKŻE tym razem daleko nie zajedzie''.......To wg Pana jak dotąd nie zajechał,a raczej zaszedł? To nie widać że Polska już się zmieniła na lepsze właśnie dzięki jego determinacji i temu rządowi? Prawdziwa inteligencja zauwazyła i doceniła i zmiany i wysiłki ,ta przyszywana zawsze bedzie krecić nosem,mącić,szkodzić i pogardzać.

Obrazek użytkownika Starszy Młotkowy

25-10-2017 [17:27] - Starszy Młotkowy | Link:

Ooo! To Xena jest tą prawdziwą inteligencją - ciekawostka...

Obrazek użytkownika paparazzi

25-10-2017 [01:12] - paparazzi | Link:

Krzysiu i znowu główeczka. Nie żartuje , to ty?

Obrazek użytkownika Michael5

25-10-2017 [20:16] - Michael5 | Link:

Ja myślę, że jest to zadanie możliwe do wykonania. Inteligencję można przekonać proponując projekt, wizję, która może zostać uznana za wartościową, godną przemyślenia i w konsekwencji zaakceptowaną. Inteligencja została niestety w dużej mierze ukształtowana w latach 90-tych przez Adama Michnika i środowiska lewicowo-liberalne, a stało się tak właśnie dlatego, że zaproponowali oni określoną wizję świata, która miała atrakcyjną i ciekawą formę i która jednocześnie była kamieniem milowym w stosunku do propagandy z czasów PRL. I pewnie wizja ta utrzymałaby się dalej, tylko Platforma uznała w pewnym momencie, że wszystko jej wolno i zdegenerowała się, dlatego też została przez naród odrzucona. Ale do inteligencji jeszcze projekt Jarosława Kaczyńskiego nie dotarł, bariera wytworzona latami przez media i autorytety z minionej epoki jest jeszcze zbyt szczelna. Wizja Adama Michnika miała tylko kuszącą formę, ale w swej istocie była głęboko zakłamana, opierała się bowiem na negacji tradycyjnych wartości patriotycznych i religijnych. Wizja Jarosława Kaczyńskiego jest inna, gdyż opiera się na tradycji patriotycznej i na aksjologii chrześcijańskiej. Nie sposób porównać tej wizji ani do sanacji, ani do endecji, wręcz przeciwnie, wizja ta wydaje się być pozbawiona wad tamtych dwóch koncepcji. Tak więc jest to bardzo wartościowy dla Polski projekt. I mamy ogromną szansę wcielić go w życie, inteligencja może tu odegrać ważną rolę, ale.... błagam wszystkich, nie dajmy się pokłócić! Inteligencję cechuje m.in. wyważenie w emocjach, nie mogą nami rządzić nawet szlachetne, ale jednak proste emocje (jak np. gniew czy wzburzenie). Bo jeśli się pokłócimy (szczególnie wewnątrz własnego obozu) to okryjemy się hańbą, a "możni z Berlina" będą się z nas śmiali: "i widzicie? Dajcie Polakom władzę to się sami pożrą". Piszę to ku przestrodze. 

Obrazek użytkownika spike

26-10-2017 [19:40] - spike | Link:

Banował Krzysiu razy kilka, zbanowali i Krzysia :))))
za natrętny trolling :))))))