To kwestia dojścia do prawdy

Trybunał w Strasburgu bada skargi bliskich dwóch ofiar katastrofy smoleńskiej na ich ekshumacje zarządzone przez prokuraturę. Trybunał zapytał polski rząd, czy ekshumacje były ingerencją w prawo bliskich do poszanowania prywatności. Nie chcę odpowiadać za rząd polski, ale wydaje mi się, że każda ekshumacja jest oczywistą "ingerencją w prawo bliskich do poszanowania prywatności". Nie tylko ekshumacja, ale także np. sekcja zwłok osoby najbliższej może być również odbierana w ten sam sposób. Wiem co piszę, bo sama byłam w takiej sytuacji. Ludzie zatopieni w bólu mają prawo do spokoju, przeżycia żałoby w ciszy, by mogli jak najszybciej odzyskać duchowy ład i harmonię. Wszystkie czynniki zewnętrzne, które podważają i tak słabą w tym czasie równowagę psychiczną, w oczywisty sposób nie sprzyjają temu procesowi. Jednak z drugiej strony musimy przyjąć do wiadomości (czy chcemy czy też nie), że powołanie do tego organy państwa mają USTAWOWY OBOWIĄZEK przeprowadzenia określonych czynności procesowych, na które ja - nawet jako osoba bezpośrednio zainteresowana - nie mam i nie powinnam mieć żadnego wpływu. Przyjmuję to do wiadomości, chociaż mogę się z tym głęboko nie zgadzać, że państwo działa w tym zakresie bez zbędnych emocji, bo właśnie do tego jest powołanie. Organy państwa mają inny cel: mają ustalić stan faktyczny. Co ciekawe (a właściwie wcale to nie jest ciekawe) ci sami Obywatele RP, którzy krzyczą "nie dla smoleńskich ekshumacji" nie widzą nic zdrożnego w tym, że np. wydobywa się ciało księdza, co do którego zachodzi podejrzenie, że był ojcem dziecka. Przypominam, że 2013 r. na starym cmentarzu w Oławie została przeprowadzona ekshumacja ciała ks. Waldemara Irka, rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego. Ciało kapłana przewieziono do Zakładu Medycyny Sądowej we Wrocławiu, gdzie przeprowadzono badania DNA. O ekshumacji ciała księdza zdecydował wówczas sąd. Na jakiej podstawie i na czyj wniosek? Otóż mieszkanka Oławy twierdziła, że ksiądz był ojcem jej (wówczas) trzyipółletniego syna Jakuba. Kobieta domagała się dla dziecka spadku po księdzu. Nigdzie nie widziałam żadnych pikiet, nikt nie kładł się na ziemi, nikt nie blokował ulic, bo przecież - jakiż to paradoks - tylko prawda jest ciekawa, no i sprawiedliwości musiało stać się zadość. Czy ktoś napisał wówczas skargę do ETS? Pewnie nikomu do głowy nie przyszło. Niedawno huragan zabił na Pomorzu dwie dziewczynki, a w obu przypadkach przeprowadzono sekcję zwłok. Przecież serce krzyczy: PO CO? Czy coś tutaj było niewiadomą? Pewnie można było by wymieniać setki, jeżeli nie tysiące podobnych dramatów, kiedy to najbliższa rodzina krzyczy: "Już chcemy spokoju", a prokuratur mówi: "Nie mogę". I te dwie wartości trudno ze sobą pogodzić, a może nawet jest to niemożliwe. Rozumiejąc ból rodzin, które złożyły skargę do ECS, zwracam jedynie uwagę na to, że żadne szanujące się państwo nie może abdykować z dochodzenia do prawdy.

Dorota Arciszewska-Mielewczyk
Poseł na Sejm RP

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

11-10-2017 [16:44] - zbieracz śmieci | Link:

Niech ETS zapyta sie w karajch światłego zachodu czy na podstawie ddecyzji sądu nie dokonuje sie ekshumacji tylko dlatego ,ze zachodzi podejrzenie ,ze ekshumowany nie zmarł z przyczyn naturalnych lub mozna po ponownej sekcji zwłok odkryć dowody zbrodni.
Salvatore Dali tez został ekshumowany z takich samych powodów jaki Pani opisała.
Tutaj gdyby ETS poszedł po linii rodzin to jak znam życie byłby to powód do odszkodowania dla nieutulonych w żalu rodzin! 
Jednocześnie musiał by w wyroku zaznaczyć ,że takie naruszenie prywatności dotyczy tylko i wylącznie Polski i byłoby zgodne z obecnym tryndem jeweropy wobec Polski.
Taka nasza mantra na dziś.
 

Obrazek użytkownika Starszy Młotkowy

12-10-2017 [01:43] - Starszy Młotkowy | Link:

Nie chciałbym nikogo urazić, ale podane w tekście przykłady ekshumacji czy sekcji zwłok mają się nijak do masowych ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej - są po prostu głupawe i nieadekwatne do omawianej sytuacji. Masowe ekshumacje wszystkich ofiar smoleńskich absolutnie niczego nie wniosą do badania przyczyn katastrofy (czy jak zamierza to udowodnić Macierewicz: zamachu), bo gdyby tak miało być to już pierwsza czy kilka pierwszych ekshumacji przeprowadzonych wkrótce po pochówku już by to wyjaśniły (ślady na szczątkach zwłok nie mogłyby być wybiórcze, znajdowałyby się na wszystkich szczątkach). Toteż wystarczyło poprzestać na tych kilku ekshumacjach, a nie dręczyć rodziny pozostałych ofiar, bo to jest nie tylko niepotrzebne, ale wręcz nieludzkie! A tymczasem  Kaczyński wreszcie uznał,że należy przestać ględzić o dochodzeniu do prawdy ("jesteśmy coraz bliżej prawdy"), mamić uczestników miesięcznic i sprawiać tym ból rodzinom ofiar, i właśnie oświadczył,że być może nie  uda się jednoznacznie ustalić tej prawdy, czego się można było już od dawna spodziewać po tych wszystkich bredniach ogłaszanych przez podkomisję Macierewicza -  podawaniu coraz to nowych i bardziej  nieprawdopodobnych ustaleń mających przemawiać za zamachem. A wraku oczywiście nie odzyskano, bo - pomimo obietnic - nawet się o to obecna władza nie starała.

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

12-10-2017 [04:51] - Kazimierz Kozio... | Link:

brednie wasc wypisujesz.. 
To sad, a nie Macierewicz zamierza uzyskac wiedze procesowa ktora ma posluzyc do przeprowadzenia dowodow, byc moze potwierdzenia, czy obalenia stawianych tez. Jak narazie wiedza uzyskana z ekshumacji pozwala na wyciagniecie szeregu fundamentalnych dla sprawy wnioskow, ktore bez tejze wiedzy byly wczesniej przedmiotem medialnych spekulacji.
Nie rozrozniasz wasc slow zamach i wybuch. Ekshumacje zamachu nie dowioda, a z poszlak mozna wywiesc wnioski ktore sa oczywiste dla niezaczadzonych. Dysponujac poszerzona wiedza procesowa mozna pociagnac za jezyki swiadkow ktorzy wczesniej mniemali ze nikt ich juz nie bedzie niepokoil skoro egzekutorzy dali jak dotychczas spokoj.
Panstwo nie zdalo egzaminu w 2010, wiec pretensje o to ze czynnosci tak przykre dla rodzin ofiar trzeba wykonac obecnie - prosze kierowac do POPaprancow.
Oczywistymi dowodami dla uzyskania ktorych trzeba bylo przeprowadzic ekshumacje sa na obecnym etapie m.in.:
- przestepcze zacieranie sladow katastrofy celem utrudnienia sledztwa
- bezczeszcznie szczatkow zmarlych
- ustalenie lub nieustalenie przyczyny smierci konkretnych ofiar - katastrofa lotnicza nie jest przyczyna smierci tylko okreslone obrazenia, zacieranie tych sladow bylo jednym z najistotniejszch elementow rozgrywki sluzb ktore zmanipulowaly opinie publiczna

Obrazek użytkownika MFW

12-10-2017 [10:12] - MFW | Link:

- ustalenie lub nieustalenie przyczyny smierci konkretnych ofiar - katastrofa lotnicza nie jest przyczyna smierci tylko okreslone obrazenia, zacieranie tych sladow bylo jednym z najistotniejszch elementow rozgrywki sluzb ktore zmanipulowaly opinie publiczna

Rzetelne przeprowadzenie sekcji zwłok w wyniku prowadzonych ekshumacji, powinno umożliwić odpowiedź na pytanie, czy obrażenia odniesione przez wszystkie ofiary mogły powstać w wyniku katastrofy samolotu opisanej w Raportach MAK i KBWLLP.
Z opisu stanu ciał ofiar dokonanych przez rodziny, bliskich, znajomych i innych świadków wynika, że stan bardzo wielu ciał opisywanych przez nich sprowadzał się do stwierdzenia: "wyglądały jakby spały" a to już nasuwa podejrzenia co do przebiegu wydarzeń z 10.04.2010 roku i okoliczności ich śmierci.

Obrazek użytkownika Starszy Młotkowy

12-10-2017 [12:02] - Starszy Młotkowy | Link:

Boże, co za bzdety: ofiary wyglądały jakby spały, nie wiadomo co było przyczyną ich śmierci. I to jest napisane na serio...Ofiary wyglądały jakby  spały -  te szczątki ludzkich ciał?  A przyczyną ich śmierci nie było coś innego, niż rozbicie samolotu o ziemię? Może otrucie czy zapalenie płuc? Nie wystarczy jeszcze, że Macierewicz przez ostatnie 7 lat robił z tej narodowej tragedii kabaret?  I udało mu się, choćby tylko częściowo: te bzdety powyżej są tego dowodem...

Obrazek użytkownika Francik

13-10-2017 [00:01] - Francik | Link:

Bzdety to sam wypisujesz a Boga platfusie do tego nie mieszaj. Samolot, który spadł z wysokości 10 metrów rozbił się w drobiazgi - wracaj do podstawówki gimbusie uczyć się fizyki. A najlepiej spadaj na onet i nie psuj tu powietrza.

Obrazek użytkownika Starszy Młotkowy

13-10-2017 [16:46] - Starszy Młotkowy | Link:

Tuż przed rozbiciem się samolot leciał ok.300 km/h, ale to dla niektórych durni prędkość niewyobrażalna, więc myślą,że nie powinno się nikomu nic złego w tym samolocie stać

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

12-10-2017 [11:07] - zbieracz śmieci | Link:

domasuł przebierz sie za panienkę to może będziesz bardziej strawny

Obrazek użytkownika Starszy Młotkowy

13-10-2017 [02:23] - Starszy Młotkowy | Link:

Słyszysz, Domasule jakiś,jak ci radzi ten od zbierania śmieci?