Lepiej mieć stosunki niż donosić

Niemerytoryczna, skompromitowana opozycja, rozproszona i skonfliktowana ze sobą, niemająca żadnego alternatywnego dla rządu programu, w dodatku ze spadającymi sondażami, wydawałoby się, nie jest żadnym zagrożeniem dla Prezydenta Andrzeja Dudy i ekipy „dobrej zmiany”.

Ale to mylne przekonanie.

Albowiem, mając świadomość własnej słabości, chwyta się metod, można by rzec – niekonwencjonalnych, punktując władzę od butów po czubek głowy, od opony po limuzynę, od gestów po czyny, od pomysłów po realizację.

Czujność władzy, ważenie każdego słowa i posunięcia, również kadrowego, powinna więc być, prócz założonych priorytetów, czynnością jednoczesną, a nawet priorytetową, by nie stwarzać okazji do krytyki, słusznej czy nie, to już kwestia punktu widzenia.

To, co może niepokoić, przy satysfakcji z dobrej komunikacji prezydenta i rządu ze społeczeństwem, to kulawe relacje na poziomie prezydent – rząd, a także w samym rządzie, dające paliwo opozycji i mainstreamowym mediom, które hiperbolizują często marginalne i epizodyczne zachowania i zdarzenia. Niepokojące jest jednak to, że owe wpadki rządu nie mają sprawstwa w samych wykonawcach, ale są inspirowane z zewnątrz; mogą więc doprowadzić do powtórki z roku 2007, co byłoby wariantem najgorszym z możliwych.

Zdarzyło się ostatnio, że Prezydent Andrzej Duda, zwierzchnik sił zbrojnych, napisał list do szefa MON, w którym domagał się wyjaśnień w sprawie obsady stanowisk attaché obrony w kluczowych państwach i prac nad utworzeniem Dowództwa Wielonarodowej Dywizji w Elblągu. Można zrozumieć, że wybór takiej formy komunikacji, zamiast rozmowy tête-à-tête, był spowodowany przez młodego prezydenta atencją wobec zasług Antoniego Macierewicza w walce o wolną Polskę oraz o prawdę w wyjaśnianiu katastrofy smoleńskiej. Ale są tematy do wiadomości publicznej, tematy niewskazane do upublicznienia, a także poufne, jak wspomniany list.

Dziwne jest to, że w dobie elektronicznej komunikacji równej prędkości światła, prezydent wybrał najstarszą metodę przekazu informacji – list. Nie wiemy, w jaki sposób został przekazany nadawcy, ale skoro z założenia był poufny, zabrakło zastosowania specjalnej techniki kodowania utrudniającej niepowołanym osobom dostęp do jego treści. Zakładając, że dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski wiedział o liście i znał jego treść, co potwierdził w rozmowie  w TVN24, to on stał się gwarantem poufności jego przekazu na drodze nadawca- odbiorca.

Tymczasem Wiadomości wp.pl zamieszczają w tekście z 20 marca br. pt.: „Duda pisze list do Macierewicza. Oczekuje wyjaśnień” jedno ważne zdanie:
„Do listu dotarł reporter „Faktów TVN” Krzysztof Skórzyński”

I w tym momencie sprawa zaczyna być niepokojąca. To ten sam dziennikarz, który w styczniu 2009 roku, razem z Mariuszem Gierszewskim, publicznie rozpowszechniał bez zezwolenia w radiu ZET i na portalach stacji, wiadomości z postępowania przygotowawczego w tzw. aferze gruntowej, prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Rzeszowie oraz fragmenty zeznań świadka złożone w tym postępowaniu, zanim zostały one ujawnione w postępowaniu. Poglądy Krzysztofa Skórzyńskiego, od 2010 roku pracownika Faktów TVN, wydają się przejrzyste:

Trybunał Konstytucyjny „jest dyspozycyjny wobec obecnej władzy” – W tej rzeczywistości, w której dzisiaj funkcjonujemy, mamy wyłączony Trybunał Konstytucyjny – ocenił na antenie TVN24 reporter Faktów TVN Krzysztof Skórzyński. – W jakimś sensie jest on dyspozycyjny wobec obecnej władzy i ta władza zrobiła wszystko, by on wobec niej był dyspozycyjny – dodał. Krzysztof Skórzyński komentował wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał najnowszą nowelizację ustawy o zgromadzeniach za zgodną z konstytucją. Zdaniem Skórzyńskiego ustawa PiS o zgromadzeniach jest w „oczywisty sposób niekonstytucyjna”.
 
Czy może więc dziwić, że to TVN24 pierwszy ujawnił list Prezydenta Andrzeja Dudy? Absolutnie nie, za to stwierdzenie, że Krzysztof Skórzyński do listu „dotarł” budzi szereg podejrzeń w jaki sposób.
Znany jest dowcip o baszy, który kazał służącemu po spożytym posiłku donosić coraz to nową nałożnicę. Za którymś razem służący nie zjawił się na klaskanie baszy, za co został ścięty. Stąd puenta: „Lepiej mieć stosunki niż donosić”. Nie myślę kompletnie o ścięciu kogokolwiek, ale przewietrzyć biuro prasowe Prezydenta byłoby warto.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika xena2012

04-05-2017 [09:42] - xena2012 | Link:

Prezydent Duda jest złośliwie atakowany przez media i opozycję jako osoba która jest podporzadkowana PiS i rzadowi. Kancelaria prezydenta w osobie Magierowskiego postanowiła więc znaleźć sposób  na pokazanie opozycji że jest inaczej a prezydent niezależny . Stąd upubliczniony list mający stworzyć wrażenie,że stosunki na linii rząd-prezydent sa oschłe a miister Macierewicz nie uznając zwierzchnictwa osoba do dymisji.Nic gorszego nie można juz było wymyśleć jak robienie takich prezentów opozycji.

Obrazek użytkownika Domasuł

04-05-2017 [10:19] - Domasuł (niezweryfikowany) | Link:

Wedlug mnie cala ta kwestia nie ma najmniejszego znaczenia. Opozycja akurat na tym nic nie ugra, bo jeśli rząd i prezydent sa z jednej opcji to lepiej jeśli będą próbowali pokazywać, ze jednak nie we wszystkim się zgadzają, a prezydent zachowuje niezaleznosc.

W ogole prezydent robi super robote, szczególnie jeśli bierze na siebie kwestie, które dla rządu mogą być zbyt ryzykowne, np teraz w sprawie konstytucji. Do końca tej kadencji prezydent powinien odciazyc rząd we wszelkich możliwych kwestiach. Prezydent sobie poradzi - ostatecznie wystarczy nie być jak Komorowski :)

Obrazek użytkownika Magdalena Figurska

04-05-2017 [10:28] - Magdalena Figurska | Link:

Ma Pani rację, to istny pocałunek Almanzora, ale czy jest Pani pewna, że PAD miał (wiedział) zamiar upublicznić list i to w łże-medium?

Obrazek użytkownika xena2012

04-05-2017 [10:51] - xena2012 | Link:

Sądzę,że jest to  decyzja wyłącznie pracowników Kancelarii Prezydenta bez jego wiedzy.Przeciez to oni a nie prezydent czuwają nad detalami, wysyłają i redagują urzędowe pisma.

Obrazek użytkownika Magdalena Figurska

04-05-2017 [11:03] - Magdalena Figurska | Link:

Tak samo uważam, A więc decyzja GW i TVN. Magierowski do dymisji, zresztą nie powinien znaleźć się na tym stanowisku.

Obrazek użytkownika Domasuł

04-05-2017 [11:20] - Domasuł (niezweryfikowany) | Link:

Ha ha już od razu do dymisji :) Nie chodzi o to żeby dymisjonować, tylko żeby mieć spojna strategie, i ewentualnie pouczyć delikwenta, który nie do końca się do niej stosuje.

Czekam az jakas partie zaloza same kobiety. Co tam się będzie dzialo :)

Obrazek użytkownika Magdalena Figurska

04-05-2017 [13:28] - Magdalena Figurska | Link:

Wyobraża sobie Pan spójną strategię z Autorem tego tekstu? Bo ja nie.http://www.rp.pl/artykul/50878...

Obrazek użytkownika xena2012

04-05-2017 [13:53] - xena2012 | Link:

no cóż,pan Magierowski ma w zanadrzu plan B polegający na pokazaniu jak bardzo obrzydliwy i jak mało wiarygodny jest Kaczyński. Wiąże się to jakoś na czasie z wynurzeniami pewnego prawicowego blogera dowściagającego się ,,odpępowienia'' prezydenta Dudy od PiS-u. Ale jak to ,,odpępowienie'' ma wyglądać np. w przypadku zmiany konstytucji skoro  w tej materii poglądy na linii prezydent-PiS sa zbieżne a przeprowadzenie wymaga współdziałania?  

Obrazek użytkownika Domasuł

04-05-2017 [17:38] - Domasuł (niezweryfikowany) | Link:

Pani sobie nie wyobraza, bo Pani reprezentuje bardzo aktywna na NB ekstremę.

Tymczasem wlasnie o to chodzi, ze PiS musi się w oczach Polakow uwiarygodnić. Zrobiono już bardzo wiele, żeby odciąć się od geby partii zaściankowej, wstecznej, awanturującej się i nieprzewidywalnej. Ale te zmory wciąż PiS przesladuja, nie daja jej spokoju. Dlatego nie z pana Magierowskiego trzebe rezygnować, ale z ulubiencow Naszych Blogow, czyli tzw. jastrzebi. To oni zawsze będą robic z PiS partie zbyt ekstremalna, by mogla zdobyc powszechna wiarygodność w narodzie. A tylko to da jej szanse na rządzenie troche dluzej niż 2, a nawet 4, lata.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

06-05-2017 [16:57] - Imć Waszeć | Link:

Zajrzałem tam z ciekawości i zobaczyłem coś dziwnego. Coś takiego w pierwszym akapicie: [wyimek][link=http://blog.rp.pl/magierowski/... na blogu[/link]. Pomimo najszczerszych chęci i odblokowania wszystkich trzydziestu adresów, a nawet wszystkich skryptów, tajemniczy wyimek w nic się nie zamienił. Sprawdziłem, że twór ten występuje masowo na stronach rp.pl, ale dalej nie wiem jak toto wygląda. Żeby było śmieszniej, to otwiera się teraz to: http://blog.parkiet.com/

Przy okazji zauważyłem, że są tam takie dwa adresy: tvn.pl i cdntvn.pl. No i chyba wszystko jasne, jeśli chodzi o dobór treści rzecz jasna (to taki żart, gdyż Gremi Media to wiadomo co to jest), bo tajemniczy wyimek nadal wzbudza moją nieposkromioną ciekawość :)

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

06-05-2017 [16:26] - rolnik z mazur | Link:

I o czym to świadczy ? Ignorancja. Aż wstyd się przyznawać,  że rządzą  nami ...... Pozdrawiam ro z m.

Obrazek użytkownika Dorota M

04-05-2017 [13:14] - Dorota M | Link:

Nie tylko pan Magierowski wydaje sie być zbyt spolegliwy wobec TVN i GW. Także w BBN są ludzie dawnej UW, którzy nie budzą zaufania. Skąd zaufanie ma do nich PAD?

Obrazek użytkownika Valdi

04-05-2017 [14:39] - Valdi | Link:

Ależ proszę Pani !
Marek Magierowski jest idealnie zbalansowany. Jego stosunek do problemu wyboru między stosunkami a donoszeniem jest oczywisty "per se" jak mawiano na dworze paszy.

Obrazek użytkownika Magdalena Figurska

04-05-2017 [16:42] - Magdalena Figurska | Link:

Świetny komentarz.

Obrazek użytkownika Valdi

05-05-2017 [15:51] - Valdi | Link:

A jednak zwolnili :::)))))))))))))
Balans nie zadziałał ::)))

Obrazek użytkownika Magdalena Figurska

05-05-2017 [16:29] - Magdalena Figurska | Link:

Brawo ja!

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

06-05-2017 [13:13] - rolnik z mazur | Link:

Brawo ty ! pozdrawiam ro z m.

Obrazek użytkownika Magdalena Figurska

06-05-2017 [14:43] - Magdalena Figurska | Link:

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

06-05-2017 [16:20] - rolnik z mazur | Link: