O Niemcu, który chciał być Polakiem

 
 Gdy moje dzieci były małe na murze pod naszymi oknami ktoś umieścił napis: „ Falzmanny Żydy”. Był to efekt dziecięcych podwórkowych animozji na poziomie freblówki. Potem anonimowy autor napis ten usunął i zastąpił go bardziej jego zdaniem adekwatnym: „ Falzmanny Hitlery”. Starła go po roku zniecierpliwiona dozorczyni , a jego resztki definitywnie zniknęły dopiero dwa lata temu, przy remoncie kamienicy. Faktycznie rodzina mojego męża czyli rodzina  Falzmannów to zasymilowana rodzina niemiecka i w wielonarodowej Rzeczpospolitej nie warto byłoby  nawet o tym wspominać gdyby nie jeden z członków tej rodziny. Mam na myśli pastora Aleksandra Falzmanna.
Ksiądz Aleksander Falzmann urodził się w Łodzi 24 sierpnia 1887 roku. Był synem przemysłowca Alojzego Falzmanna i Emilii Gröne. Do 1905 roku uczył się w łódzkim gimnazjum o profilu humanistycznym, ale maturę zdał w Kijowie. W latach 1908 – 1912 studiował na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu w Dorpacie. 8  grudnia 1912 roku został wikarym w kościele Św. Jana w Łodzi. Ożenił się z Łucją Seiler, a w 1913 roku przyszedł na świat ich syn – Karol Aleksander
W 1914 roku Aleksander Falzmann zarządzał parafią obejmującą Pułtusk i Mławę. Po wybuchu I wojny światowej ewangelicy traktowani przez rosyjskiego zaborcę  jako Niemcy byli wysiedlani w głąb Rosji. Ewangelicy z parafii administrowanej przez księdza Aleksandra Falzmanna zostali także wysiedleni i chociaż on sam nakazu wyjazdu nie dostał, w 1915 roku dobrowolnie udał się na wygnanie podążając za swoimi parafianami do Charkowa.
Po zakończeniu I Wojny Światowej ksiądz Juliusz Bursche doprowadził do połączenia ewangelików z trzech zaborów i poddania ich władzy polskiego Konsystorza. W 1918 roku ksiądz Falzmann wrócił do Polski. Pomimo niemieckiego nazwiska i pochodzenia czuł się Polakiem i podobnie jak ksiądz Bursche uważał, że Kościół Ewangelicko – Augsburski w Polsce powinien mieć polski charakter narodowy. W  1919 roku urodziła się Falzmannom córka Irena, a po ich przeprowadzce do Zgierza druga córka  Ina. Miałam okazję je poznać podczas wizyty w Zgierzu  w latach osiemdziesiątych.  Ksiądz Falzmann został wybrany na proboszcza parafii w Zgierzu wygrywając w wyborach z innym Niemcem Adolfem Löfflerem. Funkcję proboszcza objął 24 grudnia 1920 roku. Ze względu na przewagę Niemców w parafii większość nabożeństw prowadzono w języku niemieckim. Tarcia na tle narodowościowym o mało nie doprowadziły do podziału kościoła. Za propolską  postawę i działalność  ksiądz Aleksander Falzmann został odznaczony w 1933 roku przez władze II Rzeczpospolitej Złotym Krzyżem Zasługi.
Po wybuchu II wojny światowej gdy wielu polskich mieszkańców Zgierza zatrzymywano. Aleksander Falzmann  oświadczył, że jest Polakiem. Poza tym gestapowcy wiedzieli, że jego syn Karol walczył, oczywiście po stronie polskiej, w kampanii wrześniowej i dostał się do niemieckiej niewoli. Gestapo umieściło księdza Aleksandra Falzmanna w więzieniu przy ulicy Sterlinga w Łodzi. Współpraca z biskupem Juliuszem Bursche, oraz Złoty Krzyż Zasługi II Rzeczpospolitej były w oczach Niemców poważnymi wobec księdza zarzutami, ale najbardziej ich rozwścieczyło jego jawne i odważne opowiedzenie się po  stronie polskiej po zajęciu przez nich Zgierza.  Za to właśnie hitlerowcy, przecież jego rodacy, bez skrupułów, a raczej z mściwą zaciekłością  torturowali go fizycznie i psychicznie. W więzieniu na Radogoszczu trzymano go, żeby go upokorzyć i poniżyć, w beczce z lodowatą w wodą, a nawet jak twierdzą niektórzy historycy w beczce z fekaliami. W czerwcu 1940 roku księdza Aleksandra Falzmanna przewieziono do Dachau, przydzielając do karnej kompanii z obostrzonym rygorem. Wieszano go za ręce na słupku, celowo zaszczepiono mu ropowicę. Po krótkim pobycie w Oranienburgu w 1941 roku znalazł się ponownie w karnej kompanii w Dachau gdzie nadal był torturowany. 4 maja 1942 roku  skrajnie wycieńczony, zmarł wieziony taczką do komory gazowej.
Hitlerowcy nie zgodzili się wydać rodzinie jego zwłok. Na cmentarzu w Zgierzu parafianie ufundowali mu ogromny krzyż. Tablice poświęcone jego pamięci są umieszczone na ścianie kaplicy Ewangelicko Augsburskiej w Zgierzu, oraz podobno w Pułtusku. Piszę „podobno” bo tej tablicy nie widziałam.
Nasuwają się dwa pytania. Czy pastor Aleksander Falzmann był Polakiem czy tylko czuł się Polakiem? I jeżeli ktoś tak mocno czuje się Polakiem, że jest gotów za to ponieść męczeńską śmierć, to być może zasłużył na pośmiertne przyznanie mu tej upragnionej polskości?
II Rzeczpospolita nie miała co do tego wątpliwości honorując pastora Falzmanna swoim najwyższym odznaczeniem.
W II Rzeczpospolitej Polskiej harmonijnie współżyło wiele różnych nacji i wyznań. Szczególnie na Kresach nikomu nie przeszkadzało, że właściciel majątku był wyznania katolickiego, jego poddani czy pracownicy byli prawosławni, a Żydzi z sąsiedniego miasteczka, byli starozakonnymi ortodoksami. Sarmacka mentalność obywateli Rzeczpospolitej nie tylko pozwalała akceptować różne kultury i wyznania, lecz pozwalała czerpać z tych kultur to wszystko co tym obywatelom wydawało się atrakcyjne i korzystne. Choć struktura społeczna będąca podstawą sarmatyzmu czyli tak zwana „ pańska Polska” jest obecnie nie do odtworzenia, a większość prawdziwego kresowego ziemiaństwa bynajmniej do tej struktury nie tęskni, całkowicie do odtworzenia jest w naszym kraju atmosfera kresowej, sarmackiej wielokulturowości i zgodnego różnych kultur współżycia. Obywatele  Rzeczpospolitej, nawet jeżeli nie czuli się Polakami, a jak to na Kresach bywało czuli się rdzennymi „ tutejszymi”, za zaszczyt sobie poczytywali przywilej mieszkania w granicach Rzeczpospolitej i stosowania się do jej praw.  Pastor Falzmann za zaszczyt sobie poczytywał prawo nazywania się Polakiem.  Za ten zaszczyt i  przywilej zdecydował się zapłacić życiem.
 Zatem zamiast sprawdzać metryki zastanówmy się lepiej co, kto i kiedy dla Polski zrobił.
(Tekst powstał w oparciu o opracowanie Joanny Korsan pod tytułem „ Przybysze”.)

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika gorylisko

01-08-2016 [01:55] - gorylisko | Link:

Witam Szanowna Panią i Wielki Szacunek dla Pani krewnego który JEST dla mnie Polakiem...jestem wsteczny katol...ale z tym moim katolstwem nie chcę przesadzać i w tej chwili, czuję, że muszę to powiedzieć... w tym człowieku, jego wierze, męczeństwie był Prawdziwy Duch Boży i to, że zmarł przed zagazowaniem odbieram jako znak Boga Żywego który odebrał oprawcom możliwość zabicia GO.
Wieczne odpoczywanie racz MU dać Panie a Swiatłość Wiekuista niechaj mu świeci na wieki, wieków. Amen.
Kiedyś umieściłem na niniejszym blogu tekst, nie mojego autorstwa o niemcach którzy chcieli być Polakami... w tej grupie był nawet potomek Habsburgów, był także śp. kontradmirał Unrug i inni.
Dziękuję pani za ten tekst i za następnego człowieka którego mogę podziwiać...za człowieczeństwo i ta prawdziwa iskrę bożą która jest czyms niezmiernie rzadkim na tym padole łez...
Jeżeli pani będzie na cmentarzu w Zgierzu, proszę ode mnie zmówić modlitwę... tacy ludzie sprawiają, że jeszcze nie zwątpiłem w ewolucję... mówiąc Łysiakiem...
Szacunek Szanownej Pani

Obrazek użytkownika izabela

01-08-2016 [09:26] - izabela | Link:

Pastor Falzmann jest- ściśle rzecz biorąc- krewnym mego męża i dzieci. W czasach gdy dzięki " pedagogice wstydu" wielu urodzonych jako Polacy wstydzi się tej swojej polskości jego postawa jest dla mnie wzruszająca. Przecież mógł bez słowa wyjechać, nie musiał podpisywać żadnych list, bo urodził się Niemcem. Był Polakiem z wyboru, niezwykle konsekwentnego wyboru. Podczas podróży zagranicznych spotykałam rodaków, a właściwie byłych rodaków, którzy nie chcieli mówić po polsku, udawali, że zapomnieli język polski czasami nie władając obcym. Tak bardzo im było śpieszno do wynarodowienia . Najczęściej z przyczyn ekonomicznych. Czasami dawało to nie zamierzony efekt humorystyczny. Pewnej byłej Polce, uważającej się po dwóch miesiącach od wyjazdu za Niemkę wytłumaczyliśmy ze znajomym, że jest bez języka, bo polski- jak twierdziła- zapomniała, a żadnego innego nie umie. Znajomy powiedziała jej, że jej sytuacja jest tragiczna, bo nawet zwierzęta mają swój język. Była zaszokowana.

Obrazek użytkownika gorylisko

01-08-2016 [21:14] - gorylisko | Link:

mam kolegę w hajlhitlerowie pod Hamburgiem jest tam dużo dłużej jak ja w UK ale tez się zżymał swego czasu na tzw. "etników" oczywiście sam mogę zaciągać z angielskim akcentem język Ojczysty coby pokazac ja tu z jewropy jezdem ;-) ale na co mi to ?
Czasem jak ktos mnie zaczepia z głupia frant w stylu...powiedz coś to odpowiadam po angielsku coś... ;-) zazwyczaj to kończy sprawę... dociekliwym tłumaczę, że powiedziałem "coś" ;-) czyli w ogóle coś cosiem cosia pogania... najchętniej pojechałbym z panią na Białoruś zobaczyć cuda o których pani wspomina i porozmawiać w dowolnym języku (może być rosyjski) z CZŁOWIEKIEM gdyby co, targanie bagaży proszę zostawić na mojej głowie tudzież grzbiecie... ;-)

Obrazek użytkownika cassiodorus

01-08-2016 [03:11] - cassiodorus | Link:

Zeby byc Polakiem trzeba uznać polską historię, polską kulturę, polską tradycję za swoją własną. Trzeba uznać, ze polskość to normalność.Tyle
Polakami byli Julian Unszlicht, autor słów ''czyz są piękniejsze dzieje niz twoje?'', Hemar, Chopin, Matejko, Beniowski, Kleeberg, Rommel, Dąbrowski, Unrug, Karol Habsburg, czy nie mówiący po polsku Wojciech Kętrzyński, Polakiem jest Wildstein, Polakiem jest pastor Falzmann.
Bardzo wątpliwe czy Polakami są ludzie tępiący polską historię na kazdym kroku, niszczący polskich bohaterów, wstydzący się swoich ojców, swoich imion nawet. Są mieszkańcami Polski, ale czy Polakami? Być Polakiem to wielki zaszczyt, ale i wielki obowiązek,
I tu nie ma znaczenia jak się mówi po polsku, czy się lezy plackiem dwa razy dziennie w kościele na mszy trydenckiej, nie ma znaczenia skoro swąd diabelski unosi się obok

Obrazek użytkownika izabela

01-08-2016 [09:55] - izabela | Link:

Własnie najważniejsze jest zrozumienie, że narodowość to obowiązek. Przede wszystkim obowiązek lojalności.Nie ma sensu sprawdzanie rodowodów do dziesiątego pokolenia wstecz. Można przecież urodzić się Polakiem a nim nie być. Być nielojalnym. Mamy dziś wielu po Polaków.Między innymi z PO.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

01-08-2016 [11:18] - wielkopolskizdzichu | Link:

"Być nielojalnym. Mamy dziś wielu po Polaków.Między innymi z PO."
Jest Pani zmanipulowana propagandą pisowską, zresztą sama w niej uczestniczy.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

01-08-2016 [11:53] - NASZ_HENRY | Link:

Czy jak krajan @wielkopolskiegozdzicha, Rafał Szymon Grupiński prominentny poznański działacz PO, będąc prezesem WSiPu, sprzedaje niemieckiemu wydawnictwu "Raabe", wszystkie polskie czasopisma pedagogiczne dla nauczycieli to jest lojalny czy sprzedawczyk ;-)

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

01-08-2016 [12:53] - wielkopolskizdzichu | Link:

Grupiński był prezesem WSiP w latach 1999 - 2001, jak mógł sprzedać jako prezes WSiP w roku 2005 Doktorowi Josefowi Raabe cokolwiek?

Obrazek użytkownika cassiodorus

01-08-2016 [21:25] - cassiodorus | Link:

A ze Poznań, czy tez Wielkopolska jest kolebką polskości to tym bardziej nie masz do tej polskiej dzielnicy jakichś szczególnych uprawnień. Ani ty, ani inni neohitlerowcy

Obrazek użytkownika cassiodorus

01-08-2016 [12:59] - cassiodorus | Link:

A to jeszcze nic złego i nie świadczy o zaprzestaniu bycia Polakiem, pan Zdzichu jest zmanipulowany propagandą POhitlerowską, tępi jak wściekłe zwierzę wszystko co tylko z Polską i Polakami się kojarzy, a to juz jest coś bardzo złego, coś co nie tylko nie pozwala być Polakiem, przynosi hańbę Polakowi, myślę, ze normalnemu Poznaniakowi równiez, ze nie wszyscy tam w POznaniu są tak zdegenerowani jak pewien dyrygent, który wzbił się na szczyty antyczłowieczeństwa, nie tylko antypolskości

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

01-08-2016 [13:53] - wielkopolskizdzichu | Link:

1. Proszę o podanie przykładu tępienia przeze mnie tego co się z Polakami i Polska kojarzy, owszem takich jak ty staram się tępić ale ty z Polską i Polakami nic wspólnego nie masz, jesteś zwykłym prymitywnym oszczercą.
2. Dyrygent o którym idioto wspomniałeś związany był z środowiskiem kościelnym i przez nie chronionym. Tak się składa że to GW rozpoczęła batalię przeciw niemu. Ówczesne środowiska bliskie tobie, podające się za prawicowe też go broniły.

Obrazek użytkownika cassiodorus

01-08-2016 [17:13] - cassiodorus | Link:

1.Kazdy hitlerowiec, nie ma znaczenia czy to Zdzisiek z Posen, czy jakiś inny, tępił i tępi wszystko co się z Polską moze kojarzyć, twoje parszywe wyzwiska od tzw pisowców, wszystkich, nie zgadzających się z hitlerowską oceną świata są pluciem Polakom w twarz, są hańbą dla reszty mieszkańców Posen, o ile mają podobny stosunek
2.Rozumiem hitlerowcu, ze jak jest z Kościoła to juź niewaźne źe jest z Posen. Moje srodowiska podły szyderco nie broniły zadnego gwałciciela dzieci z Posen, ktory gwałcił je z pełną świadomością swojej choroby. Jesteś zakłamany jak stuprocentowy hitlerowiec

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

01-08-2016 [17:54] - wielkopolskizdzichu | Link:

1. Patrząc po kolejnych wynikach wyborów i na to jak potraktowano waszego pisowskiego bożka w Poznaniu większość moich ziomali ma podobny stosunek do pisowców.
2. To twoje pseudo katolickie zakłamane środowisko broniło takich jak peatz i krolopp. Ten ostatni był ateistą i pezetpeerowcem ale nie przeszkadza to szumowinom takim jak ty, pseudopolaku, mieliście wspólny deal.

Obrazek użytkownika cassiodorus

01-08-2016 [19:27] - cassiodorus | Link:

1.Domyślam się ze jedynym hitlerowcem w Posen nie jesteś, ale myślę, ze jesteś tchórzem i na ulicy tego nie wyrazasz
2.Nie POdły hitlerowski kłamco, moje środowisko nie broniło nigdy zadnego gwałciciela dzieci, ani z Posen, ani znikąd, a skoro mówisz ze miałem jakiś deal, to kłamiesz jak rasowy hitlerowiec, taki jak jak pseudopolak jest gotowy bronić nawet Posen, taki hitlerowiec jak ty, moze tylko wyzywac, pogardzac, nienawidziec, opluwac, wyszydzac Polakami i Polska, taka robote robili hitlerowcy, bolszewicy, a oni nie sa i nie byli zadnymi Polakami

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

01-08-2016 [19:48] - wielkopolskizdzichu | Link:

Zwróć uwagę na to gadzino podająca się za Polaka, że nazywanie miasta Poznań - kolebki polskości - Posen zdradza twoje podłe konotacje. Polak nie mówi o Warszawie per Warschau, jak i o Gdańsku per Danzing.

Obrazek użytkownika cassiodorus

01-08-2016 [21:23] - cassiodorus | Link:

Mówię tak tylko do ciebie, który uwazasz tzw pisowców, czyli miliony Polaków za podgatunek ludzi i który uwazasz się za kogoś lepszego . Z Poznania moze byc tylko Polak, człowiek nienawidzący Polaków, ludzi kochających Polskę moze być tylko z Posen

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

01-08-2016 [22:20] - wielkopolskizdzichu | Link:

Głosujących na pis było około 5700000 przy oddanych wszystkich ważnych ponad 15 milionach głosów. Czyli nawet nie połowa. Pośród uprawnionych do głosowania ponad 31 milionów Obywateli Polski, około 19% zagłosowała za pisem. I z wśród tych 19% są tacy jak ty debile, którzy każdemu kto nie leży plackiem przed Kaczorem i jego lizodupami, odmawiają prawo do bycia Polakiem. Podobni tobie realizują plan Stalina - obniżyli ilość Polaków do malutkiego narodziku, Hitler też byłby z ciebie dumny.

Żeby było jasne, nie uważam glosujących na pis za podludzi. Wiara chrześcijańska mi na to nie pozwala. Ja uważam ciebie i tobie podobnych za wyjątkowe ludzkie gnidy, wbrew temu co o sobie sadzisz nie każdy glosujący za pisem jest tobą nie każdy się tak k...wi

Obrazek użytkownika cassiodorus

02-08-2016 [01:49] - cassiodorus | Link:

Nie Hitlerowski kłamco, nie jesteś Polakiem bo nienawidzisz Polaków tak jak Hitler i jego kompani, nie jesteś tez Poznaniakiem, bo zaden ze znanych mi Poznaniaków taką hitlerowską nienawiścią do ludzi nie zieje. Ty się mozesz uwazać za samego diabła, do Polski i Poznania praw zadnych nie masz, do Posen tak

Nie będę się grzebał w twoich hitlerowskich odchodach, ale taka gnida jak ja, tacy podludzie jak miliony Polaków są dla ciebie pseudopolskim robactwem , to bije z kazdej twojej plugawej wypowiedzi i to do wszystkich, nawet do autorki bloga, z ktorej goscinności korzystasz robiąc gestapowskie smietnisko

Gnoju ktory z sobą roznosisz nawet przed drzwiami nie strząchniesz. To tez hitlerowska specyfika, narobić tam gdzie się stoi, bo się właśnie chce
To moja ostatnia z tobą wymiana zdań, jedzie tu siarką coraz bardziej, a Posen tak mi obrzydzileś, ze nawet jak kiedyś tam jezdzilem to nie zdawalem sobie sprawy jak moze być to obrzydliwe miejsce. Ale teraz zaczynam to dostrzegac. Zamieniles polskie miasto w ruine, nawet hitlerowi sie tak nie powiodlo
To tyle

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

02-08-2016 [14:07] - wielkopolskizdzichu | Link:

Stanowisz ciekawy przypadek opisywany raz po raz w medycznych periodykach. Nasilona dewocja walcząca o pierwszeństwo z Zespołem Tourette'a, polana sosem z koprofilii i manii prześladowczej. Zanim weźmiesz się za pisanie w przestrzeni publicznej łyknij przepisane przez lekarzy tabletki bo jak sam zapewne się zorientowałeś, nie panujesz nad emocjami.

Co do twej obiecanej absencji na poznańskich ulicach. Wątpię by ktokolwiek w Poznaniu się tym przejął. Ba...nawet wyborcy Dudy i Szydło z Stolicy Wielkopolski nie zauważą tego braku.

Obrazek użytkownika cassiodorus

02-08-2016 [21:17] - cassiodorus | Link:

A to tak jak twoją obecnością, wątpię by się ktoś nią przejmował, dzisiejsze Posen to miasto trupów, nikt się nimi nie przejmuje, nawet jak trupem jest młoda dziewczyna

Na twoje zachowanie, poglądy, kłamstwa, wyzwiska, oszczerstwa, i obelgi zgody nie ma i być nie moze, ale jezeli uchybiłem twojej godności ludzkiej to oczywiście przepraszam i zegnam

Obrazek użytkownika cassiodorus

01-08-2016 [12:52] - cassiodorus | Link:

Myślę ze jest wielu Polaków spoza PO po tzw prawej stronie, którzy nie zasługują na tak zaszczytne miano. Jest na pewno wielu POlaków z PO, którzy w ogóle nie chcą być Polakami, to nie jest jakieś okropne, ich wybór, ogromny niesmak budzą ideolodzy 'prawicowi' uwazający się za jedynych prawdziwych POlaków i tępiący jednocześnie polską historię nie gorzej od bolszewików

Obrazek użytkownika Vrs von Bierlin

01-08-2016 [07:19] - Vrs von Bierlin | Link:

Narodowość jest kategorią etyczną a nie rasową czy etniczną. Liczy się właśnie to, co kto dla swojego kraju zrobił. Na bycie Polakiem trzeba sobie zasłużyć. Oczywiście są też zdrajcy, zaprzańcy i przestępcy i ci są Polakami jakby w mniejszym stopniu.

Obrazek użytkownika Vrs von Bierlin

01-08-2016 [07:22] - Vrs von Bierlin | Link:

Piękne jest też dawne rozróżnienie na nacjonalizm i patriotyzm. Patriota to ten co działa dla swego kraju w sposób szlachetny, nie kosztem innych narodów. Patriotyzm nie umniejsza działania dla dobra innych narodów. Z tej szkoły patriotyzmu był Jan Paweł II. Jest taka postawa, że działając dla dobra swego narodu można działać dla dobra innych. Taka postawa królowała też podczas ostatnich dni młodzieży, niegdyś zaprojektowanych przez papieża Polaka. Zawsze taka postawa była właściwa dla Kościoła Katolickiego. Jest słyszalna w słowach psalmisty: Wychwalajcie Boga wszystkie narody. To nie mieści się w wąskich umysłach szowinistycznych totalitarystów dążących do likwidacji narodów w masie multikulti. I nie jest to tylko kwestia manipulacji. Im się po prostu nie mieściło w głowie, że Jan Paweł II, podkreślający swą polskość, mógł kochać inne narody. Stąd po jego śmierci widoczny atak na jego polskość i pełne tępoty intelektualnej przeciwstawianie Jana Pawła II i Franciszka. Zupełnie nierozumiany jest, w kręgach gazety wyborczej, polski patriotyzm, czy nawet wywodzący się z religijnych żydowskich źródeł biblijnych mesjanizm. Nie był ksenofobiczny polski patriotyzm w walce o niepodległość Polski. Słusznie zauważył Coryllus, ze Narodowa Demokracja jest ukąszona socjalistycznie i jest podobna do tradycji PPS. Tradycją reformacji, rewolucji francuskiej i marksizmu ukąszeni byli nawet antykomuniści i antysocjalistyczni księża. Złożyły się na to setki lat kłamstw i fałszywej propagandy. Inny był republikanizm Rzeczypospolitej, streszczający się w słowach: "Nigdy z królami... bo u Chrystusa my na ordynansach słudzy Maryi". W tej republikańskiej monarchii królową była Maryja symbol Matki Polki, z której swój rodowód wywodzi jidysze mame. Z braku zrozumienia tej wielonarodowej empatii, bierze się eliminowanie przez środowisko Michnika i Geremka dążenie do osłabiania Polski i okłamanie robotników w dążeniu do totalitarnej Europy, jak to wcześnie dzięki swej wrażliwości zauważył Zbigniew Herbert. Oni zdradzili ze strachu, bo ludzi prostych oceniali po sobie. Arcybiskup Hoser wczoraj powiedział gdy patrzyliśmy na ludzi z Afryki, Panamy czy z Papui Nowej Gwinei, że ludzie niewykształceni często są niezwykle inteligentni i potrafią zrozumieć więcej.

Obrazek użytkownika izabela

01-08-2016 [09:49] - izabela | Link:

ja wprowadziłabym tu nawet pojęcie szowinizmu. Szowinizm to przeświadczenie, że jakiejś nacji należą się wyjątkowe prawa.Patriotyzm to przeświadczenie, że ma się wyjątkowe obowiązki. W tym sensie patriotą polskim był ksiądz Falzmann. Patriotką polską była również Maria Krystyna Habsburgowa. Warto przeczytać jej wspomnienia.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

01-08-2016 [07:48] - wielkopolskizdzichu | Link:

"do odtworzenia jest w naszym kraju atmosfera kresowej, sarmackiej wielokulturowości i zgodnego różnych kultur współżycia"
Zakładając oczywiście że właścicielem ziemskim jest Polak Katolik, poddanym/pracownikiem na roli prawosławny Białorusin, a handlarzem starzyzną ortodoksyjny Żyd i tych dwóch ostatnich wraz ze swymi dziećmi i wnukami nie będą chcieli wyjść z ról jakie im Pani przewidziała. Krótko mówiąc, o ile tekst o Pastorze Polaku jakoś się trzyma kupy, o tyle Pani dywagacje na temat sarmackich rozwiązań jako remedium na polskie bolączki jest scenariuszem rodem z krainy mchu i paproci.

Obrazek użytkownika izabela

01-08-2016 [09:43] - izabela | Link:

Za czasów moich dziadków nie było Białorusinów. Byli " tutejsi". I do dziś dnia za takich się uważają. Pan nie zrozumie Kresów. Tam ludzie w przeciwieństwie do mieszkańców centralnej Polski nie mają kompleksów. Są niezwykle życzliwi wobec byłych ziemian, bo w czasach " pańskiej Polski" było im nie najgorzej. Prawdziwe nieszczęścia- głód,wywózki, bezgraniczną nędzę poznali dopiero za sowieckiego raju. Remontują pańskie przecież dwory i pałace i katolickie kościoły choć są prawosławni albo bezwyznaniowi. Rozumieją rolę kultury w konstruowaniu swojej dość świeżej narodowości. Dlatego wyremontowano z pietyzmem pałac Ogińskiego w Zalesiu i pokazywano nam go uprzejmie przed otwarciem. Ogiński to ich zdaniem wielki kompozytor białoruski. Mickiewicz oczywiście to też wielki poeta białoruski. Nie ma w tym nic złego -jest szacunek do kultury i tradycji.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

01-08-2016 [11:14] - wielkopolskizdzichu | Link:

To niech Pani zaproponuje tym tz Tutejszym powrót do roli jaką Pani dla nich widzi by spełnił się ideał sarmacji. bo przecież na tym polegał ten fenomen że każdy żył w wyznaczonej przez silniejszego roli.
Ma Pani kompletnie błędnego ogląd na problemy narodowościowo religijne w Polsce. Bo to że na wschodnich kresach bywało tak jak Pani opisuje - nie była to norma - gdyby tak było to nie było by tragedii Wołynia, białoruskich i litewskiej oddziałów tępiących wraz z Niemcami Żydów i Polaków. W miastach takich jak Poznań, Gdańsk, Kraków, Białystok, Lwów antysemityzm i wszelkie inne napięcia pojawiły się już XIV wieku. Wynikały z tego że gildy kupieckie i cechy rzemieślnicze które powstały dwa wieki wcześniej - głównie składające się z Niemców wrogo odnosiły się konkurencji jaka stanowiła migracja żydowska. Nie ma to związku z kompleksami tylko z najnormalniejszą walką o rynek. Potem pojawili się zaborcy, którzy bez problemu stymulowali napięcia i wykorzystywali mity o obcych którymi Kościół Katolicki utrzymywany w miastach przez gildy i cechy przez wieki faszerował wiernych. Zapraszam do przeczytania historii miasta Poznania, pierwsze trzy tomy od czasów lokacji do końca zaborów. Do obejrzenia, nie tylko poznańskich kościołów. Idylliczny obraz jaki Pani maluje legnie w gruzach wobec twardych reguł walki o swoje.

Obrazek użytkownika izabela

01-08-2016 [13:06] - izabela | Link:

Tutejsi- dziś Białorusini są idealnymi sarmatami. Są dumni z Radziwiłłów choć sami arystokratami nie są. Są dumni z zamku w Mirze i z Nieświeża. A ja jestem dumna z nich. Oni nie widzą powrotu " pańskiej Polski". "Siewodnia niet nikakich panow"- powiedział mi pastuch, który oprowadzał mnie po majątku.Nie mają żadnych kompleksów ani resentymentów. Kiedyś role społeczne były określone. Ziemianin zarządzał, wieśniak pracował na roli, Żyd handlował. Ale chłopów przypisanych do ziemi nikt nie wyrzucał z domu. Jeżeli pan sprzedał czy przepił wioskę to z "duszami". W Poznaniu czyściciele kamienic wyrzucają teraz rzekomo wolnych ludzi na bruk, a miasto kupuje dla bezdomnych aluminiowe kontenery. Konkurencja o której Pan pisze odgrywa rolę w nieustabilizowanych stosunkach społecznych gdy ludzie nie identyfikują się ze swoją rolą, a dominująca ideologią jest darwinizm społeczny.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

01-08-2016 [14:11] - wielkopolskizdzichu | Link:

"Konkurencja o której Pan pisze odgrywa rolę w nieustabilizowanych stosunkach społecznych gdy ludzie nie identyfikują się ze swoją rolą, a dominująca ideologią jest darwinizm społeczny." Niech Pani to powie tym którzy walczyli o prawo do bycia Polakami , o prawo do posługiwania się językiem polskim, o prawo do ziemi, o prawo do polskiej edukacji i kultury.
Zaborca pruski myślał podobnie jak Pani tylko, że to on miał być ziemianinem, Polak robotnikiem za godziwą pensję a Żyd handlarzem, lekarzem artystą i jednoczyć ich miała gotowość do oddania krwi za Króla Pruskiego i Rzeszę i miało to być stabilne. Gdyby moi dziadkowie rozumowali tak jak Pani, to dzisiaj byłbym Niemcem. Cóż, Pani pisowskie, środowisko polskości mi odmawia.

Obrazek użytkownika Andy51

01-08-2016 [08:50] - Andy51 | Link:

Proszę pamiętać o Niemcu, który nie tylko chciał, ale z został Polakiem, chodzi mi o admirała Unruga.

Obrazek użytkownika izabela

01-08-2016 [09:32] - izabela | Link:

Pastor Falzmann chciał i został. Podzielił los Polaków zamordowanych przez jego byłych rodaków. Admirał Unrug to też ważna postać.I Maria Krystyna Habsburg.o niej też nie wolno zapominać.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

01-08-2016 [10:59] - NASZ_HENRY | Link:

Takimi Polakami z wyboru a Niemcami z pochodzenia byli także Profesorowie Jan Czochralski i Rudolf Weigl. Na volkslistę nie dali się skusić i nagrodą Nobla ;-)

Obrazek użytkownika Goral Supreme

01-08-2016 [12:10] - Goral Supreme | Link:

Wielce szanowna pani.
Moge tylko wyrazic nadzieje,ze panstwa dzieci reprezentuja podobna jakosc jak Szanowna Pani,Sw Pamieci maz czy dziadkowie.
Polskosc to nie tylko zywiol Slowianski.Jestem goralem czyli Vlachem a naszej lojalnosci do Polski nie mozna bylo nigdy kwestionowac.
Czyli Polskosc to stan ducha a nie etnicznosc..tak jak wspomniana przez Pania Sp.Maria Krystyna Altenburg (Habsburg).
Niestety jej najblizasza rodzina i spadkobiercy meszkajacy w Wiedni nie przedstawiaja podobnej jakosci.
Maria Krystyna przenisla sie do Zywca i dokonczyla zywota w czesci Nowego Zamku wydzielonego i przygotownego dla nie przez mieszkancow i Gorali Zywieczyzny.
Byla im niezmiernie wdzieczna za ten gest szacunku i milosierdzia do konca swoich dni.
Niestety "rodzina" Mari,Krystyny wszczela proces sadowy ze Starostwem Zywieckoim o odzyskanie "dobr rodzinnych" w sklad ktorych znajduje sie piekny Park Zywiecki ,Nowy Zamek (miesci sie tam miedzy innymi Technikum Drzewne)oraz licznych Lasow i Ziemi..
Serdecznie pania pozdrawiamy..

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

01-08-2016 [13:00] - NASZ_HENRY | Link:

W Wiedniu urzęduje do dzisiaj Zakon Krzyżacki a jego chorągwie wiszą w wiedeńskim ratuszu ;-)

Obrazek użytkownika izabela

01-08-2016 [16:59] - izabela | Link:

Czytałam pamiętniki Marii Krystyny. Bardzo ciekawy był opis jej trybu życia w dzieciństwie. Skromny i pełen obowiązków.

Obrazek użytkownika Goral Supreme

01-08-2016 [12:28] - Goral Supreme | Link:

..." Obywatele Rzeczpospolitej, nawet jeżeli nie czuli się Polakami, a jak to na Kresach bywało czuli się rdzennymi „ tutejszymi”, za zaszczyt sobie poczytywali przywilej mieszkania w granicach Rzeczpospolitej i stosowania się do jej praw. Pastor Falzmann za zaszczyt sobie poczytywał prawo nazywania się Polakiem. Za ten zaszczyt i przywilej zdecydował się zapłacić życiem."..
Jestem gleboko wzruszony pani swiadectwem..
Po 34 latach wrocilem do Polski.
Polski ktora w dalszym ciagu jest zniewolona Panstwem Sowieckim i jej Sovieckimi administratorami..
Mam nadzieje,ze obecnie rzadzaca ,patriotyczna orientacja polityczna przywroci Polsce ,Polska Panstwowosc a Polakom poczucie podmiotowosci i wlascicieli Panstwa Polskiego niezaleznie od ich etnicznosci.

Obrazek użytkownika Lektor

01-08-2016 [21:14] - Lektor | Link:

Może jakieś nieliczne wyjątki się znajdą, ale dla mnie to tak jakby pies chciał zostać kotem. Jeśli ktoś triwrdzi, że to prawda to nie zna niemców.

Obrazek użytkownika krzysiek4

02-08-2016 [09:57] - krzysiek4 | Link:

"4 maja 1942 roku skrajnie wycieńczony, zmarł wieziony taczką do komory gazowej."

Dajcie mi choćby jedno nazwisko

Ostatnio w grupie ludzi prowadziliśmy dyskusję na temat komór gazowych i “milionów” żydów,
którzy w nich “zginęli”.
Moja przyjaciółka, który wyrażała wątpliwości wobec poglądów niedowiarków otrzymała następujące wyzwanie:
“Podaj nazwisko jednej osoby, którą można pokazać jako kogoś, kto zginął w niemieckiej komorze gazowej
podczas II wojny światowej”.
Powiedziano jej, że jako bonus otrzyma zaproszenie codziennie do dowolnej restauracji według
jej własnego wyboru, zje posiłek, jakiego zapragnie i nie zapłaci ani centa – tak będzie codziennie
DO KOŃCA JEJ ŻYCIA.

http://www.polskawalczaca.com/...

Mit holokaustyczny i jego zadanie

http://www.polskawalczaca.com/...

https://gifyu.com/image/r3K

-

Obrazek użytkownika StachMaWielkieOczy

02-08-2016 [10:47] - StachMaWielkieOczy | Link:

I wszystko jasne ; ))

warto wiedzieć zanim klikniecie w " polskawalczaca,com "

http://webcache.googleusercont...