Egoizm i głupota - Kopacz syta i górnik cały

Wczorajsze porozumienie rządu z górnikami okazało się być niezwykle ryzykowne dla mego zdrowia. Gdy przeczytałem bowiem dokładnie zaprezentowane porozumienie i cieszących się zarówno związkowców, jak i premier Kopaczer - chwilowa frustracja spowodowała, że zaatakowały mnie bezczelnie drzwi kuchenne. Cóż, nie trafiłem w wejście - widocznie są one zdecydowanie gorzej ustawione, niż były te niby-protesty i negocjacje, walka o dobro polskiej energetyki i zasobów kopalnianych.

Nie bójmy się użyć tego słowa - to porozumienie jest egoistyczną ustawką. Obie strony w największym poważaniu mają dobro polskiego przemysłu, restrukturyzację czy próbę naprawy systemu wydobywczego w ten sposób, by zaczęło się to opłacać nie tylko mafii węglowej (członkom zarządów, rad nadzorczych, związków), ale całemu społeczeństwu, państwu. Nawet nie zająknięto się o chorym układzie pośredników, oszust, mataczenia, gigantycznych odprawach i nadużyciach.

Dla obu stron porozumienia liczy się wyłącznie partykularny, chwilowy, egoistyczny interes. Premier Kopacz, wcześniej dramatycznie strasząca, że jak się czegoś nie zrobi, to cały Śląsk padnie, kupiła sobie i swemu zapleczu politycznemu wyborczy spokój, odsuwając, przerzucając bezczelnie właściwie problem w czasie. Znamienne, jak dziś bełkotała w wywiadzie dla Moniki Olejnik - z jednej strony podjęła bowiem zdecydowane działania (sic!), z drugiej na pytanie z czego w ramach zawartego kompromisu musieli zrezygnować górnicy odpowiedziała, że nie musieli przecież z niczego rezygnować.

Związki górnicze wywalczyły nie tylko gwarancje zatrudnienia, ale i finansowe gratyfikacje i zwiększenie ewentualnych opłat osłonowych - oczywiście także dla tych, którzy tyłka swojego ciężkiego-związkowego w życiu pod ziemię nie zatargali. Na naszych oczach dokonano transakcji handlowej - wyborczy sukces i pseudo-aktywność liderki PO kosztem publicznej kasy. 

Parę rzeczy w całym tym szambie cieszy, o ile można się cieszyć oczywiście, taplając się w bagnie. Pijarowa zagrywka premier może się okazać mniej skuteczna, niż się jej marketingowym specom wydawało - społeczeństwo (przynajmniej część) w jakimś stopniu zdaje sobie sprawę, że takie porozumienia to odsuwanie problemów w czasie, za które zapłacą... wszyscy. Chociażby w cenach energii.

Piotr Duda po raz kolejny ujawnił swą prawdziwą twarz - nigdy za tym panem nie przepadałem, udawana agresywność i zjadliwość idą dziwnie w parze z realizowaniem interesów Komorowskiego i spółki - cóż, widocznie historia lubi zataczać koło - a jaka komuna, taki Wałęsa. Na koniec sami górnicy, którzy może i cieszą się swym "sukcesem", przecież nie będę ich ganił za to, że o swoje walczą. Tylko niech za dwa lata się nie zdziwią, że tej walki absolutnie nikt nie popiera, a pozostałe grupy społeczne (co ma już swój wyraz dziś) ich szczerze znienawidzą.

Była szansa na stworzenie ogólnokrajowego zrywu, programu naprawczego, silnej i zdecydowanej walki o normalność, uczciwość. Górnicy wybrali inaczej, wcześniej czy później poniosą tego konsekwencje. Szkoda, że pozostałym Polakom przytrafi się to jednak... wcześniej.

Egoistyczny, upadający na naszych oczach kraj - padnie to chyba jednak wszystko szybciej, niż się wielu wydaje.

Zachęcam do śledzenia: http://twitter.com/MarcinTomala

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

18-01-2015 [10:42] - NASZ_HENRY | Link:

Jest Duda to WSI numer się uda ;-)

Obrazek użytkownika Marcin Tomala

18-01-2015 [21:02] - Marcin Tomala | Link:

A to tylko PO-wska ułuda ;)

Obrazek użytkownika cichy

18-01-2015 [11:36] - cichy | Link:

witam pana.
odkąd zaczela się afera z "wygaszaniem" zasiagnąlem jezyka u zrodla..kilku zwiazkowcow z samej czolowki twierdzi ze to co robi szef związku jest w tej chwili jedyna opcja majacą na celu ratowanie branży.sami mowia ze pojda za nim w ciemno..ich "asertywności" nie będę ocenial...
szeroko komentowana jest jego postawa wobec 10.04.2010..pozniejsza o wiele więcej dwuznaczna postaswawobec ustawy UPto67....może czas wrocic do starej tezy..."naród z partią-partia z narodem"..zamieniajc partie na slowo związki..skoro wszystko się zawali..to może warto poczekać nam wszystkim na ten moment..
wszystko jest ze sobą związane;zmataczone wiec na maluczkim trudno oczekiwać zmian..
może to jest szerszy plan??by byli u władzy jak najdłużej..niech się skompromitują do końca...8-10 lat tego qrstwa..może to dla nich za mało??a co z nami??jeśli 10 kwietnia około godz 10-11 w srod dziesiątek tysięcy ludzi nie znalazł się nikt kto jak male dziecko w basni andersena nie wrzasnal pod palacem ze "kroljest nagi"..KTOS POWINIEN ZACZAC w tedy szarpac plot pałacowy z obłędem w oczach i zacząć wrzeszczeć na caly swiat.."RZĄD DO DYMISJI..!!POWSZECHNA MOBILIZACJA..!!STAN WYJATKOWY..!!POWOLAC NATYCHMIASTOWA MIEDZYNARODOWA KOMISJE..!!..
jak wiadomo nic się takiego nie stało..i się nie stanie..ani ja ani pan nic tak naprawdę nie możemy zrobić..
pozostaje sprawa ustawy upto67'..nie było wtedy marszu o liczebnosci 500.000-1.500.000 mln ludzi...nie było zamieszek.rzucania w kogokolwiek i cokolwiek wyrywana kostka brukowa...palenia samochodow...niczego nie było...
tak wiec teraz niczego tez nie będzie...może będzie tak ze po upadku tego rządu..zaczna się "dziwności"..znane już z niedalekiej przeszlosci??ktoś z rządu "posliznie się na dywaniku lazienkowym i uderzy glowa o umywalke"..nie wiem..ktoś się udławi precelkiem??ktoś się utopi w łazience w indyjskim hotelu??nie wiem..ktoś taki scenariusz pisze...wydaje mi się..

Obrazek użytkownika Marcin Tomala

18-01-2015 [21:01] - Marcin Tomala | Link:

Odpukać. Dziękuję za jak zawsze szczery i emocjonalny komentarz, pozdrawiam serdecznie!

Obrazek użytkownika jozef

18-01-2015 [11:43] - jozef | Link:

Całkowicie się z pańską opinią zgadzam. Na wydobyciu się nie zarabia, pieniądz jest z handlu i to z 2-3 krotnym przebiciem.

Obrazek użytkownika Marcin Tomala

18-01-2015 [21:00] - Marcin Tomala | Link:

Dziękuję i pozdrawiam!

Obrazek użytkownika jaja -cek

18-01-2015 [11:54] - jaja -cek | Link:

całkowicie zgadzam się z autorem (cyt.):
"...Była szansa na stworzenie ogólnokrajowego zrywu, programu naprawczego, silnej i zdecydowanej walki o normalność, uczciwość. Górnicy wybrali inaczej, wcześniej czy później poniosą tego konsekwencje. Szkoda, że pozostałym Polakom przytrafi się to jednak... wcześniej.Egoistyczny, upadający na naszych oczach kraj - padnie to chyba jednak wszystko szybciej, niż się wielu wydaje".

Po tym komunikacie o podpisaniu porozumienia "wody płodowe ze mnie odejszły"

zaraz, zaraz, to jak to było?
- nie możemy z państwowej kasy dopłacać do nierentownych kopalń!
- najwyższy czas zlikwidować deficytowe kopalnie!
- rokrocznie z naszych podatków dopłacamy 7 miliardów do górnictwa!
- senat tylko czeka, żeby zatwierdzić a prezydent żeby podpisać ...!

ooomamuńciu!
ale się porobiły CUDA w tą noc!

"...miałeś hanysie złoty róg
ostał ci sie jeno sznur"

ps
Kochani Górnicy
Od dzisiaj jestem za sprowadzaniem tańszego węgla z Rosji
Od dzisiaj jestem za likwidacją brudnego górnictwa na rzecz sprowadzania czystego gazu z Rosji - bo chcę, żeby moje dzicie miały czyste powietrze i nie miały do oddychania smogu (vide Kraków)
Kochani Energetycy
Od dzisiaj jestem też za kupowaniem tańszej energii elektrycznej z Rosji
Od dzisiaj będę głosował za kolejnymi likwidacjami Posterunków Energetycznych, likwidacjami kolejnych Rejonów Energetycznych
i zwalnianiem z pracy energetyków - przecież w PGE koszty są ogromne bo ceny od lat sa nierentowne/sztywne/ustalane odgórnie przez rząd

a DLACZEGO mam przepłacać?

Obrazek użytkownika Marcin Tomala

18-01-2015 [21:00] - Marcin Tomala | Link:

Smutne, ale prawdziwe. Dziękuję za osobiste i celne uzupełnienie notki, pozdrawiam!

Obrazek użytkownika xena2012

18-01-2015 [17:08] - xena2012 | Link:

kilka dni temu był wywiad portalu wpolityce.pl z dawnym opozycjonista a obecnie senatorem Rulewskim z PO.Jedno z jego zdań ,,,górnicy powinni bronic osłon i swojego bytu i nie ingerować w działania zarządów kopalń,rządu i parlamentu''.Co może więc się zmienić na lepsze jeśli nie będzie ingerencji w pracę zarządów i ich kontroli,jeśli nie bedzie uwaznego przyglądania się działaniom rządu i glosowań w parlamencie?

Obrazek użytkownika Marcin Tomala

18-01-2015 [20:59] - Marcin Tomala | Link:

Dokładnie! Wiem, że trąci to banałem, ale ryba psuje się przecież...

Pozdrawiam!

Obrazek użytkownika marekagryppa

18-01-2015 [18:19] - marekagryppa | Link:

Niestety ja też byłem zaskoczony.Wydawało mi się że dostałem
mokrą ścierą z napisem "Solidarność" przez głowę.
Już nic nas nie uratuje,jesteśmy na równi pochyłej!!!!!!

Obrazek użytkownika Marcin Tomala

18-01-2015 [20:59] - Marcin Tomala | Link:

Dobre porównanie, dzięki.

Pozdrawiam!