Sytuacja w Płocku dowodzi: trzeba zlikwidować NFZ

Finansowanie służby zdrowia za pośrednictwem NFZ powoduje, że czas który lekarze powinni przeznaczać na leczenie pacjentów muszą poświęcać na szukanie środków finansowych dla swoich placówek. Przekonaliśmy się o tym także w ciągu ostatnich dni w Płocku, kiedy Fundusz odmówił przedłużenia kontraktu na stomatologię dla płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej.

Dotychczas ZOZ z Płocka zapewiał opiekę stomatologiczną w 17 gabinetach szkolnych, gdzie w trakcie zajęć miał pod opieką uczniów płockich szkół. Oprócz tego codziennie był otwarty ogólnodostępny gabinet, w którym usługi były świadczone do godziny 19. Nad zdrowymi zębami płockich dzieci czuwały zespoły doświadczonych lekarzy, dzięki czemu udało się osiągnąć wynik 7,5 tys. przeprowadzonych badań profilaktycznych. Niestety postawa NFZ może doprowadzić do tego, że wszystkie gabinety stomatologiczne w szkołach zostaną zlikwidowane.

Zgodnie z literą kontraktu przyznanego przez NFZ, w całym Płocku pozostanie otwarty tylko jeden zakład stomatologiczny, co oznacza że dzieci często będą zmuszone szukać pomocy lekarskiej poza miastem.

Niestety, jak do tej pory wobec tak poważnego zagrożenia brak jest reakcji naszych władz samorządowych. Z moich informacji wynika, że prezydent Płocka do tej pory nie zabrał głosu w tej sprawie, nie mówiąc już o interwencji w Narodowym Funduszu Zdrowia. Sam NFZ, mimo aktywności wielu lokalnych mediów, póki co nie uzasadnił swojej decyzji względem płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej.

W tej sytuacji szczególnie niepokoi mnie los podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Płocku, w którym dotychczas również funkcjonował zakład stomatologiczny. Do tej szkoły uczęszczają dzieci w różnym stopniu upośledzone, które na skutek braku przedłużenia kontraktu na dotychczasowych warunkach stracą dotychczas łatwy dostęp do opieki stomatologicznej.

Jak Państwo zapewne pamiętają, problemy w relacjach z Funduszem nie są nowością dla płockiego ZOZ. Mimo, że już w latach 90-tych pojawiały się podobne kryzysy, obecna władza samorządowa nie wyciągnęła stosownych wniosków. Z tej przyczyny prawdopodobnie od września przestanie działać kilkanaście szkolnych gabinetów stomatologicznych.

Sytuacja w Płocku jest częścią szerszego problemu, jakim jest obecnie funkcjonujący system finansowania opieki zdrowotnej, popierany przez rząd Donalda Tuska. Tak jak napisałem na początku, na skutek pośrednictwa NFZ lekarze coraz częściej są zmuszeni zajmować się kwestiami administracyjnymi zamiast poświęcać czas pacjentom. Odbija się to na jakości naszej służby zdrowia, w ramach której coraz częściej osoby potrzebujące pilnej pomocy odsyłane są do kolejki.

Dlatego jako Prawo i Sprawiedliwość postulujemy likwidację Narodowego Funduszu Zdrowia i powrót do finansowania publicznej opieki zdrowotnej wprost z budżetu państwa.

 

Moja strona na Facebooku:
http://facebook.com/jasinski48

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika taganka

07-07-2014 [17:05] - taganka | Link:

Szanowny Panie
Pańska wypowiedź stanowi kolejną wypowiedź polityka PISu, które razem zaczynają mnie stopniowo utwierdzać w przekonaniu, że wspomniana partia powinna dodać do swej nazwy jedno słowo, tak aby jej pełna nazwa brzmiała: Prawo i Sprawiedliwość Socjalistyczne.
Reforma z 1999r. wprowadzając Kasy Chorych zakładała, że dzięki niej skończymy z socjalistycznym dziadostwem w służbie zdrowia i osiągniemy znaczącą poprawę.
Reforma w wykonaniu SLD stanowiła krok w tył, z powrotem ku socjalizmowi, z tym tylko, że też twierdzono, iż dzięki NFZ będzie lepiej.
Pan proponuje powrót do sytuacji z przed 1989r.
Pisze Pan też m. innymi cyt. "czas który lekarze powinni przeznaczać na leczenie pacjentów muszą poświęcać na szukanie środków finansowych dla swoich placówek".
Tak to niestety jest, że pieniędzy brakuje na wszystko.
Lecz jeżeli chciałby Pan aby tych pieniędzy było tyle ile trzeba to powinien Pan poprzeć deal jaki chcieli urzeczywistnić Panowie Belka i Sienkiewicz, bowiem to oni planowali poprzez produkcję pieniędzy, osiągnięcie takiej sytuacji aby tych pieniędzy było dosyć i to dla każdego.
Boję się tylko, że Panowie Belka i Sienkiewicz planowali, natomiast PIS jeżeli dojdzie do władzy te plany zrealizuje.
Kolejny ostatnio kwiatek z udziałem PISu to kwotowa waloryzacja emerytur, którą ramię w ramię popiera i PO i PIS.
Że PO popiera to nie dziwota bo przy takiej waloryzacji ZUS, a pośrednio i państwo oszczędza, a wszyscy jako całość zbliżamy się do urawniłowki i hasła: "wszyscy mamy jednakowe żołądki".
Boję się też, że jeżeli tak dalej ramię w ramię PO z PISem będzie współpracować to ponownie będziemy mieli chleb po 4000zł, wszyscy ponownie będziemy milionerami.
Bo być może żołądki mamy jednakowe, ale ręce i głowy to już nie bardzo.